Napisane przez: torlin | 27/05/2016

Skąd oni wezmą gaz? To po co im Sjewiernyj Potok?

Wizualizacja gazoportu w Klajpedzie

Czasami mnie jakieś drobne wiadomości niesłychanie zastanawiają. Otóż dzisiaj przeczytałem w GW, że Rosjanie pozazdrościli Litwie i postanowili postawić w Kaliningradzie pływający gazoport Gazpromu, bo nie chcą Litwie płacić za tranzyt gazu. Tekst artykułu TU. W związku z tym cztery pytania podstawowe:

 1. skąd oni wezmą gaz? Na Bałtyku nie ma rosyjskich instalacji (zakładu) skraplania gazu,
 2. nowe instalacje fabryki skroplonego gazu Rosja wybudowała na Sachalinie, ale przecież to jest ekonomiczny obłęd,
 3. w zeszłym roku przedłużono umowę do 2025 roku pomiędzy Litwą i Rosją w sprawie tranzytu gazu. Czyżby Rosja nie zamierzała dotrzymać kolejnego porozumienia?
 4. dlaczego nie zrobiono od razu odnogi Nord Stream do Kaliningradu?
Reklamy

Responses

 1. Radze zachowac spokoj i nie martwic sie problemem sprowadzania gazu. Sam artykul zas to mieszanka informacji z domniemaniami i spekulacjami – jak to w polskiej prasie, gdyz tematem jest Rosja.

  Pozdrawiam

 2. Odnoga byłaby bardzo droga.

 3. Plany budowania portów są ostatnio częstym (oraz modnym) tematem w rejonie Zatoki Gdańskiej. Powrócił plan budowy portu w Elblągu wraz ze słynnym przekopem.

 4. Drogi Gustliku, ten temat to bardziej pasowałby do aktualnej notki, ale nic. Jeżeli chodzi o Zatokę Gdańską, to o jedynych portach w budowie wiem o portach kontenerowych, ale to polega raczej na powiększaniu się, rośnięciu dotychczasowych, a nie o budowie nowych.

 5. Rozbudowę portu kontenerowego w Gdańsku miałem okazję kiedyś widzieć, faktycznie trwa i robi niesamowite wrażenie. Odnalazłem wśród masy artykułów informację, że przekop Mierzei Wiślanej ma na celu ożywienie gospodarki w Elblągu i właśnie powstanie kolejnego portu. Ale to temat rzeka. Powiem inaczej – to temat jak deszcz, wraca co jakiś czas i zawsze inny, gdyż zmieniają się koncepcje.

 6. Gustliku, port w Elblągu to jest marzenie, ułuda bez sensu, on nigdy prawdziwym portem nie będzie. Nie mogę zrozumieć włodarzy tego grodu, którzy nie chcą zauważyć, że w XXI wieku pieniądze się robi na niszach (handlowych, turystycznych, przemysłowych, handlowych). Właśnie wyspecjalizowanie się, np. w katamaranach czy statkach zatapialnych daje przewagę rynkową. Skoro Elbląg nie ma szans zostania normalnym portem, niech zostanie nienormalnym, np. wyspecjalizowanym w obsłudze jachtów pełnomorskich – dla przykładu. I wtedy z pełnym zapleczem technicznym, turystycznym, hotelowym, łącznie z naprawą błyskawiczną. Albo jakieś statki wycieczkowe – nie wiem, to nie ja jestem biznesmenem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: