Napisane przez: torlin | 17/12/2017

Szympansia emerytura

Autor notki – Grzesio Gszczepa. Wielkie podziękowanie i oczekuję na następny wpis Grzesia i innych Moich Blogowiczów.

Na początku lat 80-tych, w związku z pojawianiem się AIDS, powodowanej przez wirusa HIV, uruchomiono w USA duży program badań nad wirusem i chorobą. Planowano, że istotną rolę odegrają w tym programie badania na szympansach. W związku z tym planowano pozyskać znaczną ilość szympansów do użycia jako organizmów modelowych, tak, żeby można było na nich testować potencjalne leki i szczepionki. Rozpoczęto intensywny program rozmnażania szympansów do celów badawczych, w ciągu kilkunastu lat liczba szympansów w instytucjach badawczych wzrosła do ponad tysiąca.

Ponieważ zwykle spędzały czas samotnie, w ciasnych laboratoryjnych klatkach, żywione jednostajną i gotową karmą, jakość ich życia była bardzo niska.

Po pewnym czasie, w efekcie prowadzonych badań, okazało się jednak, że o ile szympansy zarażają się wirusem HIV i przenoszą go, to jednak nigdy nie chorują na AIDS. W praktyce wirus HIV jest dla nich nieszkodliwy. To zniszczyło ogromną część zapotrzebowania na szympansy do celów badań medycznych. W międzyczasie, szympansy zostały uznane za gatunek zagrożony, co sprawiło że nielegalne stało wykorzystywanie ich do badań naukowych, które nie przynoszą im bezpośredniej korzyści. Efektem było znaczące zredukowanie użycia szympansów w badaniach w ogóle.

W 2013 r. podpisana została ustawa CHIMP Act  (Ustawa o udoskonalaniu zdrowia, konserwacji i ochronie zdrowia szympansów) wprowadzająca obowiązek przekazywania szympansów niewykorzystywanych już do celów badawczych do specjalnych sanktuariów, w których mogą spędzić resztę życia przebywając w grupie z innymi szympansami w specjalnie przygotowanej przestrzeni, zarówno zamkniętej jak i na wolnym powietrzu. Żywione są różnorodnym pożywieniem, składającym się głównie z rozmaitych owoców, tak jak w naturze. Na rozmaite sposoby ich opiekunowie dbają również o to żeby im się nie nudziło, dostarczając rozmaitych zabawek i okazji do korzystania z narzędzi. Codziennie dostają również koce lub siano, dzięki któremu mogą zbudować gniazda w których zasypiają.

Jedno z sanktuariów nosi nazwę Chimp Haveni i znajduje się w Luizjanie.

Oczywiście, nie ma możliwości żeby szympansy które całe życie spędziły w laboratorium, mogły się zaadaptować do życia w naturze.


Responses

 1. Przyszło mi do głowy, że te szympansy siedzą po prostu w więzieniu. Może chociaz w okazji Świąt dostaną pod choinką jakieś smakowite prezenty i zabawki.
  Ale pewnie i tak mają tę swoją emeryturę dużo lepszą niż wiele ludzi w krajach biednych.

 2. Zacząłem poprawiać Gszczepę i wpadłem we własne sidła. Sama ustawa została podpisana przez prezydenta Clintona w dn. 20 grudnia 2000 r. Ustawa stworzyła federalnie wspierany system zapewniający całe życie opiekę nad szympansami, które zostały wykorzystane lub zostały wyhodowane lub nabyte w celu wykorzystania w badaniach przeprowadzonych lub wspieranych przez National Institutes of Health, Food and Drug Administration lub inne agencje rządu federalnego. W 2013 została wprowadzona jedynie poprawka, zostały wprowadzone Poprawki do ustawy CHIMP, modyfikujące ustawę o publicznej opiece zdrowotnej, aby umożliwić Narodowym Instytutom Zdrowia przeznaczanie większej części swojego budżetu na finansowanie opieki nad emerytowanymi szympansami w sanktuariach szympansów. Ustawę uchwalił Senat podczas 113. Kongresu Stanów Zjednoczonych.
  —————–
  Stokrotko!
  Ja rozumiem, że jesteś z całej olbrzymiej grupy ludzi nienawidzących cyrków, ZOO i badań na zwierzętach. Nad tym wszystkim możemy dyskutować, ale tutaj mamy konkretną ilość zwierząt już urodzonych w niewoli – i co z nimi zrobić? Wypuścić? Nie dadzą sobie rady. Przysposobić? Tak można zrobić jedynie ze zwierzętami urodzonymi w niewoli, ale natychmiast po narodzeniu odsuniętych od jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem. Oddać do cyrków czy ZOO? Uważam działanie rządu amerykańskiego za słuszne. Stokrotko, skoro się nie zgadzasz, to powiedz, co zrobiłabyś z tym tysiącem małp? pzdr

 3. Tych poprawek było kilka (np. z 2007 r.), 2013 rok jest istotny że wtedy nastąpiło przeniesienie prawie wszystkich „państwowych” szympansów z Narodowego Instytutu Zdrowia do sanktuarium, co było możliwe właśnie dzięki zwiększonemu finansowaniu.

 4. Alez zgadzam się. Przecież nic lepszego nie może ich spotkać.

 5. A tak wygląda sanktuarium w Afryce, prowadzone przez Jane Goodall:

  przeznaczone dla szympansów których rodzice padli ofiarą kłusowników itp.

 6. Czytajac powyzszy esej pomyslalem o filmie „Noc Iguany” ( The Night of the Iguana)z Richardem Burtonem w roli glownej ( nota bene doskonale zagrana). Glowny bohater w czasie jednej z rozmow mowi, ze zbiera dowody na okrucienstwo czlowieka wobec Boga. Zapytany, co ma na myslil mowi o zanieczysczeniu atmosfery, rzek i zabijaniu „stworzen bozych”. Stwierdza, ze nawet czlowiek rowniez zmienil sam siebie i nie jest stworzeniem na „wzor i podobienstwo boze”( moje uproszczenie).Ciekawe spostrzezenie, zwazywszy, ze film powstal w 1964 roku ( opowiadanie w 1948 zas sztuka w 1961 ale nie wiem czy zawieraja wspomniana wymiane zdan), gdy sprawa wplywu czlowieka na srodowisko i ochrona tegoz nie byly w centrum zainteresowania

  Pozdrawiam

 7. Mnie osobiście bardzo podobała się notka Gszczepy. Zachęcam innych do napisania, co Was cieszy, boli, ja to z chęcią opublikuję. A Grzesiowi dziękuję bardzo.
  Cóż, nasz człowieczeństwo uzewnętrznia się w naszym stosunku do Braci Mniejszych. Czasami jest trudno, jak np. mój staruteńki pies zaczyna generować nieprawdopodobne koszty. Z tym, że jestem człowiekiem spokojnie i z szacunkiem podchodzącym do spraw przyrody, nie jestem zwolennikiem jej obrony za każdą cenę, jeżeli my tak nią sterujemy, musimy ingerować w sprawy zwierząt i roślin. Tak jak teraz bobrów, kormoranów, dzików i żurawi jest po prostu za dużo.

 8. Muszę przyznać, że ‚Grzesio’ to dawno nikt mnie nie nazwał 😀

 9. No i widzisz, co Cię spotkało!!!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: