Napisane przez: torlin | 10/05/2008

Korytarz ekologiczny Bugu

Z wielką radością obserwuję wszelkie poczynania wspólne samorządowców i ekologów. Taką współpracę możemy zauważyć na terenach, gdzie stykają się 3 państwa: Polska, Białoruś i Ukraina. W Polsce najpierw w 1990 utworzono na terenach Polesia Poleski Park Narodowy, w 1995 roku Euroregion Bug obejmujący tereny przygraniczne tych 3 państw, w 2002 roku Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”, w który wszedł Poleski Park Narodowy wraz z otuliną. Ważnym krokiem było zorganizowanie przez Sekretariat UNESCO w Paryżu w dniach 17 – 18 czerwca 2004 r. spotkania przedstawicieli Białorusi, Polski i Ukrainy w sprawie utworzenia w ramach Międzynarodowego Programu UNESCO „Człowiek i Biosfera” trójstronnego Rezerwatu Biosfery (TBR) Polesie Zachodnie oraz Regionalnej Sieci Ekologicznej na Białorusi, w Polsce i na Ukrainie. Ze strony ukraińskiej do Rezerwatu Biosfery wszedłby Szacki Park Narodowy na Ukrainie, założony w 1983 roku, a białoruskiej Park Narodowy „Nadbużańskie Polesie”. Wszystkie trzy państwa chcą jednego: Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”, wraz ze współpracą w zakresie ochrony przyrody, nauki, turystyki, kultury, systemów planowania, oraz tworzeniem infrastruktury gospodarczej i komunalnej.

Jednak pierwszym trójstronnym porozumieniem był polsko – słowacko – ukraiński Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, zał. w 1992, w skład którego z największych wchodzą: Bieszczadzki Park Narodowy ze strony Polski, Park Narodowy Połoniny na Słowacji i Użański Park Narodowy na Ukrainie.

I wtedy stała się rzecz bez precedensu. W jednej sali, w jednym czasie, znaleźli się samorządowcy gmin nadbużańskich, ekologiczne organizacje pozarządowe i przedstawiciele administracji państwowej – całość w trójnarodowym, polsko – białorusko – ukraińskim sosie. Z woli samorządów lokalnych Bug ma zostać „Międzynarodowym Korytarzem Ekologicznym” i na całej swojej długości ma zostać objęty ochroną w stopniu uniemożliwiającym jakąkolwiek ingerencję w jego rytm i zmienność. Na spotkaniu stwierdzono, że pozostały do wyznaczenia granice trzech odcinków korytarza:

1. lwowski odcinek Bugu, od źródeł rzeki do granic Obwodu Wołyńskiego,

2. wołyński odcinek rzeki wzdłuż granicy z Polską,

3. brzeski odcinek Bugu też wzdłuż granicy z Polską.

W 1995 roku po konferencji ministrów środowiska w Sofii przyjęto Paneuropejską Strategię Różnorodności Biologicznej i Krajobrazowej, w której wymienia się systemy ośmiu rzek będących europejskimi korytarzami ekologicznymi. Są to rzeki Soca, Sawa, Loara, Dunaj, Cisa, Wisła, Bug i Ural. Korytarz ekologiczny może być również szansą na rozwój regionalny, bo przecież unikatowa dolina rzeczna Bugu stanowi magnes przyciągający turystów, przyrodników i naukowców. Korytarz ekologiczny może być również doskonałym czynnikiem wspomagającym rozwój agro- i ekoturystyki w regionie, a łagodne formy rolnictwa (rolnictwo ekologiczne, wypas) nie tylko nie stoją w sprzeczności z jego funkcjami, a często są wręcz pożądane. Ciekawią mnie projekty programów rolno – środowiskowych w korytarzach ekologicznych, zwłaszcza doliny rzecznej Bugu.

A mnie się to wszystko bardzo podoba.

Reklamy

Responses

 1. Eko-turystyka to moim zdaniem żyła złota. Warto inwestować w tym kierunku, zwłaszcza że rezultaty tych inwestycji mają szanse służyć całej społeczności lokalnej i nie tylko.

  Dzięki za ciekawy wpis i pozdrawiam.

 2. Dziękuję Torlin. Kiedyś komercjalnie prowadziłem dyskoteki nad jeziorem Białym. Synowi w wiele lat potem pokazywałem Sobibór. Nasza Polska, piołun i miód. Ale żeby nie wpaść w patos pytam cię Torlinie:
  Czy nie powinien bym był pokazać synowi Sobibór i pójść z nim na dyskotekę?
  Przekleństwo!!!

 3. Przepraszam. To było zbyt osobiste.

 4. Dzięki Jacobsky!
  Dana1!
  Nigdy nikomu nie radziłem chodzić z dziećmi na dyskotekę razem. Jest to krępujące dla obu stron. O wiele rozsądniejsze było pojeżdżenie na rowerach po Sobiborskim Parku Krajobrazowym.

 5. Jeszcze raz przepraszam.

 6. Torlinie,

  temat jest mi szczególnie bliski, i nie dlatego, że mam jakiś sentyment do opisywanego przez Ciebie regionu, ale z uwagi na całokształt tematyki: eko-turystyka, agro-turystyka, rolnictwo „naturalne”, ochrona krajobrazu, itp. Takie zakątki jak okolice Bugu to prawdziwy skarb w Europie. Podobnie jest w Quebeku, gdzie ruch obywatelski na rzecz ochrony krajobrazu, środowiska oraz istniejącej, lokalnej tkanki społecznej jest coraz silniejszy.

 7. Mam nadzieję, że ten Korytarz Ekologiczny zostanie wykonany z betonu dobrej jakości, żeby żadne zielsko nie wrastało w bystry nurt rzeki.

 8. Jak Kuba Bugu tak Bugu Kubu

 9. przyznam się, że te rejony są mi mało znane …. tak sobie przy okazji pomyślałam, że potem będziemy mieć problemy bo albo turyści „zadepczą” przyrodę jak teraz się dzieje w Tatrach albo bedzie tyle zakazów, że podniesie się krzyk, że utrudnia to życie tubylcom bo region się nie rozwija … mnie ciekawi czy znajdziemy „złoty środek” tak by naturę uchronić i zarobić na tym czy będziemy się kłócić jak zwykle …


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: