Napisane przez: torlin | 04/07/2012

Symetryczna piękność

Tak się zastanawiam, czy zainteresuje Was nowy temat, postanowiłem od czasu do czasu zająć się jakimś tematem lekkim, łatwym i przyjemnym. A co może być lepszego niż ładna dziewczyna. Cytuję STĄD: „Florence Colgate ma 18 lat, pracuje w barze szybkiej obsługi i jest obdarzona idealną urodą. Tak przynajmniej twierdzą jurorzy konkursu zorganizowanego przez firmę Lorraine, mającego na celu wybrać najpiękniejszą twarz Wielkiej Brytanii.

Według naukowców zatrudnionych przez Lorraine, buzia Florence jest stuprocentowo symetryczna. Odległości pomiędzy oczami, nosem, ustami i podbródkiem są idealne, i wszystkie elementy jej twarzy są rozmieszczone pod odpowiednimi kątami względem siebie. Do tego dochodzą piękne, jasne włosy i niebieskoszare oczy”.

Zdjęcie STĄD

Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście proporcjonalność i jednakowość obu połówek twarzy (rzecz moim zdaniem rzadko spotykana) gwarantuje wielką urodę. Jak to z podobaniem się, jednym się nie podoba, inni są zachwyceni.

Urody dziewczynie nie można odmówić, ale czy jest ona najpiękniejszą kobietą na Ziemi? Śmiem wątpić. Oprócz tego mam wątpliwości na temat Anglików, czy mają prawo być ekspertami od urody kobiecej (zdjęcie STĄD).

I ostatnia moja wątpliwość, czy dziewczyna ze względu na nazwisko nie powinna promować Colgate, a nie Lorraine 😉 ? (Zdjęcie STĄD).


Responses

 1. Znając wybornie, że najpiękniejszą na Ziemi jest Wachmistrzówna, ani się myślę w spory o inszych jałowe wdawać…:)))
  Kłaniam nisko:)

 2. Znając – podzielam ten pogląd. Z tym że Wachmistrzu, tego rodzaju deklaracje niosą w sobie znamiona niebezpieczeństwa, już widzę to u swojej 5-letniej Oleńki, współczujemy wszyscy jej przyszłemu chłopakowi. Zapomniałeś o Wachmistrzowej, Moja miała niestety taki sposób prowadzenia rozmowy, jak genialnie to sparodiowała Wiśniewska z Kowalewskim, trzeba posłuchać od 1.45 min. Mężczyzna jest bezradny.

 3. Torlinie, piszesz: Urody dziewczynie nie można odmówić, ale czy jest ona najpiękniejszą kobietą na Ziemi?

  Przecież nie na Ziemi, ale w Wielkiej Brytanii, gdzie – żeby uznać kogoś za piękność – wystarczy, żeby nie miał końskich przednich zębów. 🙂

  Dziewczyna nie przypomina konia, więc jest piękna ❗

 4. Mnie śmieszą wszystkie te amerykańskie z ducha pomysły w rodzaju poszukiwania wzorca idealnej urody czy też, z innej beczki, dziesięciu najwybitniejszych powieści w historii literatury czy dziesięciu bitew, które zmieniły losy świata. Można oczywiście bawić się w ten sposób, ale miejmy świadomość, że to tylko zabawa, która nie ma żadnych walorów poznawczych.

 5. Pawle – uwielbiam Twoje komentarze, i Twoje poczucie humoru. Ja wiem, że to jest zabawa, i mając tego świadomość – się jej poddaję. Ale mógłbyś mi zrobić przyjemność i sprecyzować, co miałeś na myśli, kiedy ta zabawa w kontekście Florence Colgate będzie miała dla Ciebie „walory poznawcze”? 😀
  —–
  Tes Tequ, właśnie o tym piszę – może z tym światem przesadziłem. Ale pytanie pozostaje, czy symetria twarzy dziewczęcej stanowi o jej pięknie?

 6. Tutaj nie chodzi o gust , tylko o kanon piękna 😉 a ten , jak wiadomo również się zmienia. 😆

  Bo piękno , to rzecz względna, która też ulega modzie. 💡

  Wystarczy prześledzić (pojęcie piękna w historii np. malarstwa) kobiety Rubensa ❓

  Kanon piękna obowiązujący w starożytności. ❗

  A jeszcze jak się uwzględni odmienność kulturową i rasową 🙄

  Współcześnie , piękno – to głównie moda, narzucona przez przemysł. 😉

  A i tak na szczęście, gust każdego z nas , mimo narzucanych nam „normom” jest inny . 😀

  Bo tak różni jesteśmy , bo tak nas biologia ukształtowała dostosowując do warunków bycia,życia na ziemi, ta np. odmienność naszej populacji 🙄 😉

 7. „kiedy ta zabawa w kontekście Florence Colgate będzie miała dla Ciebie walory poznawcze?”
  .
  Nigdy nie będzie miała. Co właściwie mówi nam stwierdzenie, że Florence ma idealną urodę? Tyle że jej twarz spełnia kryteria, które ktoś tam arbitralnie uznał za istotne. A teraz zmienimy jeden czy dwa parametry i już jakaś inna dziewczyna jest ideałem. Czy twoim zdaniem wynika z tych zabiegów jakakolwiek obiektywna prawda?
  Poczucie piękna to rzecz subiektywna i można co najwyżej powiedzieć, że pewne twarze podobają się większemu odsetkowi populacji, a inne mniejszemu. Przy czym, jak słusznie zauważa Jula, jest to zrelatywizowane do konkretnej epoki i kraju.
  I jeszcze coś: na ocenę urody – przynajmniej moją ocenę – ma wielki wpływ obraz ŻYWEJ twarzy – mimika, uśmiech i tak dalej. Statyczne pomiary i zdjęcia mogą być mylące.

 8. Julu i Pawle, nie gniewajcie się, ale wyważacie otwarte drzwi, toż ja nigdy inaczej nie mówiłem. Dałem tę notkę na zasadzie, że jeszcze nigdy się nie spotkałem z tego rodzaju sposobem badania kobiecej twarzy, możnaby rzec à la da Vinci. Ale z jednym się nie zgodzę: „piękno – to głównie moda, narzucona przez przemysł”. W sprawie urody kobiecej – nieprawda.
  Pawle!
  A ja myślałem, że mi się udał taki wspaniały żart językowy, już sobie wyobrażałem, jak eksplorujesz Florence jak dziki kontynent w poszukiwaniu „walorów poznawczych”. 😉 A Ty tak na poważnie. 🙄

 9. Ale z jednym się nie zgodzę: “piękno – to głównie moda, narzucona przez przemysł”. W sprawie urody kobiecej – nieprawda.

  Ja uważam, że najbardziej , a dlaczego modelki są bardzo chude, większość z nich to anorektyczki, bo jak może kobieta wiek powyżej 20lat ! – wzrost ponad 175 ważyć od 48 do 55 kg !!! .. To już nie nastolatki.

  Dlatego,że dla takich najłatwiej szyć i pokazywać coraz to nowe projekty – olbrzymia promocja przemysłu odzieżowego i innych.

  Moda na taki anie inny makijaż itd… Cały skomplikowany przemysł chemiczny 😉 P:

  Dlatego w wyborach na najpiękniejsze kobiety świata, w tych targach próżności zwyciężają te „anorektyczki” a nie zdrowe dorodne dziewczyny. Pewne parametry związane z modą muszą być spełnione !!!

  I potem rodzice alarmują , bezskutecznie , że nastolatki się odchudzają.
  Za to zyskują przemysł farmakologiczny itd… 😉

  Pieniądz się kręci a głupiemu żal. 😆

  Ps.
  No i jak wybrać pięknego mężczyznę, czy musi być określony wiek ?.. Rasa .
  Bo kto jest ładniejszy człowiek rasy białej , czy czarnej ?… A może żółtej 😉 ? . I jakie wymiary powinny być dla niego, czy przy wzroście ponad 190 ma ważyć
  70kg ?…. 😉 Niżsi to karły?…
  Ma być umięśniony, ( to przemysł około sportowy ) proporcjonalny ?.. 😆 🙄

  Pozdrawiam! 😉

 10. Jedni szukają bozonu Higgsa, inni zgeometryzowanego ideału urody 😉 😛 Bozon Higgsa szczęśliwie mniej kontrowersyjny 😀 Może dlatego, że teoretycy wcześniej lepszą robotę wykonali 😛

 11. Julu, wydaje mi się, że naginasz fakty do swoich wyobrażeń. Co do modelek – zgoda, już są pierwsze jaskółki, że ta moda na bulimię czy anoreksję będzie po prostu zakazana prawnie (każda modelka będzie musiała mieć przy swoim wzroście tzw.wagę minimalną, wprowadzają to jako pierwsi na świecie Hiszpanie). Ale nie w stosunku do Miss, mnie się wydaje, że po prostu najbardziej podobają się szczupłe dziewczyny. Ale słowo „szczupłe” jest dalekie od „anoreksji”.
  Piszesz, że zmieniają się kanony urody – tak, oczywiście, ale jest kilka oczywistych faktów, jak np. że bardziej podobają się kobietom mężczyźni wysocy w stosunku do niskich, mający niskie głosy w stosunku do głosów wysokich, bardziej podobają się szczupli, a otyli jakby mniej.
  Ale generalnie mamy podobnie zakodowane kanony, jeżeli powiem, że modelka/aktorka X jest przepiękna można się zakładać, że 90 % Polaków również się podoba. Ja nie zapomnę, jak w wyborach w 1987 dopiero trzecie miejsce zajęła Bogna Sworowska, przyszedłem do pracy i zobaczyłem, że moje oburzenie podzielają wszyscy pracownicy, że to był kant (padały dosadniejsze określenia, jak zapracowały zwyciężczynie), ale szokiem była konferencja prasowa Urbana, na której nasz rzecznik rzekł, że Bogna była najładniejsza i że powinna wygrać. Mamy w gruncie rzeczy zakodowany podobny kanon urody.
  ————
  PAK-U, będę Cię nękał, abyś mi wytłumaczył dokładnie, co takiego mieliby zrobić teoretycy, jaką robotę wykonać?

 12. No dobrze. Już Wam wyjaśniam. Oto cała prawda. Jeśli nie wiesz, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Czyje? Wasze. Jak się nazywa najpiękniejsza dziewczyna Wielkiej Brytanii? Florence Colgate? Czujecie bluesa? Colgate! Z pewnością Florence Colgate myje zęby pastę Colgate!

  Pozdrawiam Was, o naiwni i zmieniam nazwisko na Blend-a-med! 🙂

 13. „Ale generalnie mamy podobnie zakodowane kanony, jeżeli powiem, że modelka/aktorka X jest przepiękna można się zakładać, że 90 % Polaków również się podoba.”

  Chodzi mi właśnie o to, że ten kanon jest narzucony. 😉

  Bo skoro kobieta tak a tak wyglądająca jest określana , jako piękna , to większość ,żeby nie być tym ze złym gustem, będzie przytakiwać.

  Nie odważy się powiedzieć,że jemu akurat się nie podoba, bo jemu się podobają na przykład drobniutkie brunetki. Które nie mogą uczestniczyć w tej rywalizacji piękna , bo z góry nie spełniają kryterium – wzrostu. . 😆

  To tak z modą , podoba nam się to , co w danej chwili jest modne.
  Kto nie nadąża za modą jest brzydko ubrany. 🙂

  I to niezależnie od tego , czy w danej rzeczy faktycznie ładnie wyglądamy czy nie. Moda wymusza pewien kanon . ➡ A przemysł wymusza zmianę mody 🙂
  koło zamknięte. 🙄

  💡

 14. Jeszcze raz powtarzam, że nie masz racji, i Julu – zaplątałaś się w różnicach pomiędzy kanonem piękna, a kanonami mody. Można oczywiście powiedzieć, że przemysł wymusza zmianę mody, ja raczej winiłbym celebrytów, ale to na jedno wychodzi. Wzrost też dotyczy jedynie mężczyzn, a nie kobiet – Edyta Herbuś ma 156 cm wzrostu, a uważana przeze mnie za najpiękniejszą aktorkę świata – Salma Hayek ma 157 cm.
  A kanon piękna kobiet nie polega na kolorze skóry, oczu czy włosów, wzroście, mężczyznom podobają się kobiety szczupłe, zgrabne. Ale w sumie opowiedzieć o tym jest dosyć ciężko, można powiedzieć, że opis kanonu piękna kobiecego przypomina próbę określenia kanonu inteligencji. Każdy od razu wie, że to jest śliczna kobieta, a dany człowiek jest inteligentny. Ale dlaczego, tego nikt nie potrafi wyjaśnić. Ale to nie ma nic wspólnego z modą.

 15. @Torlinie:
  No, zdefiniować piękno teoretycznie i oderwać je gruntownie od praktyki 😛

 16. gdyby o doskonałości kobiecej twarzy miały świadczyć geometryczne wzory, to najpiękniejsze kobiety miałyby kulę zamiast głowy 😉

 17. Torlinie,
  Jednak te kobiety ; aktorka i celebrytka nie mogą wystartować w konkursie na Miss ,pomimo niewątpliwej urody ! . … 😉
  Cieszę się , że doceniłeś ich piękno kobiece ale to twój subiektywny pogląd .:)
  Kandydatki na Miss,musza spełniać pewne wymagania (rozmiary).
  Bo potem większość z nich pracuje jako modelki.
  Dlatego każda z nich przy przedstawianiu się podaje swoje wymiary, jak dla krawcowej do szycia 😉
  Z reguły spełniają te same wymagania co modelki. Wysokość i niesamowita szczupłość .One muszą się też odchudzać 😉 .. I większość jest chora.
  Czy przypadkiem oglądałeś program o modelkach w TVP. Co musiały zrobić moim zdaniem, szczupłe normalne, zdrowe dziewczyny , by tam zostać!
  Natychmiast się odchudzić do kości. 🙄
  Czyli musiały się głodzić , lub brać jakieś środki chemiczne .
  Nasza projektantka Ewa Minge, pomijając fakt ,że sama dosyć kontrowersyjnie wygląda , pisze,że ona od razu poznaje, która modelka co zażywa by utrzymać stosowną figurę i nie przytyć.
  Czyli proporcjonalność, to pewne kryterium urody człowieka, już w starożytności stosowano te kryterium , co można podziwiać na zachowanych do dzisiaj cudownej urody rzeźbach , tak kobiecych , jak i mężczyzn !!!
  Ale są również ważne i inne wymiary kreowane przez przemysł modowy !!!
  Nawet śledząc wybory Miss, bo panów to chyba nie ma, może w kulturystyce ?.. Od czasów przedwojennych do dzisiaj zobaczysz, jak ten kanon urody się zmieniał .Co dzisiaj „piękne”, wówczas byłoby wybrykiem natury i odwrotnie. 😆
  😛

 18. Julu!
  Zlituj się, ja już nie mam siły tak z Tobą dyskutować. Masz taki sposób prowadzenia rozmowy jak w tym fragmencie filmu, ja o czymś innym, Ty o czymś innym.
  Co wspólnego ma nasz zakodowany model urody z modą czy modelką? Bardzo wielu mężczyznom modelki się nie podobają, bardzo wielu mężczyznom podoba się Ania Mucha czy Kasia Cichopek, a one nie wyglądają na zagłodzone. Modelki są najczęściej płaskie jak deski, tymczasem większość mężczyzn lubi, jak kobieta ma czym oddychać.
  Ja o kanonie piękna kobiecego wśród mężczyzn, Ty o modelkach. Tak możemy rozmawiać do końca świata.
  Onibe!
  Kula nie jest jedynym wzorem geometrycznym – na szczęście.

 19. @Torlin: Kula nie jest jedynym kształtem, ale jest kształtem najdoskonalszym z doskonałych! A gdy spada, zamienia się w kroplę, która swym podobieństwem do gruszki powoduje, że przełykam ślinkę.

  A jeśli chodzi o deski, to ekscytują mnie windsurfingowe!

 20. Ja nie piszę co Tobie i Twoim kolegom lub innym kobietom w kobietach się podoba.

  Bo o gustach tutaj się nie pisze i te co Tobie się podobają niekoniecznie innym .. .. 😀

  Ja piszę odnośnie tej Twojej notki o kanonie piękna , . (Proporcja twarzy tej ślicznej, młodej kobiety z Anglii.)

  Ideał piękna jest różny w zależności od epoki,geografii , ekonomi , przemysłu .

  Moda go kształtuje !!!

  I faktycznie nasz dialog, to jak dziad do obrazu …

  Ty masz takie zdanie ale inni mają inne na ten temat i już 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: