Napisane przez: torlin | 13/01/2013

Szwabowie w Berlinie czyli historia zatacza krąg

450px-Seltzlin_map_1572

Tym razem „Rzeczpospolita” była źródłem inspiracji. Moja żyrafa nawiązuje również wspaniale do dyskusji w blogu Edwara. Znalazłem wspaniałą notatkę Piotra Jendroszczyka w „Rzepie” z dn. 3 stycznia pt. „Berlin nie dla Szwabów” – do przeczytania TU. Obok zamieszczony jest dopisek „Północ kontra Południe”, który przepiszę (skopiuję dokładnie), bo zapewne te teksty znajdą się w części płatnej.

Społeczeństwo

Północ kontra Południe

Południe Niemiec żyje dostatnio, co na pierwszy rzut oka manifestuje się w Monachium przywiązaniem do kabrioletów BMW, a w Stuttgarcie do tych samych pojazdów marki Mercedes. Północ w większości protestancka kultywuje nieco inny obraz życia. Pruskie tradycje siermiężnego porządku społecznego Północy nie pasują zbytnio do mentalności mieszkańców południowych Niemiec. „Laptop und Lederhose” (Laptop i skórzane spodenki) – tak brzmi popularny slogan podkreślający udaną symbiozę nowoczesności i tradycji w Bawarii. Dla odmiany Berlin wybrał jako swe oficjalne motto: „Arm aber sexy” (Biedny, lecz sexy), co odzwierciedla doskonale sytuację finansową i obyczajową stojącej na granicy bankructwa stolicy. Z kolei Badenia-Wirtembergia wybrała na swe motto: „Wir können alles. Außer Hochdeutsch” (Umiemy wszystko. Z wyjątkiem literackiego niemieckiego). To brzmi jak prowokacja. Dialekt szwabski denerwuje nie tylko mieszkańców berlińskiego Prenzlauer Bergu. – Szwabowie są nierzadko aroganccy i demonstrują wobec tubylców swą wyższość poprzez chociażby pogardę dla lokalnych sprzedawców, zaopatrując się w sklepach zaspokajających ich gusty – tłumaczy Cornelius Ochmann, politolog, sam przybysz z południowej części Niemiec. Nawet Bawarczycy mało lubiani poza swym landem nie cieszą się tak złą opinią. Jeszcze gdy Bawaria była na dorobku w latach 60. ubiegłego wieku, „Der Spiegel” wyliczał przyczyny, dlaczego mieszkańcy tego landu nie przepadają za obywatelami z północnej części RFN. – Mają kompleks niższości, rozpiera ich duma z osiągnięć Bawarii i odrzucają pruskie zwyczaje – pisał „Spiegel”. Od tego czasu zmieniło się tylko to, że Bawarczycy nie mają żadnego kompleksu. Podobnie Szwabowie. —p.jen.

Wiedziałem o myślach niemieckich dotyczących Bawarczyków, których generalnie w Niemczech nie lubią (nie tylko ze względu na sukcesy gospodarcze, ale także z powodu religii i konserwatyzmu), ale nie wiedziałem, że dotyczy to Szwabii. Czego to się człowiek nie dowie… Inna rzecz, że w powodu lotniska w Berlinie to Szwabowie i Bawarczycy mają dużo radości. Złej radości.

Reklamy

Responses

 1. Radość w Berlinie, modły w Modlinie ❗

 2. Raczej płacz i tu i tu.

 3. Torlinie

  Jeśli jakiś region czy jakaś tradycja na w Niemczech złe notowania u pozostałych to tradycja i resztki po Prusko Brandenburskiej wspólnocie kulturowo politycznej. Niechęć ta występuje nadal także na obszarach wchłoniętych przez Prusy, jako Królestwo i kraj związkowy w XIX wieku.
  Czasem nawet przybierała ta niechęć skrajną formę pogardy dla dzikiego orientu. 😀

  Jest to w znacznym stopniu niechęć ponad wyznaniowa.
  Oczywiście występują też niechęci północ – południe.

 4. Ale tutaj jak w soczewce Edwarze mamy kilka w jednym, animozje wewnątrz cywilizowanego kraju w Europie, konflikt północ – południe (z tym, że tutaj zamienili się miejscami, to Południe jest bogatsze), spór katolicyzm – protestantyzm, walka biedniejszych (co nie oznacza biednych*) z bogatymi, konserwatyzmu z (nazwijmy to) liberalizmem, a mnie się wydaje że również uprzemysłowienie i pozbawienie się przemysłu.
  * To, że jedna dziewczyna jest ładniejsza od drugiej nie oznacza, że ta druga jest brzydka.

 5. Widzę, że temat nie zbudził większego entuzjazmu. A mnie się podoba. Wart podkreślenia jest właśnie „odwrócony” zwycięzca, nie taki, jaki na logikę powinien być. W konflikcie (a raczej relacjach) katolicyzmu z protestantyzmem zawsze podkreślane były zalety tej drugiej gałęzi chrześcijaństwa, mówi się o pracowitości, oszczędności, szanowaniu ludzkiego wysiłku. Aż tu nagle jest odwrotnie. To samo jest z relacją Północ – Południe – też skutek jest odwrotny.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: