Napisane przez: torlin | 05/12/2015

Jestem dumny ze Stanów i Szwajcarii

kontrola antydopingowa w satyrze

Rysunek satyryczny o pobieraniu próbek moczu, z lewej strony skok w dal, z prawej skok wzwyż.

Saunier Duval team rider Riccardo Ricco of Italy leaves the anti-doping control after finishing the ninth stage of the 95th Tour de France cycling race between Toulouse and Bagneres de Bigorre, July 13, 2008. REUTERS/Regis Duvignau (FRANCE)

REUTERS/Regis Duvignau (FRANCE)

Przeczytałem rewelacyjny artykuł w dodatku Rzepy „Plus Minus” Olgierda Kwiatkowskiego „Szpiedzy w krainie dopingu i korupcji”, czyta się jak jakąś znakomicie napisaną powieść szpiegowską. Otóż Stany Zjednoczone postanowiły się wziąć za doping w sporcie, i to tak naprawdę. Agenci, anonimowi informatorzy, tajne służby skarbowe i antynarkotykowe, Interpol, ale także przetrząsanie śmietników, śledzenie samochodów, włamywanie się do skrzynek e-mailowych. Powstała w 2000 roku Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) korzystała z nowych możliwości operacyjnych, miała prawo stosować środki, jakie mieli do dyspozycji do tej pory prokuratorzy w sprawach kryminalnych.

FILE - This July 23, 2000 file photo shows Tour de France winner Lance Armstrong riding down the Champs Elysees with an American flag after the 21st and final stage of the cycling race in Paris, France, Armstrong was stripped of his seven Tour de France titles and banned for life by cycling's governing body Monday, Oct. 22, 2012, following a report from the U.S. Anti-Doping Agency that accused him of leading a massive doping program on his teams. UCI President Pat McQuaid announced that the federation accepted the USADA's report on Armstrong and would not appeal to the Court of Arbitration for Sport. (AP Photo/Laurent Rebours, File)

(AP Photo/Laurent Rebours, File)

Kiedy dopadli Armstronga świat zamarł. legenda kolarstwa, 7-krotny zwycięzca, i do tego jego walka z rakiem. To niemożliwe. A jednak. Śledztwo było długie i trudne, zaczęło się od dopadnięcia Floyda Landisa, zwycięzcy Tour de France z 2006 roku, który jeździł z Armstrongiem w jednej grupie, zdyskwalifikowanego natychmiast za doping. I Floyd zaczął sypać. Jak pisze autor artykułu: „Armstrong nie miał szans, by ukryć oszustwo. Jego przeciwnikiem była nie niskobudżetowa federacja, ale aparat państwowy największego na świecie mocarstwa, dla którego ważniejsze niż wynik sportowy były zasady”. Byłem oburzony na stronę RUSZAMYSIE, z której wziąłem to zdjęcie, dla którego Armstrong jest w dalszym ciągu mistrzem. Wstyd.

Marion Jones

A Marion Jones? Duma Ameryki. Uwielbiana. Wylądowała w więzieniu za doping i oszustwa.

Sepp-Blatter-stands-down-as-FIFA-President

Ale wzięli się również za działaczy. Dla Europejczyków wszelkie Fify, Uefy, FIVB były państwem w państwie, nie do ruszenia. No i co? Dla przykładu – z artykułu: „Zainteresował ich bizantyjski styl życia Charlesa „Chucka” Blazera, sekretarza generalnego CONCACAF – federacji zrzeszającej związki piłkarskie z Ameryki Środkowej i Północnej. Luksusowe samochody, podróże prywatnymi odrzutowcami, wynajęty apartament w Nowym Jorku dla stadka kotów”. Anegdotą wręcz jest fakt, że rozpracował Blazera za niepłacenie podatków i kontakty z rosyjską mafią Steve Berryman, Amerykanin uwielbiający soccera, co w ojczyźnie futbolu amerykańskiego nie jest oczywistością. A to śledztwo doprowadziło do Blattera. A teraz Rosja.

Powiem szerze, że się bardzo cieszę. Zawsze denerwowało mnie królowanie poszczególnych przywódców, jak np. Meksykanin Ruben Acosta, który jednym ruchem ręki potrafił wyrzucić Australię czy Koreę z mistrzostw, kiedy to państwo wygrało eliminacje, a w to miejsce wsadzić Polskę, bo lubił Biesiadę. I nie dość, że Polacy nie potrafili powiedzieć: „My tak nie chcemy”, ale nie mogli też nic zrobić prezesowi Polskiego Związku Piłki Siatkowej Januszowi Biesiadzie, podejrzanemu o defraudację kilku milionów złotych. Acostę rozpracowała szwajcarska prokuratura w Lozannie, co w kontekście współpracy jej ze Stanami Zjednoczonymi stawia ten kraj jako wzór demokracji.

Reklamy

Responses

 1. A ja ci powiem, że mnie te historie ani ziębią, ani grzeją. Współczesny sport wyczynowy stał się w gruncie rzeczy gałęzią showbiznesu, chodzi w nim nie o jakąś tam szlachetną rywalizację, tylko o wielkie pieniądze.
  Cyrkowcom,piosenkarzom czy aktorom filmowym nikt nie urządza kontroli antydopingowych, więc dlaczego sportowcom?
  Że doping narusza równość szans? A jeśli jednego zawodnika stać na najlepszego trenera, doskonałych lekarzy i dietetyków, a drugiego nie, to jest równość szans?

 2. Pawle schow biznes od dawna promuje i pompuje USA.
  Wszystko opanowane więc trzeba zająć się uprawą nowych działek.
  Pal licho metody, kiedy kierunek słuszny.

 3. Sadze, ze obecne dzialania „czyszczace” za jakis czas tez okaza sie swoistym show czyli dzialaniem na pokaz. W sport wyczynowy inwestowane sa olbrzymie pieniadze i nikt nie zgodzi sie na straty. Moze jestem cyniczny ale pewne rzeczy byly widoczne golym okiem od lat, bez „specjalnych dzialan operacyjnych”. „Bomba” wybuchla, „odpryski” kogos „zrania” ale nie zabija i rzecz wroci do normy. Za jakis czas zapewne poznamy rzeczywiste motywy dzialan i nie jestem przekonany by chec „naprawienia” swiata byla jednym z nich.

  Pozdrawiam

 4. Jesteś Pawle niewiarygodnym sceptykiem. Przecież tak podchodząc do rzeczywistości Ty w ogóle nie możesz funkcjonować. Każdy zakup czegokolwiek jest związany z wyzyskiem, nierównymi szansami, kapitalistycznymi wartościami, wyjazd na zorganizowaną wycieczkę jest waleniem obuchem w przyrodę, zanikiem indywidualizmu, prąd płynący w Twoich gniazdkach jest rozbebeszeniem przyrody leżącej nad węglem brunatnym. Strach jest żyć.
  —————
  Jakoś nie widzę Piotrusiu tego pompowania USA, raczej Chin. Ale to może tylko mnie się tak zdaje.
  —————–
  Może i masz rację Vandermerwe, ale czy to oznacza, że nie mamy walczyć? Tak jak kolejne rakiety mają swoje antyrakiety, na hakerów są coraz lepsze zabezpieczenia, na przewożących narkotyki coraz lepsze kontrole. Ta walka nie będzie nigdy skończona, ale trzeba ją prowadzić.
  —————
  A ja wylądowałem na zwolnieniu w domu do piątku. I szczerze mówiąc nie bardzo wiem, co mi jest. Lekarka, a mam bardzo dobrą panią doktor w rejonie, powiedziała, że to jest jakaś wirusówka, ale nie będzie dociekać, jaki to typ, tylko kazała mi leżeć do środy rano non stop. Nic mnie nie boli, nie jestem zaziębiony, nic mi nie jest. Jedynym objawem jest absolutny brak sił. Nie mogę ustać na nogach, bo mi się kręci w głowie, pójście do łazienki jest torturą, najchętniej bym leżał i się nie ruszał. Nawet obiad podgrzewałem sobie na siedząco, bo nie mogłem ustać przy kuchni.

 5. „Przecież tak podchodząc do rzeczywistości Ty w ogóle nie możesz funkcjonować.”

  Nie rozumiem, Torlinie, o co ci chodzi. Napisałem przecież tylko, że nie poruszają mnie skandale dopingowe i walka z nimi, bo nie żywię żadnych sentymentów do sportu wyczynowego. Niech sobie ćpają anaboliki, jak im to sprawia przyjemność.
  Nawiasem mówiąc, w młodości sam otarłem się o sport wyczynowy, a w zasadzie tym głównie żyłem przez ostatnie lata podstawówki i całe liceum. Poniewczasie tego żałowałem: nie było to zbyt sympatyczne środowisko, a poza tym gdyby nie to, mógłbym wcześniej zaangażować się w turystykę górską.

 6. Szanowny Torlinie
  Była taka jedna narciarka „wiecznie sprawiedliwa” i były norweskie narciarki „wieczne astmatyczki” i była permanentna awantura sprawiedliwej Polki z niesprawiedliwym jak zawsze światem. Te norweskie dranie do spania to Polce nawet domki z krzywą podłogą dawały. I nagle te Norweżki prawie-bandytki przyjęły Polkę do swojej drużyny i nagle stały się szczere cacy. Bo płacą. Ach jak mnie ten napływ uczciwości poruszył. Straszliwie, że łoj.

  A co do Blattera. Rzeczywiście pięknie to wygląda, ale
  1. Przez wiele lat za te łapówki powstawały i krzewiły piłkarstwo federacje sportowe trzeciego świata. Jakoś ta uczciwa Ameryka zawsze miała dosyć pieniędzy na bomby i rakiety do nich zrzucane ale na sport brakowało. Nigdy w życiu w mistrzostwach świata nie brałyby te egzotyczne drużyny. I tego mi szkoda.
  2. Oczywiście Rosjanie to dranie, ale jak to było z ukraińsko polskimi mistrzostwami? Nie należało by tego też rozliczyć?
  3. Przestępstwa, także doping, powinny być karane. Problem, że w Europie istnieje przedawnienie po 10 latach (dla mnie za wcześnie). Tymczasem Amerykanie przedawnienia nie uznają. I ze swoją pychą i arogancją narzucają Europie swoje wyobrażenia. Z Polańskim Szwajcarzy jeszcze się postawili ale w Polsce Kaczyński dzisiaj pewnie by go już wydał. W sprawach podatkowych Amerykanie wymusili niezgodne ze szwajcarskim prawem przekazanie do USA list klientów. Szwajcarscy managerowie musieli „dobrowolnie” wyjechać do USA na odsiadki wieloletnich wyroków. Inaczej bankowi UBS groziły ze strony USA kary i zamknięcie. Zwykły szantaż. Tajemnica bankowa w Szwajcarii przestała istnieć.
  Podobnie francuski bank Paribas musiał zapłacić 7 miliardów kary za pozwolenie na handel z Kubą. W Europie ten handel jest legalny ale bank musiał zapłacić.
  Powiesz, że co Cię to obchodzi bo prawo jest ważne. Ale co będzie jeśli kiedyś zażądają zwrotu zrabowanego mienia pożydowskiego. Z procentami tak z 300 miliardów dolarów. A Niemcy zażądają zwrotu Wrocławia czy Szczecina bo te nigdy polskie nie były i też zostały zrabowane.
  Ciekawe, czy wtedy będziesz bardziej za prawem czy raczej jak Gliński?
  Przeżywamy okres coraz silniejszej hegemonii USA, które pomału bombardowaniami dookoła, szpiegostwem i wymuszaniami posłuszeństwa sprowadza Europę do roli wasala. Jesteś za?
  Bo ja dokładnie pamiętam jak niedawno w ciągu 2 tygodni europejskie media zostały spłaszczone do jednolitego frontu nienawiści do Rosji. Aż mi się chciało śmiać, kiedy z dnia na dzień zmieniał się ton artykułów. Potem Biden się przyznał, ile to kosztowało. Ale.

 7. Jak to było: „Rosyjska Federacja Dopingu jest podejrzana o lekką atletykę”.

  Nie zamarłem, gdy oskarżono Armstronga o doping. Miałem wrażenie, że sportu zawodowego nie można brać serio, także dlatego, że doping to w wielu dyscyplinach norma. Zresztą… doping tylko pomaga, on także wymaga ciężkiej pracy. Można więc podziwiać i dopingobiorców.

 8. Paweł, błagam, nie obruszaj się natychmiast. Znam Cię blogowo tyle czasu, że wiem, jakie są Twoje poglądy. Już wielokrotnie pisałeś o tym, że Cię nie interesują jakieś fragmenty naszej cywilizacji. Stąd to moje zdanie.
  ————–
  Szlachetny ZWO!
  Jeżeli chodzi o naszą Kowalczyk, to te wszystkie nienawiści podobne są do celebryckich walk o pierwszą stronę jakiegoś szmatławca. Ile razy czytam później, że te dwie dziewczyny spędzały cały wolny czas ze sobą, ale publicznie były największymi wrogami. Cieszę się, że nasza Isia nie odgrywa takich numerów, że nienawidzi naszej Dunki, a następnie idzie z nią na zakupy.
  Trochę idealizujesz możliwości Stanów Zjednoczonych, ale mimo wszystko coś jest na rzeczy. Szczególnie niepokojące są umowy handlowe, które są tajnie omawiane, niestety przeciw nim będzie trzeba skakać.
  Nasze Euro 2012 było za łapówkę i nikt nie protestował, łącznie ze mną. Bo dlaczego ja mam być świętszy od papieża?
  A banki szwajcarskie same są sobie winne. Jakby świat nie zdawał sobie sprawy, że wszyscy wszechświatowi dranie bez większych kombinacji mogą sobie założyć konto w Zurychu i te pieniądze tam będą bezpieczniejsze niż u Kim Yŏng Nama.
  A Paribas? Po pierwsze, to Amerykanie nałożyli karę na amerykański oddział tego banku, a po drugie, zbójeckie metody europejskich bankierów handlowania z największymi swołoczami tego świata budził mój odwieczny sprzeciw. Poszukałem trochę w Internecie i przeczytaj sobie tu:
  http://www.parkiet.com/artykul/1384792.html
  to jest „Parkiet”, nie byle jaka gazetka.” zaniedbania umożliwiające meksykańskim kartelom narkotykowym pranie w tym banku brudnych pieniędzy. Jak widać, na rynku „omijania sankcji” panowała duża konkurencja, a Irańczycy, Sudańczycy czy kubańscy komuniści mogli przebierać w ofertach banków ze światowej czołówki”.
  Menadżerowie szwajcarscy umożliwiali swoim klientom omijanie podatków, USA straciła na tym miliardy dolarów. Na lokalne odnogi szwajcarskich banków naskoczyli również Włosi, Niemcy i Holendrzy, więc nie tylko Stany Zjednoczone. A co pod względem moralnym powiesz na temat kupowania płytek przez Niemcy w Luksemburgu i chyba w Liechtensteinie ze spisem klientów niemieckich omijających swój system podatkowy?
  To wszystko był taki bandytyzm, że trochę porządku się przyda.
  ————————
  PAK-u!
  To przestanie być normą.

 9. Torlin, niezbyt szlachetny
  Przedwczoraj samoloty koalicji (USA…) zbombardowały koszary armii syryjskiej. Według prasy amerykańskiej to Rosjanie dokonali ataku.
  I tyle jest prawdy w twoich wynurzeniach.
  Choć nie. O tym, że Meksyk został zniszczony wojną narkotykową przez wrednych Kubańczyków i Francuskie baki nigdy nie słyszałem. To lepsze niż zamach smoleński. Gratuluję.

 10. Spokojnie ZWO, naprawdę nie wszyscy muszą towarzyszyć Ci w Twojej antyamerykańskości. Nie muszę Ci chyba przypominać, że pożyczki bankowe nie idą bezpośrednio do celów bandyckich, tylko przechodzą przez pośredników, i wielokrotnie niejednego. Uśmiechnij się, patrzę na te nasze przekomarzania z przyjaznym, wyrozumiałym uśmiechem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: