Napisane przez: torlin | 22/09/2012

Patriotyczna niemiecka Wola

Pałac Szlenkierów przy Placu J. H. Dąbrowskiego, aktualnie Ambasada Republiki Włoch w Warszawie.

Cudowną stronę odkryłem, Made in Wola, a tam wspomnienia o zapomnianych nazwiskach. Ilu Niemców zakładało fabryki u nas, jak się niesamowicie polonizowali.

Telerowie – spadkobierca garbarni, Karol Temler (1896-1941), zmobilizowany w 1939 r. jako porucznik 8 pułku saperów przeszedł we wrześniu szlak bojowy od Torunia po Lwów. W marcu 1940 r. aresztowany przez NKWD we Lwowie, wywieziony został na wschód i słuch po nim zaginął.

Pfeifferowie – podczas okupacji garbarnia Braci Pfeiffer znalazła się na pograniczu getta, a po wybuchu w 1943 r. powstania żydowskiego stała się składem broni Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), współpracowała z Armią Krajową (AK) i starała się nieść pomoc wszystkim potrzebującym.

Szlenkierowie – Karol Szlenkier zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, zamordowany przez Niemców w Alei Szucha.

Handtke – Ostatnim przedstawicielem rodziny był Gustaw Tadeusz Hantke (1906-1940), absolwent Wydziału Chemii Politechniki w Nancy (Francja), wychowanek Korpusu Kadetów w Rawiczu, syn Gustawa i Wandy z Diehlów, zamordowany w Katyniu

Itd., itd., itd


Responses

 1. Czyli – gdy zgłoszą się spadkobiercy, ambasada Włoch będzie na wylocie?

 2. Szlenkierowie, o wieleż mię memoryja nie zwodzi, to z Helwecji przybyli, tandem Niemcami ich zwać… czeguś niepolitycznie…
  Kłaniam nisko:)

 3. Wola, bo Wola, ale także niedalecy Hochbergowie.

 4. Tes Tequ!
  Teren ambasady jest własnością danego państwa, czyli budynek przy Pl. Dąbrowskiego jest własnością Republiki Włoskiej, jest częścią terytorium Włoch. Spadkobiercy nie mają tu nic do gadania.
  Wachmistrzu!
  Ja o tym wiedziałem, ale byli oni niemieckojęzyczni, to dla mnie prawie jak Niemcy. I Austriacy też.
  PAK-u!
  Troszku nie zrozumiałem. Hochbergowie nie byli blisko Warszawy. A tak naprawdę na początku nie wiedziałem, o kogo Ci chodzi, wypadło z pamięci, że oni kiedyś nazywali się Hochbergowie. Dla mnie zawsze byli von Pless (a tak naprawdę „von Pleß”). To właśnie tę rodzinę uwiecznił w swoim arcydziele (dla mnie) Filip Bajon, w filmie pt. „Magnat”.

 5. Torlinie, zachwyca mnie Twoja pewność – oto fragment dość starej informacji z portalu gazeta.pl, ale nie wątpię, że walka nadal trwa:

  Roszczenia do gruntu pod ambasadą Szwajcarii

  Spadkobiercy księżnej Izabelli Radziwiłł starają się o zwrot willi Raua przy Al. Ujazdowskich. Obecnie znajduje się tam ambasada.

  Willa znajduje się w reprezentacyjnym miejscu stolicy przy Alejach Ujazdowskich. Księżna Izabella Radziwiłł straciła ją po wojnie. Państwo odebrało ją na mocy dekretu warszawskiego. Złożony przez księżnę wniosek o przyznanie własności czasowej gruntu załatwiono w 1948 r. odmownie. Ówczesne władze tłumaczyły, że willa przeznaczona jest na cele publiczne.

  Odebrany w ten sposób budynek odbudowano i zaproponowano Konfederacji Szwajcarskiej, w zamian za należącą do niej inną nieruchomość….

 6. A ja jestem dumny z tego, że Ty jesteś zachwycony. Co innego Drogi Tes Tequ roszczenia, a co innego możliwości. Pani Księżna może procesować się z Warszawą, z jej władzami, może żądać odszkodowania, ale Szwajcarom to ona może tam, gdzie pan pana majstra… To jest teraz terytorium Szwajcarii – no tak, może pozwać również rząd Szwajcarii, że objął teren i pałac w złej wierze. Ale nie wróżę sukcesu.
  Powtarzam jednak po raz pięćdziesiąty, że to jest wstyd, że politycy przez 20 lat nie potrafią zlikwidować tego problemu. Jako zwolennik teorii spiskowej wietrzę w tym lepkie łapy kancelarii adwokackich i pośredników w odzyskiwaniu nieruchomości. Dla mnie ten fragment i deweloperzy (plany zagospodarowania przestrzennego) to jest największy korupcjogenny wrzód na polskiej demokracji.

 7. Masz rację. I to nie jest żadna teoria spiskowa, lecz wynik działania biznesowego pola sił. Bo nie ma czegoś takiego jak interes publiczny…

 8. Torlinie

  A rodzina Geysmerów?

  PS

  Komputer (odpukać) działa.

 9. Edwarze!
  To się cieszę i zapraszam.
  Tes Tequ!
  Ale od tego jest państwo, aby to regulowało. Mówię o ogólnych zasadach.

 10. @ Wachmistrz. Toś waćpan jakiś niedouczony. Szwajcarię dzisiejszą założyły trzy narody gorali: niemieckich ,francuskich i wloskich. Z północnej Szwajcarii pochodzi dynastia znanych rzymsko- niemieckich cesarzy, von Habsburg, później po zatargu z Otto von Bismarckiem, cesarzy austro-węgier. W Polsce nie najlepiej uczą historii. Szczegolnie historia Rzeszy jest nikla.

 11. Hanno, bardzo Cię proszę o nieobrażanie moich komentatorów. Akurat trafiłaś jak kosa na kamień, bo Wachmistrz jest chyba z nas najlepszy z historii. A do tego nieistotne jest, jaki naród został przez kogo założony, od wieków istnieje naród szwajcarski i tego się trzymajmy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: