Napisane przez: torlin | 14/03/2009

Ludolfina z 14 marca

pi

Dzisiaj jest fajne Święto, ale które równocześnie umożliwia człowiekowi wyprowadzić refleksje ogólniejszej natury.

Dziś jest Święto Liczby Pi – czyli Π. Jest to dokładniej mówiąc święto amerykańskie, a nie europejskie. Amerykanie wzięli to od zapisu datowego – 3.14 – w związku z tym święto obchodzone jest 14 marca. Wiki podaje, że europejskie święto liczby Π obchodzone jest w dniu Naszego Dawnego Święta Narodowego, niezapomnianego 22 lipca, a wynika to z ułamka 22/7.

Pierwsza refleksja – to siła amerykańskiej kultury popularnej. Przecież to jest święto – żart, ale jednak, jak ktoś już to święto w żartach obchodzi, to robi to 14 marca, a nie 22 lipca.

Nazwę Pi wymyślił Walijczyk Jones, z greckiego perimetrum, czyli obwód. Mnie jednak ta nazwa kojarzy się z Pitagorejczykami, szanuję ich olbrzymi wpływ na rozwój nauki, myśli ludzkiej. Ciągle nie mogę sobie wyobrazić, że w tych latach żyli ludzie na naszym kontynencie obliczający sumę kwadratów przyprostokątnych, względnie zajmujący się parabolą, elipsą i hiperbolą. To oni rozróżniali liczby parzyste od nieparzystych, będące i nie będące kwadratami, liczby doskonałe i niedoskonałe, odróżniali liczby wymierne i niewymierne. Cały świat był dla stosunkiem jednych liczb do drugich. Na Boga – krzyknął ateista – a cóż my dzisiaj innego robimy, jak właśnie układamy cały świat w układzie zerojedynkowym i w strumieniu danych. To oni zajmowali się też akustyką, dla nich przyczyną dźwięku był ruch, a dźwięki muzyczne wykazywały dla nich zawsze matematyczną prawidłowość. A co my innego robimy, jak nie zapisujemy muzyki cyfrowo. Naukowcy nawet zakochanie się chcą zapisać wzorami chemicznymi, a więc liczbowo.

Refleksja druga – powinniśmy uważać, że nazwa ta pochodzi od Pitagorejczyków.

Jestem wielbicielem matematyki, lubię sobie dla przyjemności porozwiązywać zadania maturalne, najbardziej lubię geometrię i wszelkie zabawy na osi współrzędnej. Uważam za słuszne, że matematyka wchodzi jako przedmiot obowiązkowy na maturę, nauka ta uczy przede wszystkim logicznego myślenia. Ale wysiłki ludzi związanych z klasycznym wykształceniem usiłujący udowodnić praktyczne znaczenie znajomości liczy Pi muszą spełzc (ciekawe, czy takie słowo istnieje) na niczym. W sondzie radiowej pani robiąca spódniczki mówi, że słyszała, ale się nie posługuje.

Refleksja trzecia – czy liczba Pi jest komukolwiek potrzebna w życiu codziennym?

Włosi – jak Francuzi, głusi są na prawdziwą kulturę, czyli amerykańską. To właśnie szlachetny naród amerykański postanowił połączyć dobre z pożytecznym, i tego dnia wielu amerykanów je pizzę na cześć liczby Pi. I jak ludzie chodzący do góry nogami połączą Święto Liczby PI ze Świętem Pizzy, to co Włosi zrobią z 9 lutego? Zostaną z tym samym, co Europejczycy i Polacy z 22 lipca.

Refleksja czwarta – nazwa liczby Pi pochodzi od nazwy Pizza.

My tak gadu – gadu na jakieś bzdurne tematy, a dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam.

Refleksja piąta i ostatnia – kto słyszał o takim dniu? Ale inna sprawa, że problem tam zasługuje na odrębną notkę.


Responses

 1. najlepsza to była wiara pitagorejczyków w mistyczną moc muzyki 😉

  ja byłem czynnym wielbicielem matematyki w podstawówce, pozniej to juz tylko podziwiam ją z pewnego dystansu..dystansu mej nieumiejętności 😉

 2. Myślę, że poniżej poziomu zawodowego zajmowania się matematyką, wszyscy podziwiają ją z pewnego dystansu 🙂 (Nawet, jeśli czasem trzeba się przebić przez jakiś wzór 😉 )

  No dobrze — Dzień Pi służy popularyzacji matematyki, co jest celem godnym pochwały. Matematykę można popularyzować i 9 lutego i 22 lipca i… No właśnie dzisiaj 🙂

 3. Torlinie!
  Ludzie znający i kochający matematykę budzili od zawsze mój podziw, graniczący z zachwytem. 😯
  Jestem profanem, ale podziwiam takik fascynatów, jak ty.

 4. Jasne, że takich! 🙂

 5. Nelu!
  Tak się zastanawiałem, do czego mi jest potrzebna matematyka w życiu codziennym, i chyba szybkie liczenie w pamięci najbardziej mi się przydaje. I umiejętność zapamiętywania szeregu liczb.
  Dzięki za wpadnięcie.
  Napoleonie i PAKu!
  Grałem ostatnio ze swoją siostrzenicą w Scrabble, ona prowadziła zapisy. Dziewczyna lat 21, studentka 3 roku wyższej uczelni, przy dodawaniu 67 + 45 pisze sobie obok „jeden w pamięci”.

 6. Znajomy profesor (fakt, profesor, ale nie matematyk), gdy się nudzi na zebraniach, rozwiązuje zadania — wylicza różne całki i różniczki 🙂
  Sam planuję w tym tygodniu przerobić ‚tomik’ Matematyka Dyskretna (proste to; na konkretnej utknąłem — musiałbym ją potraktować śmiertelnie poważnie chyba…).

 7. A tak w ogóle Pi to jest to również nazwa wody toaletowej robionej przez Givenchy 🙂 Że zacytuję opis z perfumerii internetowej:

  „Czyste, szczytowe nuty to pachnąca tangerynka, zioła i sosna. W sercu zapachu krąży woń drzewa gwajakowego i sandałowego. Dopełnieniem całości jest niewielka ilość wanilii i styraksu. PI – energiczny, intensywny, leśny zapach, symbolizujący męskiego ducha podboju.” 😎

 8. Torlinie,
  Startowałem statkiem z Bingen (Hildegarda) do Lorelaystadt, gdzie oczywiście na skałę obowiązkowo. Cały czas widoki piękne, szkoda, że słońce wychodziło na nieliczne momenty.
  Jeszcze klasztor Eberbach gdzie kręcono Imię róży z kwachami reńskimi i to koniec wycieczki…
  Reszta to sprawy zawodowe.
  Warto było, oczywiście 🙂

 9. PAKu!
  Ale dla mnie to jest świetna zabawa. Np. na osi stawiam sobie trzy dowolne punkty i próbuję napisać funkcję.
  Quake’u!
  Nie wiedziałem.
  zeenie!
  Bardzo Ci zazdroszczę, bo ja bardzo lubię Niemców i Niemcy, ale tam nie byłem. Wracaj szczęśliwie.

 10. Właśnie znajomy przesłał mi w mejlu następującą uwagę:
  „w wielu szkołach w USA świętuje się „Dzień Pi” obrzucając nauczycieli matematyki pie-ami (pie – ciastko z kremem, wymowa taka sama jak pi).”
  (Co podobno wyczytał w tamtejszej prasie.)

  Ja za to widziałem promocję na dzień pi (amerykańską) — odejmują od ceny 3,14$ 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: