Napisane przez: torlin | 28/09/2015

Matka i córka na portrecie podolskiego malarza

Radziwiłłowski_Portrait_of_Chajka

Stanisław August Poniatowski miał niezliczoną ilość kochanek, począwszy od carycy, która go pozbawiła cnoty, a skończywszy na kobietach z ludu. Jedna z nich, która zachowała się w pamięci dzięki nadwornemu malarzowi Krzysztofowi Radziwiłłowskiemu , była Chajka (Czajka). Ten portret Żydówki ze Żwańca uchodzi  za jeden z najwcześniejszych portretów żydowskich, namalowany został około 1781 i jest w  Muzeum Narodowe w Warszawie. Chajka była żoną kupca Abramka Lwowskiego , a król zwiedzawszy 1 listopada 1781 roku brzegi Dniestru lub Żwańczyka rzucił łaskawe swe oko na nią i Czajka została kochanką królewską. Podolski malarz Krzysztof Radziwiłłowski został zobligowany do namalowania jej portretu.

Radziwiłłowski_Portrait_of_Elia

Ciekawostką jest fakt, ze drugim obrazem tego malarza jest portret córki Chajki i Abramka Lwowskiego, Elii. Ale czy Radziwiłłowski malowałby obraz kobiety niezwiązanej z królem?

Ps. 1 Wyjaśniam, że nie chodzi mi o to, aby była to córka królewska, bo to w ogóle nie pasuje datami, ale tak się zastanawiam, czy to nie rano mamusia, a po południu córeczka. A Abramek Lwowski w tym czasie pestki słonecznika gryzł.

Ps. 2 Inna sprawa, że różne są gusta dotyczące piękna kobiecego.


Responses

  1. No i możesz się uradować, że ostatni król Rzeczypospolitej antysemitą nie był z pewnością…:)
    Kłaniam nisko:)

  2. No nareszcie chociaż jeden. Dziękuję Wachmistrzu. Ale ja polskich królów nigdy o to nie podejrzewałem, jeżeli sobie przypomnimy chociażby Kazimierza Wielkiego. Pozdrowienia


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: