Napisane przez: torlin | 17/04/2017

1 prawda + 1 prawda = 2 prawdy

Na początku chciałem dać ten tekst bez żadnego mojego komentarza, ale nie mogę się powstrzymać. Jest to cudowny przykład na to wszystko, o czym rozmawialiśmy dwie notki temu. Co jest prawdą? Czy o wszystkim wiemy? Czy to nie jest tak, że chcemy, żeby coś jakoś tam wyglądało, jak nam się wydaje? Jest to doskonały przykład na niesłychane skomplikowanie rzeczywistości, wzajemnych relacji indywidualnych, zbiorowych i biznesowych.

Pierwsza prawda

Ma metr trzydzieści wzrostu, kucyk i powiewającą sukienkę. Wygląda na dziarską dziewczynkę, niebojącą się stanąć oko w oko z rozjuszonym bykiem na Wall Street. Postawiona  w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet i niewiele ponad miesiąc po wielkim Marszu Kobiet (o olbrzymiej frekwencji), okrzyknięta została  natychmiast symbolem wolności i niezależności kobiet. Obok byka najbardziej rozjuszony był jego autor, 78-letni rzeźbiarz Arturo Di Modica. Autor zagroził jej twórcom procesem w przypadku nieusunięcia pięknej figurki dziewczynki wykonanej z tego samego brązu co byk, lub jeżeli ktoś będzie dziewczynkę fotografował razem z bykiem.

Druga prawda

Nieustraszoną Dziewczynkę na Wall Street ustawił tak naprawdę fundusz inwestycyjny SSGA*, finansowy gigant obracający miliardami dolarów, promujący w ten sposób różnorodność płciową. Arturo Di Modica zaś ustawił swoją rzeźbę byka bez koniecznych pozwoleń, i kiedy już miał zostać wywieziony ten piękny symbol hossy, uratowali go mieszkańcy Nowego Jorku (jak Warszawiacy swoją palmę).

1 + 1 = 2

A może jest trzecia prawda!

Śliczne są te rzeźby (opinia własna Torlina). Warszawiacy palmę uratowali, ale takiego samego byka już nie. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych chciała postawić na placu Trzech Krzyży rzeźby przedstawiające byka i niedźwiedzia przedstawiające hossę i bessę na giełdzie. Pomysłowi sprzeciwili się parafianie z kościoła św. Aleksandra. Zdaniem rady duszpasterskiej parafii św. Aleksandra ustawienie rzeźb byłoby profanacją świątyni: „ustawienie rzeźb niedaleko kościoła będzie sprawiać wrażenie, że rzeźby są integralnie złączone z budynkiem kościoła, co może budzić mylne przekonanie, iż są symbolem biblijnego cielca spod góry Synaj, symbolu pogańskiego kultu. Powyższe może wzbudzić kontrowersje zwłaszcza wśród ludzi wierzących” – witamy w Polsce TU.

Pomysł wzięty z artykułu GW TU.

* State Street, istniejąca również w Polsce, specjalizuje się w usługach z zakresu obsługi inwestycji finansowych, a przede wszystkim księgowością funduszy inwestycyjnych, obsługą instrumentów pochodnych, wyceną papierów wartościowych, sporządzaniem sprawozdań finansowych, jak również administracją funduszami wysokiego ryzyka (hedgingowymi ).


Responses

 1. Podobają mi się rzeźby 😉

  Co do prawdy, to taka anegdotka. Kiedyś pojechałem, w zastępstwie kolegi, wygłosić krótki referat na konferencji. W programie było nazwisko kolegi, zostałem przedstawiony nazwiskiem kolegi… i potem to już tak zostało. Mimo że jasno powiedziałem jak się nazywam, że jestem na zastępstwie, już do końca dnia zwracano się do mnie używając danych kolegi;-)

 2. Gszczepa!
  Fajna historia.
  A – biorąc pod uwagę notkę – która prawda Ci się bardziej podoba? Pewnie pierwsza, tak jak i mnie. Dla mnie to jest fascynująca historia.
  Jestem w Krakowie od 15 maja, to – jak będziesz miał czas – się zobaczymy.

 3. Prawdę mówiąc chyba druga prawda jest ciekawsza dla mnie.

  Czekam w Krakowie, czas się znajdzie 😉

 4. Nie za bardzo zrozumiałem co chciałeś powiedzieć.
  Tytuł natomiast jest fałszywy.
  1 prawda + 1 prawda = 1 prawda
  Prawda jest jak kolor kostki Rubika, a wszystko to wie PanBóg.

 5. „….promujący w ten sposób różnorodność płciową…”

  To i te „rzeczy” nalezy promowac? Poza tym sadzilem, ze fundusze inwestycyjne zajmuja sie czyms innym. Swiat sie jednak zmienis niedo poznania, „troche za Poznan” jak mawial polski satyry.

  Pozdrawiam

 6. Proponuję zabawę.
  1. Proszę sobie wyobrazić kostkę Rubika o jednym kolorze.
  2. Proszę sobie wyobrazić 6 obserwatorów z których każdy widzi tylko jedną ściankę. (wyłącznie 1 płaszyznę)
  3. Nazwijmy jakikolwiek ruch kostką Rubika przepływem informacji.
  4. Oznaczmy prawdę kolorem Pomarańczowym.
  5. W takiej sytuacji każdy obserwator ruchu jednolorowej kostki niezależnie od liczby jej obrotów widzi wyłacznie P.
  6. Pomalujmy jeden kwadracik kostki kolorem fioletowym. W takiej sytuacji jeden z obserwatorów przy każdym ruchu kostką zauważy plamkę F(ałszu) na nieskazitelnej płaszczyźnie P(rawdy)
  7. Po każdym ruchu kostką następuje głosowanie.
  Każdy obserwator naciska klawisz P albo F w zależności od dominującego koloru kratek na obserwowanej płaszczyźnie.
  PYTANIE
  Jaka jest minimalna liczba kwadracików F w zmodyfikowanej kostce Rubika by w demokratycznym głosowaniu przewagę zdobył kolor F ?
  PRAWA AUTORSKIE PIOTRUŚ

 7. Strasznie Was przepraszam za milczenie, ale miałem niespodziewane i olbrzymie problemy zdrowotne, które wyrosły raptem i nieprawdopodobnie szybko, bo w ciągu trzech godzin. Póki co uspokoiło się, ale trochę nie mam głowy do blogu.
  W związku z tym nie gniewaj się Piotrusiu, ale nie rozwiążę Twojej zagadki. Oprócz tego Piotrusiu 1 jabłko + 1 jabłko = 2 jabłka.
  Takiej promocji Vandermerwe nigdy za mało. A jeżeli fundusze chcą za swoje pieniądze promować równolegle wspaniałe idee, jak i cudowną małą architekturę uliczną, to tylko im się należą brawa.
  Gszczepa, piękna anegdotka, do zobaczenia w Krakowie.
  TesTequ – uhuhu 😉
  ————
  W formie anegdoty – WordPress pogratulował mi wspaniałego wyniku na Słowacji – 200 wejść w dniu wczorajszym, ni cholery nie wiem, o co chodzi.

 8. Torlin, zdrowiej!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: