Napisane przez: torlin | 21/05/2016

Co się dzieje z Pustynią Błędowską?

Pustynia Błędowska

Od lat interesuję się Pustynią Błędowską, napisałem nawet notkę o niej w poprzednim blogu, ale Interia blog zlikwidowała i ślad po nim (i po niej) zaginął. Powiem szczerze, że przestałem się orientować, co zostało zrobione, co będzie się działo w przyszłości. Pytam przede wszystkim Krakusów, ale i innych, bo mam kompletnie sprzeczne wiadomości.

Podstawową informacją jest to, że zakończono realizowany na Pustyni Błędowskiej projekt LIFE NAT/PL/000259 „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych (*6120, 2330) w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej” realizowanego przez Gminę Klucze w latach 2011 – 2014.

Wartość projektu: 2.594.996 €, 50% Instrumentu Finansowego LIFE+, 45% finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 5% budżet Gminy Klucze. Cel projektu: Osiągnięcie właściwego stanu ochrony największego w Polsce kompleksu dwóch napiaskowych siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej: 6120 – ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe oraz 2330 – wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi.

W trakcie realizacji projektu zostały zrealizowane następujące działania:

• Wykrywanie występowania niewypałów i niewybuchów oraz interwencyjne oczyszczenie terenu

• Inwentaryzacje przyrodnicze i ekspertyzy naukowe

• Czynna ochrona siedlisk napiaskowych poprzez usuwanie drzew i krzewów

• Realizacja monitoringu przyrodniczego oraz monitoringu skuteczności prowadzonych działań

• Utworzenie dwóch ścieżek edukacyjnych wraz ze stanowiskami demonstracyjnymi

• Utworzenie Pustynnego Centrum Informacji. cytat ze strony Pustyni TU.

Po tym, co czytam, to nie bardzo mogę się zorientować. Tzn. roboty zakończono w części „cywilnej”, ale i tak nie do końca, a prace trwają (karczowanie i usuwanie niewybuchów) w części „wojskowej”, która i tak będzie zamknięta dla cywilów?

Mapa Pustyni Błędowskiej

Jak widać na powyższej mapce, zrobiono przez gminę Klucze drogę dojazdową (ta żółta kreska) i dwa szlaki pustynne (czerwony i zielony), reszta ma być zamknięta dla publiczności.

pomost na pustyni

Jak widzę, usiłują organizatorzy połączyć wodę z ogniem, z jednej strony rozpropagować Pustynię jako cudowny fragment Polski, z drugiej zaś za wszelką cenę ochronić ją przed napływem zbyt dużej ilości turystów.

Reklamy

Responses

 1. Może należy wpuszczać tylko turystów, których numer PESEL przy podziale na 7 daje taką samą resztę, jak numer dnia tygodnia? Powinno ograniczyć 😛
  Z ostatniej wizyty na Pustyni Błędowskiej zapamiętałem zarastającą drzewami „pustyni” i offroadowców. Tam punkty widokowe się przydadzą (od dostępniejszych Kalet z nimi było średnio).

 2. pak4 pisze: Może należy wpuszczać tylko turystów, których numer PESEL przy podziale na 7 daje taką samą resztę, jak numer dnia tygodnia?

  Biorąc pod uwagę, że ostatnia cyfra PESEL jest wyliczana na podstawie pozostałych i we wzorze występuje mnożenie przez 7, może się okazać, że rozkład turystów w tygodniu będzie nierównomierny.

 3. Myślałem, że się dowiem czegoś o Pustyni, co tam się dzieje. Trudno.

 4. Byłem tam parę dni temu. Akurat lądowali spadochroniarze 173 Airborne US Army (podobno są zdjęcia w licznych serwisach internetowych). Na części pustyni wykarczowano drzewa, bo faktycznie był tam już właściwie las. Ta akcja ma być kontynuowana, podobno są na to znaczne pieniądze z funduszy europejskich. Poligon nie funkcjonuje, poza okazjonalnymi akcjami, jak ta z 173 Airborne. Sadzone są trawy i krzewy pustynne ale nie wiem, czy takie, jak były tam kiedyś, czy jakieś inne, ogólnopustynne. Podobno plagą są dęby rozsiewane przez dziki, które nadspodziewanie dobrze rosną na tych piaskach (dęby, nie dziki). Oczywiście, quadowcy i inni offroadowcy wpadają co chwilę i niszczą wszystko dla adrenaliny. Aliści, jak mawiał Waldorff, jest na gości sposób. Po pożarach lasów w tamtych okolicach wybudowano w odległości kilku kilometrów wieżę, ok. 30 m. wysoką, na której dyżurny siedzi 24/7 wypatrując pożarów. Ponieważ pali się rzadko, gość nudzi się jak mops, a ma lornetkę mocną, doskonały widok na całą pustynię i telefon. Więc skoro zoczy uganiających się na swych wspaniałych maszynach wandali natychmiast dzwoni na policję, a ta z przyjemnością spada kolesiom na kark (też na quadach i terenówkami) i soli im grube mandaty oraz punkty karne. Podobno łazić tam można nawet poza szlakami, byle nie nachalnie, np. grupami po 30 osób z paleniem grilla, bo wtedy strażak z lornetką na wieży, telefon, policja, mandat. Ale pojedynczy człowiek się przemknie, dobrze jest sprawdzić wcześniej na stronach wojska, czy nie jakichś ćwiczeń.
  Pięknie jest ponad wszelkie opisanie, choć inaczej niż kiedyś. Pamiętam pustynię z jednej wycieczki 150 lat temu, wyglądało jak na Saharze. Pustynia grała w filmach, najlepiej pamiętam film „Wielka, większa, największa” i bodaj „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”. Wybiorę się wolnym czasem, bo tym razem nie dało się wejść, bo US Army, można było tylko patrzeć. Zresztą widok lądowania spadochroniarzy przy niskim słońcu bardzo nastrojowy.

 5. Walden!
  Nawet nie wiesz, jak Ci jestem wdzięczny za komentarz. Bardzo mnie to interesuje.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: