Napisane przez: torlin | 05/01/2017

199 lat temu

jagiello_akademia

„Król Władysław Jagiełło nadający przywileje Akademii Krakowskiej”. Bacciarelli był jednak o wiele gorszym malarzem niż Matejko.

Każdy historyk powie Wam, że nie można ustalać żadnych dokładnych lat w procesach historycznych, a jeżeli już się to robi, są to daty umowne. Dla przykładu taką datą jest powstanie Polski po I Wojnie światowej, a cóż dopiero powiedzieć o dacie rozpoczęcia I rewolucji przemysłowej. Wielu twierdzi, że XIX wiek zakończył się w 1914 roku, a XX w 1989.

Dzisiaj mamy 5 stycznia, i mija dokładnie 199 lat od śmierci Marcello Bacciarellego i urodzin Ernesta Malinowskiego. Czyż ludzie mogą być bardziej różni jako epoka? Dla mnie to jest fascynujące, Bacciarelli to damy w ciężkich sukniach, bale, magnateria, Malinowski to pot, żelazo, myśl techniczna. Przypomniał mi się od razu obraz „Ostatnia droga Temeraire’a” Williama Turnera, przepiękny żaglowiec (Bacciarelli) prowadzony na złom przez zardzewiały parowiec (Malinowski), o którym pisałem TU.

199 lat, a jak się zmienił świat. Jedną z najpiękniejszych (moim skromnym zdaniem) notek, jaką napisałem w moim blogu, była Warszawa sprzed dwóch moich żyć, czyli 60 lat x 2 = 120 TU. I wszystko wskazuje na to, że świat nie zwalnia, a przyśpiesza.

 

 

Reklamy

Responses

 1. Czytałam Twoją notkę o Warszawie rzeczywiście interesująca;-)

  Czytam teraz ,, Dzienniki1918-1956″ dr Klukowskiego i coś w temacie notki która napisałeś nie tak znowu dawno znalazłam:-)

  Nadzwyczaj cennym dla nas przybyszem stał się Bolesław Leśmian, przeniesiony z Hrubieszowa na stałe do Zamościa na stanowisko rejenta. Jakże ciekawa to była postać! Bardzo małego wzrostu, szczuplutki, drobniutki, o rysach twarzy wybitnie semickich, rudawy, szpakowaty, łysiejący, z nieproporcjonalnie wielkimi stopami, zdawał się karykaturą człowieka. Z wyglądu nie można było domyślić się w nim wielkiego poety. […] Każde spotkanie z nim przynosiło coś nowego, jego zainteresowania były bardzo rozległe i wszechstronne. Zajmowały go zagadnienia przyrodnicze, przede wszystkim życie seksualne. Przy każdej sposobności wszczynał na ten temat rozmowę. […] Bronił się, jak mógł, przed procesem starzenia, wynajdywał jakieś nadzwyczajne środki na porost włosów… […] Kancelarią swoją nie zajmował się zupełnie, podobno nawet mało znał się na rejenturze. Pomimo swej erudycji był bardzo nieśmiały. Nigdy nie można go było namówić do publicznego wystąpienia czy wieczoru autorskiego. […]

  Dr Zbigniew Klukowski ,,Dzienniki”

  O Warszawie też znalazłoby się coś ale sprzed stu lat:-)
  Pozdrawiam ciepło:-)

 2. Świat przyspiesza owszem – trudniej tylko dociec, dokąd mu tak spieszno właściwie…

  Pozostając w temacie dat, wczoraj, 6 stycznia, minęło dokładnie 12 lat od mojej ostatniej operacji w Stanach…. Była zima stulecia. Wszystko zasypane, autobusy nie jeździły, nic…

  Moja Busia w tej zawierusze szła na nogach przez pół miasta. Pojawiła się w szpitalu, jak mnie brali na blok…

  Pozdrawiam! 🙂

 3. U.W.!
  Dziękuję za miłe słowa. O Leśmianie nawet niedawno pisałem, bo nasi senatorowie nie umieli uczcić poety, woleli Wisłę. Pzdr.
  ———–
  Celcie!
  Świat wariuje, a my razem z nim. Ale moja dobra rada, patrzeć cały czas w przyszłość, rzadko w przeszłość. Pozdrowienia

 4. Akademia Krakowska, moja Alma Mater niewdzięczna;-)

  @”Wielu twierdzi, że XIX wiek zakończył się w 1914 roku, a XX w 1989″

  Uwielbiam te dyskusje kiedy się kończy wiek, a zaczyna. Te wszystkie rozważania czy, wiek XVIII „krótki” czy „długi” przyjmować.

  Zupełnie poważnie, bardzo to lubię i mam sporo przyjemności z takich rozważań. Zwykle jestem zwolennikiem maksymalnej bliskości do „okrągłych dat”.

  Dla mnie wiek XIX kończy się w 1899, kiedy Marconi skomunikował się radiowo pomiędzy Anglią a Kontynentem, zarejestrowano aspirynę Bayera, Veblen opublikował Teorię klasy próżniaczej, podpisano konwencje haskie, Hiszpania utraciła kolonie, wybuchła (II) wojna burska, samochód (elektryczny) przekroczył 100km/h,…

 5. W tzw. międzyczasie wpisał się Gszczepa. Mnie bardziej chodziło o sprawy obyczajowe, mentalność ludzi, lata 20. to okres wyzwolonych kobiet, jeżdżących samochodami, mężczyźni inaczej się ubierali. Oczywiście rzecz jest dyskusyjna.
  ———–
  U.W.!
  Błagam, tylko nie pomyśl, że Ci zwracam uwagę, to li tylko dobra rada edytorska. Jak wpisujesz swój komentarz każdy akapit pisz ciurkiem, bez naciskania enteru, komputer sam dopasuje się do szerokości notki. Przejście do następnego zdania poprzez naciśnięcie entera robimy tylko i wyłącznie przy wprowadzaniu nowego akapitu.

 6. Wiek XXI zaczyna się zaś w 1999, kiedy z dna Atlantyku wydobyto kapsułę kosmiczną Grissoma, pojawił się Blackberry, Putin został prezydentem, Polska weszła do NATO, NATO bombardowało Jugosławię, wprowadzono Euro (bezgotówkowo), w kinach natomiast był Matrix,

 7. Torlin pisze: patrzeć cały czas w przyszłość

  Przyszłość?
  Jaką przyszłość?
  Widać tylko duży napis KONIEC.

  TesTeqowa historia cywilizacji:
  1. Emocje.
  2. Rozum.
  3. Manipulacja emocjami przez rozum.
  4. KONIEC.

 8. Gszczepa!
  Każdy ma prawo mieć własne poglądy, dla mnie nie tylko politycznie lata 90. rozpoczęły erę potwornych zmian: rozwój komputerów, globalizacja.
  ———–
  TesTequ!
  Nie widzę tego napisu. Gdzie Ty go widzisz? Może powinienem pójść do okulisty. 😉

 9. @Torlin,
  Lata 90-te to już koniec rozwoju komputerów tak naprawdę, z globalizacją podobnie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: