Napisane przez: torlin | 14/03/2012

Masoni w Centrum Kopernika

Oto stary plan miasta Baltimore – wpływ masonów widać na pierwszy rzut oka 😀 (STĄD)

Znowu u mnie będzie dotknięty temat, po którym słabo się poruszam. Otóż rzecz polega na architekturze masonów.

Jedna z wielkich i czytanych gazet codziennych zacytowała wiadomość (rysunek STĄD), że Centrum Kopernika w Warszawie zostało zbudowane według zasad wolnomularskich, pisze o tym Grzegorz Stiasny w piśmie „Architektura”. TU są przykłady architektury masońskiej, tak się przyglądam i nie widzę podobieństwa. A mówią, że Kościół Mariacki też jest architekturą masońską. Trzeba będzie nauczyć się rozróżniać (a wiecie o tym, że Sarkozy przy swoim podpisie stawia trzy kropki w formie trójkąta?)

A tak naprawdę współczesna architektura wolnomularska bardzo mi się podoba – zdjęcie STĄD z Sydney.


Responses

 1. Tacy już jesteśmy ze lubimy tajemnice. Nie tylko tajemnice własne. Lubimy także przenikać tajemnice innych, lubimy do tego stopnia, że często je wyolbrzymiamy.

  Architektura czy urbanistyka masońska? Jej urok wzrasta niepomiernie, dlatego iż odbierać ją możemy, jako maskę, jako kostium skrywający coś innego.

  Co ukrywa się za woalką ulic Baltimore? Jak piękne i potężne są bryły, których tylko czubkami są „masońskie” budowle?
  Zawsze odpowiedz będzie ciekawsza niż banalne stwierdzenia: Pod ulicami Baltimore płyną ścieki. Pod budowlami znajdziemy parkingi.

 2. Jak na mularzy przystało 🙂

  Kiedyś przyuważyłem „masońskie znaki” na jednej z kamienic w swoim mieście. Cyrkiel, linijka i ‚w ogóle’. Uważałem, że to ślad po masonach. Rozczarował mnie znajomy badający historie miejskie — choć masoni wznieśli jakąś 1/3 zabudowy miejskiej z tego okresu, to akurat te symbole nie miały z masonami nic wspólnego 😀

 3. pak4 pisze: Rozczarował mnie znajomy badający historie miejskie — choć masoni wznieśli jakąś 1/3 zabudowy miejskiej z tego okresu, to akurat te symbole nie miały z masonami nic wspólnego

  I uwierzyłeś mu? Gdybym był masonem też bym zaprzeczył!

 4. Ale inna rzecz, że możnaby się pozastanawiać, pospekulować, czy – uwierzywszy w spiskową teorię dziejów – są możliwe tajne spotkania najwyższych osób w państwie, ponad podziałami partyjnymi, aby w ten sposób sterować państwem. Musieliby się tam zebrać również przedsiębiorcy, samorządowcy, artyści. Wobec tak wszechwładnego Internetu, elementów podsłuchowych i ogólnej jawności życia jest to chyba niemożliwe. Masoni funkcjonują w Polsce per analogiam tak jak Żydzi, pewnie jest ich dwudziestu.

 5. Torlinie! Chyba niemożliwe? Chyba robi wielką różnicę…

 6. @TesTeq:
  Z tym znajomym kiedyś prowadziliśmy taki dialog:
  — Jesteś masonem?
  — Nie.
  — Ja też nie… szkoda, moglibyśmy loże założyć.

  Czy to nie podejrzane? 😀

  Torlinie:
  Tu i teraz, oczywiście masz rację. Ale gdyby przynależność do masonerii była popularna?
  Wróciłbym do mojego miasta (i okolic). Otóż w końcu XIX i na początku XX wieku masoneria była tu, wśród elit, bardzo popularna. Ta „1/3” pobudowana przez masonów nieźle tej popularności odpowiada. W takim przypadku spotkania, umowy, zlecenia, by wcale nie dziwiły.

 7. PS.
  Znajomy nie mówił o 1/3 dlatego, że usłyszał o spiskach masońskich, ale dlatego, że dostał się to list członków loży masońskich i je porównał z budowniczymi.

 8. Coś w tym jest. Z jednej strony ludzie zawsze chcieli rządzić, mieć tajną władzę nad społeczeństwem, z drugiej zaś wszelką cenę chcieli zrobić z tej przynależności elitaryzm. Chociaż jak patrzę, w jaki sposób budowane są zależności pomiędzy poszczególnymi ludźmi w dzisiejszej Polsce, dobrze sytuowanymi, na stanowiskach, inteligentnymi, to wiem doskonale, że jak mówią ludzie siedzący w temacie „łapówki w dzisiejszych czasach to przeżytek skorumpowanych urzędników” – to mówią prawdę. Układy, zależności, wzajemne dopasowywanie potrzeb i możliwości, i to wszystko na poziomie niedostępnym dla blogowiczów z „Polityki”. Dobrze, że ci nie znają całej prawdy. Egalitaryzm im się śnił.

 9. Zauważyłem, że niektóre blogi mają kategorię 12345. Podobno to znak przynależności do loży o tym numerze… Zaprzeczysz Torlinie?

 10. Nie ośmieliłbym się. I jestem z tego dumny. Chciałbyś się zapisać? 😀

 11. @Torlinie (17:59):
  Mam nadzieję, że żartujesz z tym ‚coś w tym jest’? Bo ja niczego spiskowego, nawet żadnego pragnienia władzy, nie sugerowałem.

 12. Jak wiesz, ja zaprzeczam przynależności do loży GTD. Nie wiem, czy można jednocześnie dementować przynależność do więcej niż jednej loży… 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: