Napisane przez: torlin | 23/06/2013

Kobiety, Państwo ma rację, załóżcie sobie własną Ścianę

Naszot HaKotel

Tak ciekawie rozwija się dyskusja u mnie, że nie mam zamiaru jej przerywać. I wszystkim bardzo dziękuję za udział. Na obrzeżach fundamentalizmu religijnego dzieją się również bardzo ciekawe sprawy, ostatnio taką sensacją jest (zdjęcie STĄD) wywalczenie przez religijne feministki prawa do modlenia się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie, noszenia kolorowego tałesu (wg fundamentalistów może on być tylko w czarno – białe pasy) i możliwości przynoszenia Tory.

A fundamentaliści jak to fundamentaliści, mimo decyzji sądu, krzyczą: „One bezczeszczą naszą świątynię!”, rzucają krzesłami, butelkami z wodą i śmieciami, opluwają, a w końcu rzucają kamieniami w autobusy, którymi przyjechały kobiety.

Naszot HaKotel, grupa kobiet nazywająca się „Kobiety Ściany Płaczu”, od 24 lat walczy o swoje prawa, gdyż Ścianą Płaczu rządzą ultrakonserwatyści, którym w głowie się nie mieści, że kobieta może obok się modlić, jest przecież tylko „jałową pustynią, którą zapładnia mężczyzna”.

Ale ich przywódczyni Anat Hoffman mówi: „Naturą miejsc świętych jest, że są zupełnie nieracjonalne. Decyzja, że jedna ściana jest święta, a druga nie, jest przecież irracjonalna. Więc skoro nieracjonalnie Żydzi uznali za swoje święte miejsce ten fragment Zachodniego Muru, to powinnyśmy mieć tam też swoją przestrzeń. Zaoferowano nam wprawdzie inne miejsce, czemu się sprzeciwiałyśmy, ale rząd naciskał. Lecz my uparłyśmy się przychodzić do Ściany Zachodniej”.

A ja się dziwię. Ogłosiłbym, że to Ściana Wschodnia tak naprawdę jest święta i zakazałbym tam podchodzić ortodoksyjnym Żydom – mężczyznom. I plułbym na nich.


Responses

 1. Mam swoją prywatną tezę, że jedynie kobiety mogą zmienić nasz świat, gdzie mężczyzna w imię siły i zapisów w świętych księgach decyduje o nierówności. Może nie za naszego życia ale to one zmienią świat islamu, świat judaizmu, świat hinduizmu, dokończą zmianę świata chrześcijan.

 2. to ja tym razem może krótko się wypowiem: http://www.aeonmagazine.com/world-views/mark-rowlands-the-right-to-believe/

 3. Ściana Wschodnia święta? Tam jest EMPIK i butiki w byłych Domach Towarowych CENTRUM!

 4. A ciekawym kiedy analogiczne podziały sformalizują się w polskich sanktuariach. Np. między sympaty(cz)kami Padre Direttore Ridsicco a maturzystami przybywającymi tłumnie na Jasną Górę (parafrazując nie pamiętam już kogo: nie ma ateistów w klasach maturalnych w II semestrze) 🙂

 5. To, co w dzisiejszych czasach wyczyniają z kobietami w świecie, to jest nieprawdopodobny skandal, w Brazylii, Tajlandii, Meksyku, Afryce. Ja wiem, że dawniej było gorzej, że idzie ku lepszemu, ale sytuacja kobiet nawet w takich krajach jak Indie czy Chiny nie należą do najlepszych. I wraca jak bumerang sprawa tradycji, kobieta jest niczym, ma rodzić dzieci i zadowalać mężczyzn seksualnie. I na tym się jej prawa kończą. I w ilu religiach to się powtarza.
  ———
  Kazekkurz, bardzo ciekawe, ale namęczyłem się przy pomocy translatora. Ja nie „posiadam” angielskiego.
  ———
  Drogi Tes Tequ, Ściana Wschodnia JEROZOLIMY 😛
  ———-
  Szymonie!
  Sprawa religii w szkołach dla mnie jest znakomita. Chciałbym, aby jak najdłużej była ona w budynkach szkolnych, gdyż nic tak znakomicie nie ateizuje, jak przymus. Proponowałbym, żeby matura z religii była obowiązkowa, i aby przed maturą wszyscy maturzyści po 3 godziny dziennie publicznie odmawiali Zdrowaśki.

 6. Ścian Wschodnia jest położona na północ od Alei Jerozolimskich, a nie w żadnej Jerozolimie! Kobiety są tam mile widziane.

 7. Oj Tes Tequ, słowo Ściana Wschodnia pochodzi od Marszałkowskiej, a nie od Alei Jerozolimskich. To jest Wschodnia Ściana Marszałkowskiej.

 8. Rozumiem, że to jest dowód na to, że Ściana Wschodnia nie może znajdować się na południe od Alei Jerozolimskich? Jest jeszcze gorzej – Ściana Wschodnia jest na ZACHÓD od Wisły!

 9. Jestem za!
  Ale zwróciłbym uwagę, że gdyby Herod Wielki nie rozbudowywał Świątyni, nie byłoby żadnej Ściany Wschodniej do oddawania czci. Wszystko więc przez Heroda…

 10. Co wy tam wieta,
  ściana wschodnia to się ciągnie od Suwałk do Hrubieszowa…

 11. Tes Tequ!
  I na północny zachód od Placu Trzech Krzyży. 😛
  ———–
  PAK-U!
  Idąc dalej tym tropem rozumowania, to wszystko przez Antypatra, bo go spłodził
  ————
  Zeenie!
  Co Ty opowiadasz!!! „Ściana Wschodnia” to jest zespół

 12. Kiedy już zaczyna mi się wydawać, że widziałem wszelkie możliwe przejawy ludzkiej głupoty…zawsze coś mi pokazuje jak bardzo się myliłem…

  SEGREGACJA WEDŁUG PŁCI W MIEJSCU ŚWIĘTYM?

  Bez jaj! (że się tak wyrażę).

  PS.

  Dzięki za odwiedziny 🙂

 13. A segregacja w prowadzeniu mszy? 😦

 14. Tutaj już wkraczamy na obszar, co do którego nie mam wyrobionego zdania (będąc wychowanym w takiej a nie innej tradycji, gdzie o tym temacie się po prostu nie dyskutuje), ani dostatecznej wiedzy (współczesnej przynajmniej – gdyż ani się osobiście z żadną kapłanką nie zetknąłem, a jedynie z mediów wiem, że bodajże w anglikanizmie są kapłanki).

  😦

 15. Ee tam, nie opowiadaj Celcie, że nie chciałbyś się spotkać z którąś z tych kapłanek
  http://www.keltoi.pl/druidki.html

 16. Z TAKĄ kapłanką to owszem 😉 Gdybym mieszkał w tamtych czasach to nawet MUS byłoby się spotykać 😉

  W najbliższym czasie zajrzę na podrzuconą tu stronkę…wiesz jak przykuć uwagę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: