Napisane przez: torlin | 01/02/2014

Wyspa na lądzie nietknięta ludzką stopą

Puszcza Piska

Mam zawsze kłopot z artykułami w „Gazecie Wyborczej”, bo boję się, że artykuły będące podstawą notki znikną za parawanem płatności. Zdjęcie powyższe zaczerpnięte jest z artykułu z „Gazety” z dn. 16 stycznia TU, jest to wywiad przeprowadzony przez Adama Wajraka z prof. Kazimierzem Rykowskim, autorem i koordynatorem projektu badawczego finansowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych: „Monitorowanie zmian na obszarach sztucznej i naturalnej regeneracji lasu w północno-wschodniej Polsce po klęsce huraganu”.

Przed przeczytaniem artykułu pragnę wszystkich zaprosić do dawnej mojej notki TU, warto ją przeczytać w kontekście Puszczy Piskiej. Mówi ona o wyspie, która w wyniku trzęsienia ziemi raptem pojawiła się na oceanie. Badacze zamknęli ją na jakiekolwiek odwiedziny ludzi i obserwują zagospodarowanie jej przez przyrodę w sposób naturalny. W Polsce w 2002 roku huragan przeszedł przez północno-wschodnią Polskę, demolując pas o szerokości kilkunastu kilometrów i długości 130 km. między innymi Puszczę Piską. Powalonych zostało 3,5 mln metrów sześciennych drewna. I nasi badacze jak ci z wyspy postanowili nie ingerować w przyrodę, nie usuwano drzew powalonych, nie grabiono, karczowano, sadzono, usuwano, tylko zostawiono to swojemu biegowi. Zdaniem Profesora rezultaty są nadzwyczajne, tylko że…

Pozostawienie lasu swojemu losowi wzmacnia faunę i florę, ale nowy las jest o wiele słabszy, i o wiele dłużej cały proces trwa. Moim zdaniem dla celów badawczych jest to oczywista oczywistość przeprowadzanie tego typu badań, ale tak na co dzień na większych obszarach bez ingerencji człowieka się nie obędzie.

Reklamy

Responses

 1. Nie było nas, był las… Nie będzie nas, będzie las, o ile go w jakiem szaleństwie naszem nie zabierzemy w zagładę ze sobą… Doprawdy nie pojmuję, czemuż to las musi być przez człowieka wzmacnianym, by trwał…
  Kłaniam nisko:)

 2. Przeczytawszy ten tekst, przypomniało mi się zdanie wypowiedziane przez jednego z bohaterów filmu „Park Jurajski” – „Życie zawsze znajdzie sposób”…

  Mam prośbę, Jacku, jeśli można… Chciałbym coś Czytelnikom polecić, ale potrzeba mi do tego jednej z Twoich notek. Chodzi o tę, w której zamieściłeś zdjęcie księcia Jerzego Windsora wizytującego nas z małżonką. Nie pamiętam tytułu.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam! 🙂

 3. Nie bardzo zgadzam się z Tobą Wachmistrzu. Mnóstwo „dzieł przyrodniczych” stworzonych przez człowieka jest piękne i zachwyca swoją funkcjonalnością. Wcale nie jest powiedziane, że tylko natura działa prawidłowo.
  —————-
  Celcie!
  Służę uprzejmie
  https://torlin.wordpress.com/2013/10/25/mit-zeslanca-styczniowego-a-najbogatszy-polak-wszechczasow-pisanych-swiadomie-razem/

 4. Świetnie!

  Dzięki i dobrej nocy 🙂

 5. Cała przyjemność po mojej stronie. 😀

 6. Cos w temacie „bierna vs. aktywna ochrona przyrody”:

  http://naukowy.blog.polityka.pl/2014/01/24/przycinka/#more-3408

 7. Pozostawienie lasu swojemu losowi wzmacnia faunę i florę, ale nowy las jest o wiele słabszy…

  Nic z tego nie rozumiem – przecież pierwszy człon zdania zaprzecza drugiemu.
  Jedynym wytłumaczeniem jest to, że ten pierwszy pochodzi od prof. Rykowskiego, a drugi od Torlina 😉

 8. Dzięki Szymonie za link, bardzo ciekawy, ale jednocześnie opisujący to samo, co ja przedstawiam.
  ————-
  To jest tylko pozorna sprzeczność Staszku, a tak naprawdę to był skrót myślowy. Wzmacnia faunę i florę, bo rośnie o wiele więcej roślin, szczególnie wiele małych zwierząt ma pożywienie. Pod tym względem las rozkwita. Ale jednocześnie poszczególne rosnące osobniki w lesie są słabsze i odnowienie lasu trwa o wiele dłużej.

 9. Torlinie jeszcze jedna linka w temacie leśnym:-)

  Lasy Państwowe tylko zarządzają 7 mln hektarów lasów, które są własnością skarbu państwa, czyli są własnością wszystkich obywateli. To dzięki temu, a nie wspaniałomyślności Lasów Państwowych, każdy obywatel ma prawo wolnego wstępu do lasu oraz zbierania w nich grzybów i jagód.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,15420367,Manifest_Wajraka__Lasy_stworzyly_sobie_panstwo.html#ixzz2skDlHh9A

 10. U.W.!
  Wajrak ma oczywiście rację. Ale odpowiedź jest właściwie jedna, były to decyzje polityczne. PSL zawsze czuło się niezbędne przy układaniu kolejnych rządów i umiało dbać o swoje interesy. Jestem stuprocentowo pewien, że przy każdej nowej rekonstrukcji rządów były poruszane tematy tabu – żadnych podatków od rolników, żadnych ubezpieczeń, żadnego dotykania spraw Lasów Państwowych, Ochotniczej Straży Pożarnej, giełd rolniczych i kwiatowych.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: