Napisane przez: torlin | 23/08/2011

Tragedia Jeziora Aralskiego

Zdjęcie – mapa STĄD, a reszta zdjęć STĄD (dokąd warto wejść, bo jest animacja).

Właściwie wpis ten powinien być bez słów. Są one niepotrzebne. Moi rozmówcy świetnie wiedzą, że tragedią dla tego jeziora było zabieranie wody z Amu-darii i Syr-darii przez Uzbekistan i Kazachstan w celu nawodnienia pól bawełnianych. Nigdzie chyba na świecie nie było tak dotkliwie ukazany fatalny wpływ człowieka na przyrodę. Obydwie rzeki wysychają, zanim dotrą do Jeziora.

Obejrzyjcie sobie. Brak słów.

A dla ludzi o silnych nerwach 10 najbardziej zatrutych miejsc na naszym globie TU  (ale ponieważ robiła to – zdaje mi się – jakaś organizacja ekologiczna, to oczywiście nr 1 jest demagogiczny jak złoto).

Znowu wpis dot. ochrony przyrody – wybaczcie.

Reklamy

Responses

 1. 😦

 2. Po co komu to jezioro? Kto by tam jeździł na ryby albo uprawiać windsurfing? A bawełna jest potrzebna, żeby ubrać w kolorowe koszulki z Myszką Miki głodujące dzieci w Afryce!

 3. Widziałem to jezioro w drugiej połowie lat 60 czyli przed zdjeciem nr. 1 było imponujące.
  czy da się odwrócić,tą katastrofę?,chyba tylko gdyby był nacisk międzynarodowy co na to ci” zieloni” z grynpisu?

 4. Widzisz Zdzisławie, odwrócić sprawę z punktu widzenia technicznego to jest betka. Wystarczy uszczelnić rzekę i nie dać jej podbierać wód. Tylko na to w życiu nie zgodzi się Uzbekistan, bawełna dla nich to jest sprawa życia i śmierci. Specjaliści twierdzą, że nawet nie nawadnianie pól jest problemem, tylko nieszczelne kanały irygacyjne i kompletnie niespójny ich charakter. Może to przy pomocy naukowców zachodnich dałoby się poprawić? Dla nich bawełna to podstawa gospodarki, ale Uzbekistan to tylko Amu-daria. Syr-daria nie płynie przez ten kraj, a przede wszystkim przez Kazachstan. Wprawdzie Rosjanie zaorali step w Kazachstanie, ale teraz powtórnie wszystko zarasta. To gdzie jest woda z tej rzeki? Może wpływa do dawnych kanałów, już dzisiaj niewykorzystywanych?

 5. Witam.Smutny los jeziora,ale skoro trzeba ratować szanse na jedyny dający dochód narodowy produkt,to może trzeba się z tym, przynajmniej chwilowo pogodzić?
  Patrząc zaś okiem malarza- ostatnia fotka z wrakami na piasku bardzo malarska.Gotowiec!Pozdrawiam.

 6. Babko, ale powtórzę, co napisałem wyżej. Mnie się wydaje, że dużo dałoby unowocześnienie i uszczelnienie całego systemu irygacyjnego. Jestem pewien, że połowa (jeżeli nie więcej :P) wody bezużytecznie wsiąka w ziemię.

 7. No to załóżmy Fundację Irygacyjną, zbierzmy forsę i w nogi do Uzbekistanu (mam nadzieję, że Polska nie ma z tym państwem umowy o ekstradycji przekrętasów – trzeba sprawdzić).

 8. Ale ja wolę te pieniądze włożyć w irygację, dołożyć pieniądze uzyskane od IFAD, FAO i WHO, a przede wszystkim z UNEPu, i na tym zarobić.
  Uciekać nie mogę ze względów prywatnych

 9. Nie musisz przepraszać Torlinie… Rzeczywiście smutny widok. I takie rzeczy będą dziać dalej, w innych miejscach. Jeśli coś się nie zmieni, prędzej czy później ludzkość wyginie przez własną chciwość i głupotę…nie przez żadną asteroidę czy inne takie…

 10. mocna sprawa, zdjęcia wraków niesamowite… pewnie niedługo będzie to ważny punkt turystycznych wypraw, bo i na tym się da zarobić. Ciekawa jest takze lista najbardziej zatrutych i zanieczyszczonych miejsc, ale moim zdaniem mocno tendencyjna. Ciekawe czy autorzy raportu wiedzą o radzieckich i rosyjskich odpadach atomowych zatapianych w cienkich beczkach bodaje w okolicach Nowej Ziemi czy gdzieś tam? A to tylko jeden z wielu przykładów miejsc, które mogą być absolutnie na topie pod względem zagrożenia i absolutnie na samym dole tabeli pod względem wiedzy i świadomości o nich…

 11. Witam Cię Onibe. Dzięki Celtusie.
  Lista jest tendencyjna, bo większość stowarzyszeń ekologicznych jest antyamerykańska i z założenia antyliberalna. Nigdy nie mogę zrozumieć, jak w poszczególnych państwach Zachodu i USA są drobiazgowo wyliczane najmniejsze błędy, a w Chinach, Korei Płn czy Rosji omijane są wprost tragedie ekologiczne. Wpływ komunizmu?

 12. Nie Kazachstan i Uzbekistan tylko ZSRR jak chcesz pisać cokolwiek tosprawdz info. Dzieki,

 13. Krzysiu!
  To wszystko zrobiło oczywiście ZSRR, ale teraz wodę zabierają te właśnie państwa. ZSRR nie ma od 1991 roku, a zmianę powierzchni jeziora już po upadku ZSRR pokazują zdjęcia na samej górze.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: