Napisane przez: torlin | 19/01/2014

Ech, te mity

Bohdan_Chmielnicki_z_Tuhaj_Bejem_pod_Lwowem_Matejko

Bohdan Chmielnicki z Tuhaj Bejem pod Lwowem, obraz Jana Matejki – 1885 rok.

Ze stron rządowych: „Rok 2014 został ogłoszony w Polsce Rokiem Jana Karskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego – dwóch emisariuszy Polskiego Państwa Podziemnego z czasu II wojny światowej, a także etnografa Oskara Kolberga oraz św. Jana z Dukli. Parlamentarzyści polscy co roku decydują, które z zasłużonych dla kraju postaci będą patronowały kolejnemu rokowi. W ten sposób przypominane są dokonania osób ważnych dla historii Polski.

W 2014 roku przypada także 600-lecie urodzin, a 29 września 530. rocznica śmierci Jana z Dukli. Żyjącemu w XV w. franciszkaninowi przypisuje się ocalenie Lwowa w 1648 r. Zakonnik miał tego dokonać 164 lata po śmierci. Zapisy historyczne mówią o tym, że atakujący miasto Kozacy zarządzili odwrót na widok ukazującej się im postaci zakonnika z wzniesionymi rękami. Ojcowie bernardyni rozpoznali w nim zmarłego przed półtorawieczem Jana z Dukli. Odtąd kult zakonnika rozwijał się. Papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym w 1733 r., a w 1997 r. słynący z cudów duchowny został kanonizowany przez Jana Pawła II”.

I ta bzdura powtarzana jest od setek lat. A prawda jest niesłychanie banalna, mieszkańcy zapłacili olbrzymi okup za odstąpienie. Po co w takim razie w XXI wieku potrzebny jest fruwający Jan z Dukli, nie tylko nad Chmielnickim, ale i naszym Senatem?


Responses

 1. A czegóż oczekujesz po parlamentarzystach? Żeby się może zajęli poważnymi sprawami? Może jeszcze dla publicznego dobra? I jeszcze roztropnie? Oj, Torlinie, Torlinie… taki duży chłop a jeszcze w bajki wierzy…
  Kłaniam nisko:)

 2. Szczerze? Uważam, że nie ma się czym przejmować. To znaczy, owszem, cytowanie tej legendy z powagą źle świadczy o dyskusjach prowadzonych w Polsce… Ale jak tu pominąć legendę, jeśli tyle osób się entuzjazmuje kanonizacją Jana Pawła II?

  Co do samego Jana z Dukli — wielu świętych nie mamy, mimo próby nadrabiania braków przez Jana Pawła II. Błogosławiony, który dostąpił tego wyniesienia przed tym pontyfikatem, to narodowy skarb. I należy go czcić 😛

 3. Właściwie nie bardzo wiem, w jaki sposób skomentować wpisy obu Panów. No bo po prostu macie rację. Ale tak jak już niejednokrotnie pisałem, blog mój służy do przedstawiania emocji, nie zawsze popartych logiczną kalkulacją i wyrachowaniem. Szczerze dziękuję z głębi serca.

 4. lepszy Jan z Dukli niż parlamentarne śledztwo w sprawie mieczy grunwaldzkich ;-). Myślę, że to poziom w sam raz dla naszych orłów z Wiejskiej, im się w końcu wiele rzeczy ukazuje 😉

 5. Odpowiem Ci krótko Onibe dziękując za odwiedziny, we wszystkich trzech wpisach masz rację.

 6. Dziwne że nikomu do głowy nie przyszedł Maurycy Zych, Józef Katerla, Stefan Iksmoręż.
  Tak się składa bowiem że wszyscy trzej urodzili się byli w jednym dniu 14.10.1864.
  Czyli 150 rocznica urodzin.

 7. Właśnie – U.W. 😀

 8. Za każdym chyba wydarzeniem historycznym kryje się mniejsza lub większa legenda. Polacy też przypisują zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 wstawiennictwu Matki Bożej.

  Zważ jeszcze kiedy ten obraz był namalowany… Polacy pod zaborami potrzebowali pokrzepienia, więc mieli Matejkę i Sienkiewicza.

  A zapotrzebowanie na legendy jest odwieczne, rzekłbym. I tak dzisiaj prawnuk tegoż Sienkiewicza w rządzie zasada, a Jan z Dukli stokroć lepszy niż sekta smoleńska… 🙂

 9. Błagam Celcie, przeczytaj, o czym piszę. Nie piszę o Matejce, nie piszę o zakonnikach, że to widzieli. Podważam racjonalność takich sądów w XXI wieku, bo tak mi się wydaje, że żyjemy w innej epoce. I dla mnie Sejm i Senat się kompromitują. Ciekawe, dlaczego Matka Boska nie pomogła przy rozbiorach?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: