Napisane przez: torlin | 14/02/2013

Ambasada Szkocji w Warszawie

EuropeMap_2020

Obie mapy STĄD

Ostatnio ukazała się w prasie bardzo ciekawa notatka na temat konsekwencji ogłoszenia przez Szkocję niepodległości, ale nie warto czytać, bo prawie całą zacytuję (dla upartych TU) . Fachowcy – prawnicy wieszczą nieprawdopodobną komplikację z podpisywaniem umów międzynarodowych, paktów i konwencji przez nowoutworzone państwo. „Brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji Michael Moore ostrzegł w poniedziałek, że jeśli Szkocja wybierze niepodległość, będzie musiała od początku ubiegać się o członkostwo w organizacjach międzynarodowych oraz renegocjować 8,5 tys. traktatów międzynarodowych”. I dalej, co powoduje mój protest: „Zdaniem autorów opinii, prof. Jamesa Crawforda z Cambridge i prof. Alana Boyle’a z Edynburga, w razie opowiedzenia się za niepodległością, Szkocja byłaby traktowana jako całkowicie nowe państwo, natomiast Zjednoczone Królestwo zachowałoby ciągłość prawno – polityczną, jako podmiot prawa międzynarodowego”.

To ja się grzecznie pytam – dlaczego? I całkowicie się zgadzam z opiniami Szkotów, że: „opinię prawników odrzuciła zastępczyni pierwszego ministra Szkocji Nicola Sturgeon. Jej zdaniem opinia jest wyrazem „kolonialnej postawy” i przeczy twierdzeniom Londynu, że Szkocja jest w Zjednoczonym Królestwie równoprawnym partnerem. Przeciwstawny argument prawny zakłada, że rozpad obowiązującej od 1707 r. unii Anglii i Szkocji oznaczałby, że zarówno Anglia (wraz z Walią i Irlandią Płn.), jak i Szkocja byłyby państwami – sukcesorami Zjednoczonego Królestwa tak, jak Czechy i Słowacja są sukcesorami Czechosłowacji”.

Krótka i warta podkreślenia polemika słowna: „Brytyjski rząd zamierza opublikować dalsze oceny skutków oderwania się Szkocji. Kolejne opinie dotyczyć będą: polityki zagranicznej, energetycznej, obronności, systemu podatkowego, emerytalnego i świadczeń socjalnych. Autonomiczny rząd Szkocji ma natomiast do końca br. ogłosić tzw. białą księgę przedstawiającą argumenty za głosowaniem za niepodległością w referendum”.

A co z resztą? Rozpadną się następne państwa? Chyba najbliżej jest Hiszpania, może w mniejszym stopniu Kraj Basków, a raczej Katalonia. Co z Włochami? Oderwanie się Padanii byłoby tragedią południowych Włoch. Prawdopodobne jest również oderwanie się Sycylii i Sardynii (a od Francji Korsyki), bo to tak naprawdę nigdy nie były Włochy (czy Francja). Z tym że Włochy pozwalają na separatystyczne ruchy, a Francuzi duszą je w zarodku. Na mapie mamy Normandię, w tym wypadku jest to bardzo mało prawdopodobne, może Bretania? Ale raczej też nie.

W Niemczech jest ciekawa sytuacja, inaczej wygląda w tym kontekście Bawaria, ludny i możny land, mający własny dialekt, kulturę, właściwie religię, mógłby być niezależny. Co innego Badenia – Wirtembergia, po pierwsze taki twór właściwie nie istnieje, jest to sztuczne połączenie trzech organizmów: Baden, Hohenzollern oraz część Szwabii (Württemberg– bo reszta jest zabrana przez Bawarię). Po drugie – różni się religią i zamożnością.

balkansfuture

Przewiduję do 2020 roku rozpad Bośni, powstanie niepoległego państwa naddniestrzańskiego, a jak Kreteńczycy się spostrzegą, to też ogłoszą niepodległość. Ciekawe, jak to było przy powstaniu Sudanu Południowego i Erytrei. To jak to w końcu jest, Szkocja jest nowym państwem, czy sukcesorem Wielkiej Brytanii?

Reklamy

Responses

 1. Torlinie, mam nadzieję, że nie działasz w Ruchu Autonomii Ursynowa!

  To by było wielka strata dla Warszawy, Mazowsza, Polski, Europy i Globu!

 2. Działam w Ruchu na Rzecz Autonomii Dąbrówki, Ursynów jest to gnębiciel, satrapa i ciemiężyciel.

 3. Będę jak Róża Luksemburg:

  Jak sobie Dąbrówka poradzi bez Ursynowa?

 4. Należałoby rozwinąć ruchy separatystyczne w Pyrach, Grabowie, Jeziorkach.

 5. Ruch Neo Prometejski?

  Spokojnie. Ursynów rozpadnie się pod wpływem nieprzezyciężalnych sprzeczności narastających w ramach kulejącego systemu kapitalistycznego. Patrz los Mieszka Plątonogiego ktory, choć władca, jednak umarł.

 6. Torlin pisze: Działam w Ruchu na Rzecz Autonomii Dąbrówki

  A co z Mieszkiem ❓

  Przed separacją należy zadbać o pełny mieszek ❗

 7. Przypomina mi się tutaj mój tekst o niepodległości Szkocji z czerwca 2011 roku. Może pamiętasz jeszcze?

  Polityką się nie interesuję, ale pozwolę sobie skomentować pierwszą zamieszczoną przez Ciebie tutaj mapę… Półwysep Bretoński, północne Włochy, Szkocja, Belgia, obecny Kraj Basków, południowe Niemcy… To wszystko są obszary w różnych okresach zamieszkiwane przez Celtów.

  Czyżby moi bracia zza grobów upominali się o swoje? 🙂

 8. Edwarze!
  Jako że byt społeczny tworzy świadomość społeczną zgodnie z poglądami Klasyka nadbudowa intelektualno – finansowa Zielonego Ursynowa zniszczy bazę Wysokiego Ursynowa. I rozdziobią ich kruki i wrony. 😉
  ————–
  Tes Tequ!
  My zajmiemy Ursynów, sprzedamy go, zajmiemy go znowu i nie pozostawimy kamienia na kamieniu, a archeolodzy będą szukać tej dzielnicy jak Kartaginy lub Sarmisegetuzy. 😉
  —————
  Nie gniewaj się Celcie, ale czy Ty, jak otworzysz lodówkę, to nie widzisz przypadkiem Celta Mrożonego w Zbroi?
  Jak pamiętam, to pisałeś, że Szkocja niepodległa może mieć większe problemy niż w unii z Anglią i resztą towarzystwa.

 9. Nie Torlinie…aż takiego „świra” nie mam…

  Pozostając w temacie separatystycznym, najbardziej obawiają się tego Chiny, tak słyszałem. Gdyby Szkocja i Katalonia miały się oderwać, komuniści prognozują, że Chinom grozi to samo. Rozdrobnią się na wiele mniejszych państewek i będzie tak, jak było w ich zamierzchłej historii. Ale to jest chyba mało prawdopodobne…

  Pozdrawiam!!

 10. To jest prawdopodobne, bo Chiny właśnie z tego powodu nigdy nie potrafiły wykorzystać swojej potęgi, nawet w okresach największej świetności.
  ————–
  Ale w dalszym ciągu nikt nie odpowiedział na moje pytanie, czy Szkocja ogłaszając niepodległość jest sukcesorem Wielkiej Brytanii, czy funkcjonuje jako nowe państwo?

 11. Wielka Brytania składa się z Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej. Niektórzy wliczają tu też Kornwalię. Moim zdaniem, gdyby Szkocja się usamodzielniła, a reszta części składowych UK pozostałaby na swoim miejscu, byłoby to odrębne państwo, a Wielka Brytania wciąż byłaby Wielką Brytanią…
  Szkocja przecież już kiedyś była osobną monarchią.

  Z kolei jeśli inne „mikropaństwa” podchwyciłyby szkocki pomysł (tak jak zakładał swego czasu Norman Davies), wtedy nie byłoby już Wielkiej Brytanii – jedynie kraje, które niegdyś ją tworzyły. Raczej nie postrzegalibyśmy ich „sukcesorów” Wielkiej Brytanii, bowiem wszystkie te państewka wróciłyby jedynie do swych historycznych korzeni.

 12. Ale ja w dalszym ciągu nie wyobrażam sobie, aby renegocjować 8,5 tysiąca umów zagranicznych. Musi być jakiś krótszy sposób.

 13. To już zagwozdka na nieco tęższe prawnicze głowy – i to jedynie pod warunkiem, że wszystko potoczy się tak, jak na Twoich mapach…

  Chciałbym Cię serdecznie zaprosić na Urodziny Bloga 🙂 Tym bardziej, że jest co nieco o Tobie.

  Pozdrawiam!!

 14. Zagwozdka zagwozdką, ale to jest ciekawe (dla mnie :D)

 15. Dla mnie poniekąd też… Nagle dzieją się takie rzeczy, mówi się o takich rzeczach, które nie miały miejsca od dziesięcioleci…

  A u mnie masz odpowiedź, jeśli jesteś ciekaw 🙂

 16. Podobnie sądzę, bo oprócz Czechosłowacji przypominam rozpad ZSRR — Rosja jest prawnym jego sukcesorem. Zresztą II RP często „dziedziczyła” prawo po zaborcach (choć nie umowy międzynarodowe). Sądzę, że w przypadku Szkocji zadziałałoby to podobnie (oczywiście, o ile Szkoci nie zadeklarowaliby zerwania z systemem prawnym odziedziczonym po Zjednoczonym Królestwie) — Szkocja, jako dziedzic umów międzynarodowych, z korektami i negocjacjami jedynie tam, gdzie to koniczne (np. wkład finansowy w UE 😉 ).

  @Celcie Petrusie:
  Celtowie sięgali po Śląsk, a nawet okolice Krakowa. Czyli przynajmniej RAŚ da się podciągnąć pod Twoją tezę 😀

 17. Pak4:

  A może i nawet mieszkańców województwa świętokrzyskiego…Moi bracia tam też byli 🙂

 18. WSZYSTKO W RENKACH BOGA . JEZELI OMAWIANE TEMATY NA TEMAT PANSTW KTORE CHCA ODERWAC SIE I STWOZYC PANSTWA NIEZALEZNE OD SIEBIE TO SWIAT ROWNIEZ BY SIE ZMIENIL ,NOWE PANSTWA MIALY BY OMIENE OD SIEBIE PRAWA A TYM SAMYM ICH NOWE RZADY BYLY BY RZADAMI NIE ZALEZNYMI OD SIEBIE CZYLI MUSIALYBY OD NOWA ZACZYNAC SWOIE NOWE UMOWY MIEDZYNARODOWE I TRZEBA SIE Z TYM LICZYC ZOBACZYMY CO CZAS POKAZE ABY TYLKO WOJNA TO WSZYSTKO SIE NIE SKACZYLO .POZDRAWIAM PIOTR MEJOR


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: