Napisane przez: torlin | 16/11/2015

Zgoda biskupa

Herman i Krzywousty

Zdjęcie STĄD, sarkofag Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego w katedrze płockiej.

flaga-francjiCzarnaWstazka

Właściwie powinienem pisać o dwóch rzeczach, teraz najważniejszych. jednak ani o Paryżu, ani o rządach Kaczyńskiego nie jestem w stanie napisać nawet literki. Sam osobiście poniosłem potworną porażkę, wręcz klęskę, jak PO z PiSem. Na Facebooku rozgrywała się walka słowna w naszym towarzystwie na temat uchodźców z Syrii, ja protestowałem przeciwko wpisowi jednego z nich, że należy wszystkich potraktować miotaczami ognia. 3/4 na mnie napadła, że nie wiem, co piszę, i że to sprowadzi na Europę nieszczęście. Następnego dnia był Paryż i triumfalne wpisy – a kto miał rację? Pisałem kiedyś u siebie o latach 20. ubiegłego wieku w Niemczech, na naszych oczach tworzy się groźna prawica, ogarniająca umysły ludzi normalnych. Tacy jak ja to powinni wymrzeć. Rysunek, w którym facet ze swastyką podaje rękę zakapturzonemu Arabowi i mówi: „Dziękuję”, jest aż do bólu prawdziwy. Wszyscy zwolennicy otwarcia na powrót Oświęcimia mówią: „I co? Nie mieliśmy racji?”

To samo jest z rządami Kaczyńskiego, który już chce sobie podporządkować Trybunał Stanu, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, boję się już wszystkiego.

Dlatego postanowiłem się zająć może rzeczą drugorzędną, ale która mnie zbulwersowała. W „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak pisze w artykule „Poznać DNA Piastów” (link dałem na wszelki wypadek do telewizji), że na przełomie roku w płockiej katedrze ma ruszyć remont tzw. Kaplicy Królewskiej. Naukowcy chcą wykorzystać okazję i zbadać ciała pochowanych w niej przedstawicieli dynastii piastowskiej, chcieliby pobrać z kości materiał genetyczny. Liczą na to, że badania pozwolą im ustalić profil genetyczny Piastów, a przy okazji obalić stawiane (m.in. przeze mnie) od kilku lat tezy, że Mieszko był Wikingiem. Wielkim zwolennikiem badań jest prof. Henryk Samsonowicz, a także dr Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który jest jednocześnie szefem Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Dwaj kolejni zwolennicy od lat badają Piastów, Władysław Duczko z Akademii Humanistycznej w Pułtusku i prof. Wiesław Bogdanowicz, mówią: niemożliwe jest pobranie próbek z kości Mieszka I i Bolesława Chrobrego, bo ich pochówki się nie zachowały. Ale w ten sposób będzie również możliwe porównanie materiałów genetycznych, bo Duńczycy mają kod genetyczny Swena II Estrydsena, prawnuka Mieszka I, a Anglicy Kanuta Wielkiego, jego wnuka.

I nic nie możemy zrobić, bo biskup się nie zgadza. I już. Nie będzie grzebania w grobach, ja się na to nie zgadzam. Nie mam siły nawet na komentarz.

Reklamy

Responses

 1. „ja protestowałem przeciwko wpisowi jednego z nich, że należy wszystkich potraktować miotaczami ognia. 3/4 na mnie napadła, że nie wiem, co piszę”

  Z jakimi ty ludźmi obcujesz, Torlinie!?
  Ja przeciw takim wypowiedziom nie protestuję. Ludzi tego rodzaju traktuję jak powietrze, choć czasem z trudem powstrzymuję się od ostrej reakcji.

 2. @Paweł Luboński:
  Ja się obawiam, że jeśli chodzi o towarzystwo, to Torlin może być bliżej rzeczywistości niż My 😦
  Rano słyszałem młodziana, który twierdził, że nigdzie multikulturowość się nie sprawdza, że góra po dziesięciu latach ludzie zaczynają się wyżynać, i że dobrze jeśli skrajna prawica dojdzie do władzy, bo chce dobrze dla ludzi…

  @Torlin & Płock:
  Co do Płocka — wg informacji, które ja czytałem, to niewiele się zgadza. Owszem, uczeni wystąpili do biskupa płockiego, ale ten nie odmówił bez słowa komentarza, tylko zwrócił się do ekspertów ‚świeckich’, o ocenę, jak to się ma do obecnego remontu katedry. I ci odpowiedzieli mu, że obecnie nie należy tego robić, gdyż wymagałoby to powtórnego pochówku, a obecnie taki pochówek kolidowałoby to z pracami remontowymi. I że do tematu można wrócić, gdy remont katedry posunie się dalej.
  Nie jest to więc sprzeciw bez słowa komentarza, prof. Samsonowicz pojawia się jako ekspert świecki, podpisujący się pod taką sugestią, a nie źródło nacisku.
  ***
  Dodam jeszcze, że:
  po pierwsze, przesłanek za pochodzeniem Mieszka I od Wikingów brak, więc cel badań nie jest wart środków, które by pochłonęły;
  po drugie, w Płocku mamy zapewne (bo pewnej identyfikacji brak) szczątki Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego — od Mieszka dzieli ich dobre stulecie. W Bodzi dla określenia pochodzenia istotne było nie tylko DNA (ze względu na czas i związki rodzinne, należałoby badać tylko linię męską i więcej — założyć, że wszyscy byli synami swoich ojców), ale także zestawienie izotopów, co dla pochodzenia Mieszka I mieć znaczenia już zupełnie nie będzie.

 3. Ekstremizm muzułmański.
  Czy mogę poprosić o nieco informacji. Były czasy, kiedy apostazja, czyli odejście od wiary chrześcijańskiej karane było śmiercią. Natomiast niepójście do kościoła w niedzielę kończyło się dybami i chłostą (tutaj raczej szkoda było tracić chłopa pańszczyźnianego). Upadek moralny jest dziś skutkiem zaniechania tych pożytecznych metod dbania o dobro. Dobrze by było wiedzieć, czy jest to skutek nadmiaru miłości bliźniego w KK, działania wrednych masonów, czy raczej to ten wredny Luter zbuntował owieczki. Kiedy i dlaczego nastąpiły te zmiany. Miałbym wtedy historyczne argumenty dla tych wrednych mułłów (Szczerek w Polityce), że chrześcijaństwo nie gorsze i też potrafi.
  Z poważaniem

 4. Torlin pisze: To samo jest z rządami Kaczyńskiego, który już chce sobie podporządkować Trybunał Stanu, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, boję się już wszystkiego.

  Pracujesz w jednej z tych instytucji i boisz się, że Cię pogonią, jak innych PeOwiaków? Może wystarczy wylewna samokrytyka i wpłata na wskazane konto?

  Ale z drugiej strony, Twoje kontakty na Faceooku wyglądają niewyraźnie! Rodzaj masochizmu, czy szantażują Cię ujawnieniem kompromitujących fotek, jeśli opuścisz to towarzystwo?

 5. Też nie rozumiem zniechęcenia Torlina; jakaś banda zwolenników używania miotaczy ognia przeciw uciekającym przed wojną wywołuje jakieś gorszące emocje? Jakieś zakłopotanie, że swoje kretyńskie teorie dostosowują do skrawka rzeczywistości, której kompletnie nie rozumieją?

 6. Pawle i Woziwodo!
  Z przykrością stwierdzam, że młodzież, najnormalniejszą pod słońcem, ogarnął amok. Bo tego inaczej nie można nazwać. U najzwyklejszych ludzi, wcale nie ekstremistów, występuje nienawiść najczystsza pod słońcem. I stale te same argumenty. Ja naprawdę znam tych ludzi, znam ich poglądy na wiele innych spraw, poruszane są w naszych rozmowach najrozmaitsze tematy, i naprawdę nie mogę im nic zarzucić. A jak tylko poruszony zostanie temat uchodźców/muzułmanów, zmieniają się w bestie.
  ————–
  TesTequ, nie wiem, czy już ten dowcip opowiadałem w swoim blogu, nie chce mi się sprawdzać, ale cudownie opowiada o moich obawach:
  – Puk, puk.
  – Kto tam?
  – ABW!
  – Nie wierzę.
  – A my do pana właśnie w tej sprawie.
  —————
  ZWO!
  Ja to tłumaczę inaczej, religia muzułmańska jest młodsza o 622 lata. 2015 odjąć 622 daje 1393. Przed nami dopiero rzeź hugenotów.
  ————-
  PAK-u!
  Ja protestuję w ogóle przeciwko temu, żeby jakiś biskup wyrażał zgody albo niezgody. On nie powinien mieć nic do powiedzenia w sprawach królów polskich.

 7. Tymczasem na Twitterze:

  @ErykMistewicz: Nie rozumiem dlaczego przyjęcie priorytetu dla chrześcijan z Syrii, pomoc im, traktowana jest niczym płachta na byka.
  Polityka to nie wszystko.

  @TesTeq: Nie rozumiem, dlaczego pomoc humanitarną uzależnia Pan od wyznania (priorytet dla chrześcijan)?

  I tu zawsze rozmowa się urywa…

 8. Tłumaczyłem Ci to wielokrotnie TesTequ, ale traktuję to jako kroplę drążącą skałę.
  Ludzie różnych kontynentów, niemających wspólnych korzeni, czyli zwyczajów, właśnie religii, poglądów na wiele kontrowersyjnych tematów – bardzo źle się asymilują. Nie mają z tym kłopotów np. w Polsce Ukraińcy czy Mołdawianie, przypuszczam, że Gruzini też nie będą mieli z tym wielkich problemów.
  Ludzie z terenów już zupełnie innych kulturowo, aby w miarę móc się dobrze poczuć na „ziemi wybranej”, muszą mieć chociaż cząstkową nić wspólną, jakieś podwaliny, dzięki którym nie będą się czuły obco. I takim czymś w tym wypadku jest religia, ona zespala w jakiejś tam cząstce te dwie odmienne grupy plemienne.

 9. @Torlinie:
  Biskup nie powinien mieć nic do powiedzenia w sprawach królów polskich? Hm… Gdybyśmy sobie króla mieli wybrać, to bym się zgodził, ale…
  po pierwsze, tu nie chodzi o królów, a książąt 😉 😀
  po drugie, biskup nie decyduje o koronie, a zarządza należącym do siebie budynkiem (katedrą),
  po trzecie… a masz jakiś argument merytoryczny przeciwko decyzji biskupa (która brzmi, że przypomnę, iż nie należy tego robić na tym etapie remontu katedry, bo z remontem to koliduje)?

 10. „U najzwyklejszych ludzi, wcale nie ekstremistów, występuje nienawiść najczystsza pod słońcem.”

  Ja mam taką hipotezę, że obecna sytuacja wyzwoliła w wielu ludziach ksenofobię, która w nich zawsze drzemała, tylko wcześniej wstydzili się ją ujawniać. Człowiekowi, który chciał uchodzić za kulturalnego, nie wypadało pyskować na czarnuchów i brudasów, których w Polsce było zresztą co kot napłakał. Teraz mają wygodne usprawiedliwienie: lęk przed terroryzmem, więc przestali się krępować. A mówiąc „usprawiedliwienie”, mam na myśli nie wymówkę przed otoczeniem, tylko uzasadnienie swoich zachowań we własnych oczach czy też, bardziej górnolotnie – zagłuszanie sumienia.
  Obawiam się, Torlinie, że w tej chwili ludzie tacy jak my są na przegranej pozycji. Nacjonalizm jest na fali wznoszącej, nie tylko w Polsce, i tak pozostanie pewnie przez najbliższych kilka lat, dopóki sytuacja międzynarodowa jakoś się nie unormuje. Wtedy dopiero będą szanse na odwilż.

 11. Torlinie! Tłumaczysz mi o obcości kulturowej? Ty? Ateista w kraju do szpiku kości katolickim? Bój się Boga! Rozumiem, że nie masz nadziei się zasymilować! Gdzie zatem jest Twoje miejsce na Ziemi?

 12. Ogladając cmentarze wojenne we Francji myślę – wielka szoda, że w Polsce nie buduje się bezimiennych cmentarzy z bezimiennymi kamiennymi nagrobkami o wymiarach 2 na 1 metr.
  Cmentarz Powstańców Warszawskich zająłby kwartał o boku 1 kilometra.
  Cmentarz … a tam, po co wyliczanka ?
  Cmentarz Oświęcimski – pas ziemi od Oświęcimia do Krakowa o szerokości z dwieście, trzysta metrów.
  Może trochę ostudziłyby łby ?

 13. @Paweł:
  W swoim czasie sporo czytałem o narodzinach nazizmu. I to było to samo, co widzimy — z jednej strony poczucie ksenofobów, że wszyscy tak myślą i muszą myśleć tak jak oni, bo są silni i znaczący; z drugiej strony, rosnące poczucie u reszty (liczniejszej), że nie wypada pomagać mniejszościom, że to niepotrzebne narażanie się, że w samej istocie ich mniejszości jest coś złego, nawet jeśli podnoszone zarzuty byłyby niesprawiedliwe.

  Co do nacjonalizmu — nie wiem, czy to kwestia polityki zagranicznej. Przecież liczba zamachów i wojen raczej spada (z dekady na dekadę, nie z roku na rok).
  Mam wrażenie, że skoro gospodarka przestała być tematem polityki, bo nie wypada krytykować status quo, to polityka musiała się ograniczyć do kwestii praw mniejszości, migracji i rasizmu, polaryzując społeczeństwo według tych linii.

 14. Jesli o pierwsza z poruszonych spraw chodzi, musze Ciebie „pocieszyc”, ze problem jest europejski moze nawet „zachodnio-swiatowy”. Jak zauwazyl jeden z komentatorow przecietny Francuz „nie rozumie, dlaczego ataku dokonano we Francji” a amerykanska publicystka wspomina jak bedac mala dziwczynka spiewala przy akompaniamencie popularnej melodii „zbombardowac Iran”. W czasie mojej niedawnej wizyty w Polsce zgroza ogarnela mnie, gdy ogladalem przekazy o swiecie i jego problemach w programach polskiej telewizji. Czego oczekiwac od spoleczenstwa karmionego papka twierdzen w stylu, ze w Iranie jest dyktatura a w Arabii Saudyjskiej nie i stawiajacego ten pierwszy kraj na rowni z Korea Polnocna?
  Jak zauwazyl jededn z komentatorow, Europa ( ta nazywana Unia) od dlugiego czasu przypomina fortece zarowno w sferze gospodarczej jak i politycznej oraz spolecznej – nie ma sie wiec co dziwic podzialom na „my” i „oni”.
  Po czesci z tego powodu u niektorych z nas szok moga wywolac slowa profesora jednego z tutejszych uniwersytetow, ktory napisal, iz nie modli sie za nikogo w Paryzu i nikogo nie potepia, gdyz nie ma z tym nic wspolnego. Jednoczesnie oskarza Zachod o rasizm, Islamofobie oraz kulturalny imperializm. Pisze wprost, wynoscie sie z „nie swoich” krajow i kontynentow, przestancie ingerowac w zycie innych nacji.

  Pozdrawiam

 15. @Paweł Luboński
  Przykro mi ale to nie jest żadna ogólna prawda to, co Szanowny pisze o ujawnianiu kołtuństwa. W Niemczech jest inaczej. Mówi się, że Merkel otworzyła granice (choć pierwszy przez pomyłkę granice otworzył Szabowski 25 lat temu) ale uchodźców przyjmuje ludność a nie państwo, które żadnych przetargów nie urządza (kpić, czy płakać). W Polsce prasa wybiera tylko normalne w demokracji kłótnie i pokazuje jako rzekomy upadek Merkel. A tu nawet dzisiaj 80-90% ludzi jest za. Przy tej masie praktycznych problemów jest to zadziwiająca jednomyślność. Wczoraj die Welt wyrzucił dziennikarza, który łączył ataki w Paryżu z uchodźcami. Za podważanie demokracji.

  Można powiedzieć, że nie tylko przyjaciół ale i wartość narodu poznaje się w biedzie.

  P.S. Inaczej jest na wschodzie Niemiec. We wszystkich państwach post-bloku. Bardzo szkoda, że nikt o tym nie dyskutuje. Jedna z przyczyn to budowanie państw etniczno narodowych. Ten przestarzały koncept z 18 wieku zatrzymał rozwój społeczny i prowadzi wprost do dezintegracji Europy. A Polska taka dumna z polityki historycznej. Najgorsze z możliwych podejść i tragedia na przyszłość.
  Dlatego zresztą denerwują mnie zbędne zdjęcia sarkofagów. To one tworzą atmosferę i fatalne tło Polaka Największego na Świecie. Itd itd…

 16. Bardzo Was przepraszam za milczenie, ale praca zawodowa, i trochę zmęczenie listopadowe.
  ————–
  Pawle!
  Całkowicie się z Tobą zgadzam. I z tym, że stoimy na straconych pozycjach i o ksenofobii. Dodałbym brak w Polsce możliwości poznania „innego”, człowieka z krwi i kości, żeby Żyd był jakimś konkretnym Żydem, a Arab Arabem z imienia i nazwiska. Już mi się wydawało, że „Rodzina zastępcza” i kilka jeszcze filmów czy programów (prognoza pogody w TVN) cokolwiek zmieni – a tu figa. Za moich młodych lat na uczelniach było pełno ludzi innego koloru skory, ja akurat najbardziej lubiłem się z Abisyńczykiem, jak to się wtedy nazywało mieszkańców tego wymarzonego przeze mnie kraju.
  ————–
  PAK-u!
  Ciągle mi się wydaje, że traktujesz ciało królewskie jak nie przymierzając obraz, który dany jest danej parafii i ona się nim opiekuje Zwłoki królewskie – górnolotnie mówiąc – są własnością narodu, a nie kościoła, w którym są złożone. W absolutnej wyjątkowości można się spytać proboszcza. Ale biskupa?
  A co to za różnica PAK-u, czy to jest książę czy król? Stawiasz wyżej Wacława od Bolesława Krzywoustego?
  Jeszcze raz powtarzam, mnie w ogóle nie interesują argumenty merytoryczne, mnie interesuj3e jedynie, czy biskup ma do tego prawo. To jest zupełnie tak, jakbyś mnie przekonywał, że sąd miał rację wydając taki wyrok, a ja kwestionowałbym jego uprawnienia do prowadzenia procesu.
  ———————
  TesTequ!
  Z Tobą są fajne dyskusje. Surrealizm to przy tym betka. Pomiędzy ateistą a wyznawcą danej religii nie ma faktycznie żadnych różnic kulturowych.
  ————
  Piotrusiu!
  Nie daj Boże!
  —————-
  Vandermerwe!
  Masz dużo racji. Szkoda, że Europa nie nawiązuje do Stanów Zjednoczonych, które przyjmują uchodźców, ale prześwietlają ich na wszystkie strony.
  —————-
  ZWO!
  I mamy teraz powrót polityki historycznej, już na naradzie u Dudy był Żaryn, Wildstein i Andrzej Nowak. Wyprosili wszystkich innych dziennikarzy z sali, pozostawiając jedynie niepokornych wobec prawdy, a i tak padło z sali pytanie do Nowaka o kłamstwo oświęcimskie. I flagi unijne zostały wywalone.

 17. @Torlinie,
  tak, trochę traktuję te kości (?) jak obraz, a już na pewno traktuję katedrę jak jako własność Kościoła i jego administratorów — takich jak biskup. A te badania wchodzą na teren Kościoła, są w nim „inwazyjne”. W najgorszym (dla biskupa) przypadku, grzeczność wymagałaby jego zgody.
  Biskup jest więc w ‚swoim prawie’ wydając dowolną decyzję. Ta akurat jest sensowna, ale nawet gdyby było to tupnięcie nogą i ‚nie bo nie’, to miałby prawo do takiej decyzji. (Inna rzecz, że wtedy bym go ostro krytykował, bo mieć prawo to jedno, a rozsądnie z niego korzystać, to drugie.)

  Co do posiadania przez naród/Naród ciał królewskich… Zawsze wydawało mi się, że jest odwrotnie. A przynajmniej było. Tj. że pierwsi władcy posiadali państwo, ale to nie państwo posiadało ich 🙂
  Ale bardziej serio — dlaczego ciało królewskie miałoby być we władzy narodu? OK, rozumiem, że [żart] prezydent Duda może to zadekretować (#Dudapomoc) [/żart]; ale odnosząc się do stanu na dzisiaj — czy możesz mi wskazać artykuł prawny, który by znacjonalizował zwłoki królewskie?
  Oczywiście, nie dam też Tobie żadnego wskazania na prawo, które daje zwłoki królewskie/książęce we władzę Kościoła, ale tu przecież nie o samą kostkę się rozchodzi, ale o dostęp do niej. Gdyby kości były w muzeum naród nie mógłby sobie po nie przyjść i zabrać, tylko musiałby się zwrócić do dyrektora o zgodę, a dyrektor mógłby, ale nie musiałby, ją wydać.

 18. PAK-u!
  Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.03.162.1568)
  Art. 29. 1. Organy ochrony zabytków w czasie uzgodnionym z właścicielem lub posiadaczem przedmiotu będącego zabytkiem lub posiadającego cechy zabytku mogą prowadzić badania tego przedmiotu w miejscu, w którym przedmiot ten się znajduje.
  2. W przypadku odmowy udostępnienia przedmiotu, o którym mowa w ust. 1, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą jego udostępnienie na czas niezbędny do wykonania badań, jednak nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
  3. Za szkody wyrządzone w związku z badaniami, o których mowa w ust. 1 lub 2, przysługuje odszkodowanie na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
  Art. 30. 1. Właściciel lub posiadacz zabytku nieruchomego bądź nieruchomości o cechach zabytku jest obowiązany udostępnić ten zabytek bądź nieruchomość wykonawcy badań w celu ich przeprowadzenia.
  2. W przypadku odmowy udostępnienia zabytku nieruchomego bądź nieruchomości, o których mowa w ust. 1, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą właścicielowi lub posiadaczowi udostępnienie tego zabytku bądź nieruchomości, na czas niezbędny do przeprowadzenia badań, jednak nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
  3. Za szkody wyrządzone w związku z badaniami, o których mowa w ust. 1 lub 2, przysługuje odszkodowanie na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

 19. @Torlnie:
  No i wychodzi na moje 😉 Przecież tam nie ma nic o posiadaniu zabytków (kości jako zabytek… cóż, falandyzuje się gorsze rzeczy) przez państwo, wręcz przeciwnie. Państwo, w osobie konserwatora zabytków, może jedynie wymusić udostępnienie zabytku do badań. O ile właściciel się opiera i konserwator przyzna rację ubiegającemu się o badania.
  W sprawie nie ma, jak dotąd, mowy o interwencji konserwatora zabytków. Swoją drogą, badacze, którzy chcą rozpoznać DNA Piastów nie są ‚organem ochrony zabytków’…

 20. PAK-u!
  Sam napisałeś: „tak, trochę traktuję te kości (?) jak obraz, a już na pewno traktuję katedrę jak jako własność Kościoła i jego administratorów”. Wychodzi niestety na moje…

 21. Zawsze wychodzi na Torlina. Bo każda z nim niezgoda ma podłoże polityczne.

 22. Torlin pisze: Naukowcy chcą wykorzystać okazję i zbadać ciała pochowanych w niej przedstawicieli dynastii piastowskiej, chcieliby pobrać z kości materiał genetyczny. Liczą na to, że badania pozwolą im ustalić profil genetyczny Piastów, a przy okazji obalić stawiane (m.in. przeze mnie) od kilku lat tezy, że Mieszko był Wikingiem.

  Nie łudź się. Ten atak naukowców jest skierowany głównie przeciwko Tobie. Rządzący już przejęli środowisko historyków i zrobią porządek z łże-elitami mainstreamowymi, które podważają polskość wszystkiego. A szczególnie Władcy, który zastał Polskę pogańską, a zostawił chrześcijańską!

 23. Wy naprawde wierzycie, że tam zostały złożone szczątki królów ?
  Ja nawet w 50% nie potrafię się zdobyć na wiarę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: