Napisane przez: torlin | 19/05/2008

Zagadka nr 19 – malarska

Jest to kolejny z moich ulubionych obrazów (Hoko – nie wiem, czy zauważyłeś, że nie użyłem sformułowania „moich ukochanych obrazów”) i mam w związku z nim dwa pytania:

1. Kto stoi po prawej stronie obrazu?

2. Czy ww. pies jest czarny w białe łaty, czy biały w czarne?

Reklamy

Responses

 1. Znowu nie takie trudne do wyguglania, ale zdaję sobie sprawę, że stosowanie takich metod może być nie do końca zgodne z zamysłem gospodarza bloga, więc nie podaję odpowiedzi, tylko link do niej, aby nie psuć zabawy innym:
  http://tinyurl.com/3jp83e
  To jeśli chodzi o pytanie 1, w drugim niestety google jest bezradny 🙂

 2. Brawo A.K.K.!
  Ja w dalszym ciągu nie wiem, jak to robisz.

 3. Pies jest w czarno-białe łaty.

 4. Wabi się Tache.

 5. U mnie piesek ma czarno-brunatne łaty…
  Wygląda jak pointer. Mój kolega w Polsce miał pointera. „Pan Janek” mu było. „Janek” miał sierść podobnej maści.

 6. Owczarek to to chyba nie jest…

 7. Ta wyżlica jest ciemna, w białe łaty. U zwierząt udomowionych, dawniejsze ubarwienie, przystosowane do krajobrazu i środowiska, nie było już potrzebne, więc pojawiły się różne odmiany. Np. jednym z potwierdzeń, że australijski dingo był kiedyś psem domowym – są jego częściowo białe łapy. Myśliwi bardzo cenili psy trójkolorowe, ponieważ z daleka widać je w każdym terenie.
  A teraz pytanie przyrodnika – czy zebra jest biała w czarne pasy, czy czarna w białe? Europejczycy twierdzą że biała, Murzyni – iż czarna. I bądź tu mądry!

 8. Pies jest biały w czarne łaty. Moim zdaniem to pointer angielski.

 9. O rasę nie będę się sprzeczał, zwłaszcza, że sto czy dwieście lat temu nie było, tak jak dziś wyraźnie ustalanych wzorców ras, i wśród psów teoretycznie należących do tej samej rasy istniała większa różnorodność. Specjalnie na rasach się nie znam, ale preferuję zwykłe kundle -teraz chowam już czwartą przybłędę, tym razem taką, którą kochający inaczej pan po prostu wyrzucił na szosie z samochodu i pojechał (może trafi pod właściwy adres, wybrukowany dobrymi radami). Ale ubarwienie to już inna sprawa – nawet, jeśli jasny czy biały kolor obejmuje większą część sierści – to przodkowie jednak byli ubarwieni podobnie do wilków czy szakali, a jasny kolor zjawił się później, więc jasne to łata. Pozdrawiam.

 10. Cyprian Vaxo, pies jest biały w czarne łaty. Na pewno. Szczenięta łaciatych psów rodzą się bez łat lub z niewielkimi znaczeniami na sierści. Łaty powiększają się wraz ze wzrostem psa, często zmieniają kształt, ale podstawowy kolor wspominanego psa jest biały. A co do psich ras to istniały one już w czasach starożytnych i wzorzec był jako tako przestrzegany. W przeciwnym razie większość psich ras nie przetrwałaby do czasów obecnych. Starożytni Rzymianie szczycili się bardzo wyspecjalizowanymi rasami psów myśliwskich. Używali chartów do łowów na grubą zwierzynę, psy typu jamników do polowań na lisy i borsuki. W polskim psiarstwie też największą sławą na kartach historii zapisały się psy myśliwskie. Nie wiadomo kiedy je sprowadzono do Polski. W każdym razie uważa się, że wszystkie psy gończe pochodzą od psów św. Huberta, rycerza Karola Wielkiego (przełom VII i VIII w.). Okres przed stu czy dwustu laty, który wspominasz jako czas bez „wyraźnie ustalanych wzorców ras” to czas rozkwitu kynologii w Europie, psy rasowe były nie tylko znane, ale też wystawiane. Oczywiście były opracowane wzorce ras. Pierwszy Cruft´s Dog Show odbył się w 1891 roku w Londyńskim Royal Aquarium. Na temat pierwszych wystaw napisałam obszernie w portalu psyimy.pl: http://www.psyimy.pl/wystawy_psów/historie/73,Crufts_Dog_Show_historia_wystawy/
  Na marginesie wspomnę, że Polacy nie gęsi, powoli doszli do nie najgorszych wystaw. Początki wystawiania psów przypadają na drugą połowę XIX wieku. W zaborze rosyjskim istniało Towarzystwo Wyścigów Konnych, które w 1881 roku uzyskało zezwolenie na urządzanie w Warszawie co roku czerwcowych wystaw inwentarza żywego oraz psów. Chodziło głownie o popularyzację psów owczarskich. Pokazano wtedy 24 psy. W następnych latach też niewiele psów wystawiano, choć rysował się już pewien postęp. W 1884 roku zgłoszono na warszawską wystawę inwentarza żywego 38 psów, należących do 20 wystawców. Prezentowano wtedy 2 pointery, 2 setery, jednego psa rasy rzadkiej, jednego polsko-angielskiej, 3 charty rasy perskiej, 4 charty polskie, 12 mopsów, 4 buldogi, jednego bernardyna i jednego mastifa.
  Pozdrawiam

 11. No i proszę, jaki jestem dumny z dyskusji.
  JAK PAW!

 12. Marto, przedstawiasz sprawę z punktu widzenia kynologa, natomiast ja patrzę na to jako zoolog-systematyk, próbujący od lat sam zrozumieć dlaczego coś w tej dziedzinie wygląda tak, a nie inaczej, albo tak się zachowuje, a czasem to jeszcze innym tłumaczyć (takie skrzywienie zawodowe). Usiłowałem dotrzeć do artykułu wg podanego adresu, na razie bez powodzenia (tylko błąd 404), a tu spróbuję odpowiedzieć tylko na Twoje uwagi.
  1. Pierwsze psie rasy powstały dlatego, że myśliwi, pasterze czy rolnicy potrzebowali innych właściwości u swych zwierząt. Już ze starożytnego Egiptu znamy szkielety psów gończych, obronnych lub bojowych, a także krótko- i krzywonogich choć nie jamników.
  2. Zdaje się że Rzymianie, zgodnie ze swym charakterem, najwyżej cenili psy bojowe, walczące na arenie lub ścigające zbiegłych niewolników.
  3. Uważam, że w XIX w. dopiero zaczęto w Europie ustalać wzorce ras, dobierać pary do rozmnażania, spisywać historię poszczególnych gniazd czy hodowli, jednym słowem – organizować formalne wystawiennictwo. Dokładne wzorce wielu ras to już sprawa nieco późniejsza.
  4. W sprawie łat – pozostaję przy swoim zdaniu, fakt, że u niektórych ras ciemne części okrywy włosowej pojawiają się później jest sprawą rozwojową, pigmentacja rozwija się pod wpływem hormonów, a niekiedy młode komórki włosotwórcze nie są na nie wrażliwe. Choć chyba u większości psów ubarwienie i kształt plam są widoczne już u noworodków.
  Jeśli coś trzeba dodać – zaglądam tu systematycznie, a gościnny kącik mam u Wachmistrza (see right). Na razie dziękuję za nowe dla mnie wiadomości i nisko kłaniam.

 13. Cyprian Vaxo, och, pewnie za długi był ten link.. Artykuł podlinkowany jest prawie na samym dole strony http://www.psyimy.pl/wystawy_psów/.
  Wracam uparcie do łat. Moim zdaniem pies jest biały w czarne łaty. Jestem upartą babą, nie ustąpię. Nasz sporny pies ma czarnych łat sporo, ale już jego rodzeństwo mogło mieć tylko niewielkie łatki jak to u pointera bywa. Czy w takim razie jedne psy z tego samego miotu określałbyś jako czarne w białe łaty, a drugie jako białe w czarne? Zwróćmy uwagę jak bardzo eksterierowo rożni się przedstawiony pies od wilka. Ani śladu pręgi dzikiego zwierza na grzbiecie, kolory też nie te… Załóżmy, że na obrazie przedstawiony pointer nie jest biało-czarny lecz biało-brązowy. Czy w takim przypadku jego łaty byłyby brązowe czy białe? A psy pozbawione czarnego pigmentu? Są i takie są chociaż do albinosów zakwalifikować ich nie można. Bywają we wszystkich możliwych barwach, brak u nich tylko czerni… Powoływanie się na pochodzenie psa od wilka i szukanie tu analogi jest dużym uproszczeniem. Taki marsz na skróty, jako że nasza wiedza o oswajaniu wilka i o życiu naszych najdawniejszych antenatów jest znikoma. Błądzimy więc w pomrokach dziejów w poszukiwaniu pierwszych etapów psiej ewolucji. Tak, ewolucji zarówno psychicznej jak i fizycznej. Zdaję sobie sprawę, że przemyślność neandertalczyka a może i jakiegoś antropopiteka nie była taka licha. Niestety ludy pierwotne nie pozostawiły po sobie żadnych sprawozdań na piśmie. Późniejsze wykopaliska szczątków kostnych oraz naskalne malowidła pochodzą z czasów, kiedy już było po wszystkim, kiedy człowiek żył i polował z psem. Kiedy pies był już psem, a nie wilkiem.
  A wracając do obecnych psów, a w szczególności tych białych, to prawdopodobnie wszystkie duże, białe psy wywodzą od doga tybetańskiego. Ich przodkowie dotarli do Europy w V wieku wraz wojskami Attyli, króla Hunów. Starożytny encyklopedysta i uczony rzymski Warror (ur. 116 r. Przed Chr.) w swoim dziele Rerum rusticarum libri III radził nabywa psy pasterskie tylko od pasterzy, co dowodzi, że już w zamierzchłych czasach specjalizowano psy pod względem użytkowym i to nie tylko jako psy na potrzeby wojska.
  Pozdrawiam serdecznie
  P.S.
  Zajrzę tu później. Teraz muszę zatroszczyć się o szczenięta. Dwa mają pręgi dzikiego zwierza na grzbietach. Reszta wybarwia się na czerwono. Całe szczęście, że są beż łat!

 14. Miła Marto, zarówno znam utwór wieszcza pt. ‘Golono, strzyżono’, jak też miałem teściową, która mówiła, że wcale nie jest uparta, ale ma tylko silną wolę, jak również mam małżonkę, synową i wnuczkę, wszystkie obdarzone podobnymi przymiotami, więc Twoje twierdzenie o uporze ani mnie zaskakuje, ani …przekonuje. Na sprawę łat trzeba spojrzeć filozoficznie, jak to rozważył prof. Leszek Kułakowski w swych filozoficznych ‘Bajkach z Królestwa Lailonii”, a na nasze nieco różne zdania znów tak, jak ci dwaj panowie patrzący na butelkę wina – jeden widzi że już tylko pół, a drugi – że jeszcze jest pół. A dokładnie to jest tak – można widzieć status quo, i ciemne łaty na jasnym tle, a można pomyśleć, jaki był status ante – gdy tych plam jeszcze nie było, a całe tło było ciemne.
  Dodam jeszcze, że udomowienie przodków psa, a później innych zwierząt to wyłącznie dzieło człowieka, który sam się nazwał rozumnym, kuzyn neandertalczyk nie hodował zwierząt, a wymarł w Europie przed trzydziestoma tysiącami lat (pisałem o tym w blogu ‘Archeowieści’ zaraz po 30 kwietnia).
  Zgadza się, że pochodzenie psa okrywa gęsta mgła niepewności, czy jego przodkiem był południowoazjatycki pies parias, czy wilk, a jeśli tak, to który podgatunek, czy jeden, czy cztery spośród kilku żyjących do dziś, czy jakiś inny, którego przedstawiciele na swobodzie już nie istnieją, wreszcie – czy psy, przynajmniej niektóre, nie mają domieszki krwi szakala złocistego. Uff! Ukłony

 15. […] śladem Torlina, z obrazu robię zagadkę: ki czort? Zagadka pro forma, bo jeśli ktoś wzceśniej tego nie […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: