Napisane przez: torlin | 04/10/2009

Kod Władysława Jagiełły

Król Jagielło

Ja bardzo rzadko (właściwie nigdy dotąd) nie robiłem w ten sposób notki. Ale doszedłem do wniosku, że streszczanie artykułu mija się z celem, lepiej dać do niego link i sobie nad nim podyskutować. Wachmistrz tak czasami robi, więc i ja spróbuję.

Kod Władysława Jagiełły – „Mówią Wieki”

Reklamy

Responses

 1. W rzeczy samej… niepodobieństwem zdaje się streścić ten tekst, jeszcze i ilustracyj przy tym poniechawszy… Co się meritum wątpień podniesionych tyczy to dla mnie to spekulacyje czyste, które nawet gdyby się potwierdzić miały (ergo umniejszyć w królu chrześcijanina) nie czynią go przez to mniejszym człowiekiem, czy władcą. Osobliwe, że się w dziejach naszych tak na Jogajłę w tej mierze zawzięto… Dlaczegóż nikt tak zajadle Mieszka nie oskarża, że się jeno krześcijaństwem po wierzchu pomazał? A przyczyny by może i zasadniejsze były… Czemuż to, gdy we wszytkich ościennych krajach, gdzie władca sprowadzający chrystianizm wrychle między świętych kościoła byl wliczon, u nad tegoż Mieszkowi odmówiono? I nie dla słabości naszych nad Tybrem notowań się to stało… Mógł o to forsować i Chrobry w szczycie swojej potęgi, mógł i Śmiały… Nie chciano? Czy może wiedziano, że to już nadto grubemi szyte nićmi?
  Kłaniam nisko:)

 2. Po pierwsze, nagrobek powstał po śmierci Jagiełły (a przynajmniej z taką tezą się spotkałem, nigdy z przeciwną). Pytanie więc — jeśli miałby on wyrażać resztki przekonań pogańskich, to kto był owym człowiekiem, który polecenie Jagiełły (?) po jego śmierci wykonał? Przecież biskupi byli nie tylko na Mazowszy 😀

  Po drugie, czymże były przekonania pogańskie Jagiełły? Na pewno był przesądny, ale to nie jest pojmowanie pogaństwa jako jakiegoś bardzo spójnego systemu przekonań, jakiejś ideowej syntezy (nie wiem, czy litewskie pogaństwo w ogóle tego dokonało, wątpię… zresztą mało o nim wiemy). A jeśli nie, to jak rozróżnić ideowo powiązanie nagrobka z czymś przez króla lubianym, z pogańskim pragnieniem zachowania w życiu pośmiertnym przyjemności tego świata?

  Po trzecie, jako Wachmistrz rzekł, właściwie to co za problem jeśli Jagiełło pozostałby w głębi duszy poganinem? (Także dlatego, że chrześcijaństwo wolno przyjmowało się w Polsce — właśnie czytałem u Samsonowicza, że w czasach Jagiełły dopiero przyjmowało się na wsi, wcześniej zadomowiwszy się u możnowładców (X-XII wiek) i w miastach (XIII).)

 3. Wachmistrzu!
  Moim zdaniem są to konsekwencje pewnego rodzaju myślenia, które wlecze się za nami od tysiąca lat. Piastowie byli nasi, a Jagiellonowie nie. Tak jak Długosz nie potrafił być obiektywny, tak i Jasienica wywyższał Piastów, a każda decyzja Jagiellonów była osłabianiem Polski.
  Po drugie – w każdym człowieku współczesnym, a co do tego mówiąc z XV wieku – tkwi cząstka przesądów. Ja w żadne nie wierzę, ale też wiele rzeczy robię na wszelki wypadek zgodnie z przesądami – na zasadzie „po co kusić los, jak nie trzeba”. Dlatego świetnie rozumiem Jagiełłę ze świeczką i ogarkiem.
  PAKu!
  Ja mam tylko jedno źródło mówiące coś innego. Jest to „Kraków” Michała Rożka z bardzo cenionej przeze mnie serii „A to Polska właśnie” Wydawnictwa Dolnośląskiego, który na str. 56 pisze: „Natomiast pomnik nagrobny króla Władysława Jagiełły, postawiony przez monarchę jeszcze za życia, najpewniej u schyłku pierwszej tercji XV wieku, swoją formą artystyczną zbliża się raczej do rzeźby florenckiej z kręgu Donatella aniżeli do współczesnej rzeźby średniowiecznej”.

 4. Oj, to nie dobrze Torlinie 😦 żeś nie ciekaw na pokusy losu. Wszak to one poszerzają horyzonty. Wielka szkoda. Wielka szkoda 😦

 5. Hm… ja mam Rożka w innej publikacji. Będę musiał sprawdzić jak i co pisze…

  PS.
  A sam jestem przy Wandalach. Muszę szkrobnąć, czy już pisałeś? 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: