Napisane przez: torlin | 24/03/2015

Fascynuje mnie ta przyjaźń

pol-weg

Trzeba przyznać, że ta przyjaźń trwa wiele wieków, i jest pewnego rodzaju ewenementem na naszym kontynencie. Zajrzyjcie TU. A akurat obchodziliśmy Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej i chciałem o tym przypomnieć. Moim komentatorom siadającym w tym momencie do komputerów z podwiniętymi rękawami, aby udowodnić mi, ile to razy Węgrzy byli w kontrze z Polską chciałbym powiedzieć, że wiem o tym, ale to nie zmienia moich poglądów (i faktów). Niech żyje 23 marca.

Reklamy

Responses

 1. Już siadam. Bez podwijania rękawów…
  Moim zdaniem ta przyjaźń trwa może trochę ponad dwa wieki. Od czasu, gdy obydwa narody utraciły własną państwowość i znalazły się w dość podobnym położeniu. Wcześniej bywało różnie, jak to między sąsiadami.

 2. Wiemy, wiemy
  http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3792271,prezydent-komorowski-w-katowicach-odslonil-pomnik-henryka-slawika-zdjecia,id,t.html

 3. Już chciałem napisać, że nie było nigdy wojny polsko – węgierskiej, ale doszedłem do wniosku, że takiej prawdziwej wojny polsko – czeskiej też nie było. Mimo wszystko Pawle wspólnych dawnych dobrych znajomości było mnóstwo, że wspomnę jedynie Bolesława Śmiałego, a począwszy od żony Chrobrego, poprzez Jadwigę, Jagiellonów, Batorego. Tak źle nie było. A kłopoty zawsze można zrzucić na to, że w tych kłopotach nie brały udział Węgry, tylko Siedmiogród. 😉

 4. „…wspólnych dawnych dobrych znajomości było mnóstwo…”

  To samo można powiedzieć o Rusi (za Piastów) oraz o Niemcach w tej czy innej odmianie. Regularnej wojny Królestwa Polskiego z Królestwem Węgier rzeczywiście nigdy nie było, ale zatargów zbrojnych nie brakowało. A siedmiogrodzkie wojska Rakoczego spustoszyły południową Polskę nie gorzej niż Szwedzi północną.
  To nie Węgry, tylko Siedmiogród? Więc generał Bem nie walczył o wolność Węgier?
  Dla jasności: ja nie kwestionuję sentymentów polsko-węgierskich. Twierdzę tylko, że są stosunkowo świeżej daty, w dużej mierze wykreowane przez XIX-wiecznych romantyków.

 5. To jest wszystko prawda, ale to miłe, że obydwa narody tak sądzą (w każdym razie było tak za mojej młodości). Węgrzy przyjeżdżający do Polski za czasów Gomułki uwielbiali Polskę z jej gospodarstwami rolnymi, autostopem, jazzem, Tatrami, Mazurami, wybrzeżem, klubami studenckimi. A to powiedzenie znałem na pamięć „Lengyel, Magyar – két jó barát…”. Na Węgrzech mówi się, że w latach 70. młodzi Węgrzy odwrócili się od Polski i zaczęli wyjeżdżać do Siedmiogrodu. Ja tego nie zauważyłem, np. na szlakach tatrzańskich było pełno młodych Węgrów.

 6. Teraz dopiero odkryłem komentarz Piotrusia, który Łotrpress zakwalifikował do oczekujących. Ale Piotrusiu, moja miłość do Węgrów nie ma nic do Komorowskiego.

 7. Ale z kim mielibyśmy się przyjaźnić?
  Węgrzy to ‚podobny’ naród, w sensie etosu szlacheckiego, licznych kontaktów (przy nielicznych konfliktach), wspólnej niedoli-niewoli.
  Porównajmy:
  Czesi budowali etos narodowy na chłopach i mieszczanach, co dało inny zestaw wartości. Nawet więc wspólnoty niewoli nie było na czym budować.
  Słowacy, to też mieszkańcy Węgier, ale w przeciwieństwie do Węgrów-Węgrów raczej nośnicy tradycji chłopskiej. Znowu, jak się dogadać z takimi narodowi szlachciców? 😛 Nie wspominając o tym, jak to Słowacja nas napadła 1 września 1939 😛
  Niemcy, którzy mieli czelność osiedlać się w miastach i handlować, uprawiać rzemiosło, a nawet wnosić zachodnią kulturę? A w dodatku byli 2/3 zaborców?
  Byłe „kolonie”, czyli chłopska Ukraina i Białoruś? Przecież niewolnik nie może być przyjacielem pana, jak naucza Nietzsche 😛
  Konkurencyjna w zapędach mocarstwowych i zaborcza Rosja, w opozycji do której budowaliśmy większą część tradycji niepodległościowej? Zamorska Szwecja? A za Bałtykiem, to prawie jak za Oceanem Indyjskim…
  Przecież przez ‚chłopskość’ Rumunii, nawet nie uwzględnimy ich miłości do Polski…

 8. PAK-u! Bardzo ciekawa analiza, i muszę przyznać – przemawiająca do mnie. Dla Węgrów rzeczywiście szlachta była kimś, jak u nas.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: