Napisane przez: torlin | 21/06/2009

Fikcja Trafalgaru

Turner,_The_Battle_of_Trafalgar_(1822)

Jak wiecie, lubię śledzić „drugie dna” obrazów, kto (lub co) na nich widnieje, jakie były okoliczności ich namalowania. Jednym z najbardziej fascynujących pod tym względem obrazów jest dzieło Josepha Mallorda Williama Turnera ‘”Bitwa pod Trafalgarem” z 1822 roku, pokazujące walkę angielskiego okrętu wojennego HMS  „Victory” z francuskim okrętem „Redoutable”. Nie będę tutaj opisywał bitwy morskiej angielsko – francuskiej (i hiszpańskiej), bo to sobie każdy może przeczytać w Wiki, ale najciekawszym było starcie tych dwóch właśnie okrętów 21 października 1805 roku.

„Victory” był przez 40 minut ostrzeliwany przez francuskie okręty „Héros”, „Redoutable” i „Neptune” oraz przez jednego hiszpańskiego olbrzyma „Santísima Trynidad”, w wyniku ostrzału zginęło wielu marynarzy brytyjskich, Francuzom również udało się zniszczyć koło sterowe „Victory”. W pewnym momencie „Victory” zaczepił się omasztowaniem z „Redoutable”, a ponieważ na pokładzie „Redoutable” znajdowało się dużo piechoty morskiej, Francuzi postanowili dokonać abordażu i zdobyć angielski okręt. Kiedy wydawało się, że flagowego okrętu Nelsona nic nie uratuje, z drugiej strony podpłynął „Téméraire” i oddał morderczą salwę.

Trafalgar_Mensanje

Przed walką Nelson dokonał pewnej czynności, dzięki której zapisał się w historii najsłynniejszych fraz. Otóż postanowił wywiesić na swoim flagowym okręcie sygnał o treści „England expects that every man will do his duty” (Anglia oczekuje, że każdy człowiek wypełni swój obowiązek), ciekawa jest w ogóle historia powstania tego napisu (w formie flag) i jego wywieszenia.

J_M_W_Turner-La_bataile_de_Trafalgar

I teraz nareszcie możemy przejść do podstawowej części notki, do „szalbierstwa” Turnera, który robi widzów w przysłowiowego …

 1. Na obrazie widać z całej frazy trzy ostatnie litery, pozornie wszystko jest prawidłowo. Tylko że napis był przed bitwą, na samym początku walki frazę „England expects that every man will do his duty” Nelson zastąpił nową „engage the enemy more closely” („zaangażować wroga bardziej”), a więc w czasie walki flagi były zupełnie inne.
 2. Turner źle rozwiesił flagi, nie na tych masztach, co powinien. Jak widać, są na grotmaszcie, czyli na maszcie głównym, tymczasem w rzeczywistości wisiały one na bezanmaszcie, na jednostce z trzema masztami – na ostatnim.
 3. Nie zgadzają się albo okręty albo czasy. Ten płonący po lewej to jest „L’Achille”, statek został trafiony celnie przez HMS „Prince”, pożar wybuchł tak gwałtowny, że o 17.30 (21.10.) nastąpiła eksplozja rozrywająca francuski statek (Anglicy podają, że to było o 17.45). Ten po prawej to jest francuski okręt wojenny „Redoutable” walczący z „Victory”, zatonął on dopiero następnego dnia, 22 października 1805 roku.

Należałoby Turnera ukarać, tylko w jaki sposób?

Téméraire

Naprawdę pięknym obrazem Turnera jest „The Fighting Téméraire tugged to her last Berth to be broken”, to po bitwie okręt ten dostał przydomek  „Fighting Temeraire”.

Ps. Ale bez zaglądania do komputera – czy wiecie, gdzie leży Trafalgar?


Responses

 1. Niektórzy oprócz komputera mają jeszcze encyklopedie…

 2. „Wiecie, gdzie leży Trafalgar?”
  .
  Wiem.
  .
  Niektórzy oprócz komputera i encyklopedii mają jeszcze monografie historyczne.

 3. Ja robię sobie czasami takie ankiety wśród znajomych. Nikt nie wiedział, ani jedna osoba, wszyscy bez wyjątku znali bitwę, wiedzieli, które narody walczyły (bez Hiszpanii), ale zlokalizować Trafalgar na mapie Europy – pełna zgadywanka.

 4. „Należałoby Turnera ukarać, tylko w jaki sposób?”
  kara infamii jaką mu zadałeś w naszych oczach jest chyba wystraczającą dotkliwą karą 😉

 5. 1) A z jaką dokładnością należy określić ten Trafalgar? 😉 Bo to, czy muszę zerkać do komputera, albo ksiażki, albo atlasu zależy od oczekiwanej dokładności 😉

  2) Po co karać Turnera? Sądzę, że i tak wywiązał się lepiej, niż większość malarzy podejmujących tematy historyczne. Zresztą specjaliści (profesorowie historii na uniwersytetach) do dzisiaj potrafią sobie wytykać, że w monografiach pomylono okręty biorące udział w bitwach epoki napoleońskiej, z Trafalgarem włącznie; albo że podają nieautentyczne anegdoty; więc co tu mówić o flagach?

 6. PS.
  Torlin (10:01) przypomniał mi lekcję historii w liceum. Poproszono nas o wskazanie Półwyspu Liaotuńskiego. Nikt nie wiedział (włącznie z obok podpisanym). Nauczycielka się załamała, bo połowa klasy należała do koła geograficznego. Ale wystarczyło, że powiedziała po chwili Port Artur, a mogłem wskazać z zamkniętymi oczami 😉

 7. Może spalmy ten obraz? Albo zamalujmy czarną farbą fragmenty niezgodne z rzeczywistością. 😀

 8. „Należałoby Turnera ukarać, tylko w jaki sposób?”

  Myślę, że przeciągnięcie pod kilem byłoby OK 😆

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeci%C4%85ganie_pod_kilem

 9. Wszystkie te pomysły bardzo mi się podobają. Ja oczywiście wiem, że obraz to nie jest fotografia i malarz ma prawo do własnej interpretacji. Osobom dokuczającym mi przypominam, że w moim blogu szaleje cenzura i tnę takie komentarze równo z trawą.

 10. ja nie wiem, przyznaje sie bez bicia. I jestem za ulaskawieniem Turnera! u artystow wyobraznia czesto bierze gore nad rozsadkiem, a posiadana lub nieposiadana wiedza zupelnie jakos nie ma wartosci gdy czuje sie oddech Muzy na karku:)

 11. Imponujące. Biedny Turner. Nie przewidział Torlina.

 12. […] impresjoniści był angielski malarz, znany nam doskonale Wiliam Turner, tak, ten sam od Nelsona i Bitwy. Powyższy obraz, znany w Polsce pod nazwą „Deszcz, para, szybkość” w rzeczywistości nazywa […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: