Napisane przez: torlin | 11/09/2014

Otworzyć? Moim zdaniem nie

Altamira-Cave1

Ostatnio śledzę z wielkim zainteresowaniem wszelkie artykuły dotyczące konfliktu o jaskinię Altamira. Warto sobie przeczytać artykuły w „Gazecie Wyborczej” TU i TU (lub samemu poszukać u wujaszka), ale dla Ukochanych Leniuszków odrobinkę kompendium.

Altamira to jedna z najpiękniejszych pod względem kulturalnym jaskiń świata, gdyż w niedużej (długość – 270 m, wysokość ok. 2) znaleziono (ciotka Wiki): „W części głównej jaskini na stropie o pow. ponad 100 m² odkryto sylwetki zwierząt. Kilkanaście żubrów (bizonów), jelenie, sarny, konie i koziorożce, oraz znaki geometryczne, malowane w trzech kolorach: czerwień,czerń i fiolet. Wymiary fryzu to 18,0 m długości i 9,0 m szerokości”. U Ciotki znalazłem też wyjątkowo mądre zdanie: „Jest to jedno z największych osiągnięć sztuki górnopaleolitycznej. Badacze chętnie przypisują rysunkom charakter magiczny, ale wydaje się, że lepiej jest traktować je jako wyraz dążenia do poznawania świata: umiejętność odzwierciedlenia rzeczywistości, początek sztuki, nauki, a nawet pisma”.

Jaskinia zaczęła zarastać glonami i grzybami, w związku z tym ją zamknięto. Teraz, eksperymentalnie, otwarto ją na pół roku. Trzeba jednakowoż dodać, że obok otworzono dokładną replikę jaskini, a podejrzewam, że dla 99 % zwiedzających jest wszystko jedno, czy widzą oryginał, czy dokładną kopię (patrz Kamień z Rosetty). I jak zwykle nacisk naukowców jest, aby zamknąć, a lokalnych polityków, żeby otworzyć (jak z Tatrami i kolejką linową). Bo odkryta w 1994 r. wspaniała jaskinia Chauvet na skraju Masywu Centralnego we Francji z setkami najstarszych wizerunków zwierząt sprzed ponad 30 tys. lat strzeżona jest niczym najcenniejszy klejnot. Wstęp do niej mają jedynie naukowcy, i to tylko dwa razy w roku przez 15 dni, ubrani w specjalne kombinezon. Mogą przybywać w niej w grupach liczących maksymalnie osiem osób i być tam nie dłużej niż przez pięć-sześć godzin.

Otworzyć?

Reklamy

Responses

 1. Sadze, ze czesciowo poruszony zostal problem komercjalizacji „dobr” o niewymiernej wartosci pienieznej, ktorych utrzymanie jednak ma finasowy wymiar. W momencie, gdy padlo haslo „przyroda/sztuka/kultura/historia musi sie sama utrzymac” pojawia sie wlasnie problem jak w opisanym przykladzie. Efekt finasowy pociaga za soba caly lancuch polaczonych dzialan, ktory ma „napedzic” jak najwiecej chetnych do zobaczenia, za tym idzie wymog odpowiedzniej infrastrukturya dalej efekt powolnego „niszczenia” tego, co poprzez finansowanie mialo byc chronione.

  Pozdrawiam

 2. Dzięki, Vandermerwe, bo masz rację. A ja już chciałem wkleić komentarz proszący Komentatorów, żeby nie dawali ich w takiej ilości, bo nie nadążam z odpisywaniem.
  Tak, masz rację, ale widać nie umiałem przekazać (jak zwykle) podstawowej swojej myśli. Dla mnie jest to doskonały przykład przerostu formy nad treścią, jestem wielkim zwolennikiem samorządów lokalnych, ale na Boga, nie może lokalny mer czy burmistrz decydować o obiektach skali „0”. To jest jakieś nieporozumienie. Szczególnie, że turyści mają obok replikę, a ja, jak znam ten tłum, będzie się zachwycał nawet naściennymi malowankami moich wnuczek, byleby to było w jaskini z odpowiednim podpisem.
  W pewnym muzeum w Płocku była wystawa zabytkowych ksiąg, spytałem się historyka tam siedzącego, czy nie przeszkadza mu podpis pod książką, że jest ona z 1754 roku, kiedy jak wół na stronie tytułowej było „MDCCXLVIII”. Pies z kulawą nogą nie zwrócił na to uwagę. „O! Zamieniono podpisy!!!”.

 3. Jedno, co warto…:((

 4. ,,…Ale czy warto?
  Może nie warto?
  Chyba nie warto…
  Raczej nie warto.
  Nie, nie – nie warto….

 5. U.W.!
  Zależy od sytuacji, czasami warto.
  ————
  Wachmistrzu, uwielbiam to wykonanie. Dzięki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: