Napisane przez: torlin | 21/05/2014

Przyjaźń – czy to zwierzę w ogóle istnieje?

5518

Tekst ze strony – poprawka do ww. tekstu, po słowie „pytanie” niepotrzebny jest przecinek.

Powiem szczerze, jestem rozrzutny, dwa duże tematy będę obłaskawiał w jednym wpisie. Bez sensu, ale trudno. Tematem dzisiejszego wykładu będzie przyjaźń. Od najmłodszych lat fascynowała mnie przyjaźń pomiędzy mężczyznami. Moimi najukochańszymi książkami były zawsze lektury dotyczące przyjaźni, a na samym czele była książka Jacka Londona „Bellew Zawierucha„. Jego przyjaźń z Krótkim fascynowała mnie zawsze, bezgraniczne oddanie, spełnianie obietnic, zawsze pomocna dłoń. A ja na dodatek jestem Skorpionem, który przyjaźń stawia bardzo wysoko. Takich książek jest oczywiście o wiele więcej, szczególnie dotyczących Dzikiego Zachodu, Indian, i chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że szczególnie dotyczy to Amerykanów. „Przygody Tomka Sawyera” czy film „Strach na wróble„, to są pierwsze przykłady, które przychodzą mi do głowy.

Ale podstawowym tematem dzisiejszego minieseju jest przyjaźń męsko – damska. Czy ona w ogóle istnieje? Czy coś takiego jest możliwe? Sztandarowym filmem na ten temat jest „Kiedy Harry poznał Sally” – to on właśnie porusza ten temat, i zakończenie – zdaniem reżysera – udowadnia, że to jest niemożliwe. Należałoby właściwie sprecyzować, co tutaj rozróżniamy, pytanie właściwe jest – czy każda przyjaźń pomiędzy mężczyzną i kobietą musi się skończyć łóżkiem. Czy istnieje odpowiednik przyjaźni pomiędzy mężczyznami w ramach relacji pomiędzy odmiennymi płciami? Czy jest możliwy scenariusz, że jako mężczyzna uwielbiasz spotykać się z kobietą, rozmawiać z nią, wyjeżdżać razem, a jednocześnie wasze spotkania pozbawione są seksualności? Bo akurat w drugą stronę wydaje mi się, że jest to o wiele częstsze, znam wiele kobiet w różnym wieku, którzy przyjaźnią się bardzo z mężczyznami, a z nimi nie sypiają. Jak znam Tes Teqa, to teraz napisze, że gej największym przyjacielem kobiety.

Mam własną teorię na ten temat, a związane to jest ze słynnym podziałem mężczyzn na zapładniających i wychowujących. Część mężczyzn niesamowicie się podoba kobietom, ulegnie właściwie każda, on nic nie musi robić. Znam dosyć dobrze jednego pana, teraz już w słusznym wieku, który według swoich słów miał około 2.000 kobiet w swoim życiu, a ja mu wierzę, bo znałem chyba ze 150 z tej listy. Są to typowe motylki, jednorazówki, wydaje mi się, że u takiego człowieka przyjaźń pomiędzy mężczyzną i kobietą z samej zasady nie występuje.

Zupełnie inaczej wygląda to u mężczyzn, na których widok większość kobiet nie mdleje. Ludzie ci mają oczywiście różnego rodzaju przygody seksualne, mają też interesujące życie prywatno – rodzinne, kochają jedną kobietę po poślubieniu jej i nie rozglądają się za skokami w bok. I ci mężczyźni – moim zdaniem – mają wśród kobiet prawdziwe przyjaciółki, a nie to, co z tego słowa zrobiła polska rzeczywistość.

Po śmierci żony zapisałem się do serwisu randkowego i muszę przyznać, że dostałem sporo listów internetowych. Żaden kontakt nie skończył się  miłością, boję się, że to z mojego powodu, ale do dzisiaj się spotykamy, piszemy do siebie. Bardzo jestem ciekaw, co sądzicie na ten temat. Moim podstawowym pytaniem jest – czy jest możliwa przyjaźń pomiędzy mężczyzną i kobietą w pi razy oko tym samym wieku, która nie kończy się seksem.

 

Reklamy

Responses

 1. 1. Piszesz: „Czy każda przyjaźń pomiędzy mężczyzną i kobietą musi się skończyć łóżkiem?” Nie piszesz: „Czy każda przyjaźń pomiędzy mężczyznami musi się skończyć łóżkiem?” Nie piszesz również: „Czy każda przyjaźń pomiędzy kobietami musi się skończyć łóżkiem?” Co na to powie Europa? Nie obawiasz się, że stracisz licencję na blogowanie ze względu na nieuwzględnianie całego spektrum LGBTQQIAAP?

  2. Piszesz: „Jak znam Tes Teqa, to teraz napisze, że gej największym przyjacielem kobiety.” Znowu ten seksizm! Dlaczego tylko kobiety?

  3. Piszesz: „Żaden kontakt nie skończył się miłością, boję się, że to z mojego powodu” To oczywista nieprawda! Stało się tak, bo to normalnie złe kobiety były. Z młodości pamiętam, że każda kobieta lubi łazić po górach i jeździć konno – tak jak Ty, więc one po prostu były złe!

 2. To jest właśnie problem Tes Tequ, że gdy kiedykolwiek wychodzi ten temat, to ja jestem bezradny. Bo z jednej strony uznaję prawo tych ludzi do życia tak, jak im się podoba, jak sami chcą, ale z drugiej unikam tego tematu jak ognia, bo się nim po prostu brzydzę. I co mam zrobić? Chyba licencję szlag trafił. 😦

 3. Odejdźmy zatem od problemów specyficznych dla środowisk LGBTQQIAAP.

  Pytasz: czy jest możliwa przyjaźń pomiędzy mężczyzną i kobietą w pi razy oko tym samym wieku, która nie kończy się seksem?

  Dlaczego tak zawężamy problem damsko-męski? Dlaczego mają być w podobnym wieku? A co z jurnym 60-latkiem i nadobną dwudziestką? Czy mogą oni liczyć na przyjaźń, czy tylko na seks?

  Są też i inne pytania:
  – czy możliwy jest seks, który kończy się przyjaźnią?
  – czy możliwa jest przyjaźń w trakcie seksu?
  – czy w ogóle możliwe jest to, co poeta opisał następująco:
  Cztery razy po dwa razy, osiem razy raz po raz
  O północy ze dwa razy i nad ranem jeszcze raz

 4. Tes Tequ, a zamiast kombinować, nie mógłbyś po prostu odpowiedzieć na zadane pytanie? 🙂

 5. Tak na szybko: myślę, że ludzie szukają bliskości, zrozumienia… Jeśli do tego dojdzie obustronne poczucie fizycznego pociągania, to będziemy mieli zakochanie; jeśli nie — przyjaźń.
  Czy mężczyzna i kobieta muszą się wzajemnie pociągać? Ja bym to raczej ujmował w kwestiach prawdopodobieństwa niż konieczności. I to prawdopodobieństwa zmiennego w czasie.

 6. Tak.

 7. Z tym największy jest ambaras,
  Żeby dwoje chciało naraz jak powiedział pisarz i dodałabym w tym samym czasie 🙂

 8. Ale powtarzam do całej wspaniałej Trójki, że są po prostu olbrzymie przyjaźnie, i to wieloletnie, w której obydwie strony nawet nie pomyślą o seksie. I ciekawym właśnie, czy to jest tylko moja przypadłość, czy też bardziej ogólna?

 9. Tak

 10. Myślę, że przyjaźń , tak jak i miłość (pojęcia szerokie) trzeba pielęgnować i trzymać się pewnych reguł. Bo po przekroczeniu tychże , są rozwody i przyjaźń też się kończy. 😉
  Jednym zdaniem , musza być spełnione uwarunkowania. 😆

 11. Czyli „miłość kontrolowana”? Dwa buziaczki na dobranoc, ale nie wiecej, bo się wyczerpie? Kontrola to czy wyrachowanie?

 12. @Tes teg,
  jest masę różnych rzeczy do ustalenia przez dwie strony, na przykład antykoncepcja i etc… W końcu to nie miłość małolatów Romea i Julii ze średniowiecza tylko dwojga odpowiedzialnych ludzi. XXI wieku , a może się mylę?.. 🙂

  W przypadku przyjaźni jeżeli dwie strony płci obojga są w związkach istnieje na przyklad niebezpieczeństwo zazdrości o przyjaciela. 😉

  Wszystko jest OK , jeżeli się szanuje punkt widzenia drugiej strony.
  Tak że , czy to w miłości , czy przyjaźni – przede wszystkim rozum. 😉

  Ps: Podobno duży odsetek gwałtów w Polsce , to te małżeńskie.

 13. OK, zatem warto przed przystąpieniem do miłości lub przyjaźni sporządzić – najlepiej u notariusza – umowę miłosną lub przyjazną, uwzględniającą wszystko, co może się wydarzyć.

 14. Wszystko jest OK , jeżeli się szanuje punkt widzenia drugiej strony.Obowiązujące w tym układzie normy muszą pasować obu stronom . 🙂
  Na przykład sadysta dogada się z masochistką . Przyjaźń też obowiązują pewne zasady , których przekroczenie powodują jej koniec.
  Przed zawarciem małżeństwa wskazane jest pójście do notariusza.
  Potem nie trzeba dzielić mebli piłą , jak miłość się skończy z różnych powodów, bo nikt nie musi być niczyim niewolnikiem. Pa! 😉

 15. A ja byłbym ciekaw w co jeszcze wierzą ci, którzy w taką przyjaźń wierzą… Bo może Ty pytasz, Torlinie, o światopogląd, a nie o kwestie męsko-damskie…:)
  Kłaniam nisko:)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: