Napisane przez: torlin | 18/05/2015

Moje polityczne marzenie

Leszek Balcerowicz

Jarosław Flis w „Tygodniku Powszechnym” zadaje dla mnie fundamentalne pytanie, które ciągnie się za mną od lat: „Co mają robić ci, których zdaniem PO zasłużyło na porażkę, lecz PiS nie zasłużył na zwycięstwo?” Nie mogę się doczekać założenia partii przez Leszka Balcerowicza TU.
Balcerowicz: Czas na rozliczenie PO przyjdzie jesienią, teraz trzeba zatrzymać „młodego Kaczyńskiego” TU.

Ps. Wybaczcie, że tak krotko, ale teraz muszę się zająć swoją dodatkową działalnością poza pracą zawodową, i nie mam czasu na dopieszczanie notek. Mam nadzieję, że mam u Was chociaż tyle kredytu zaufania.  A notka jest tak jakby związana z dyskusją, jaką toczycie na moich łamach.

Reklamy

Responses

 1. Torlinie, po pierwsze, sądzę, że nic z tej partii Balcerowicza nie wyjdzie. Nie taki jest duch czasu. Po drugie, Balcerowicz przejawia jak na mój gust za dużo dogmatyzmu. Jego stanowisko w ostatnich latach jest strasznie sztywne: ja wiem, co jest słuszne, a kto się nie zgadza, ten głupiec albo demagog. On może i ma rację, ale takie zadufanie nie wróży dobrze.
  Chętnie zagłosowałbym na silną partię liberalną, w której Balcerowicz miałby dużo do powiedzenia w kwestiach ekonomicznych. Ale raczej nie zagłosowałbym na partię z Balcerowiczem NA CZELE.
  Pamiętam, jak się w swoim czasie cieszyłem, kiedy wyglądało na to, że utrwali się w Polsce prosty system partyjny: prawicowa AWS z jednej strony, lewicowy SLD z drugiej i liberalna UW jako języczek u wagi. Prawie jak w Niemczech. Ale nieprędko wrócą takie dobre czasy.

 2. Generalnie masz rację, też Profesor na czele Unii Wolności nie bardzo się sprawdził. Z tym że, jeżeli miałbym do wyboru PO, PiS i Balcerowicza, to już wolałbym Profesora. A i mówiąc szczerze, nieznany jest mi ich pogląd na tematy światopoglądowe, które są dla mnie bardzo ważne.

 3. Na przkładzie Genseka Millera widać jasno, że do tej samej rzeki nie powinno się wchodzić dwa razy. A już na pewno nie trzy.

 4. Balcerowicz? Podpisujący się pod twierdzeniami, że Partia Demokratyczna w USA to prosta droga do faszyzmu?
  Ten sam Balcerowicz, który rozłożył Unię Wolności?
  Ja rozumiem, że Balcerowicza wylansowano jako ponadpartyjny autorytet, ale partią nie kieruje wizerunek autorytetu, ale realny człowiek.

 5. Mam poczucie że LB nudzi się na emeryturze. Dosyć pozytywnie oceniam jego postać, była odpowiednia na swoje czasy, ale wszelkie zasługi mają w tym momencie charakter historyczny.

 6. Przepraszam za tak rzadkie wizyty w swoim własnym blogu, ale nie mam czasu, i jestem bardzo zmęczony. Ogólnie do wszystkich:
  Tu nie chodzi personalnie o Balcerowicza, nie o tym był mój wpis. O liberałów. Nie mam na kogo głosować, a muszę na Komorowskiego. Ciekawą wiadomość podała Gazeta Wyborcza, że jednym z doradców Dudy jako prezydenta będzie Krzysztof Szczerski. Oto cudowne poglądy posła PiS-u: „Naprawa naszego państwa powinna nadejść poprzez radykalną i konsekwentną odnowę moralną sfery publicznej w Polsce”, „Demokracja albo będzie religijna, albo nie będzie jej w ogóle”, „Moralność chrześcijańska,
  kodyfikowana przez Kościół katolicki, jest jedynym dostępnym
  powszechnemu doświadczeniu Polaków zbiorem zasad, które mogą
  regulować sferę publiczną”, „Polsce, w sferze publicznej, potrzebna jest dziś
  dyktatura Ewangelii”, „Republika wyznaniowa przyjmuje wszystkich, którzy zgadzają się, by sfera publiczna w państwie była regulowana przez cnoty
  chrześcijańskie” – całość do poczytania
  http://pressje.pl/media/pressje_shop/article/article_3_issue17.pdf
  Już tyle razy pisałem o swoich poglądach, tu jest więcej
  http://www.eid.edu.pl/archiwum/2005,103/luty,206/wychowanie_a_liberalizm,1734.html

 7. Torlinie, ech…
  ale to przecież typowe. Czy w Polsce obecnie ktoś głosuje na ‚większe dobro’, a nie ‚mniejsze zło’? Może wyborcy… Brauna 😆
  Duże partie muszą być ‚okrągłe’, co (by nie sięgać po negatywy) oznacza wewnątrzpartyjne kompromisy. Partia bez kompromisów nie wejdzie do sejmu, tak po prostu.
  Zresztą ile głosów może zebrać Balcerowicz? Żakowski typuje 4% 🙂 (Ja uważam, że mógłby nawet mieć kilkanaście, ale tylko w pierwszych wyborach, i to tylko przy założeniu że będzie się mało pokazywał w mediach.)

 8. PAK-u, powtórzę, Balcerowicz jest pewnego rodzaju symbolem, a nie osobnikiem indywidualnym. Jak rozmawiam z młodzieżą, moje poglądy są zgodne z myślami bardzo wielu osób. Takie same poglądy ma mój zięć, mój syn, mój ojciec, mój partner od fotografowania, tak że jest tego spora gromadka. Nie mówię, że od razu zwyciężylibyśmy, ale moglibyśmy być ewentualnie języczkiem u wagi. Ale Kościół i środowiska prawicowe zrobią wszystko, aby taka partia nie powstała, bo jest ona dla nich śmiertelnym niebezpieczeństwem.

 9. Torlin,
  po prostu funkcjonujesz w takim środowisku.

 10. Torlinie,
  Po pierwsze, to politykę robią ludzie, a nie symbole. Symbole się tylko bierze na sztandary.
  Balcerowicz jako symbol jest kontrowersyjny, ale OK, powiedzmy że ok. 20% Polaków nie ma do niego niechęci. Problem polega na tym, że podpina się z wypowiedziami pod amerykańską skrajną prawicę, czyli raczej nawiązania do JKM niż do Tadeusza Mazowieckiego (by odwołać się do ludzi-symboli). Teraz ogranicza się to do funkcjonowania FORu i ewentualnie przedmów w książkach, czy nielicznych wywiadów. Jednak trudno tak ograniczać szefa partii… Gdyby się na to zgodził i zatrudnił dobry sztab, to kto wie, może by te 20% zebrał…
  Po drugie, i masz rację i nie masz — w Polsce dominuje niechęć do państwa i sympatie libertariańskie, ale ‚diabeł tkwi w szczegółach’ — ten libertarianizm ma kilka odmian, palikotowskie, korwino-mikkowskie… Co zostanie dla Balcerowicza?

 11. „w Polsce dominuje niechęć do państwa i sympatie libertariańskie”

  Bogać tam! Dominuje oczekiwanie, że państwo da, państwo coś załatwi, a skoro państwo nie daje i nie załatwia, tylko zabiera (podatki), to państwo jest be. Stąd wynika ta niechęć, a nie z ideologii libertariańskiej. Szczerych libertarian jest garstka.

 12. Ja jestem za podatkami i by potem te pieniądze były rozsądnie dzielone.
  Tak jest moim zdaniem w krajach skandynawskich. 😉

  Stąd tam, okazuje się ludzie żyjący są najbardziej szczęśliwi .
  Nauczyciele są tam godnie opłacani , służba zdrowia jest wspaniale zorganizowana. Zaglądam systematycznie na bloga koleżanki, która wyjechała tam stosunkowo późno, bo już po 50 i ma skalę porównawczą. ::D
  Jej dziecko w szkole tam i u nas , opieka zdrowotna – wszystko opisuje.
  Az dziw brze, że u nas tak się nie da , czasami tylko kwestia dobrej organizacji i prawidłowego przepływu pieniędzy. Bo u nas , pieniądze od punku A do punktu B, gdzieś po drodze znikają , na jakieś „przydupia organizacyjno -zbędne” .
  Nawet „śmieci” – tam ludziom za dodatkową pracę selekcji się płaci , bo firmy na tym zyskają, a nie jak u nas dociąża prywatny budżet. Są automaty , gdzie się wrzuca śmieci i one wypłacają za to ludziom pieniądze.
  Sprawa ekologii, zieleni , pełno jej. Gmina dba o wygląd , do tego stopnia,że nawet kolorystyka danego osiedla musi współgrać. 😀

  „w Polsce dominuje niechęć do państwa i sympatie libertariańskie”

  W Polsce, dominuje KK i wszyscy politycy , poddańczo feudalnie o niego zabiegają , w d..pie mając swoich wyborców, dbając o siebie i swoich kolegów.

  Bo zapomniałam dodać, że tam jest pomimo państwowego kościoła luterańskiego, aż prawie 90% zadeklarowanych ateistów.
  Nawet moja katolicka znajoma , która ten katolicyzm wyssała z mlekiem matki 😉 , musiała się temu ateistycznemu życiu podporządkować, bo nie ma w pobliżu kościoła i jej już nie chce się modlić na pokaz, bo nie ma pzred kim. 🙂
  Nawet zachwyca się polami cmentarnymi, które tam są coraz bardziej popularne, znaczy się wybrane piękne miejsca na pochówek , wspólne dla wszystkich. Pięknie zadbane ,pełne kwiatów , gdzie ludzie ludzie sobie spacerują i wspominają bliskich. No ale u nas kk i cała obudowa tj. cały przemysł pogrzebowy by stracił , więc konstytucyjnie zabroniono. 😀
  Ja uważam dać pracę i zabierać duże podatki !..
  Ludzie indywidualnie są moim zdaniem zbyt pazerni , to państwo powinno być tym mądrym dystrybutorem, od tego w końcu jest , bo inaczej to po co ono?..
  Od nośnie prezydenta, skoro on tylko od pilnowania żyrandola, to po co aż tylu ma doradców i po co ta wyborcza szopka?…

  Moim zdaniem potrzeba wymiany , by zmusić ludzi u władzy do myślenia i pracy, choć w kraju podległym kk , to niepotrzebne. ;D
  Ps.
  W.w. profesor na polityka?, ależ on jest drętwy, może być tylko i wyłącznie jako doradca specjalista , wyłącznie w cieniu. 🙂

 13. @Pawle,
  ja bym jednak obstawiał, że to jest indywidualizm i niechęć do państwa. A że każdy woli w swojej ideologii zbierać to, co wygodne, a przymykać oko na koszty, to już inna sprawa.

  @Jula,
  przeceniasz Kościół. Kościół parę rzeczy wygrał (aborcja, wolne w Trzech Króli), ale więcej przegrał (konwencja antyprzemocowa, zakupy w niedzielę, itp.).

 14. @pak4,
  Te wygrane są nie tylko od KK zależne. Ekstra dzień wolnego miły dla każdego itd.

 15. „Dominuje oczekiwanie, że państwo da, państwo coś załatwi, a skoro państwo nie daje i nie załatwia, tylko zabiera (podatki), to państwo jest be. ”

  Czy przynajmniej czesc z powyzej wymienionego nie lezy w zakresie zobowiazan panstwa wobec spoleczenstwa? To nie jest tylko i wylacznie polski problem. W okresie rzadow M. Thatcher w Wielkiej Brytanii mozna bylo przeczytac artykuly zastanawiajace sie nad tym jak daleko panstwo moze wyzbywac sie zobowiazan wobec spoleczenstwa.

  Pozdrawiam

 16. Też nie widzę Balcerowicza jako szefa partii. Szef partii musi umieć się układać, dogadywać. Pan Balcerowicz zachowuje się w sposób zbyt autorytarny, apodyktyczny.

  Porównując Skandynawię i Polskę…
  Myślę, że jesteśmy zupełnie różnymi narodami.
  Weźmy pod uwagę uczciwość…
  Mierzi mnie nadużywanie przez naszych rodaków przywilejów jakimi chciano obdarować jednostki słabsze, a korzystają z nich spryciarze i cwaniaki.

  Mierzi mnie totalna niesprawiedliwość państwa wobec obywateli (choćby rozbudowany system przywilejów, czasem bez uzasadnienia dlaczego aż tak?, albo wysokości emerytur wzięte z księżyca).

  W Polsce rozwiązania skandynawskie po prostu nie sprawdzą się (bardzo chciałabym się mylić).

  Wychodzi na to, że sami będziemy musieli coś wymyślić…

 17. A może by tak brać z różnych narodów po troszeczku? Sprawiedliwość z Holandii, opiekę zdrowotną ze Szwecji, szkolnictwo m.in. zawodowe z Niemiec.

 18. To sie tak nie da chyba, po trochę od każdego.

 19. @gszczepa:
  I tak, i nie. Zauważ, że Wniebowstąpienie mamy wciąż w niedzielę, choć w wielu państwach (np. Niemcy) jest to wolny czwartek 🙂
  IMHO, fundamentalizm rynkowy jest u nas silniejszy i bardziej społecznie nośny niż fundamentalizm katolicki.

  @Torlin:
  Ale piszę w innym duchu — słyszę, że zrobiono badania: partia z Balcerowiczem na czele ma duże szanse na 8% poparcia. Ale nie więcej, bo Balcerowicz przyciąga i odstrasza jednocześnie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: