Napisane przez: torlin | 27/10/2016

Litwo, ojczyzno moja, co się z Tobą dzieje

pojezierze-auksztockie

Jezioro Aisetas na Pojezierzu Auksztockim.

Jest to kolejny wpis, z którym nie bardzo sobie daję radę. Nie mam po prostu zdania na ten temat. Trzy dni temu odbyła się druga runda wyborów parlamentarnych na Litwie. Zdecydowane zwycięstwo odniósł  Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS), w 141-osobowym Sejmie będą mieli 54 mandaty, Partia Konserwatywna Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zdobyła w sumie 29 mandatów, Litewska Partia Socjaldemokratyczna – 17, Litewski Ruch Liberałów – 14. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w niedzielę, podczas drugiej tury wyborów, zdobyła jeden mandat i w przyszłym Sejmie będzie miała w sumie ośmiu posłów.

LVŻS jest partią pragmatyczną, z chęcią się chce podzielić władzą, zapraszają również Polaków. O ich potędze świadczą wyniki II tury. Zgodnie z prawodawstwem litewskim posłowie wybierani są z list krajowych i okręgów jednomandatowych i LVŻS mając  z list krajowych jedynie 19 posłów, gdy tymczasem wygrał Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci mając ich 20, w okręgach jednomandatowych po prostu zmiażdżyli przeciwników. Zdobyli 35 mandatów, podczas gdy Związek Ojczyzny jedynie 11. I co najciekawsze, w poprzednich wyborach LVŻS miało jednego (słownie jednego) posła.

Ale wracając do Polaków. Tomaszewski, główny demiurg polskiej partii, zdobył tyle głosów, bo na jego partię głosowali Rosjanie. Polacy na Litwie zdaje się są dokładnie tak samo rozdarci politycznie, jak Polacy w kraju. Głównym przeciwnikiem Akcji Wyborczej jest Radio Znad Wilii , oto co pisze na temat wyborów Wschodnia Gazeta Codzienna: „litewskie media, zawsze atakujące podczas kampanii polityków AWPL–ZChR. W tym dziele bardzo często do ataków przyłącza się medialna grupa ZW (Znad Wilii – red.), która od dłuższego już czasu uderza w jedność organizacyjną Polaków na Litwie. I tym razem reklamowała partie litewskie, i różne tak zwane sekcje polskie przy nich, chociaż bez żadnego efektu. Polacy na Wileńszczyźnie jeszcze raz udowodnili przy urnach, że nawet perfidna manipulacja w języku polskim nie potrafi ich zdezorientować. Bo Wilniucy umieją odróżnić ziarno od plew”.

Tymczasem Radio „Znad Wilii” założył i prowadzi Czesław Okińczyc, zwolennik porozumienia z Litwinami, od wielu lat doradca premierów Litwy ds. mniejszości narodowych. I tak samo, jak jest z Gazetą Wyborczą i TVN, które są solą w oku PiS-u, taką samą nienawiścią przyjmowane jest radio Okińczyca. I co najgorsze, obie strony mają rację, z jednej AWPL słusznie zauważa, że nie ma co rozmawiać z Litwinami, bo oni i tak nie pójdą na ugodę z Polakami, z drugiej Okińczyc ma rację, że na takim uporze tylko Polacy stracą.

Ważna jest również agresja rosyjska w kulturze, na Litwie jest 50 kanałów rosyjskich, a nie ma ani jednego polskiego. Sam nie wiem, co na ten temat myśleć.

Reklamy

Responses

 1. „Ważna jest również agresja rosyjska w kulturze, na Litwie jest 50 kanałów rosyjskich, a nie ma ani jednego polskiego.”

  Ach ta wszedzie widziana agresja. To jedynie pokazuje, ze Rosjanie albo potrafia zadbac o swe potrzeby albo tez panstwo rosyjskie dba by owe potrzeby byly zaspokojone. Inaczej niz z Polska. Na „odwiecznie polskiej” wilenszczyznie Polacy nie maja polskich kanalow? W swietle rodzinnych kontaktow z tutejsza polska placowka dyplomatyczna (owe kontakty sa gorsze od wyrywania zebow bez znieczulenia) calkiem jasno widac, ze polskie wladze bawiac sie wielka/mocarstwowa polityke nie maja czasu na jakies tam uprzejmosci i administracyjne ulatwienia.
  Co do Litwy oraz Lotwy i Estonii nie jest zadna tajemnica, ze wladze tych krajow naruszaja podstawowe prawa UE w stosunku do mniejszosci narodowych.

  Pozdrawiam

 2. @Torlin

  Nie wiem na czy taki twór myślowy,,Litwo ojczyzno moja ” teraz jeszcze istnieje czyli myśleć po polsku pisać po polsku a za ojczyznę uważać Litwę jak u Mickiewicza czy Giedroycia lub Miłosza. To co było to se ne wrati.

  Wydaje mi się że tych ośmiu posłów to i tak dużo na mniejszość 3% czy 4%.
  Wiesz Torlinie czego moim zdaniem brakuje rozsądnych polityków na miarę prof.Bartoszewskiego prowadzących rozważną politykę w sprawie Litwy i Białorusi czy Ukrainy. Budowanie harmonijnej współpracy z sąsiadami.

  @vandermerwe

  U nas w kablówce za to można codziennie jakiś dokument o Hitlerze zobaczyć na którymś z kanałów np: tajna broń Hitlera, kobiety Hitlera, pretorianie Hitlera, generałowie Hitlera,wielkie konstrukcje Hitlera itd itp itd.

 3. Rosja zachęca Rosjan, mieszkających za granicą, do powrotu do kraju. Przeznaczane są na to specjalne fundusze wspierające taką migrację. Rosjanie z republik środkowoazjatyckich korzystają z tego w miarę chętnie. Ale paszport UE raczej cenny jest.

 4. Przeczytać zaś warto, jak zwykle, analizę Ośrodka Studiów Wschodnich
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2016-10-26/rozmowy-o-koalicji-rzadzacej-na-litwie

  (naprawdę, cieszę się że dorobiliśmy się takich instytucji).

 5. Rosjanie nie tylko dbają o swoich rodaków za pomocą dostępu do rozgłośni radiowych w ojczystym języku.
  Będąc w Macedonii zdziwienie moje wywołał jeden z monastyrów (Bigorski). Spłonął w 2009 roku a wszystko zostało odbudowane błyskawicznie najlepszymi materiałami. Zastanawiałam się skąd w biednej Macedonii wzięto tyle kasy na remont – a właściwie odbudowę od podstaw.
  Sprawa wyjaśniła się w Ochrydzie. Tam zupełnie przypadkiem natknęliśmy się na wizytującego odbudowę innego monastyru, popa rosyjskiej cerkwi.
  Wizyta, była na tyle ważna, że popowi towarzyszył w sposób służalczy(tak to odczułam) prezydent Macedonii.
  Oczywiście papierów nie widziałam, wydaje się jednak jednoznacznym, że Rosja wspiera cerkiew macedońską.
  To takie łagodne, acz bardzo skuteczne poszerzanie wpływów i budowanie relacji.
  Marzy mi się aby polski rząd odkrył kiedyś Amerykę i zaczął tak postępować.
  W tej chwili szanse raczej małe, ale może w przyszłości?

 6. Chodzi mi o wspieranie w dyskretny, acz znaczący sposób.

 7. Brakuje nam mężów stanu.
  Pewnych siebie,wykształconych, o wysokim poczuciu własnej wartości ludzi, którzy chcą zrobić coś, co po nich zostanie i będzie świadectwem ich wielkości.
  Zarówno w kraju, jak i na obczyźnie.
  Ludzie władzy w Polsce, mają perspektywę swojego działania na dziś i jutro – nikt nie myśli dalej.

 8. Moim zdaniem „mniejszości narodowe” to jakiś przeżytek. Być może moje ideały są nie do spełnienia, ale Polacy na Litwie najlepiej by zrobili, gdyby na pierwszym miejscu stawiali budowę dobrobytu Litwy, a nie budowę polskich enklaw na Litwie. To samo w USA, Wielkiej Brytanii – wyjeżdżanie do innego kraju bez ambicji wejścia w tamtejsze społeczeństwo, to skazywanie się na narodowe getto.

 9. „To samo w USA, Wielkiej Brytanii – wyjeżdżanie do innego kraju bez ambicji wejścia w tamtejsze społeczeństwo, to skazywanie się na narodowe getto.”

  Prawdę mówiąc, mnie też dziwią, a nawet trochę złoszczą Polacy, którzy osiedlają się w USA, bo tam lepiej się żyje, a jednocześnie chcą pielęgnować w sobie i swoim potomstwie polskość, z odległości kilku tysięcy kilometrów strasznie kochają ojczyznę, a nawet chcieliby wpływać na jej losy. Ja nigdy się nawet nie zastanawiałem nad emigracją, ale gdybym się na nią zdecydował, to chciałbym, żeby moje dzieci czuły się już Amerykanami, jedynie polskiego pochodzenia.
  Ale z Polakami na Litwie sprawa jest inna, bo oni nie są imigrantami, byli tam od zawsze. To raczej Litwini są na Wileńszczyźnie ludnością napływową, bo przed wojną była ich tam znikoma garstka.

 10. U.W.
  Zgadzam się z Tobą, że dzisiaj to troszeczkę inaczej wygląda. Dawniej, jak u muszkieterów, jeden z nich był Gaskończykiem, a był jednocześnie Francuzem. Mnóstwa Polaków to dziwi, bo po II Wojnie Światowej staliśmy się społeczeństwem, które się uniformizowało, i dlatego wiele osób dziwi powiedzenie „Litwo, ojczyzno moja”, które wyraża miłość do swojej Małej Ojczyzny.
  A co do polityków – no cóż – grają emocje i sentymenty.
  ——————–
  Mario!
  Nie ma na to najmniejszych szans. Prawosławie w swoim stosunku obywatel – państwo – religia jest dokładnie w połowie drogi pomiędzy islamem i katolicyzmem, w tym pierwszym obywatel = państwo, w Polsce wg Konstytucji obywatel w sprawach religii jest wolnym człowiekiem, a Polska jest państwem świeckim. I na Bałkanach, a przede wszystkim w Grecji, Macedonii, Czarnogórze, widać to doskonale, w dowodach jest zapis o wyznaniu, a popi mają olbrzymi wpływ na życie polityczne i samorządowe społeczeństw.
  ————
  Vandermerwe!
  O tych kontaktach polsko-polskich i naszych placówkach politycznych i kulturalnych za granicą mam jak najgorsze zdanie. Ale nie zmienia faktów, że Polacy na Wileńszczyźnie mieszkają kilkaset lat,a traktuje się ich jak ludność napływową, która nie ma żadnych praw.
  —————
  Gszczepa!
  Polacy robią to samo, tylko ściągają Polaków nie zwabiając ich pieniędzmi, ale kulturą, Europą (Unią), innym poziomem życia.
  ————-
  TesTequ!
  Całkowicie się z Tobą zgadzam, ale… Właśnie to ale.
  Polacy powinni budować wielkość Litwy, a nie sprzymierzać się z Rosjanami, ale tutaj widać zasadę „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”. I tu winni są Litwini, bo zgodnie z moimi przekonaniami każdy ma prawo nazywać się, tak jak chce, mieć ulicę z takimi napisami, jak ludność miejscowa chce, i nikomu nic do tego. Jak Litwini posiali wiatr (nacjonalizm), to teraz zbierają burzę (sojusz polsko-rosyjski). A wystarczyło dać ludziom swobodę.

 11. @ Torlin,

  „Polacy powinni budować wielkość Litwy, a nie sprzymierzać się z Rosjanami,”

  Przeciez jedno nie wyklucza drugiego – zapewne istnieja obiektywne powody takiej narodowej koalicji. Jednoczesnie bylbym ostrozny z sugerowaniem, ze Polacy na Litwie sa elementem wrogim nie dbajacym o dobro kraju zamieszkania.

  Pawel Lubonski,

  „Ale z Polakami na Litwie sprawa jest inna, bo oni nie są imigrantami, byli tam od zawsze. ”

  Nie wiem czy akurat element czasu ma jakies znaczenie – zreszta bywa obosieczny. Czy przypadkiem ludzie mieszkajacy na danym terenie nie winni miec zagwaratowanej rownosci praw bez wzgledu na pochodznie, religie i jezyk, ktorym posluguja sie w domu. Mysle, ze w przypadku republik nadbaltyckich sami zamalowujemy sie narozniku. Jesli gromko pokrzykuje sie, ze mniejszosc rosyjska to „piata kolumna Putina” i przymyka sie oczy na na roznego rodzaju rsetrykcje wobec tej mniejszosci, to warto pamietac, ze polska mniejszosc podlega tym samym „regulom gry” jak mniejszoscia rosyjska i trudno nagle zadac dla niej „przywilejow” – jesli jedna mniejszosc jest „piata kolumna”, dlaczego inna ma nia rowniez nie byc?

  Pozdrawiam

 12. Vandermerwe: „Czy przypadkiem ludzie mieszkajacy na danym terenie nie winni miec zagwaratowanej rownosci praw bez wzgledu na pochodznie, religie i jezyk, ktorym posluguja sie w domu.”

  Oczywiście powinni. Moja uwaga dotyczyła wyrażonej przez TesTeqa sugestii, że „mniejszości narodowe” są przeżytkiem i powinny dążyć do wtopienia się w większość.

 13. To jest wszystko bardzo trudne. Właściwie nie ma dobrego rozwiązania. Bo przeanalizujmy:
  1. Litwini w Polsce – jedno dawne miasto, a teraz wieś Puńsk, i niewielka mniejszość litewska – Polska może wspaniałomyślnie zaproponować wszystko, nic jej nie grozi.
  2. Mniejszość polska na Litwie – dość duża zbiorowość, i przy zmniejszaniu się w takim tempie narodowości litewskiej (wyjechało 500 tys. ludzi na 3,5 mln) mająca coraz większe znaczenie, budząc przerażenie Litwinów.
  3. Rosjanie na Łotwie – jeszcze w 2000 roku stanowili 30 % społeczeństwa, te liczby się zmniejszają, teraz stanowią ok. 1/4. Ale np. w Dyneburgu, o którym ostatnio pisałem, Rosjanie stanowią prawie 60 %, a Polaków jest tyle ilu Łotyszów, czyli ok. 15 %. W tym momencie mniejszość narodowa zagraża bezpieczeństwu państwa.
  4. Bo mamy przykład z odwiecznie serbskim Kosowem, co się stanie, jak mniejszość się za bardzo rozrośnie.I w tym momencie w odwiecznie serbskim Kosowie 90 % to Albańczycy, a Serbowie 7%.
  Do wyboru, do koloru, a czasami naprawdę trudno o jakieś normalne rozwiązanie.

 14. Najlepsza jest tutaj Unia Europejska, która jednak wpływa na uspokojenie.

 15. @ Torlin,

  „W tym momencie mniejszość narodowa zagraża bezpieczeństwu państwa.”

  Kto, komu i w jaki sposob zagraza? Jesli wychodzi sie z zalozenia, ze mniejszosc stanowi zagrozenie, oczywistym i samousprawiedliwiajacym bedzie siegniecie do drastycznych metod. Kiedys, piszac o tutejszych problemach , jeden z dziennikarzy zauwazyl, ze dziwnym i niebezpiecznym zjawiskiem sa intelektualne lub polityczne uzasadnienia koniecznosci ochrony wiekszosci przed mniejszoscia. Sadze, ze zagrozenie powstaje wtedy, gdy mniejszosc przestaje sie czuc rownoprawnoo czescia spolecznosci, gdy zaczyna byc marginalizowana czy nawet przesladowana.
  Informacja o emigracji 500 tys. Litwinow ( zakladam, ze mowa jest o narodowosci a nie obywatelstwie) z kraju, o ktorego tozsamosc podobniez walcza. Moze problem jest o wiele bardziej zlozony niz to moze sugerowac dyskusja o mniejszosciach stanowiacych zagrozenie dla panstwa. Moze „walka” z mniejszosciami jest proba odwrocenia uwagi od zasadniczych problemow wewnetrznych, ktorymi elity polityczne nie potrafia czy nie chca sie zajac? To sa niebezpieczne „tereny”. Zaraz po uzyskaniu niepodleglosci w Zimbabwe doszlo do masakry mniejszoci narodowej/plemiennej w Matabeleland, oczywiscie w imie ochrony jednosci i interesow mlodego panstwa – w rzeczywistosci byla to rozprawa z politycznymi przeciwnikami by zapewnic sobie niekwestionowane prawo do wladzy. Nalezy przyznac, ze dzialanie bylo niezwykle skuteczne, jednak trudno twierdzic, iz bylo zgodne z interesami spolecznosci Zimbabwe ( czy tez panstwa), czego jaskrawym przykladem jest obecna sytuacja w tym kraju.

  Pozdrawiam

 16. Vandermerwe!
  Sięgnąłeś po drakoński przykład, ale bez eksterminacji też jest sporo kłopotów. Jest kilka powodów, dla których „mniejszość przestaje się czuć równoprawną częścią społeczności, gdy zaczyna być marginalizowana czy nawet prześladowana”.
  1. Pierwszym i podstawowym powodem jest religia, od dawna twierdzę, że religia i jej wewnętrzne przepisy i postanowienia są głównym źródłem konfliktów, i mają olbrzymi wpływ na życie codzienne (obyczaje). Teraz specjalnie przejaskrawiam, ale Arab może mieć cztery żony i jak mu na to nie pozwolą, to on nie będzie się czuł ” równoprawną częścią społeczności”, i uzna, że zaczyna być „marginalizowany czy nawet prześladowany”. A Cygan ma prawo ożenić się z 12-latką. I kobietom należy wycinać łechtaczki, a mężczyzn prześladuje obrzezanie bez stulejki.
  2. Nacjonalizm – może być połączony z punktem pierwszym. Dochodzi do nienawiści wtedy, gdy mniejszość za nic nie chce przyjąć światopoglądu i zwyczajów narodu podstawowego. Nie wiem, skąd to się bierze we współczesnej Europie, ale jest też aktywny dla mnie pseudonacjonalizm, tak jak Katalonia w Hiszpanii. Z nacjonalizmem jest też związany proces przejmowania terenów jakiegoś kraju przez mniejszość narodową, a te tereny społeczność podstawowa uznaje za kolebkę. Niemcy mało co nie przejęliby Wielkopolski, Meksykanie Teksas (inna rzecz, że byłaby to sprawiedliwość dziejowa, w końcu w wyniku takiego samego procesu Amerykanie ukradli Teksas Meksykowi), a teraz Kosowo Serbom.
  3. Mniejszość związana bezpośrednio z sąsiednim, wielkim krajem. Tutaj przykładów mamy bez liku, bardzo często jest to związane z Rosją. Mniejszość rosyjska na Łotwie, mniejszość węgierska na Słowacji, mniejszość polska na Litwie. Mniejszość ta czując poparcie Wielkiego Sąsiada występuje otwarcie lub skrycie przeciw państwu podstawowemu.

 17. Strach i brak zaufania wynikają z braku poczucia własnej wartości. To inspiruje wrogość i eskalację wzajemnych roszczeń i żądań. Co powiększa strach i brak zaufania. Błędne koło…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: