Napisane przez: torlin | 23/01/2009

Kto ograbił Muzeum Narodowe w Bagdadzie?

baghdad

Otwarte na nowo Muzeum Narodowe w Bagdadzie

Sprawa Muzeum Bagdadzkiego jest niewątpliwie ciekawym przykładem współczesnego przekazu informacji. Pierwsze z nich są jednoznaczne – Amerykanie zlekceważyli ostrzeżenia o możliwych grabieżach, a przecież Amerykański Instytut Archeologii (AIA) wezwał Pentagon jeszcze przed inwazją na Irak, by w czasie kampanii wojsko ochroniło muzea i zbiory. Dowództwo to zlekceważyło i widok żującego gumę żołnierza amerykańskiego pilnującego mostu na Tygrysie 300 metrów od Muzeum prześladować będzie wszystkich wielbicieli sztuki. Internet jest pełen opowieści ludzi widzących zniszczenia i grabieży na własne oczy, opisują podpalenie Muzeum, setki potłuczonych urn i tabliczek. Im bardziej lewicowa gazeta, tym bardziej antyamerykański wydźwięk i tym bardziej przerażające opowieści. Do napisania tej notki zmobilizowała mnie jedna z blogowiczek u Pana Waldemara Kuczyńskiego pisząc: „okradzenia muzeum w Bagdadzie z bezcennych artefaktów naszej kultury nigdy im nie daruję!)”. Oto, do czego doprowadza wrodzona antyamerykańskość.

O tym, że jest inaczej, podawały już media w 2003 roku, kiedy to wszystko się wydarzyło. Wyjaśniła się sprawa większości bezcennych dzieł sztuki, które na początku kwietnia zniknęły z Muzeum w Bagdadzie. Pracownicy tej placówki ukryli dzieła w podziemiach Banku Centralnego, dla bezpieczeństwa wejścia do tych piwnic zostały zalane wodą. W specjalnym oświadczeniu amerykańska administracja podała, że w piwnicach banku znaleziono 179 skrzyń zawierających one 8 tysięcy najważniejszych dzieł sztuki z Muzeum w Bagdadzie. Pracownicy placówki nie powiadomili Amerykanów o miejscu ukrycia kolekcji, gdyż zamierzali czekać aż opuszczą oni Irak. Skarb wydobyto po trzech tygodniach wypompowywania wody z zalanych piwnic banku. Ówcześnie stwierdzono, że ze 170 tys. zabytkowych przedmiotów przechowywanych w muzeum, do tej pory nie znaleziono 3 tysięcy.

Archeolog Profesor Piotr Bieliński pisał o tym fakcie jeszcze w 2003 roku: „Skradziono prawdopodobnie 27 zabytków klasy „0” spośród ok. 500 przechowywanych w muzeum i trochę rzeczy mniejszej wartości. W sumie kilkaset przedmiotów, nie licząc wciąż nieustalonej liczby tabliczek”, „Nie było żadnego oszalałego tłumu. Była precyzyjnie zaplanowana akcja, w której tłum grał napisaną specjalnie dla niego rolę. Złodzieje doskonale wiedzieli, po co przyszli, i umiejętnie dyrygowali tłumem, żeby wywołać wrażenie przypadkowych zniszczeń. Wandalom płacili po dolarze” i „Mogli to zrobić faceci z irackiej służby bezpieczeństwa, którzy doskonale wiedzieli, gdzie co jest, i uznali, że skoro „Titanic” i tak idzie na dno, to przynajmniej urwą coś dla siebie. Druga wersja to służby specjalne Saddama. One też miały niezbędną wiedzę, by okraść muzeum z najcenniejszych eksponatów”. Ale najpewniej była to zaplanowana akcja kolekcjonerów japońskich, na rzecz których działają wyspecjalizowane gangi znane ze swej bezwzględności.

W dalszym ciągu prowadzone są poszukiwania zaginionych przedmiotów, zdarza się, że niektóre z nich zostają odnalezione. Ale w sumie uważam fakt ograbienia Muzeum za wielki błąd administracji amerykańskiej.

Reklamy

Responses

 1. Pewnie, że „fakt ograbienia Muzeum to wielki błąd administracji amerykańskiej”. Powinni tylko ukraść to, po co przyjechali. 🙂

 2. Tes Tequ!
  😦

 3. moze my europejczycy oddamy to co „zgromadzilisny” przez stulecia wtedy wypelnia sie muzea .

  😀

 4. Witaj Rysberlinie!
  Poruszyłeś kilka ważkich spraw.
  1. Tak,to prawda. Przeważająca większość zabytków w europejskich muzeach, a dotyczących sztuki pozaeuropejskiej – pochodzi z kradzieży.
  2. Mimo wszystko bez sensu jest dla mnie utrzymywanie wszystkich zabytków danego państwa tylko w muzeach danego kraju. Jeżeli będą one rozrzucone po świecie – więcej ludzi się z nią zapozna.
  3. Myślenie typu „to są nasze narodowe zabytki” świadczy o kompleksie niższości mówiącego.

 5. Wypada tu przypomnieć oczywistosc.
  To nasz krąg kulturowy wymyślił i uznał ze pamiątki przeszłości są wartoscą. To w naszym kręgu kulturowym powstał świecki kult zabytków.
  W innych kręgach kulturowych owszem przypisywano pewnym starym przedmiotom, budynkom, miejscom wartość o tyle o ile miały wartość sakralną.
  Powszechność świeckiego kultu zabytków jest zjawiskiem stosunkowo nowym. Jest skutkiem przyjęcia w innych kręgach kulturowych naszych wartości i naszego spojrzenia na przeszłość.
  Traktowanie tego co zgromadziliśmy w Europie i Ameryce jako przedmiotów pochodzących z kradzieży jest naiwnością nie licząca się z wiedzą o historii kultury; o historii idei „zabytku”.
  Pomijając drobny fakt że wiele z zabytków przechowywanych i eksponowanych w Europie nie przetrwało by gdyby nie fakt ich wywiezienia należy także pamiętać że poczucie dziedzictwa kulturowego jakie Europejczyk odczuwa wobec na Stararozytnego Egiptu czy Mezopotamii jest równie uprawnione jak ewentualne poczucie tego dziedzictwa u arabsko jezycznych współczesnych mieszkańców tych krajów.
  Albo inaczej. Przeświadczenie, nas Polaków e np. Biskupin to dziedzictwo do którego mamy szczególne prawa jest równie mityczne jak przeświadczenie współczesnego Egipcjanina o jego szczególnych prawach do Sfinksa.
  Wedle współczesnych norm cywilizacyjnych Egipcjanin i Polak, obaj mają dbać o swoje „Biskupiny” nie dla siebie i swojej narodowej manii ale, dla wszystkich.
  Nie wiemy jakie okoliczności, jaki rodzaj „ucisku” czy „kolonializmu” wepchnął do Krakowa „Damę z Łasiczką”. Może Włosi się upomną?

  Czy to źle ze w Uppsali i w innych miejscach Szwecji ocalały „Polskie” pamiątki, łupy wojenne z czasów „potopu” lub Karola XII ?

 6. Ten wpis potwierdza starą prawdę: kłamstwo powtórzone tysiąc razy (tu: na temat rozmiarów kradzieży) staje się prawdą. I pewnie niewiele już można zrobić żeby to odkręcić.

 7. Dana i Quake!
  Obydwaj macie rację. Dzięki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: