Napisane przez: torlin | 07/06/2012

Kolejna pomyłka Matejki

Wydawałoby się, że ja tego malarza się czepiam. Ale to jest takie sympatyczne czepianie się, doceniam jego działalność nie tylko malarską, ale również i społecznikowską. Muszę powiedzieć, że wręcz go lubię, a nikt przy zdrowych zmysłach nie odbierze mu zasług w krzewieniu historii w narodzie pozbawionym własnego państwa.

Ale… Tak jak pisałem i pokazywałem w TYM wpisie, Jadwiga rąbiąca toporem drzwi na zamku wawelskim miała lat 10, a nie 20, jak na obrazie, tak teraz zastanawiam się, skąd wziął Matejko w tytule obrazu  „Koronacja Bolesława Chrobrego 1001 r.,” właśnie roczną datę 1001 r. Tę historię wszyscy znają na pamięć, spotkanie gnieźnieńskie, świeckie koronowanie Bolesława przez jego przyjaciela Ottona III w 1000 r., a następnie prawdziwe koronowanie, które  odbyło się 18 kwietnia 1025 roku w czasie Wielkiej Nocy. Prawdą jest również, że władca zaraz potem, w dn. 17 czerwca 1025 roku zmarł, a na króla koronował się szybko Mieszko II.

To wszyscy wiemy, ale skąd u Matejki ten 1001 r.? Pomyłka? Nie mogę uwierzyć. Obraz jest wspaniały poprzez pokazane na nim postaci, nie będę wymieniał, bo jestem przeciwnikiem skrótów kopiuj/wklej prowadząc blog, lepiej przeczytać TEN link. A może na przełomie XIX i XX wieku nie wiedziano dokładnie? Wiedziano, mam „Historię Polski” z końca XIX wieku i tam jest jak wół napisane: 1000 i 1025.

To co mu się stało?


Responses

 1. To zaledwie jeden promil błędu! A może cały problem właśnie w tych promilach?

 2. Nie wykluczę, że chciał Matejko zaakcentować epizod inszy, a ten mianowicie, że się wrychle po zjechaniu z Ottonem Bolesław iście o koronę w Rzymie ubiegał. Dziś już wiemy, że osławiony Astryk-Atanazy, co jej w 1001 roku nie do Polski był przywiózł, a na Węgry, to najpewniej dwie różne postacie i rzecz cała jest dość późnym (XIII wiecznym) zmyśleniem, przecie Matejko tego nie wiedział… I jeszcze jedno: mało kiedy żeśmy Madziarów tak mało kochali, jako właśnie w ośmdziesiątych latach XIX stulecia w Galicji, gdy politycy nasi pragnęli dla nas najmniej tych samych praw, a Madziarzy, o swą pozycję zazdrośni, co mogli, to nam we Wiedniu torpedowali… Nie wykluczę zatem, że ten obraz to jaka Matejkowa nader aktualna dla czasu swego demonstracja mająca przypominać coś, co autora zdaniem, nam właśnie Madziarowie ukradli…
  Kłaniam nisko:)

 3. Tes Tequ!
  Jak Matejko był po jednym promilu, to nie powinien takich błędów robić.
  Wachmistrzu absolutnie nad wachmistrzami!
  Podziwiam Cię i uwielbiam Twoje komentarze. Muszę popracować nad wejściem do Twojego blogu, ale aktualnie jestem w łóżku cierpiący (naderwałem mięsień i nie chodzę) i muszę tę sprawę odłożyć. Nie zmienia to faktów, że być może jest tak jak piszesz, jest to wielce prawdopodobne, ale mimo wszystko taki błąd razi. W każdym razie mnie.
  —————–
  Trzebaby wrócić do podstawowej kwestii poruszanej przeze mnie po wielokroć – o granicy wolności twórczej. Wiecie świetnie, że jestem zwolennikiem nie śledzenia jakiegoś Mistrza, czy tak było naprawdę, czy nie. Każdy artysta ma prawo mieć (i pokazywać) swoją wizję historii, swoją własną jej interpretację. To w takim razie czemu się czepiam Matejki?

 4. może to z jego strony jakaś piętrowa zmyłka, mająca skierować uwagę na… jakiś detal? Nie wiem, przyznam szczerze. Na ogół takich błędów staram się nie czepiać o tyle, że zdarza nam się nadinterpretować ich znaczenie ;-). Czasami pomyłka jest po prostu pomyłką… możliwe, że nawet Matejko uległ takowej

 5. Widzisz Onibe, miałbyś rację, gdyby chodziło o jakąś przeciętną datę roczną w rodzaju Bitwy pod Kłuszynem, założenia Akademii Krakowskiej (Studium Generale) czy pierwszego wydania „De revolutionibus…”. Czy właśnie rok 1025. Ale data – rok 1000 jest jedną z najsłynniejszych, i wątpię, żeby Matejko mógł tak sobie się pomylić. Czuję, że to Wachmistrz ma rację. A że byłaby wtedy rzeczywiście „piętrowa zmyłka”? No cóż… Może jest to i nadinterpretacja.

 6. To co mu się stało?

  Może zatrucie farbami ołowiowymi? 😉

 7. Widziałem większe błędy, np. w Świebodzinie 😆

 8. Gdybym miał mieć rację, to winna temu towarzyszyć jakaś choćby mikrokampania informacyjna, jakiś – na ówczesną miarę – szum medialny, jeśli to miało jakiegokolwiek skutku odnieść… A żem na nic takiego nie natrafił był nigdy, to i rzec jeno mogę, że tego nie wykluczę, ale przekonania co do tego nie mam…
  Kłaniam nisko:)

 9. L.A.
  Jak ja wiem, to Matejko malował olejem.
  Zeenie!
  Piszesz o ławeczce Niemena? 😀
  Wachmistrzu!
  Przypuszczam, że sprawa jest nie do wyjaśnienia, ale w końcu na tym polega mój blog, abym takie pytania stawiał. I nie żądam wcale, aby wszystko było wyjaśnione do końca. Bo może się okazać, że Kopernik był kobietą.

 10. Data może nie jest przeciętna, ale historia jest spowita w mrokach średniowiecza 😉 😛
  Nie wiem, dlaczego Matejko wyciągnął taką średnią ważoną z wydarzeń (zlot i ‚świecka koronacja’, jak to nazywasz; rozpoczęcie starań o koronę u papieża, wreszcie sama koronacja, swoją drogą o dyskusyjnej do dzisiaj dacie) — czasem obrazy brały się z pojedynczych interpretacji historyków, dzisiaj już zapomnianych. Z „treści obrazu” (?) wynika, że Matejko przedłużył sobie zjazd gnieźnieński* 😉

  PS.
  A My, ludzie XXI wieku, wiemy dokładnie? 😀


  *) Co biorąc pod uwagę pewną płynność kalendarza w tych czasach mogło być i zrozumiałe. Zjazd miał miejsce w marcu (jako rzecze wikipedia 😉 ), a rozpoczęcie roku liczono w niektórych krajach od Wielkanocy. Może więc ktoś uznał, że dawny rok 1000, według dzisiejszych, ścisłych reguł rozpoczynania roku 1 stycznia, to rok 1001? 😉 Wątpię, by tak było w rzeczywistości, ale to możliwa droga rozumowania.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: