Napisane przez: torlin | 14/05/2008

Zagadka nr 18 – architektoniczna

A to jest zdjęcie z moich podróży. W jakim mieście stoi ta katedra?

Edycja pod wpływem Bars

O Katedrze w Ratyzbonie można w Wiki poczytać sobie TU (ma własną stronę)


Responses

 1. Regensburg (?)
  .
  Torlinie, dziękuję najserdeczniej za pozdrowienia na blogu P. Kuczyńskiego !
  O moich zobowiązaniach i obietnicach nie zapomniałam – mam nadzieję, że uda mi się z nich wkrótce wywiązać. Na razie próbuję wrócić do zdrowia – miesiącami zaniedbywany organizm wreszcie się zbuntował i to jak ! Szczerze mówiąc ledwie zipię, ale mam nadzieję jeszcze trochę pożyć.
  Czule pozdrawiam Ciebie i wszystkich tutejszych – Bars.

 2. Bruksela

 3. … na szybko mówię Bruksela, bo tam wszystko koronki barbanckie.
  Także architektura.

 4. Ja dałem się nabrać, że to Budapeszt, katedra Mari Panny albo św. Macieja, ale po przyjrzeniu się wierzy widzę dużą różnicę.

  http://maziaq.prv.pl/pages/Budapeszt%20-%20Katedra.html

 5. Tutaj podobne ujęcie:
  http://www.flickr.com/photos/michif/2201907637/
  i wychodzi na to, że Bars ma rację. Ja się nie znam, ale odpowiedź dało się wyguglać 😉

 6. Bars!
  Życzę Ci dużo zdrowia. Jak Ty na to wpadłaś? Mnie się wydaje, że ja daję tak strasznie ciężkie zagadki, już mi się wydaje, że przesadziłem, a tu masz – prawidłowa odpowiedź. Tak, to jest Ratyzbona, Bars użyła prawdziwej nazwy miasta – Regensburg.
  Alicjo!
  W Brukseli chodziło Ci o ratusz? Rzeczywiście, szpica podobna. To jest tak, jak mówił mój syn, jak był mały: „To jest takie samo, ale inne”.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bruksela
  A.K.K. – witam Cię serdecznie w moim blogu. Też masz rację, ale czy odpowiedź da się wygooglować? W jaki sposób? Toż to nie są odciski palców, to mogą chyba robić niesłychanie wyrafinowane komputery, umiejące porównywać detale architektoniczne.
  Dana1!
  Ale wieża pasuje jak ulał!

 7. Ratyzbona – wspominam, bo dwukrotnie tam byłem i ze wstrzymanym oddechem za każdym razem zwiedzałem. Po za tym spotkałem tam miłych ludzi.

  Bars,
  życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia i długich lat aktywności w blogosferze 🙂

 8. A ja całkowity laik w tej dziedzinie przeglądnąłem z zaangażowaniem kilkanaście katedr. Ta właściwa wpadła mi w ręce, ale uznałem, że to jednak nie to. 🙂
  Ślepnę?

 9. Zeenie!
  Starówka w Ratyzbonie to jest jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie ja widziałem w swoim życiu. Robi oszałamiające wrażenie.
  Dru’!
  Liczy się zaangażowanie i chęci. A moja miłość do wszelkich obiektów sakralnych przy braku wiary jest nie tylko niezrozumiała, ale i zasługująca na osobną notkę.

 10. To było raczej „googlanie” wspomagane „wikowaniem” (też jestem całkowitym laikiem w tej dziedzinie więc co innego pozostaje?). Wpisałem do wyszukiwarki zdjęć googla (images.google.com) słowo cathedral. Pierwsze zdjęcie z podobną na oko (ale jednak inną) wieżą, okazało się być katedrą w Kolonii. Angielska wikipedia w artykule o kolońskiej katedrze wspomina natomiast, że podobne wieże (charakterystyczne dla architektury niemieckiej) można, też znaleźć w Ulm, Wiedniu i Ratyzbonie. Po rzuceniu okiem na wskazane miejsca, największe szanse miała Ratyzbona, co ostatecznie potwierdziło „flickrowanie” i znalezienie bardzo podobnego ujęcia.

 11. Dzień dobry,
  ciepło, słonecznie, a ogród oszalał. Kwitną orliki, miesięcznice, chwast zwany jaskółczym zielem oraz maki – żarłoczne papaver orientalis, które zagłuszyły trawę i zajęły już połowę trawnika. Bzy pachną oszałamiająco…
  Torlinie, to nie było trudne, bo w grę, z powodu charakterystycznych zwieńczeń, wchodziły tylko kościoły niemieckie, w dodatku spośród katedr, zaledwie dwie – w Kolonii i Regensburgu. Kolonia odpadła z miejsca, ponieważ po pierwsze nie można tej katedry sfotografować w takim ujęciu, a po drugie poniżej hełmów ma ona wysokie biforia rozmieszczone w zupelnie innym rytmie niż triforia w wieżach katedry w Ratyzbonie.
  W Wiedniu mieszkałam przez dwa lata zaledwie kilkadziesiąt metrów od neogotyckiego Votivkirche i niespełna kilometr od katedry św. Stefana, a więc nawet przez chwilę nie brałam jej pod uwagę, natomiast katedra w Ulm ma wyjątkowo masywną wieżę, a jej hełm jest bardzo krótki, więc nią też nie zawracalam sobie glowy.
  No a w ogole, to chyba powinnam dostać reprymendę za „wyrywność”, bo przecież ja jestem zawodowiec! 🙂
  Torlinie i Zeenie – serdeczne dzięki za dobre slowa! Będę się starać… 🙂

 12. Bars
  Zdrowiej!!!

 13. Bars dbaj o siebie 🙂

 14. W życiu bym nie zgadł, co to za katedra. Faktem, jest, że niektóre przypominają jedna drugą…

  Pozdrawiam ultradźwiękowo 😉

 15. Dziekuję dzwięcznie od 20kHz w górę.

 16. http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5216659.html

  Nic nie rozumiem. Przecież lisy są po to by zagrażały kaczkom. Czyż nie?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: