Napisane przez: torlin | 03/11/2016

Turner w Skyfall

turner-zaglowiec-fighting-temeraire

Jeden z najpiękniejszych obrazów. Hoko kiedyś się dziwił, że można mieć tyle ulubionych dzieł malarskich. I co ja zrobię, że uwielbiam malarstwo. W wielkim konkursie w 2005 roku organizowanym przez BBC Radio 4 obraz ten został wybrany jako najwspanialszy obraz w Wielkiej Brytanii. Wielki żaglowiec, chluba Royal Navy, bohater spod Trafalgaru, prowadzony na złom przez nędzny, odrapany, budzący odrazę holownik parowy. Idzie nowe, rozpoczynają się lata królowania pary. W Wikipedii ten obraz jest TU.

kadr-z-filmu-skyfall

Jak wiedzą Moi Komentatorzy, którzy są od lat ze mną, uwielbiam poszukiwanie „obrazów w obrazach”. A teraz popularne wśród wielbicieli jest poszukiwanie obrazów w filmach, mają nawet swoją stronę pod nazwą „Painting in movies”. Przyznam Wam się ze wstydem, że „Skyfall” oglądałem dwa razy i za nic nie mogę sobie przypomnieć jakichkolwiek obrazów. Ale taka jest prawda, że gdy Bond (Daniel Craig) spotyka się z Q (Ben Whishaw) w National Gallery w Londynie, to na ten obraz właśnie patrzą.

skyfall-nr-3

Ale może byśmy spojrzeli na obrazy, które wiszą za ich plecami?

an_experiment_on_a_bird_in_an_air_pump_by_joseph_wright_of_derby_1768

Dla fascynatów mamy obrazy, na które obaj mężczyźni nie patrzą, bo mają je za plecami. O jednym już pisałem w swoim blogu (dałem fragment tego obrazu jako zagadkę), jedno z największych dzieł światłocienia, „An Experiment on a Bird in the Air Pump” Josepha Wrighta of Derby, znany w Polsce jako  „Doświadczenie z ptakiem w pompie próżniowej” (strona angielska TU).

the-morning-walk-gainsborough

Drugim obrazem po prawej stronie jest „Poranny spacer” (William Hallett z żoną Elizabeth) Thomasa Gainsborough.

Fascynujące.

Reklamy

Responses

 1. Jedyna metoda, żeby zaciągnąć gawiedź do muzeum, to wynająć Bonda za przewodnika… 🙂

 2. Z prawej strony Temeraire’a wisi obraz Turnera „Deszcz, para, szybkość” a z lewej „Wieczorna gwiazda”, co oznacza, że Bond z Q spotkali się w sali nr. 34.
  https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/floorplans/level-2/room-34

 3. TesTequ!
  To wcale nie są kpiny, dla mnie to jest cudowne docieranie z kulturą wysoką do szerokiej publiki. Jak Kobuszewski jako dyrygent orkiestry symfonicznej, „Bolero” Ravela grane na VIII Przystanku Woodstock przez Orkiestrę Filharmonii Wrocławskiej. Jakby Bond zechciał oprowadzać po galeriach, waliłyby tłumy. Dzięki TesTequ.
  ———–
  Gzregorzu M.!
  Dzięki, zastanawiałem się nad tym, ale ich nie odgadłem. O jednym z nich pisałem w zafascynowaniu:
  https://torlin.wordpress.com/2009/07/11/obraz-impresjonistyczno-futurystyczny/
  bo dla mnie to jest właśnie i impresjonizm, i futuryzm. Cudowny.
  „The Evening Star” mniej mi się podoba. Dzięki za uzupełnienie

 4. Świetny ten wpis. Niestety, moja znajomość malarstwa strasznie uboga. Ale dzięki Tobie Torlin, odrobinę się poprawia;-)

 5. Jak nie lubię Bonda, to ta scena jest świetna. I świetnie dopasowana do obrazu.

 6. Gszczepa!
  Szczęśliwy jestem, że Ci się podoba. Szkoda, że film jest po angielsku.

 7. „Ostatnia droga Temeraire’a” faktycznie piękna.
  A jeśli chodzi o „Poranny spacer” to dodatkowym atutem jest tu młodość i uroda spacerującej pary.

 8. Stokrotko!
  „Temeraire” to jest nie tylko piękny obraz, ale i niesłychanie symboliczny. Ale nie wszyscy wiedzą, że ten żaglowiec toczył ciężkie walki na Bałtyku w latach 1807-9, z Duńczykami i ze Szwedami, i był tam ciężko uszkodzony, sporo ludzi było wziętych do niewoli przez Duńczyków.
  Ta para na drugim obrazie to William i Elizabeth Hallett, którzy pobrali się latem 1785 roku. Zwróć uwagę na rękę Williama, na dłoń trzymającą surdut, to jest typowa poza ówczesnych arystokratów, świadcząca o ich pewności siebie, Obraz jest w ogóle niesłychanie charakterystyczny dla epoki, arystokraci lubowali się w tym, aby ich portretowano w strojach wykwintnych i wyszukanych, niekoniecznie pasujących do otoczenia. Elizabeth ubrana jest w jedwabną suknię w kolorze kości słoniowej, bardziej pasującą do ołtarza na ślub, William zaś ubrany jest w aksamitny surdut. Ale akurat ten rodzaj obrazów nie powoduje u mnie dreszczy wzdłuż kręgosłupa.

 9. Torlinie! To był ostatni Bond po angielsku. Jestem pewien, że #DobraZmiana po zamknięciu Facebooka i Twittera zażąda kręcenia następnych Bondów po polsku. 😀

 10. Na mnie Turner jakoś nie działa. Warsztatowo doceniam, ale gęsiej skórki to od tego ni dudu 🙂

 11. TesTequ!
  W sprawie aktualnego Bonda będzie napisana przeze mnie następna notka.
  ———-
  Hoko!
  To Ty jednak czytasz mój blog? Jejku, jakie to były czasy, Zeen od czasu do czasu się odzywa, Komerski nigdy. Z tych dwóch Turnerów wolę ten obraz z pociągiem na moście na Tamizie.

 12. Q: Zawsze powoduje u mnie melancholię. Wspaniały stary okręt, w poniżeniu odciągany na wysypisko. Nieuchronność czasu, nie sądzisz? A ty co tu widzisz?
  Bond: Cholerny duży okręt.
  Przepraszam.
  Q: 007. Jest nowym Kwatermistrzem.
  Bond. To musi być żart.
  Q: Dlaczego, bo nie noszę białego fartucha?
  Bond: Bo nadal masz trądzik.
  Q: Nie moja cera jest istotna.
  Bond: Twoje doświadczenie jest.
  Q: Wiek nie jest gwarancją sprawności.
  Bond: Młodość nie jest gwarancją pomysłowości.
  Q: Pewnie mogę spowodować więcej zniszczeń zanim zdążę wypić kubek herbaty w piżamie przed laptopem, niż ty przez rok działania w polu.
  Bond: Jeśli tak, to po co ja?
  Q: Ktoś musi pociągnąć za spust.
  Bond: Lub wiedzieć żeby nie pociągnąć. Trudno wiedzieć kiedy będąc w piżamie. Q.
  Q: 007. Bilet do Szanghaju. Dokumenty i paszport.
  Bond: Dziękuję.
  Q: I to. Walther PPK/S 9 mm. Ma dotykowy mikrosensor w uchwycie. Zakodowany na twoje odciski palców, tylko ty możesz strzelać. Mniej przypadkowego zabijania, więcej osobistego działania.
  Bond: A to?
  Q: Przydziałowy nadajnik radiowy. Włącz go i zacznie transmitować twoją pozycję. Sygnał alarmowy. I to wszystko.
  Bond: Broń i radio. Nie za dużo pod choinką, nieprawdaż?
  Q: Oczekiwałeś eksplodującego długopisu? Nie robimy teraz takich rzeczy. Powodzenia w terenie. I proszę o zwrócenie wyposażenia w jednym kawałku.

 13. @Torlin
  „ciężkie walki na Bałtyku w latach 1807-9, z Duńczykami i ze Szwedami”

  Ze Szwedami Brytyjczycy nie walczyli. Szwecja była albo neutralna, albo w sojuszu ze Wielką Brytanią i przeciwko Danii.

  To był w ogóle taki długi czas, że Dania walczyła i rywalizowała ze Szwecją; natomiast sprzymierzała się zwykle z Holandią, podczas gdy Szwecja sprzymierzała się z Anglią. Jednocześnie, Anglia wojowała z Holandią.

 14. Oczywiście akurat wtedy to Dania była sprzymierzona z Francją.

 15. Pogrzebałem, i rzeczywiście ciężkie walki były pomiędzy Duńczykami i Anglikami. Pamięć ze Szwecją musiała mnie zawieść, jedyne dziwne, co odnalazłem na stronie angielskiej w Wiki o historii okrętu w nawiązaniu do Szwecji, że uczestniczył w blokadzie Karlskrony w 1809 roku. Trochę tego nie rozumiem.

 16. W 2015 Powstał film angielski , Pan Turner”
  Tak opowiadał o nim jego reżyser Mike Leigh:

  „Turner był gigantem pośród artystów, pełen determinacji i nie uznający kompromisów, niezwykle płodny twórczo, o rewolucyjnym podejściu do sztuki, pochłonięty nią i obdarzony wizją wykraczającą poza jego czas. Jednocześnie był też ekscentryczny, anarchizujący, wrażliwy, niedoskonały, niekonsekwentny, czasami nieokrzesany. Potrafił być samolubny i nieszczery, skąpy i jednocześnie hojny, zdolny przeżywać wielką namiętność i poezję. »Mr. Turner« opowiada o napięciach i kontrastach pomiędzy tym jakże śmiertelnym mężczyzną a jego twórczością o nieprzemijającej wartości, pomiędzy jego kruchością a siłą.”

  U nas był zdaje się w kinach studyjnych wyświetlany. Ja go nie widziałam.

  @gszczepa

  Zajrzyj czasem do Logosa tam też są tematy malarskie 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: