Napisane przez: torlin | 09/07/2015

9 lipca – Dzień Historii Gdańska

134928-Podobnie-jak-w-latach-ubieglych-rowniez-tym-razem-krol-Kazimierz-Jagiellonczyk-25-maja-uroczyscie-przybedzie-do-Gdanska

Wjazd Kazimierza Jagiellończyka do Gdańska – zdjęcie STĄD.

9 lipca 1455 roku Król Kazimierz Jagiellończyk, w zamian za pomoc wojskową i materialną (liczne pożyczki) w trakcie Wojny Trzynastoletniej, nadał miastu liczne przywileje. Pamiętajmy, że inkorporacja Gdańska do Polski nastąpiła 6 marca 1454, czyli troszeczkę więcej niż rok. Jeżeli ktoś chce przeczytać, jakie to były przywileje, to zapraszam TU.

oblężenie Gdańska

Mniej więcej 300 lat później Gdańsk znów nadział się na 9 lipca. Stanisław Leszczyński, teść wielkiego króla Francji Ludwika XV, musiał się schronić w Gdańsku za jego wielkimi murami, bo szlachta pod naciskami Rosji i Austrii wybrała na tron drugiego króla Augusta III i w jego obronie na ziemie polskie wkroczyła armia rosyjska. Kto chce poczytać szczegóły – zapraszam TU. W każdym razie wojska rosyjskie rozpoczęły oblężenie miasta i po 4 miesiącach, 9 lipca 1734 roku, wkroczyły do Gdańska. Epizodem szlachetnym jest postępowanie francuskiego ambasadora w Danii, hrabiego de Plélo, którym wstrząsnął brak jakiejkolwiek pomocy ze strony króla Francji, jednak próbę przedarcia się do twierdzy przypłacił niestety życiem. Ale Gdańsk chce uczcić jego bohaterstwo TU.

Oblężenie_Gdańska_w_1807_roku,_P.J._Fill,_1807

Sto lat później 9 lipca 1807 r.został podpisany Traktat w Tylży, w wyniku którego powstało Wolne Miasto Gdańsk – szczegóły TU. Oj, nie miało szczęścia to miasto do czasów napoleońskich. Najpierw oblężenie francuskie, później prusko – rosyjskie. Obraz oblężenia i wiele ciekawych wiadomości TU.

I co ma to miasto zrobić z tą datą? Święcić przywileje jagiellońskie, płakać po zniszczeniach po oblężeniach, czy też marzyć o statusie Wolnego Miasta?

I mała zagadka, ale bez zaglądania do Internetu. Czy ktoś wie, na terenie jakiego kraju leży dzisiaj Tylża?


Responses

 1. „Czy ktoś wie, na terenie jakiego kraju leży dzisiaj Tylża?”

  Sądzę, że na terenie Rosji, ale bez sprawdzania głowy nie dam.

 2. Absolutne brawo Pawle, na terenie okręgu kaliningradzkiego. Większość Polaków nie wiem dlaczego kojarzy Tylżę z Litwą, stąd moje pytanie, a ono leży na granicy litewsko – rosyjskiej, ale po stronie Okręgu, i nosi nazwę Sowieck.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sowieck

 3. Tydzień temu trafiłem na słowacką mszę poświęconą Cyrylowi i Metodemu z hasłem przewodnim: „historia nauczycielką życia” i rozwinięciem, że o historii trzeba pamiętać — o każdej historii — radosnej, bolesnej i wstydliwej też. Myślę, że Gdańsk mógłby sobie taki „dzień historii” zrobić, bez podziału na płacz i radość (zwłaszcza, że entuzjazm i płacz już miały czas dla siebie… dużo czasu).

 4. Ja bym klęski czcił do południa i opłakiwał straty, by potem płynnie przejść do świętowania dawnej chwały i wieczorem już spokojnie, z kielichem w dłoni, snuć wspomnienia minionej wielkości:)
  Kłaniam nisko:)

 5. Wiesz PAK-u, zastanowiło mnie, że w jednej dacie rocznej tyle się zdarzyło w jednym mieście.
  —————
  Wachmistrzu!
  Czyli każdy pretekst do napicia jest dobry 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: