Napisane przez: torlin | 29/11/2012

Polecenie służbowe dla badaczy

Maksymilian Gierymski, „Patrol powstańczy – pikieta”, 1872-73. Muzeum Narodowe, Warszawa.

Wiecie świetnie o tym, że uwielbiam wszelkie smaczki związane ze sztuką, kto jest na obrazie, jakie są obrazy w obrazach i wszelkie takie ciekawostki. Dlatego nie mogłem ominąć bez komentarza informacji podanej przez “Gazetę Wyborczą” (TU), że odkryto wreszcie tło słynnego obrazu „Mona Lisa”. Wprawdzie jak patrzę na to dzieło sztuki, to mi się wydaje, że takich ladszafcików może być tysiące we Włoszech, ale naukowcy chyba lepiej wiedzą.

To mam dla nich zadanie! Jaki region Polski  i jaką miejscowość najbliższą (względnie wieś) przedstawia powyższy obraz? Prosiłbym o skonkretyzowanie: województwo, powiat, gmina, najbliższe miasto, najbliższa wieś, dokładna data i godzina z minutami i sekundami powyższego wydarzenia, imię i nazwisko osób przedstawionych na obrazie, ich stan cywilny, pokrewieństwo z autorem obrazu, stan majątkowy malarza i wiek maszynisty prowadzącego pociąg przez najbliższą stację dokładnie 100 lat po tym wydarzeniu.

Chyba nie mam większych wymagań.

————————-

A później zabierzcie się za Grottgera „Pochód na Sybir” 1866

Reklamy

Responses

 1. Sceneria „Patrolu powstańczego” kojarzy mi się z nadmorskimi piaskami – Hel?

 2. Powstańcy są na pustyni. Są jak wędrowcy szukający drogi. Obraz jest obrazem rozterki. Rozterka dotyczy wyboru. Czy po rozbiciu partii udać się do Austrii czy do Prus? Tu gdzieś blisko schodzą się granice Trzech Mocarzy. Zatem ta pustynia to Pustynia Błędowska.

  Gierymski Pustyni Błędowskiej nigdy nie widział, ale zapamiętał okolice Łaskarzewa. To tę okolicę, jako pustynię malował. Okolica Łaskarzewa stawia przed badaczem trudny problem. Problem regionu. Jeśli bowiem w okolicy Łaskarzewa jesteśmy na prawym brzegu rzeki Promnik to jest to Mazowsze, jeśli na lewym to Małopolska. Bądź tu mądry! W każdym razie do Garwolina blisko 13 – 15 wiorst.

  Cienie wskazują, że mamy do czynienia z wizualizacją wycinka doby pomiędzy wschodem a zachodem słońca. W tym odcinku doby możemy z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć możliwość padania cienia w kierunku południowym. Tak, więc jeźdźcy patrzą albo z obawą na północ albo z mieszanymi uczuciami na wschód albo zachód.

  Kogo wymalował artysta na dziele?

  Czas był mimo amnestii niepewny. Po co wywoływać wilka z lasu. Na wszelki modele Gierymski wybrał korzystających z przepustki Kozaków ze stacjonującego w Warszawie 2 Pułku Kozaków Orenburskich.

  Tylko wędrowiec, który twarz kryje w cieniu kapelusza to powstaniec. To Adam Chmielowski, czyli święty brat Albert, przyjaciel malarza udający na obrazie przypadkowego wędrowca.

  Wiadomo, że w pobliżu Łaskarzewa 20.06.1966 (więc trochę tylko więcej niż 100 lat później) na stacji Życzyn wykoleił się ekspres Warszawa-Ustrzyki Dolne.

  http://karta.org.pl/foto/fotokolekcje/Taran_1966/ppages/ppage47.htm

 3. Hel może być Tes Tequ, bo tam daleko jest jakby niebieska kreska, coś jakby morze. Oni jadą do Komorowskiego i patrzą, czy ABW za nimi nie jedzie.
  Ps. A znasz to: Wyślij żonę na Pomorze, może Pomorze jej pomoże, a jak Pomorze jej nie pomoże, to może morze jej pomoże
  ————
  Edwarze!
  Szczęśliwy jestem, że wpisujesz się do mojego blogu. Masz tak wspaniałe komentarze. Dzięki.
  Ps. Cień dosyć często pada na południe, ale zazwyczaj na półkuli południowej 😀

 4. Zatem cień pada na północ na półkuli północnej, na południe na półkuli południowej, na zachód na zachodniej, na wschód na wschodniej.

 5. Rozsądny kupiec, kiedy widzi, że zadowolił już klienta nie narzuca się mu natarczywie. Pozwala sobie i klientowi przetrawić doznaną przyjemność. Dlatego o Grottgerze zmilczę.

 6. Tes Tequ!
  Najpiękniejszy cień pada o godz. 12, dnia 21 czerwca w Ekwadorze.
  Edwarze!
  Jeszcze raz dziękuję.

 7. Tłem obrazu Grottgera jest rozpacz i wspólna tragedia ludzi w kajdanach wleczonych na Sybir. Patriotyzm tu miesza się z poświęceniem a zimne biele przechodzące w fiolety i granaty podkreślają ekspresję emocji. Jedyna ucieczką z tych bieli jest prześwitujący mały fragment światła tam na górze

 8. Nie, Ulotna, to ja wiem, i przypuszczam, że wie o tym większość. Ale moje pytanie brzmi, gdzie jest ten śnieg i jak nazywają się osoby namalowane przez malarza.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: