Napisane przez: torlin | 30/01/2013

Więzienie czy chłosta

chłosta 001

Pamiętam, jaką burzę zrobiłem w blogach „Polityki” twierdząc, że powinna być przywrócona kara śmierci, ale tylko dla tych, którzy zostali złapani na gorącym uczynku, względnie ich wina jest absolutnie niepodważalna, i którzy postępowali ze szczególnym okrucieństwem, bądź ich mord był masowy. Argumenty przeciw takie jak zwykle, my nie daliśmy im życia, nie wolno im go zabierać, to jest okrucieństwo i różnego tego typu banialuki europejskie. Już na wszelki wypadek nie poruszałem następnego, bo nazwaliby mnie okrutnikiem, ale u syna na górze spostrzegłem nowego „Focusa”, a tam na okładce jak byk, jak wół: „Chłosta lepsza niż więzienie”. Jak przyjdę do domu, to może opracuję lepiej tę notkę i ją przeredaguję, ale póki co przenoszę Was do innego świrusa TU, który pisze w podobnym duchu.

Ale ja zacząłbym od drobnych, nawet nie przestępstw, ale przewinień, z których sprawcy się śmieją, a ludzie są bezradni, i obywatele, i policja, i sądownictwo. Tylko z mojej okolicy: do drugiej w nocy ryk motorów na Puławskiej, u mnie jest dłuższy odcinek bez świateł, w związku z tym jeździ smarkateria w tę i we w tę stronę 200 na godzinę, jakiś idiota chodzi od przystanku do przystanku i wybija skrupulatnie wszystkie szyby, inny chodzi od przystanku do przystanku i zamalowuje jakimś czarnym maziajem wszystkie rozkłady odjazdów autobusów.

Albo ich karać finansowo, aby poczuli, albo wsadzić ich w dyby, spuścić im spodnie do gołej dupy i dać pięć razów pasem publicznie. Powtarzam za każdym razem, nie chodzi o ranienie czy potworny ból fizyczny, chodzi przede wszystkim o wstyd. Będzie się zastanawiał, czy to warto powtórzyć. Szczególnie, że usłyszał: „Dostałeś teraz pięć, powtórzysz, dostaniesz dziesięć”. Myślałem, że to tylko ja mam takie myśli, ale okazało się, że nie.

Reklamy

Responses

 1. Po pierwsze najpierw łotrzyka trzeba by złapać. Myślę, że już sama „łapalność” znacznie ograniczyłaby prześladujące Cię w ciemniej ulicy rozbójnictwo.

  Po drugie czy naprawdę mniemasz, że łotrzyk by się zawstydził gołego, pręgowanego tyłka? Sądzę, że chłosta wnet stałaby się rodzajem inicjacji i awansu w łotrzykowskiej grupie.

  Po trzecie: Czy dziewczyny też byś chłostał? Jeśli tak to posada reportera sądowego byłaby w pewnych kręgach bardzo atrakcyjna. Sądzę, że zainteresowanych chłostą wykonywaną na tyłku chłopca jest statystycznie mniej niż chłostą dzierlatki. Jeszcze jakby dzierlatka przy tym krzyczała i wiła się przy pręgierzu!

 2. I jeszcze:
  1. Zniesienie „odpowiedzielności politycznej”,
  2. Przeniesienie odpowiedzialności urzędniczej z Państwa na osobę.
  Szybko i bez komentarza, ale chyba zrozumiale

 3. Chłosta? W Singapurze sprawdza się znakomicie! Jestem za.

  Więzienie? Nie reedukuje (wręcz przeciwnie) i jest ciężarem dla społeczeństwa. Jestem przeciw – chyba, żeby zastąpić je rzetelnymi pracami publicznymi.

  Ale największy problem tkwi w nakłonieniu stróżów prawa do pilnowania porządku. Amerykańska policja nie jest bez skazy, ale policjant czuje się tam odpowiedzialny za ład i bezpieczeństwo. Na przykład – gdy na pustkowiu zaparkujesz na poboczu drogi, przejeżdżający patrol zatrzyma się obok ciebie i zapyta, czy wszystko OK, po czym zwróci uwagę, żebyś założył czapkę, bo słońce na pustyni mocno grzeje.

  W Polsce wiele zrobiono, żeby zniszczyć wizerunek policjanta jako prawdziwego obrońcy obywatela przed niebezpieczeństwami – począwszy od ogólnego lekceważenia prawa (także przez najwyższe władze), a skończywszy na nędznych pensjach i wyposażeniu. W USA policjanci jeżdżą radiowozami szybszymi większości samochodów osobowych.

 4. dana 1 pisze: Czy dziewczyny też byś chłostał? Jeśli tak to posada reportera sądowego byłaby w pewnych kręgach bardzo atrakcyjna. Sądzę, że zainteresowanych chłostą wykonywaną na tyłku chłopca jest statystycznie mniej niż chłostą dzierlatki.

  Jestem feministą i żądam równouprawnienia – także w dziedzinie dostępu do chłosty ❗

  Nie wiem, skąd przekonanie, że zainteresowanie chłostaniem dziewczyn byłoby w kręgach sądowych większe niż chłostaniem chłopców. Czy są na to jakieś dowody? Dane statystyczne?

 5. Tes teq

  Takie dane są ogólnie dostępne.

  …………………………………………..

  Zastanawiam się czy wobec otwierających się na rynku chłostalniczym możliwości nie zmobilizować starych przyjaciół z wysoko technologicznej branży i zacząć prace nad nowym patentem – Biczem Samobijem.

  Ten automat pozwoliłby na wyeliminowanie z wymiaru kary czynnika ludzkiego. Gwarantowałby, że ciosy wymierzane byłyby precyzyjnie z ustaloną mocą na ściśle sprecyzowane pole golizny. Pozwoliłby także zmniejszyć koszty personalne.

  Ważnym jednak byłoby wprowadzenie w nim pewnych blokad. Wyobraźmy, bowiem sobie, że Bicz Samobij pojawia się na bazarach w wolnym obrocie. Oto poczciwy drobnomieszczanin wraca do domu z kina czy z teatru ciemną ulicą. Nagle za rogu wypada na niego wyzwolony Bicz Samobij. Jaki wstyd wobec kolegów w pracy, kiedy nazajutrz trzeba zasiąść za biurkiem!

 6. @dana 1: Gdzie są dostępne te dane? Jakiś link?

  Gdy tylko wybucha jakaś afera dotycząca niezdrowego zainteresowania nieletnimi, to częściej chodzi o chłopców, niż o dziewczynki.

 7. Torlinie, rzecz w tym, że to wszystko już było. I kara śmierci za najcięższe przestępstwa (w swoim czasie nie tylko za najcięższe), i publiczna chłosta, i nawet publiczne tortury. Czy mamy jakiekolwiek dane statystyczne pozwalające mniemać, że w tamtych czasach poziom przestępczości był niższy niż obecnie? A tym bardziej, że była to zasługa okrutnych lub poniżających kar? Jeśli mnie o tym przekonasz, to też będę za chłostą.

 8. Wstyd?
  A może przeciwnie — doświadczenie integrujące środowisko? Swoisty rytuał przejścia, który określa wkroczenie w symboliczną dorosłość.
  Nadal jesteś pewien, że byłoby im wstyd?

 9. A może wprowadzić chłostę prewencyjną?

  Na przykład na maturze, w ramach egzaminu z religii, żeby młodzież wiedziała, co ją czeka, gdy zgrzeszy? 😀

 10. TesTeq
  Prawdą jest, że:
  W badaniach ankietowych, 20% mężczyzn deklaruje posiadanie związków lub kontaktów seksualnych z innymi mężczyznami w przeciągu całego swojego życia. Podobną deklarację uzyskuje się od 7% kobiet.

  Oczywiście były to najczęściej epizody lub przejściowe zainteresowanie. Trwały biseksualizm lub homoseksualizm wybredny występuje rzadziej, ale mniej więcej w podobnej proporcji kobiety/ mężczyźni.

  Tym widowiskiem zainteresowani byli by jednak także osobnicy heteroseksualni.

  Tu musimy wsiąść pod uwagę znany powszechnie fakt, iż kobiety są znacznie bardziej konserwatywne od mężczyzny.

  Wobec tak wielkiej nowości jak neochłosta parcie na nią mężczyzn heteroseksualnych było by znacznie silniejsze niż u kobiet. Zatem chłostane dziewczyny cieszyłyby się większym wzięciem niż chłopcy.
  …………………………………………..

  Można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że po wprowadzeniu chłosty, jako reakcja uformowałaby się następna młodzieżowa podkultura, jacyś nowi hippisi, dresiarze czy hip hopy. Zobaczylibyśmy na ulicach grupy ubrane jak pawiany. Nawet mieli by swoją muzykę – jakiś blueass.

 11. dana 1 pisze: W badaniach ankietowych, 20% mężczyzn deklaruje posiadanie związków lub kontaktów seksualnych z innymi mężczyznami w przeciągu całego swojego życia. Podobną deklarację uzyskuje się od 7% kobiet.

  Hi, hi, 7% kobiet deklaruje posiadanie związków lub kontaktów seksualnych z innymi mężczyznami w przeciągu całego swojego życia.

 12. Ja jestem w zasadzie za, bo sam pamietam, jak dostawalem „lape” od pana od matematyki i to byl naprawde czynnik mobilizujacy do spokojnego uwazania na lekcji. No i rzeczywiscie sam bol byl nieprzyjemny, ale duzo bardziej doskwieral wstyd, bo oczywiscie wszyscy inni sie smieli. Ja tylko widze duzo problemow logistyczno – organizacyjnych np. zwiazanych z funkcja Kata (na co zwrocil uwage „dana1”). Ze wzgledu na powszechnosc drobnych przewinien, ktore chcialbys zakwalifikowac jako podlegajace karze chlosty, funkcje ta ( raczej obciazajaca psychicznie) musialoby sprawowac wielu ludzi. Nie wydaje mi sie, zeby mozna znalezc tylu chetnych. Trzeba by poszukac w historii przykladow na rozwiazanie tego problemu np. w starozytnym Rzymie. Zdaje sie, ze Niemcy w pierwszej polowie XX wieku, takze mieli pewne osiagniecia w tej dziedzinie.

 13. ,,Zastanawiam się czy wobec otwierających się na rynku chłostalniczym możliwości nie zmobilizować starych przyjaciół z wysoko technologicznej branży i zacząć prace nad nowym patentem – Biczem Samobijem. ”

  @dana1 link dla Ciebie a w zasadzie w takim kontekście tematowym lepiej by brzmiało lina.
  http://www.muzeapolskie.pl/muzea_wyswietl_szczeg.php?obiekt=37&zakladka=3&id=130

  ,,W PIWNICY ZAMKOWEJ POD BASZTĄ POŁUDNIOWĄ ZWANĄ „KURZĄ NOGĄ”

  Prezentujemy rekonstrukcję narzędzi tortur:

  1/ Dyby drewniane

  2/ Dyby metalowe

  3/ Krata do przykuwania

  4/ Metalowe „belki” w kształcie krzyża

  5/”Tron dziewiczy”

  6/ Szubienica

  7/ Pal

 14. Polecam roboty publiczne:
  – karczowanie drzew pod budowę dróg.
  – czyszczenie rowów melioracyjnych i brzegów rzek
  – budowa ścierzek rowerowych
  – mycie szaletów publicznych i radiowozów.
  itp itp.
  Kara szybka, upierdliwa i łatwa do zadośćuczynienia w przypadku błędnego wyroku. Wyroki błyskawiczne i bez odwołania. Dla uczniów i studentów odbywanie wyroku w czasie wakacji. Dla bezrobotnych w zimie, dla pracujących z możliwością odkupienia w formie pieniężnej.

 15. @miziol: Problem chętnych? Myślę, że ochotnicy się znajdą. Nie przyłożyłbyś łobuzowi w majestacie prawa?

 16. Do wszystkich!
  Bardzo dziękuję za tak nieprawdopodobny udział w moim blogu. Nie odpowiadam personalnie, bo zatraciłoby to jasność wywodu. A więc uściślając:
  1.Z danym łobuzem przeprowadziłoby się rozmowę wychowawczo – ostrzegającą.
  2. Z danym łobuzem po drugim wykroczeniu przeprowadziłoby się powtórną i ostateczną rozmowę wychowawczo – ostrzegającą (nie będzie 338 poważnego ostrzeżenia :)).
  3. Po naruszeniu warunku sprawa znalazłaby się w sądzie, który określiłby wysokość kary.
  4. Każdy zainteresowany tego rodzaju karę mógłby zamienić na dni aresztu (ale nie na prace społeczne).
  Co jest absolutnie zrozumiałe, kobiety nie byłyby obnażane, bo dla większości samców byłby to drapieżny film pornograficzny, a wstyd u kobiety byłby o wiele większy z obnażenia, niż z razów. Ja osobiście najchętniej w ogóle wykluczyłbym kobiety z tego rodzaju kar, i zachował jedynie konwencjonalne. Jeżeli już, to przez spodnie.
  I jeszcze raz powtarzam, to nie ma być kara z torturami, bliznami czy lejącą się krwią. Mnie się wydaje, że wstyd takiego młodego chłopaka, któremu na oczach tłumu ściągają spodnie, byłby straszniejszy od przyjemności rozbijania szyb, zamalowywania gryzmołami całego miasta, względnie, jak to było w Łodzi, namiętne publikowanie swojego członka na różnych stronach Wikipedii. Dlatego zeskanowałem czołówkę z pisma, bo „grafika” pokazuje tylko chłosty z Bliskiego Wschodu i nic nie potrafiłem wybrać, aby „ukolorowić” wpis.
  Tego rodzaju kary powinny być stosowane właśnie przy takich duperelnych sprawach, acz niezmiernie uciążliwych. Takiego to ani ukarać, ani posłać do więzienia, ani nałożyć na niego karę.
  —————
  I kilka odpowiedzi personalnych:
  —————-
  Jeżeli chodzi o skutek Pawle, to odpowiem Ci przewrotnie, a więzienia resocjalizują? Wręcz przeciwnie, produkują przestępców.
  ————–
  Tempie, ale w ten sposób żaden urzędnik nie będzie chciał podjąć jakiejkolwiek decyzji. To jest niestety nieśmiertelne w każdym ustroju, popatrz na „karierę” Gerharda Schrödera.
  —————-
  Miziole, to trzeba skonstruować maszynę, o której pisze Edwar.
  —————–
  Piotrusiu, ależ ta moja kara jest właśnie ta „Kara szybka, upierdliwa i łatwa do zadośćuczynienia w przypadku błędnego wyroku. Wyroki błyskawiczne i bez odwołania”. Ale to, co piszesz, jest godną uwagi alternatywą.
  —————-
  U.W.!
  Ja wybieram dyby drewniane. Pal? No nie, może to lekka przesada. Na pal to wbiłbym Breivika i tego, co zabił te dzieci w szkole w Stanach.
  ————–
  PAK-u, na pewno jest to pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Ale oni się integrują wszędzie i zawsze, w więzieniu również.
  ————-
  Tes Tequ!
  Chłosta prewencyjna brzmi mi tak samo jak głodówka rotacyjna czy przymusowy ochotnik.

 17. „…odpowiem Ci przewrotnie, a więzienia resocjalizują? Wręcz przeciwnie, produkują przestępców.”
  .
  Zgoda, dlatego w co światlejszych krajach szuka się innych sposobów karania za drobne przestępstwa, takich choćby, jak obowiązek pracy społecznie użytecznej, a zwłaszcza naprawienia wyrządzonych szkód.
  Czy chłosta twoim zdaniem będzie resocjalizować bardziej niż więzienie?
  Pomysł, że kara ma mieć działanie resocjalizujące, jest w ogóle dosyć nowy. Przez wieki kary służyły przede wszystkim tzw. prewencji ogólnej, czyli mówiąc ludzkim językiem – zastraszaniu potencjalnych naśladowców. Takim straszakiem, niczym więcej, byłaby również publiczna chłosta. Nie ma powodu, by sądzić, że skuteczniejszym niż dotychczas stosowane.
  A propos zbawienności surowych i bezwzględnych kar – muszę się wybrać do kina na „Nędzników”.

 18. Tes Teq

  Słuszne spostrzeżenie. Nic mojego błędu nie usprawiedliwia.

 19. Torlin pisze: Ja osobiście najchętniej w ogóle wykluczyłbym kobiety z tego rodzaju kar, i zachował jedynie konwencjonalne. Jeżeli już, to przez spodnie.

  1. To wbrew równouprawnieniu. Jako feminista – protestuję przeciwko wykluczaniu kobiet z czegokolwiek!

  2. Myślę, że czasami kobieta wolałaby mieć wychłostane pośladki pod wyprasowanymi spodniami niż pogniecione po po chłoście ubranie. 😀

 20. A może frazeologią w nich wszak każdy kij ma dwa końce. 🙂
  Jak siła argumentów nie skutkuje to używa się argumentu siły.
  TesTeq uszyjesz wiec dla dziewczyn czapki niewidki:-))))

 21. @ulotna_wiecznosc: Chyba majtki niewidki – problem wszak w sfatygowanych chłostą spodniach.

 22. To, że więzienia bardzo rzadko resocjalizują, nie zwalnia od myślenia.
  Nie jestem zwolennikiem wsadzania za cokolwiek, praca dla społeczeństwa – jak najbardziej. Ale skupmy się na jednym: więzienia są nieuchronne, dlatego, że są – każdy tu przytoczy – konieczności izolacji. I to zła organizacja tych więzień, złe ich prowadzenie jest przyczyną powstawania subkultur więziennych i wszystkich wypaczeń, o jakich słyszymy, czytamy i oglądamy filmy. To instytucje państwa nawalają w tak wielu obszarach, nie tylko w więziennictwie, dlatego nie rozgrzeszam ich i z tego. Postęp polega na bezustannym domaganiu się coraz wyższych standardów, odpuszczanie sobie tej sfery życia jest nam wygodne i dlatego skłaniamy się ku znalezieniu skutecznych kar, a nie na połączeniu kary z odkupieniem i próbą naprawy.
  Łatwiej znaleźć motywację do surowego karania, niż refleksję, jak ułożyć proporcje: kara, zadośćuczynienie, naprawa. To tak w ogólności, w szczegółach byśmy utonęli.
  Zatem kara chłosty wpisuje się w nasze ciągoty znalezienia prostego rozwiązania.
  Nie idźcie tą drogą Torlinie (i Sabo)….

 23. Dla mnie Pawle jest to działanie poprzez wstyd.
  ——-
  Edwarze!
  Nie wiem, dlaczego się kajasz, Twój niby błąd jest po prostu skrótem myślowym charakterystycznym dla języka polskiego: „Nie mam dzisiaj temperatury”, „nie ma pogody” czy „ponad 50 % mężczyzn po 50-tce ma prostatę”. Nie dajmy się hiperpoprawności, np. nie naciskamy w autobusie guzika, tylko przycisk.
  —————–
  Nie – Tes Tequ, bo to byłby dla kobiety wyjątkowy wstyd innego rodzaju. Równouprawnienie nie polega na twierdzeniu, że wszyscy są dokładnie tacy sami i jednakowi. Bo nie są.
  —————
  U.W.!
  W tych sprawach „winy” kobiety są naprawdę w olbrzymiej mniejszości, i nie ma co się dłużej zatrzymywać nad tym problemem, bo rozmywany rzeczy o wiele ważniejsze.
  ————–
  I słowo do Zeena, ale podsumowujące, o co mi w tym wszystkim chodzi. Mnie przede wszystkim biega o drobne przewinienia, z którymi nikt nie daje sobie rady, ani mieszkańcy, ani policja, ani sądy, np. drobi złodzieje autobusowi, puszczani wolno po złapaniu ze względu na niską szkodliwość czynu, motocykliści śmiejący się w głos ze wszystkich, wyścigi samochodowe. Ja z chęcią dodałbym do tego narkomanów siedzących w Pasażu Wiecha, wiecznie zatrutych, śmierdzących, bo zaraz obrońcy uciśnionych i wielbiciele demokracji rzucą mi się do gardła, że każdy ma prawo siedzieć i oni nic takiego nie robią.
  —————–
  —————–
  Pracuję nad bardzo ważnym dla mnie artykułem, otóż postanowiłem przekazać polskiemu czytelnikowi tekst, który ukazał się w języku niemieckim. Moja niemczyzna jest za słaba, więc tłumaczenie – nazwijmy to eufemistycznie – przebiega powolutku. Ale mam nadzieję, że do niedzieli włącznie zdążę.

 24. OK, Torlinie, wyłączmy zatem z podlegania karze chłosty kobiety i blogerów o pseudonimach zaczynających się na ‚T’. 😀

  No i posłów, senatorów, sędziów i kolejarzy wraz z rodzinami.

 25. Z tą literką „T” to mi się podoba, martwię się tylko, by mi przyjaciół blogowych nie na „T” nie obili.

 26. Zawsze można poprawić nazwę użytkownika 😉

 27. Ja znam jeszcze kilku PAK-u – Tachmistrz, Tedwar. Tadeł czy Tulona Wieczność 😉

 28. A teen, no teen…

 29. No wprost nastolatek, miło mi.

 30. Generalnie byłbym za, choć wielekroć korzystniejsze i chyba też więcej wychowawcze by były mądrze zorganizowane prace typu karnego. W rodzaju grafficiarzom kazać skrobać to, co wysmarowali, wybijaczom szyb kazać szklić powybijane, piratom drogowym drogi naprawiać etc.etc. I jeszcze jedno: przez wieki, w dziesiątkach krajów złodziejom za kradzież obcinano dłonie… Czemuż byśmy i do tego nie mogli powrócić?
  Kłaniam nisko:)

 31. Niezbędnym jest kształtować dobrych obywateli od małego. Chłosty są wtenczas najskuteczniejsze! Starszych nie wystarczy wychłostać raz. Trzeba zmusić ich, by popracowali ciężko ze trzy miesiące pod pejczem!

 32. Witam Cię desert voice, ale ja powtórzę, tego rodzaju kary nie mają demolować człowieka, robić mu krzywdy ani poniżać dokumentnie.

 33. Wszystko gra ale ja tu widze skutek uboczny a mianowicie taki jak brutalizacja życia.
  Chłosta – w szczegolności publiczna – będzie zinterpretowana jako sygnał przyzwalający na chlostanie przede wszystkim w domu.
  Poza tym nie wiem dlaczego chcecie aby to była kara za drobne przestępstwa i wykroczenia, uważam, że powinna – w odpowiednim wymiarze – być stosowana wobec wszyustkich przestępców, gdzie izolacja od społeczeństwa nie jest niezbędna.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: