Napisane przez: torlin | 30/08/2014

Zgazowanie problemu gazu (lub węgla – jak kto woli)

slide_20

Dzisiejszy temat jest olbrzymi jak Pacyfik, i tak wielowątkowy, że „Finnegans Wake” to przy nim mały pikuś. Większość tekstów po prostu zerżnąłem, bo ja się tak dobrze na tym nie znam.

Problem węgla, i problem gazu. A za tym idą najróżniejsze problemy:kopalnie nie tylko węgla kamiennego, ale i brunatnego, w szeregu stoją protesty mieszkańców i ekologów przeciwko rozszerzaniu powierzchni odkrywkowych kopalń, emerytury górnicze (i awantury górnicze), bezrobocie na Śląsku, gaz łupkowy (lub jego brak), nowe restrykcje w emisji CO2, budowa nowej elektrowni w Opolu (i w ogóle problem zaopatrzenia w prąd).

Aktualnie prowadzony jest w Polsce pilotażowy program PZM czyli podziemnego zgazowania węgla. „Projekt o nazwie: „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” stanowi jedno z zadań badawczych Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych pt.: „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pilotażowa instalacja zbudowana została przez Główny Instytut Górnictwa i Katowicki Holding Węglowy SA na terenie kopalni „Wieczorek”.

Podziemne zgazowanie węgla polega na doprowadzeniu do zapalonego złoża tzw. czynnika zgazowującego (powietrza, tlenu lub pary wodnej) i odbiorze wytworzonego gazu na powierzchni. Przeprowadzana w katowickiej kopalni Wieczorek próba jest pierwszym tego typu eksperymentem w Polsce. W tą technologię, jak mówił prof. Józef Dubiński –  dyrektor GIG, inwestuje obecnie wiele krajów posiadających znaczne i trudno dostępne zasoby węgla, jak to ma miejsce w Polsce”.  (cytat ze strony TU).

I znowu obszerny cytat STĄD (łącznie z górnym slajdem):

– Podziemne zgazowanie węgla jest ideą z blisko 150 historią 1868 – Carl Wilhelm Siemens – sugestia zgazowania podziemnego węgla przed Chemical Society of London,

– Zasoby węgla należą do najbogatszych (50% całości) spośród wszystkich surowców węglowodorowych. Głęboko zalegające zasoby są trudne do pozyskania klasycznymi technikami górniczymi. W Polsce na głębokościach poniżej 1000 m zalega 4,67 mld ton zasobów bilansowych węgla, a w pozostawionych resztkach co najmniej 1 mld ton.

– Polska jest krajem zasobnym w węgiel… Zasoby bilansowe 48,23 mld ton Zasoby bilansowe w polach zagospodarowanych 19,13 mld ton Zasoby bilansowe w obszarach niezagospodarowanych 25,14 mld ton Zasoby przemysłowe 4,21 mld ton Zasoby operacyjne 3,49 mld ton Stan : 31.12.2012. Węgiel kamienny

– Podziemne Zgazowanie Węgla pozwala na bezpośrednie pozyskanie energii w miejscu zalegania węgla, a sam proces przebiega analogicznie do technologii zgazowania węgla na powierzchni – jest jednak bardziej złożony i trudniejszy w realizacji. Underground Coal Gasification – UCG to jedną z najprężniej rozwijających się obecnie technologii pozyskania energii zawartej w węglu poprzez jego zgazowanie bezpośrednio w złożu. Jej zaletą jest przede wszystkim możliwość wykorzystania uzyskiwanego gazu zarówno w celach energetycznych jak i do innych procesów karbochemicznych.

– Podziemne zgazowanie węgla nie może być stosowane wszędzie – muszą być spełnione określone warunki aby było ono bezpieczne dla ludzi i dla środowiska naturalnego Kryteria wg J. Drzewieckiego, 2011 Głębokość: ponad 100m.; Miąższość: ponad 2 m; Zawartość popiołu: do 30% Brak przerostów w pokładzie; Odległość do najbliższego pokładu: ponad 10m; Grubość skał nieprzepuszczalnych w nadkładzie ponad 10m; Całkowita izolacja poziomów wodonośnych”.

Wszystkiego nie kopiuję, kogoś to ciekawi, to niech sam spojrzy, są tam podane dane techniczne. Ale mnie najbardziej ciekawi, w jakim kierunku powinna pójść Polska? Rozwoju górnictwa? Wybudować kilka elektrowni atomowych? Cały kraj obstawić elektrowniami wiatrowymi? Bo na wodne i przepływowe to my nie mamy klimatu. Węgiel kamienny moim zdaniem utrzymywany jest jedynie ze względów społecznych. Na świecie istnieją kopalnie odkrywkowe węgla kamiennego, który jest o wiele tańszy niż polski. Błąd zrobił premier Mazowiecki i Balcerowicz na samym początku, nie trzeba było walczyć z górnictwem, tylko zastrzec, że od dn. 1 stycznia 1990 czy 91 roku ani jedna osoba nie może zostać zatrudniona jako nowa w branży górniczej. Już byłoby po kłopocie, reszcie, która pozostałaby, dałoby się spore odprawy.

Powiem szczerze, że ja sam nie wiem, co powinno się robić. W którym kierunku pójść.

Reklamy

Responses

 1. Myślę, że wiele rzeczy po trochu. To znaczy: atom + wiatr + gaz.
  Co do węgla kamiennego, to zapewne gdyby podliczyć wszystkie koszty (także środowiskowe, także wliczyć wprost emerytury górnicze) wychodziłby nieopłacalnie, ale to nie znaczy, że każda kopalnia dzisiaj jest nieopłacalna.
  Jest i kolejny problem — wiatr jest niepewny, a atom drogi i związany z protestami społecznymi. Dojutrkowanie z podtrzymaniem elektrowni węglowych (i tworzeniem nowych) jest więc, na krótką metę, opłacalne.

 2. Dzięki PAK-u, tak od lat „dojutrkowują”. Może to coś pomoże.
  ———————–
  Znalazłem zgodny z powyższym problemem link dla wszystkich (w tym najbardziej dla Geografa Szymona)
  http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,16523591,Fatalne_prognozy_dla_PKP_Cargo__Przez_wegiel.html#BoxBizTxt

 3. Darek też mówi że Balcerowicz powinien odejść zanim przyszedł. Bo mięczak był co knuł pokątnie z Mazowieckim. Gdybyś to ty był Torlinku to byś tak zakazał że nikt nie odważył by się zatrudniać kogo kolwiek gdzie kolwiek bez twojej zgody. Twoje jedno słowo zmieniło by wszystko i nie zrobił byś takiego błędu jak oni. Darek to musi piąchą walić każdego w paskudną gębę jego kto niechce co on. Całuski!

 4. Jacku,

  jak Ci juz pisalem w komentarzu na swoim blogu: jakosc informacji w mediach niebranzowych, nawet w ich dzialach gospodarczych, jest zazwyczaj zenujaco slaba. Oto dowod: w podanym przez Ciebie linku „Wyborcza” wiesci fatalne wyniki dla PKP Cargo. A dwa dni pozniej branzowy portal ktory sledze (Rynek Kolejowy, zdecydowanie lejepij poinformowany) informuje o czyms wrecz przeciwnym:

  http://www.rynek-kolejowy.pl/53708/dobre_wyniki_finansowe_pkp_cargo.htm

  Pomysl teraz co by bylo, gdybys np. kupil akcje PKP Cargo i po przeczytaniu artykulu w GW postanowil je sprzedac, spodziewajac sie spadku, a tu jak na zlosc poszloby w gore az milo… Chyba troche bys ich znielubil, co? 🙂

 5. Spytałam Darka bo z polskiego też mi matura poszła koślawo czy się mówi branzowy portal i on mówi że bronzowy to ja nie lubię bo wolę różowe. Z niego też jest niezły lejepij (fajne słowo nie znałam) tylko on najpierw pije a potem leje nie mnie ale kulturalnie za słupem.

  Torlinku czy to prawda co pisze Szymon że spodziewasz się spadku? Pieniądze się dla mnie nie liczą ale mógł byś tego Harleya kupić pliiis!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: