Napisane przez: torlin | 23/05/2013

Cztery spojrzenia

800px-Peter_Paul_Rubens_-_Four_Studies_of_the_Head_of_a_Negro_-_WGA20382

Jeżeli nie chcecie patrzeć na kobietę, to zaproponuję Wam Murzyna, autorstwa Rubensa. Powrócę do swoich peregrynacji po muzeach brukselskich. W tej samej galerii odkryłem obraz Rubensa, którego się nie spodziewałem po tym artyście. Oficjalny podpis brzmi „Vier studies” i przedstawia Murzyna w czterech odsłonach. Ale wizyta w Antwerpii i czytanie ostatnich wiadomości zmusza mnie znowu do powrócenia w łożysko rzeki „multi – kulti”.

Spojrzenie pierwsze – Belgia jest mało rasistowska, dopuszcza mniejszości etniczne do siebie, z wyjątkiem … Dworca Centralnego. Takiego nagromadzenia szarych, śniadych i czarnych w jednym miejscu nie widziałem więcej w Belgii. Musiałem na dworcu wieczorem siedzieć ze dwie godziny i powiem szczerze, że najbardziej komfortowa sytuacja to to nie była. Bez przerwy nagabywanie o papierosa, o pieniądze, o kanapkę (bo akurat jadłem).

Spojrzenie drugie – ostatnie morderstwo w Londynie. Dla mnie straszne.

Spojrzenie trzecie – to, co się teraz dzieje w Sztokholmie, zamieszki, podpalenia. Autor artykułu TU podaje, że państwo szwedzkie dużo robi, aby podnieść z upadku dzielnice imigrantów, a w jednej z nich ma siedzibę nawet szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericsson. Inny artykuł na ten temat TU .

Spojrzenie czwarte – szokujące badania na temat odmienności TU. Otóż okazało się, że jednym z najbardziej rasistowskich krajów Europy jest … Francja.

Four+study+of+a+womans+head-1600x1200-24655

Jeżeli nie chcecie patrzeć na Murzyna, to zaproponuję Wam kobietę, autorstwa Watteau.

————————————————

Aneks dla Juli i Logosa (mam takie wrażenie, że piszę ten tekst już nie wiem który raz). Ale kropla drąży skałę, nikt nie mówił, że będzie lekko. Są tu dwie sprawy, ale łączy je jedna idea, ja ją nazywam lewicową. My, Europejczycy i Amerykanie jesteśmy wszystkiemu winni, nie powinno być wojen, powinniśmy się kochać i uwielbiać innych bliźnich, a jeżeli oni coś zrobią złego, to wszystko jest i tak nasza wina, nasza wina, nasza wielka, wielka wina. Otóż ja gwałtownie przeciw temu protestuję, gdyż osoby tak piszące nie zachowują ani obiektywizmu, ani proporcji, i zachowują się jak Kali. Biali wywozili Murzynów? Niech będą potępieni po wsze czasy. A że kupowali ich od Arabów, a oni to właśnie złapali i wywieźli najwięcej osób z Afryki – to ani słowa. Napisałem o tym notkę TU, ale nie widzę pod spodem Waszych komentarzy.

Biali mieli kolonie i zachowywali się w sposób obrzydliwy. Fakt. A może tak przypomnijmy, co robili Arabowie pomiędzy 600 rokiem a XV wiekiem? Teraz też większość rzezi nie jest w ogóle związana z białym człowiekiem, konflikty w Nigerii, Sri Lance, Tajlandii i Birmie, na Filipinach, Turcji i Kurdystanie, w Syrii (tak, tak, Droga Julu, tam nie ma Europejczyków w tym konflikcie), w Mali przed wejściem Francuzów, Maroko i Rio de Oro i właśnie Irak i Afganistan. To są konflikty najczęściej religijne, bo to właśnie religia jest największym zarzewiem wzajemnej nienawiści.

Ja już kiedyś o tym pisałem, że mój znajomy był w Kabulu tuż po wyzwoleniu. Jaki był entuzjazm, otworzono kawiarnie, sklepy, kina, kluby, wszyscy odżyli. To samo było w Bagdadzie. Przypominam, że w Afganistanie wojnę wygrał Front Północny, tam wtedy wojsk lądowych z Europy i Ameryki nie było. I powtarzam nie wiem po raz który, żadnych masakr ludności w tych krajach nie było, to muzułmanie drugiej strony wysadzają ludzi w powietrze na bazarach, ulicach, sklepach, a nie Amerykanie. Aż boję się tak napisać, ale to wszystko tak brzmi, jakby słusznie ucięto głowę temu żołnierzowi.

Rasizm. Tyle znaczeń, ilu ludzi. Dla zwolenników przemilczania różnic pomiędzy ludźmi ja jestem rasistą. Otóż moim zdaniem nie jestem, bo rasizm to jest prześladowanie człowieka z powodu koloru skóry. Otóż ja nie mam zamiaru nikogo prześladować, rozmawiam z ludźmi innych kultur, a jednym z największych moich przyjaciół na uczelni był (wtedy tak nazywano tę narodowość) Abisyńczyk. Ja tylko nie mogę zrozumieć, że (Kali) wyrzucanie Turków z Europy jest be, a wyrzucanie Europejczyków z Turcji jest cacy, a tymczasem to właśnie ten naród należy do najbardziej ksenofobicznych. Zadałem kiedyś pytanie, na które oczywiście nie dostałem odpowiedzi, czy jeżeli uznamy, że wpis do dowodu „kolor skóry – czarny” jest objawem rasizmu, to wpis „kolor skóry – biały” w moim dowodzie jest też objawem rasizmu?

Ta właśnie ciągła nierównowaga mnie doprowadza do furii. Jestem niewierzący, ale prześladowanie chrześcijan w Nigerii, Egipcie jest cacy, ale prześladowanie muzułmanów jest be. I tak cały czas. Powtarzam, moim zdaniem osiedlać się w Europie powinni ludzie o podobnych kulturach, nie jesteśmy Stanami Zjednoczonymi, które tyglem narodowościowym były od zawsze. Szczerze mówiąc, nie pochwalając tego w najmniejszym stopniu, ale nie dziwię się ruchom nacjonalistycznym. Obrazki z Francji, teraz ze Sztokholmu, Londynu dają obraz przerażający. A we wspólne zaistnienie kultur ja nie wierzę, znakomite „Białe zęby”, książka właśnie autorki będącej potomkinią multi – kulti*, nie daje nawet wątpliwości. Prędzej czy później konflikty będą narastać, a nie maleć.
* Zadie Smith jest córką kobietą z Jamajki i Anglika

Responses

 1. Jak można używać słowa na „M” ❓
  Afroamerykanina! Afroeuropejczyka ❗

 2. Torlinie, nie obraź się, ale ten wpis trąci mi jednak… rasizmem.
  Zwłaszcza zdanie: „Jeżeli nie chcecie patrzeć na Murzyna, to zaproponuję Wam kobietę, autorstwa Watteau.”
  Ja rozumiem, że to chyba niechcący. Ale… kto wie?

 3. Hmm, w starożytności nie było rasizmu. :).
  Może tak, czarny mężczyzna i biała kobieta.
  Żadne z nich nie jest w moim guście 😉
  Fakt świetne ujęcia , dobre oko malarza.Dzisiaj mozna takie w nieskończność robić dzięki fotografi i to każdy. 😀

 4. Torlinie, kto jak kto ale Ty powinieneś znać, genezę powstania terroryzmu.
  Czy to co dzieję sie w Iraku , Syrii, krajach afrykańskich , Afganistanie , kogoś jeszcze bulwersuje ?!…
  Te trupy tam ?… a kogo to ?… Tu u nas w Europie żyjących spokojnie , zabicie kogoś na ulicy tak, zwłaszcza pzrez (obcego kulturowo, czy napewno, skoro to my europejczycy tam stworzylismy im piekło?).
  Bo wallki „gangów” już mniej , nawet jak ktoś dostanie rikoszetem.
  Albo zostanie zraniony , czy nawet zabity przez wyskakującego zokna samobojce?.. Co z ta kobieta , która miała szcęście byc tam , gdzie nie powinna w Warszawie?!…
  😀

 5. Jako biała, szowinistyczna męska świnia zauważam podobny smutek w oczach obydwu postaci.

 6. Komu by się chciało Piotrusiu nieruchomo siedzieć przez tyle godzin 😀

 7. Te obrazy niosą jakieś zakodowane przesłanie. Dlaczego w obydwu przypadkach głowy są cztery? Powinny być trzy, bo trzy jest liczbą szczególną, o czym świadczy poniższy cytat:

  … I Św. Atylla uniósł Święty Granat Ręczny wysoko, mówiąc:
  „Panie, pobłogosław ten oto granat, niechaj z łaski Twojej rozerwie nieprzyjacioły Twoje na kawałeczki”
  I Pan uśmiechnął się do niego, i lud spożywał owce i leniwce, karpie i sardele, orangutany i płatki śniadaniowe i nietoperze…
  I Pan powiedział:
  „Najpierw wyjmiesz świętą zawleczkę, potem policzysz do trzech, ani mniej ani więcej. Trzy jest liczbą, do której policzysz, a liczbą Twojego liczenia będzie trzy. Nie policzysz do czterech ani do dwóch, chyba że w czasie liczenia do trzech. Pięć jest wykluczone. Gdy doliczysz do trzech, które będzie trzecią liczbą z kolei, rzucisz Świętym Granatem Ręcznym z Antiochii we wroga swego, którego trafi szlag.”

 8. Dwie rzeczy. A może trzy 🙂

  1) Ja bym był ostrożny z argumentami typu: ‚a u was murzynów biją’, a tak odbieram wypominanie Arabom tego co robili przed XV wiekiem, albo wypominanie prześladowania chrześcijan w krajach arabskich, czy Indiach. To znaczy — to oczywiście miewa sens, ale jest on zależny od kontekstu. O prawa chrześcijan w krajach arabskich, czy Indiach należy walczyć, tak jak o prawa europejczyków w Turcji; ale ich łamanie nie może stanowić uzasadnienia łamania praw muzułmanów, albo Turków.

  2) „Idea lewicowa” — ja myślę, że to zwykły biegun w skrajnościach (drugiego bieguna nawet nie komentujesz).

  3) „Kolonializm” — to bardzo złożona sprawa. Bo ci protestujący przeciwko kolonializmowi uznają często, nieświadomie, że dzisiejszy rozwój kultury zachodniej był, niejako, naturalny; a innym nie udało się tego osiągnąć przez kolonializm.
  Mamy tego niezłe odwzorowanie w Polsce, gdzie wiele rzeczy zrzuca się na komunizm — komunizm, tak jak kolonializm, hamował rozwój, ale czy rozwój nastąpiłby samoistnie, należy wątpić, bo rozwój Zachodu miał wielu ojców. Charakterystyczne, że model zachodni najlepiej przyjął się tam, gdzie kolonializmu nie było, a był upadający ‚europopodobny’ feudalizm, czyli w Japonii.
  Zresztą analogia do Polski jest głębsza — bo Polska wykazuje wiele cech kraju postkolonialnego, przy czym „kolonizować” miałaby szlachta, a kolonizowanymi „tubylcami” być chłopi i mieszczanie. (Oczywiście, tu nie ma faktycznego przeciwstawienia ‚tubylczości’ i ‚tambylczości’, może z wyjątkiem Kresów; bo różnica była stanowa, nie etniczna, czy geograficzna.) W Polsce taka dyskusja miałaby więcej sensu, bo w końcu jesteśmy krajem europejskim i wzorce wcale nie leżały za morzami.

 9. Zgadzam się z pak4.
  Historię a zwłaszcza tę polityczna dowolnie można interpretować.
  W zalezności od punktu widzenia , czy jak Kwasniewski powiedział. cytat.”od własnej dupy siedzenia”. 😉
  Co do Turcji, to jako jedyny kraj nie przyjęła do wiadomości ,że Polska zniknęła geopolitycznie z mapy świata na całe 200lat!.
  Do dzisiaj jest piekna miejscowość składająca sie z zyjących tam od pokoleń Polaków.
  To tak a propo , że chrześcijan to państwo nie pzryjmowało , czy europejczyków, bo Polska , to chyba Eurpa?… ;D
  Pozdrawiam!…

 10. Zostawiłam, komentarz , nie wiem dlaczego nie wszedł.?

 11. Piszę jeszcze raz. 😉

  1)”Ja tylko nie mogę zrozumieć, że (Kali) wyrzucanie Turków z Europy jest be, a wyrzucanie Europejczyków z Turcji jest cacy, a tymczasem to właśnie ten naród należy do najbardziej ksenofobicznych.”
  2)”…Julu, tam nie ma Europejczyków w tym konflikcie), w Mali przed wejściem Francuzów, Maroko i Rio de Oro i właśnie Irak i Afganistan. To są konflikty najczęściej religijne, bo to właśnie religia jest największym zarzewiem wzajemnej nienawiści.”

  Generalnie zgadzam się z tezami pak4, choć ja jednak twierdzę,że była poza oczywista róznicą stanową i ta geopolityczna , wynikająca z lini podziałów zaborów. Widoczna nawet i do dzisiaj , jak się jedzie po Polsce.

  ad.2.
  Oglądałeś „psy wojny”, w dzisiejszym swiecie , bardzo biznes, zwłaszcza ten zbrojeniowy łaczy się z konfliktami.
  Ja np. rozmawiałam z polskim najemnikiem , który uczestnizcył w takich oficjalnie nazwanych „misjach pokojowych”.
  Religia to tylkom preteks, zawsze się ją wykorzystuje do niecnych zamiarów, przykład Hitler !.. Chciał przejąc bogactwo Żydów mieszkających tam od pokoleń zasymilowanych , to stworzył do tego specjalna ideologię , potem chciał sobie dokonać ekspansji na wschód, to też stworzył ideologie „panów i podludzi”.
  Zreszta on wykorzystał to , co wcześniej w swoich ekspansjach robili Anglicy, Hiszpanie przy podbijaniu nowego Swiata.

  ad.1.
  No cóż, jako Polka nic nie powiem złego na Turcję. 😉
  W końcu to był jedyny kraj , który cały czas uznawał nas kraj, wtedy, kiedy nasi sąsiedy zmietli nas no na całe 200 lat z mapy geopolitycznej świata!..
  Ponadto do tej pory jest miejscowość, gdzie od tamtych czasów , gdy pod zaborami bylismy pzreśladowani, tam powstańcy znaleźli schornienie i do tej pory mieszkają tam kolejni potomkowie tych rodzin, mimo,że chrzścijanie. 😉 😀
  Znajoma był ana wycieczce wTurcji i tam była.W latach 80-tych mielismy świetmy znimi handel, taki prywatny.Dużo rodzin w Polsce się dorobiło 😉

  Reasumując, jeżeli dalej będziemy trzymać się takich podziałów, to marne szanse dla przyszłości UNII!..

  Teraz jest kryzys i jak to kryzysie szukanie winnych poprzez ich inność, gdy jest dobrobyt i każdy w miarę godnie żyje wtedy tych róznic nie” widzimy, :D.

  Zaskoczeni jesteśmy , że człowiek jest taki sam ze swoimi zaletami i wadami pomimo tego ,że łysy – zarośnięty , stary – młody , czy biały – czarny
  itd….
  Przypomniało mi się słynne dawanie „gęby” Gombrowicza 😉

  Pa!

 12. Torlin pisze: Zadałem kiedyś pytanie, na które oczywiście nie dostałem odpowiedzi, czy jeżeli uznamy, że wpis do dowodu „kolor skóry – czarny” jest objawem rasizmu, to wpis „kolor skóry – biały” w moim dowodzie jest też objawem rasizmu?

  Podobne pytanie można zadać w sprawie płci w dowodzie osobistym. Umieszczanie tej informacji to seksizm!

  I w sprawie daty urodzenia. To ageism!

  I koloru oczu. To też rasizm!

 13. Ja nikogo nie przezywam od rasistów.
  Różnimy się, bo mieszkamy ,my jako ludzie od pokoleń w innych warunkach klimatycznych i to jest nasze biologczne dostosowanie do tych warunków przez tysiąclecia.
  To jest udokumentowane , poparte dowodami naukowymi , badaniami itd. …
  Nigdy bym nie powiedziała , podaje przykład , bo sa znane w Polsce na A.Szwed , czy Kazadi – Murzynki.
  Są to Polki o czarnej skórze , wychowane u nas.
  W Afryce były może palcem na mapie.
  Chyba ,że na wycieczce.
  To oczywiście moje zdanie. Ja nie przeczę ,że się nie róznimy, ale to nie znaczy , że jak np. w latach 50- ch w USA mamy z tego tytułu tworzyć getta !..
  Wtedy w południowych stanach biały nie mógł sie żenić z czarną pod groźba kary i wykluczenia ze społeczności , czy nawet więzienia!….
  Co do religii , to też ich róznorodność wynika poprzez nasze wcześniejsze odizolowanie. Potem w ramach ekspansji poszczególnych nacji dochodziło i do konfliktu religijnego, co jest prawda oczywistą, udokumentowaną. 😀
  Tyle ,że mamy obecnie XXI a nasza świadomość , jak w wieku XIX, kiedy to właśnie został wymyślony -rasizm. !?
  .:lol:
  No to znikam .Pa!

 14. Wygląda na to ze co cztery głowy to nie jedna. 🙂

  Piotrusiu ale świnia też ssak jak człowiek 🙂

 15. U_W w moim przekonaniu te oczy wyrażaja tęsknotę i niespełnienie. Uczucie dręczące Murzynów i feministki, a wynikające z niespełnionego pragnienia by stać się białym męskim szowinistą.:D

 16. Logosie!
  Dodałem jedno zdanie jako pierwsze na górze, mam nadzieję, że jesteś usatysfakcjonowany równowagą 😉 Do Juli i do Ciebie napisałem aneks do notki u góry.
  —————
  Dzisiaj praca – reszta jutro, bo mam wolne.

 17. rasa i Murzyn
  pozwoliłam sobie poszukać w słowniku i wyjasnić dlaczego mam osobiście obiekcje do tego słowa .

  Pojęcie rasy nie wywołuje dobrych skojarzeń ze względu na istnienie rasizmu.
  słowo Murzyn ustąpi w końcu miejsca Czarnemu na zasadzie automatycznego dostosowania do innych języków europejskich, ale na razie wielu starszym Polakom Murzyn wydaje się słowem lepszym. Pamietajmy, że historycznie Murzyn to nie angielskie Negro, lecz starodawne określenie wszystkich ludzi czarno- i ciemnoskórych, jak dawny angielski i niemiecki Moor. Języki germańskie wprowadziły rdzeń niger dopiero w epoce masowego handlu niewolnikami z Afryki, dlatego angielskie Negro kojarzy sie dziś z Chatą wuja Toma, ale polski Murzyn także ze szlachetnym Otellem (choć nie wiadomo, czy nie był on w dzisiejszym znaczeniu Arabem).
  Oczywiście polski Murzyn, mimo lepszego pochodzenia niż Negro, także obrósł obraźliwą frazeologią i dlatego widać dążenia do automatycznej zmiany słów.Zgadzam się natomiast, że w słownikach przydałaby się informacja, iż dla niektórych słowo Murzyn jest obraźliwe. Warto też tam, gdzie można, zastępować i Murzyna, i Czarnego określeniem narodowym lub motywowanym geograficznie. Ryszard Kapuśiński pisał o Afrykańczykach, nie o Murzynach.
  Więcej pisałem o tym w artykule Murzyn zrobił swoje. Czy Murzyn może odejść? Historia i przyszłośc słowa „Murzyn” w polszczyźnie (Poradnik Językowy 4/2007).
  — Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski

  ps.

  Taki wierszyk uczyłam się a chyba w i klasie szkoy podstawowej dawno, dawno temu. 🙂

  Julian Tuwim
  Murzynek Bambo
  Murzynek Bambo w Afryce mieszka.
  Czarną ma skórę ten nasz koleżka.
  Uczy się pilnie przez całe ranki
  Ze swej murzyńskiej Pierwszej czytanki.
  A gdy do domu ze szkoły wraca
  Psoci, figluje – to jego praca.
  Aż mama krzyczy: „Bambo, łobuzie!”
  A Bambo czarną nadyma buzię.
  Mama powiada: „Napij się mleka”,
  A on na drzewo mamie ucieka.
  Mama powiada: „Chodź do kąpieli”,
  A on się boi, że się wybieli.
  Lecz mama kocha swojego synka,
  Bo dobry chłopak z tego Murzynka.
  Szkoda, że Bambo czarny, wesoły,
  Nie chodzi razem z nami do szkoły.

  😀

  Czy znaczenie słów się zmienia , z biegiem lat ?!..Wygląda ,ze tak.

 18. A jeszcze ,żeby było zabawnie, poniżej link do Karykatura z początku XVIII wieku.
  Diabeł-murzyn z kopytami i ogonem trzyma na rękach Napoleona.
  Przykład długiego trwania wyobrażenia diabła jako murzyna. 😉

  mały Napoleon

 19. 10, a nie 4!

  Dziesięć małych Murzyniątek
  Jadło obiad w Murzyniewie,
  Wtem się jedno zakrztusiło –
  I zostało tylko dziewięć.

  Dziewięć małych Murzyniątek
  Poszło spać o nocnej rosie,
  Ale jedno z nich zaspało –
  I zostało tylko osiem.

  Rzekło osiem Murzyniątek
  Ach, ten Dewon – to jest Eden,
  Jedno z nich się osiedliło-
  I zostało tylko siedem.

  Siedem małych Murzyniątek
  Chciało drwa do kuchni znieść,
  Jedno się rąbnęło w głowę –
  I zostało tylko sześć.

  Sześć malutkich Murzyniątek
  Na miód słodki miało chęć,
  Jedno z nich ukuła pszczółka-
  I zostało tylko pięć.

  Pięć malutkich Murzyniątek
  Adwokackiej chce kariery.
  Jedno się odziało w togę-
  I zostało tylko cztery.

  Cztery małe Murzyniątka
  Brzegiem morza sobie szły,
  Jedno połknął śledź czerwony,
  I zostały tylko trzy.

  Trzy malutkie Murzyniątka
  Poszły w las pewnego dnia;
  Jedno poturbował niedźwiedź –
  I zostały tylko dwa.

  Dwu malutkim Murzyniątkom
  W słońcu minki coraz rzedną…
  Jedno zmarło z porażenia –
  I zostało tylko jedno.

  Jedno małe Murzyniątko
  Poszło teraz w cichy kątek,
  Gdzie się z żalu powiesiło –
  Ot, i koniec Murzyniątek*

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziesięciu_Murzynków

 20. Dzięki za wpisy, ale nie chcę już rozogniać sytuacji kolejnymi swoimi komentarzami.

 21. Autocenzura? Boimy się utraty publiczności i reklamodawców?

 22. Nad jednym się zastanawiam Tes Tequ, że będąc w Antwerpii i wchodząc do własnego blogu widziałem na mojej stronie reklamy umieszczone przez Łotrpressa. Tymczasem u mnie ich nie ma. Czy u Was są reklamy na mojej stronie?
  Ps. Nowy wpis nie będzie w punkcie drugim zgodny z Twoimi poglądami.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: