Napisane przez: torlin | 06/04/2016

Warszawski 7 kwietnia z generałem w tle

hans-von-beseler-8.gif

Hans Hartwig von Beseler (1850-1921) – niemiecki wojskowy, generał pułkownik, gubernator warszawski

7 kwietnia to jedna z najbardziej ważnych dat w historii Warszawy, otóż dokładnie 100 lat temu, 7 kwietnia 1916 roku, przyłączono do Warszawy nowe dzielnice, takie jak Mokotów, Ochota, Bródno, Targówek, Saska Kępa, Warszawa dzięki decyzji generała – gubernatora powiększyła się trzykrotnie. Wprawdzie część historyków stwierdza, że było to 8 kwietnia, ale nie będziemy się chyba kłócić o jeden dzień.

Jaka ta Warszawa była malutka, do Rakowieckiej na południu, prawie nic po drugiej stronie Wisły, granice Ochoty, coś niesamowitego. I to było 100 lat temu, życie jednego człowieka.

Przy okazji warto by poczytać na temat generała-gubernatora, był człowiekiem propolskim, i można by dyskutować, czy jego sprzyjanie Polakom było spowodowane pragnieniem dostania polskich rekrutów.

Reklamy

Responses

 1. Ale chyba prawie wszystkie miasta tak rosły.
  Właśnie sobie podczytuję historię rodzinnego miasta, jak to włączona w latach 30-tych miejscowość postanowiła się w 1945 roku odłączyć, aż ją aparat państwowy musiał karabinami nawracać.

 2. Mimo wszystko PAK-u jestem w dalszym ciągu zaskoczony, jak to się zmieniło w 100 lat. Mój ojciec ma 95, jest z 1920 roku. Już kiedyś pisałem, jak Warszawa wyglądała 120 lat temu, ona porównując bardziej przypominała XIV wiek, niż XXI (różnica jest moim zdaniem większa.
  A z ucieczką dzielnicy z dużego miasta? U mnie moi sąsiedzi, Jeziorki, chcą pierzchnąć do Lesznowoli, jednej z najbardziej prężnych gmin na Mazowszu.
  Przypomnij, które miasto jest Twoje rodzinne, bo nie pamiętam! Po głowie mi chodzą Gliwice, ale mogę się mylić. Sprawdziłem na Fejsie – Chorzów?

 3. Nie trzeba 100 lat. Przez dlugi okres czasu nasz dom ( cala dzielnica) byl na obrzezach miasta – przez lata cale wlasciwie wies, a centrum Johannesburga widoczne gzies w oddali, konkretnie 20 kilometrow od nas. Gdzie nie spojrzec byly „zielone wzgorza Afryki”. I to wszystko w ciagu kilku lat zniknelo. Nie jest to miasto w europejskim tego slowa znaczeniu ale dookola sa ludzie i zwiazana z tym infrastruktura.

  Pozdrawiam

 4. Masz rację Vandermerwe, ale bez Ochoty i Mokotowa to Warszawa jest malutka. Patrząc dla przykładu na południe i na zachód, to sięgała ona do ul. Chałubińskiego, al. Niepodległości, Jana Pawła II oraz Batorego, Spacerowej i Gagarina. Nie wiem, na ile znasz Warszawę, ale jest to wielkość kilku przystanków nawet nie metra, a tramwaju.

 5. Mnie fascynują w Krakowie 3 rzeczy:
  1) jaki on jest mały wewnątrz starych murów (czyli dzisiejszych Plant) i oddzielony od Wawelu;
  2) że całkiem niedawno nie było Płaszowa, Prokocimia, Bieżanowa, Nowej Huty, Bronowic; innych przynajmniej niż podkrakowskie wioski. Rodzina mojej narzeczonej pochodzi z Bieżanowa, ale tego czysto wiejskiego!, a to zaledwie dwa pokolenia
  3) że Podgórze jest w tym wszystkim takie stare;
  ———
  A tak na marginesie to w czasach studenckich zdarzyło mi się pracować przez chwilę w fabryce czekolady Wawel, to było tuż obok dzisiejszej Galerii Kazimierz.

  Niestety, nadal w chorobie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: