Napisane przez: torlin | 27/01/2011

Zagadka malarska nr 34

I jak zwykle z powodu absolutnego braku czasu wspomagam się zagadką. Kto jest autorem całości i z jakiego obrazu wycięty został ten fragment?

Dla mnie niesłychanie dyskusyjne jest użycie przez autora pierwszego wyrazu tytułu, bo rzecz jest dla mnie absolutnie nieadekwatna do tego, co na obrazie jest przedstawione. A może ja źle rozumiem to słowo?

Reklamy

Responses

 1. Liczyłem, że ktoś odpowie, bo to wcale nie jest tak prosto wyszukać lewy, górny róg obrazu 😉
  Co do tytułu — no, Pan Gospodarz złośliwy dzisiaj, jak osa — tysiące, ba! miliony Polaków wierzą, że tak wyglądała historia nasza, zwycięska po wielokroć 😀
  Oczywiście — to nie jest to, co tytuł głosi — to zmagania narodowe żywiołów, w których idą w ruch buławy rektorskie i włócznie św. Jerzego, a raczej kopia takowej przekazana przez Cesarza, było, nie było, adwersarza Narodu Naszego z tej, narodowej, perspektywy. (Chyba, żeby mu wyciągnąć pochodzenie po kądzieli z Bizancjum? Ale z drugiej strony, co to za narodowa perspektywa, jak po włócznię sięga Żmudzin?) Niemniej, prawdziwy tytuł byłby chyba zbyt abstrakcyjny dla przeciętnego zjadacza chleba.

  PS.
  Zerkam do definicji. Wg współczesnej terminologii nie można używać tego słowa o ile nie wykorzystano w zmaganiach marynarki wojennej i/lub lotnictwa. Że tytuł odnosi się do XV wieku, zakładam, że lotnictwa nie używano, więc tytuł jest do tejże terminologii nieadekwatny.
  PS.2.
  Sam się dziwię, co piszę, mogę jedynie winę zrzucić na atakującą mnie bezpardonowo grypę — wczoraj krewni się pochorowali, a mnie dzisiaj dopada 😦

 2. PAKu

  A nie była to kopia włóczni św. Maurycego?

 3. A ja w lewym górnym rogu obrazu mam windowsowy kosz na usunięte pliki, a nie żaden wiatrak. Ale może mam starszą wersję systemu… 🙂

 4. Tak, Dano, oczywiście 😦

 5. Ten fragment znany jest jako „Pejzaż z zabudowaniami w Stębarku”. Mnie chodziło o wyraz „pejzaż”, czy to, co jest pokazane na obrazie można nazwać pejzażem?
  http://galeria.klp.pl/p-6754.html

 6. Otoczenie miejskie też się liczy (za pejzaż).

 7. Zagadka.

  Zagadka, na którą odpowiedzi nie znam.

  Kto z polskich literatów umieścił w jednym ze swoich tekstów następującą opowiastkę?

  …………………………………..
  W pewnym Oflagu w czwartym roku wojny począł marnieć na oczach kolegów pewien młody oficer. Ani paczki z Czerwonego Krzyża, ani gimnastyka szwedzka, ani nawet zajęcia w kółku teatralnym nie mówiąc o kursie języka angielskiego – traconej czerstwości przywrócić mu nie mogły.

  Wypalał się jak nadużywana w czas burz gromnica.

  W końcu z wielkim trudem zatroskani koledzy wydobyli z niego na światło dzienne robaka, który go trawił.

  Okazało się, że tam za drutami, panna związana słowem z oficerem buduje za pomocą mowy ciała porozumienie ponad podziałami. Podobno, jak donoszono młodzieńcowi z Generalnej Guberni, (bo przecież nie można powiedzieć, że z wolności) swój pokoik na Hożej przyozdobiła nawet makatką w wyhaftowanym gotykiem napisem: Nur für Deutsche.

  Sytuacja z punktu widzenia młodzieńca i narodu wydawała się bez wyjścia. Można powiedzieć miała wymiar tragiczny.

  Po cóż jednak były Legiony?

  Nad zbolałym narzeczonym pochylił się siwy jak gołąbek pułkownik – legun z Pierwszej Kadrowej.

  – Twoja miłość jest silniejsza niż wojna. – Rzekł po wejrzeniu w duszę młodzieńca. – Ty powrócisz. Bądź spokojny. Ożenisz się z nią…

  – Przenigdy panie pułkowniku! – Przez łzy zaprotestował regulaminowo oficer.

  – Nie przerywać szarży! – Huknął pułkownik.

  – Ożenisz się, w sypialni powiesisz Bitwę pod Grunwaldem. Ilekroć tam wejdziesz będziesz miał satysfakcję.

  Po tej rozmowie młody oficer ożył. Doczekał wyzwolenia.
  ………………………………………….
  Starałem się opowiastkę odtworzyć wiernie. Może być jednak tak, że pamięć na starość nie jest mi wierną. Być może w szczegółach odbiegłem od oryginału. Mam jednak nadzieję, że ktoś rozpozna autora i mi go przypomni.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: