Napisane przez: torlin | 05/06/2016

Wielki król (w swoich sprzecznościach również) z drugim takim samym wariatem

Apoteoza Stanisława Augusta Poniatowskiego

Apoteoza Stanisława Augusta Poniatowskiego

Uwielbiam Króla (Zeenie – duża litera 😉 ) Stanisława Augusta Poniatowskiego, w jego wielkości, upadku, słabościach, nowoczesności; typowy Polak, i zły i dobry zarazem, podejmujący fatalne decyzje, i genialne zarazem, niewprowadzający spraw oczywistych, a realizujący plany, które nie miały prawa się udać. Tak jak Jagiełło, Łokietek, Sobieski, tak jak Kmicic/Babinicz, jak powstańcy styczniowi na Syberii dominujący w przemyśle i handlu w Irkucku i okolicach, tak jak Herman Commichau i inni fabrykanci łódzcy, którzy po zamknięciu rynku rosyjskiego ścianą celną natychmiast przenieśli swoje fabryki do Białegostoku.

Dużo się mówi o tym Królu w kontekście Targowicy (modne teraz słowo), Konstytucji 3 Maja, łóżkowych przygód i perypetii z carycą czy o wspaniałościach kulturalnych. Ale nic się nie mówi o handlu i przemyśle, a nie wiem, czy przypadkiem ten temat nie powinien być na jednym z pierwszych miejsc. I nasz Król trafił na takiego samego wariata, jak on. Opisywać, co robił w swoim życiu

 August Fryderyk Moszyński h. Nałęcz    

August Fryderyk Moszyński h. Nałęcz  

to tak, jakby nie napisać niczego. Nie chce mi się przepisywać historii jego życia, zajrzyjcie sobie TU i poczytajcie, naprawdę warto. Ale dla mnie hrabia (tytuł dostał od Augusta II) jest przede wszystkim jest wielki z powodu swoich koncepcji gospodarczych: mennica, fabryka broni, uprzemysłowienie Polski. To on żądał powołania Rady Handlu, jarmarków krajowych, zarządu kopalń, poszukiwania surowców (miedzi, srebra, żelaza), a pisał do króla o wszystkim, o cynie, futrach, pomnożeniu dochodów publicznych i o urządzeniu starostw. A jak dodamy, że króla zawalali traktatami o płynności finansowej, pozyskiwaniu inwestorów i projektach inwestycyjnych Jan Ferdynand Nax i Józef Wybicki, to nasz Król byłby kiep, gdyby nie skorzystał. Naszemu Moszyńskiemu Sejm Wielki nakazał napisać „Konstytucję ekonomiczną”, ale biedak nie zdążył przed Suworowem.

Zanim się skończyło, to powstała Rada Nieustająca, pierwszy rząd z prawdziwego zdarzenia Mennica Państwowa, ludwisarnie i fabryki broni w Końskich i Przysusze, znaleziono sól na Kujawach po odcięciu Wieliczki przez Austriaków, powstała Komisja Górnicza, i powstało mnóstwo manufaktur. Co z tego, że produkowały one z naszego punktu widzenia rzeczy zbędne: parawany, naparstki, karty do gry, szpilki do kapeluszy, tabakiery czy pasy szlacheckie. To były jedyne przedmioty, na które był popyt w samowystarczalnym folwarku czy dworze magnackim. To za czasów Poniatowskiego szlachta ruszyła ze swoim zbożem na szlak czarnomorski po odcięciu dla polskich towarów Morza Bałtyckiego przez Prusaków.

Uwielbiam takich ludzi.

Reklamy

Responses

 1. Wolnoć Tomku w swoim domku a nawet w domkach innych. Kara śmierci został u nas zniesiona, zatem korzystaj, ile możesz 😉

 2. Na tamte czasy i mozliwosci klasyczna industrializacja kraju, cos przeciwnego niz stan dzisiejszy.

  Pozdrawiam

 3. Jakieś te czasy (XVIII wiek) w PL napawają mnie smutkiem rozległym. Wprost czytać o tym nie mogę.

 4. Zeenie, dla mnie najważniejsze, że u mnie bywasz. Stara Gwardia (duża litera), łza się w oku kręci: Komerski, Hoko, Napoleon, Quake.
  ————
  Vandermerwe!
  Zacząłem Ci odpowiadać na Twój komentarz, ale pojąłem, że zrobię z tego wykład, a to nie ma sensu. W największym skrócie – masz rację i jej nie masz. 😉
  —————
  To tak samo Gszczepa, jak ja nie mogę czytać o 1939 roku. Wszystkie opracowania rozpoczynałem z II Wojny Światowej od 1943 roku, z wyjątkiem Bitwy o Anglię.

 5. @ Torlin,

  Trudno zgadnac, w czym wedlug Ciebie mam racje a w czym nie – niemniej zgadzam sie, gdyz zazwyczaj nie mozemy miec racji absolutnej. Zauwazylem , ze ostatnimi czasy ukazaly sie w Polsce dwie ( o tych akurat wiem) prace dotyczace deindustrializacji Polski po 1989 roku. Jeszcze nie mialem okazji przeczytac ale to tylko kwestia czasu.

  Pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: