Napisane przez: torlin | 23/09/2016

Przejścia dla zwierząt nad autostradami – wielki sukces ekologów i drogowców

kladka-dla-nietoperzy

Kładka dla nietoperzy na S3 pod Szczecinem

Jak ja lubię, jak jesteśmy w czołówce europejskiej, a tak jest z kładkami dla zwierząt, i to nie tylko nad autostradami. Zaczęło się to w latach 90 .ubiegłego wieku, ale nie były to obiekty na miarę przyszłego XXI wieku. Zbyt wąskie, z trudnym podejściem i złym naprowadzeniem, złym wygłuszeniem i brakiem roślinności kryjącej. Korzystały z nich jedynie gatunki oportunistyczne, jak lis czy sarna, gatunki płochliwe i duże z przejść tych nie korzystały. Wielka krytyka, która spadła na drogowców ze strony przyrodników, na szczęście nie skończyła się obrażeniem się tych pierwszych na tych drugich, tylko antagoniści siedli do stołu i zaczęli kombinować, co tu zrobić. A jak wiecie, Unia jest niesłychanie proekologiczna, więc z przyjemnością dała pieniądze na kładki dla zwierząt.

 

przejscie-dla-zwierzat-na-autostradzie-a2

Dzisiejsze przejścia są jednymi z najnowocześniejszych w Europie, a i Ameryka nie powstydziłaby się ich. Świetnie wkomponowane w obszary leśne, szerokie, ze wspaniałym naprowadzeniem, wygłuszeniem z blachy falistej z nasadzeniami roślinnymi, wyłożone żwirem niepochodzącym z kopalń czy wyrobisk. Oczywiście są negatywy, ciężko jest zablokować przejście, aby nie przechodzili tamtędy ludzie, przeciwko samochodom na szczęście znaleziono rozwiązanie.

mapa-korytarzy-ekologicznych

Oprócz lokalnej potrzeby przemieszczania się zwierząt zaczęto brać pod uwagę korytarze europejskie, czyli wielkie transgraniczne wędrówki zwierząt. I wyobraźcie sobie, że to zaczęło działać. Czytam sobie w GW wywiad Aleksandry Stanisławskiej z dr. Robertem Mysłajkiem, wiceprezesem Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” pt. „Wilki idą przez Polskę w poszukiwaniu żon i mężów”:

Na przeszkodzie stoją im też ogrodzone autostrady i drogi ekspresowe.

– Rzeczywiście, dla wilka to dodatkowe przeszkody ciągnące się z jednego końca kraju na drugi. Ale tu na szczęście pobudowano przejścia dla zwierząt.

I wilki rzeczywiście z nich korzystają?

– Tak! Naukowcy i organizacje ochrony zwierząt opracowali mapę korytarzy ekologicznych, czyli tras przemieszczania się zwierząt. Dzięki temu wskazali miejsca do stawiania przejść nad autostradami. Okazało się, że sprawdzają się świetnie. Brałem udział w badaniach, w ramach których monitorowano 16 przejść dla zwierząt nad autostradą A4 w Borach Dolnośląskich, na odcinku między Wrocławiem a Zgorzelcem. W tych okolicach żyje siedem grup rodzinnych wilków, czyli około 50 osobników. Sporo. Autostrada przecina terytoria dwóch z tych rodzin. Przez trzy lata nagrywaliśmy sekwencje wideo, używaliśmy pasów z piaskiem do monitorowania tropów zwierząt. Okazało się, że wilki regularnie użytkowały szerokie górne przejścia nad autostradą. Oprócz nich wędrowały tamtędy dziki, jelenie i sarny.

Ile zwierząt chodzi takimi mostami?

– Odnotowaliśmy średnio około 3 tys. osobników na każdym dużym przejściu w ciągu roku, na niektórych nawet więcej. Dla kontrastu: z małych przejść podziemnych w tym samym czasie korzystało 100 zwierząt. One po prostu boją się panującego w tunelach hałasu. Opłaca się więc budować górne przejścia”.

 I co najważniejsze, drogowcy i przyrodnicy zaczynają myśleć nad jeszcze większym projektem, mostami krajobrazowymi. Te mosty mają być zbudowane w ten sposób, żeby mogły z nich korzystać wszystkie zwierzęta, z gadami, płazami, owadami czy motylami włącznie. Większość małych zwierząt wymaga ciągłości siedliska lub płatów siedlisk pomostowych, płazy wymagają odpowiedniej wilgotności przejść, nietoperze struktur naprowadzających a motyle obecności roślin żywicielskich. Tylko mosty krajobrazowe umożliwią pogodzenie uwarunkowań siedliskowych dla wszystkich gatunków, i jak to mądrze i uczenie można napisać „duża powierzchnia mostów krajobrazowych pozwala na kształtowanie mozaiki mikrosiedlisk o odmiennych cechach ekologicznych odpowiednich dla wielu gatunków”.

Reklamy

Responses

 1. Mówisz, że nie znaleziono sposobu, żeby ludzie nie korzystali z kładek dla zwierząt? A to takie proste! Otoczyć wszystkie lasy zasiekami, żeby ludzie nie mogli do nich wchodzić!

  Bo brak przejść dla ludzi nad autostradami Ci nie przeszkadza i jest dla Ciebie, Torlinie, oczywistą oczywistością!

 2. Bo po co mają się włóczyć nad autostradami? Niech siedzą po Bożemu w domu, żłopią piwo, a nie szlajają się. Co innego zwierzęta, takich wilków jest 50, a nie 50 tysięcy, to muszą wędrować 😉

 3. Tych 50 wilkow to „sukces”. Najpierw w Europie wutrzebiono wszystko co sie dalo a teraz przypomniano sobie i „wyprodukowano” 50 wilkow. Sadze, ze gdy Europe zabuduja wiatrakami, ktore maja zastapic elektrownie i zacznie sie mlocka ptakow to tez ktoregos dnia miejsce bedzie miala akcja odtwarzania poglowia latajacej braci i 100 wrobli zostanie okrzyczane jako sukces i dla tychze stu powstana korytarze powietrzne wolne od ekologicznych sieczkarni.
  Inna spraw, ze zwierzeta zdaja sie byc czesto madzrejsze od nas, ludzi i znajduja sposoby na przeszkody stawiane przez czlowieka. Tutejsze parki narodowe i rezerwaty zwierzat z przyczyn praktycznych sa ogrodzone. Gdy na terenie sa np slonie, stawia sie ploty eletryczne. Sa skuteczne ale do czasu, gyz slonie nauczyly sie, ze do takiego plotu nie podczhodzi sie frontalnie ( traba jest czulym organem) lecz tylem i spokojenie plot mozna obalic i wyjsc na wolnosc.

  Pozdrawiam.

 4. Mieliśmy na Roztoczu jedną watahę a mamy dwie 🙂 Niech drżą babcie 🙂
  A może nie taki wilk straszny jak go malują.
  A serio cieszę się ze powstają takie przejścia dla zwierząt.
  Dominujący gatunek i tak rozpycha się łokciami i czemu ulubionym zajęciem na przestrzeni wieków było (jest)polowanie?

  A wiecie że w Szwajcarii ( moje tegoletnie wędrówki) jest prawny zakaz poniżania roślin.
  Szwajcarski parlament uchwalił poprawkę do konstytucji która zabrania naruszania godności flory.
  Pozazdrościć im czystości powietrza , dbania o przyrodę i środowisko.

  @vandermevre

  A jaką Wy tam macie gęstość zaludnienia?

 5. U.W,!
  Z tymi roślinami to trochę Szwajcarzy przesadzili (chyba). Ale cieszę się, że masz to samo zdanie jak ja. pzdr
  ———
  Vandermerwe!
  Dużo zniszczyliśmy, i to jest prawda. Do dzisiaj tłuką wilki bez opamiętania na Białorusi i na Ukrainie, a w Niemczech niedźwiedzie. Ale człowiek zrobił również dużo dobrego po tym wszystkim, szczególnie nie można omijać spraw prowadzonych przez Unię.
  Oprócz tego nie możesz zapomnieć o wspaniałym efekcie dostosowywania się przyrody do istniejących warunków, rysie i wilki z mlekiem matki będą ssały wiadomości o możliwych przejściach nad autostradami. pzdr

 6. @ ulotna _wiecznosc,

  Poludniowa Afryka to 1,2 mln km kw. i +- 52 mln mieszkancow – rozmieszczenie ludnosci bardzo nierownomierne. Sasiednia Botswana 600 tys km. kw. i 2 mln, Namibia 830 tys. km kw. i 1,6 mln, Zimbabwe 400 tys. km.kw. i 11,6 mln, Mozambik 800 tys. km. kw. i 17 mln.

  Pozdrawiam

 7. Takie przejścia dla zwierząt bardzo nam cywilizują kraj.

 8. To jest właśnie przejście na wyższy poziom cywilizacyjny, udogodnienia dla niepełnosprawnych, ochrona zwierząt wraz z ich środowiskiem, ochrona całego krajobrazu, specjalne wypukłości dla niewidomych, język migowy w telewizji, .
  Możesz się ze mnie śmiać Gszczepa (chociaż wiem, że masz takie samo zdanie), ale mam poczucie należenia do tej lepszej Europy, gdzie nie króluje „chłop żywemu nie przepuści”.

 9. Potwierdzam, takie samo mam zdanie 😉

 10. Może jeszcze dorzucę jedną obserwację.

  9 lat temu zacząłem pływać na kajakach. Bardzo to lubię i regularnie w ten sposób spędzam urlop. Mój pierwszy spływ, jako całkowicie zielonej osoby był na Brdzie. Rok temu wybrałem się tam ponownie. Ta sama rzeka, a to co się zmieniło to pojawienie się estetycznych tablic, paru zadaszeń. Pani która codziennie opróżnia kosze i porządkuje teren. Takie drobiazgi, ale wyraźnie wpływające na kulturę otoczenia.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: