Napisane przez: torlin | 20/07/2015

Sprawa mniszki Barbary

barbara-ubryk-ul-kopernika-kraków

Klasztor Karmelitanek Bosych, ul Kopernika 44. Zupełnie przypadkowo trafiłem na stronę w Wikipedii poświęconą sprawie Barbary Ubryk, musicie koniecznie przeczytać, fascynująca historia TU. Nie chciałbym tworzyć kolejnej notki antykościelnej, bo w tym przypadku byłoby to niesłychanie łatwe, ale mnie w tej historii wbija w dumę coś innego, jak daleko do przodu poszła współczesna psychiatria i opieka nad chorymi. Tak jak kiedyś pisałem o Warszawie sprzed 120 lat, teraz widzimy Kraków.

barbara-ubryk-zakonnica-kraków-karmelitankiTekst z „Głosu”.

Czyta się cały tekst Wikipedii jak jakiś zły sen, zarówno sprawę przetrzymywania Barbary, braku odpowiedzi z Watykanu i kurii – co zrobić (jak zwykle chowają głowę w piasek, jak teraz z Wesołowskim), o działaniu policji, a na samym końcu sprawa sądowa.

Reklamy

Responses

  1. To dodać sobie pozwolę, że jednym z mniej znanych następstw tej sprawy były manifestacje przeciw władzom kościelnym wymierzone, których częśći uczestników policja przyaresztowała. I tak się w więzieniu św.Michała znalazł jeden z nich, Michał Bałucki, a dzieląc celi z jakimś nieznanym, ale widać okrutnie rozpaczającym z tęsknoty, góralem, czy też jak ówcześnie mówiono na takich góralskich wychodźców za robotą i chlebem: bandosem, że Bałucki tego unieśmiertelnił w wierszu „Dla chleba”, którego dziś wszyscy Polacy (pod nazwą „Góralu, czy ci nie żal „) śpiewają po spożyciu stosownej ilości rozczulacza…:)
    Kłaniam nisko:)

  2. Bardzo Ci dziękuję Wachmistrzu za wpadnięcie, nie znałem wcześniej ani tej sprawy, ani anegdoty z Bałuckim. Dzięki

  3. Sprawę Barbary znam z „Fakt Historia”. Leży ona u mnie wśród innych rzeczy z tego dodatku i czeka na opisanie. A opiszę ją na pewno bo to faktycznie tragedia… 😦

    Torlinie, maila dostałem. Pozytywnie mnie zaskoczyłeś 🙂 Po niedzieli wyjeżdżam na parę dni i muszę się skonsultować z „Siłą Wyższą”. Proszę zatem o cierpliwość. Dam Ci odpowiedź, jak będę mógł 🙂

    Pozdrawiam!!

  4. No to czekam na jakiekolwiek uzgodnienia – pzdr


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: