Napisane przez: torlin | 10/02/2018

To jaki będzie teraz czas? Bo ja się już zgubiłem

PSL zaproponowała, aby nie zmieniać już czasu letniego na zimowy, i podpisały się pod tym właściwie wszystkie kluby. A ja uważam, że to jest kretynizm, i mam dwa argumenty, jeden wagi superciężkiej, a jeden taki sobie, depresyjny.

Pierwszy i podstawowy, to że cała Unia zmienia. To, że PiS uważa, że wszystko powinniśmy robić przeciw Unii, nawet gdyby to miał być największy kretynizm, ale pozostałe partie? Tak, to mamy kłopot przez dwa dni w roku, po zmianie jakiekolwiek wyjazdy turystyczne czy wysyłanie ładunku (np. pomiędzy Polską i Niemcami) będą zatrważające w uzgodnieniach.

Drugie, to dla największej liczby ludzi będzie związane z mniejszą ilością słońca. Podstawowym czasem w Polsce jest czas zimowy, tako rzecze Wikipedia: „Dlatego zimą wraca się do czasu podstawowego – w Polsce czasu środkowoeuropejskiego, zwanego również zimowym”. Jeżeli zostaniemy przy czasie zimowym, to nawet 22 czerwca już będzie ciemno o 21, jeżeli zostawimy czas letni, to w najgorszych dniach końca grudnia i początku stycznia nawet o 9 będzie ciemno.

Ja bym nie zmieniał.

I w końcu nie wiem, czy ma zostać czas zimowy, czy czas letni?


Responses

 1. Kilka dni temu wyczytalem, ze w Unii tez zastanawiaja sie nad rezygnacja ze zmian czasu. Po tej stronie globu roznice dlugosci dnia i nocy w ciagu roku nie sa az tak duze jak w Europie. Jest jednak inna ciekawostka. Poludniowa Afryka jest nominalnie w trzech strefach czasu. Wschodnie wybrzeze winno byc 1 godzine do przodu zas zachodnie 1 do tylu. Te roznice sa zauwazalne jednak na terenie calego kraju obowiazuje wspolny czas bez zmian na czas letni i zimowy. I jakos sie zyje, NIe ma zwiazanego z tym wszystkim zamieszania.

  Pozdrawiam

 2. Panu z PSL-u coraz bardziej się mąci wszystko w głowie. Po prostu bliski
  kontakt z polityką niemal każdemu mózg uszkadza.
  Jego pełne entuzjazmu okrzyki na temat czasu letniego przyprawiają mnie o mdłości. Człowiek jest po prostu niedouczony i nie wie o tym, że właściwym, zgodnym z naturą czasem jest dla nas czas zimowy. Ale wiadomo- nie ma czym człowieczek zabłysnąć to choć tym chciałby.
  Wykoncypował, że zmiana czasu jest na tyle neutralna politycznie, że wszechmocny prezesik przełknie to bez problemu i nie stanie okoniem.
  I potem Pan z PSL-u będzie z dumą opowiadał swoim, że dopiął swego i czas w Europie zmienił na jeden.
  Miłego;)

 3. Większość świata nie zmienia i do tej większości powinniśmy się dopasować. Na co dzień współpracuję z ludźmi z Azji i każda zmiana czasu powoduje problemy. Zdecydowanie popieram rezygnację ze zmiany czasu, zwłaszcza że te zmiany powodują rozstrój w rytmie snu.

  Natomiast, czy to będzie czas letni czy zimowy, obojętne, przyzwyczaimy się.

 4. Zacny Torlinie, sprawa jest oczywista. Należy poczekać aż UE coś ustali a następnie natychmiast wprowadzić czas od ustalonego odmienny. Natomiast w tak zwanym międzyczasie, skoro już o tym, należy idąc za światła myślą jednego z posłów dokonać zmiany treści książki Nałkowskiej Medaliony aby wspomnianą treść doprowadzić do zgodności z ustawą. Proste, proste.
  🙂

 5. Jest czas astronomiczny i letni. Obojętne mi jest co i jak będzie się nazywało, byle tylko nie mącono raz ustalonego porządku – czyli nie zakłócanie rytmu, jaki nam serwuje przyroda. Tak im dopomóż ROZUM.

 6. Tę zmianę czasu wprowadzono z jakichś powodów. Więc jeśli ma to być odkręcone, to jedno z dwojga: albo przesłanki do ówczesnej decyzji znikły czy też przestały być istotne, albo się ludziom zwyczajnie odwidziało, w podobny sposób, jak średnio raz na dekadę zmieniają się poglądy na to, co jest szkodliwsze, masło czy margaryna. Nam nadzieję, że zachodzi ten pierwszy przypadek, bo przyjemniej jest wierzyć, że ludzkość w najogólniejszym planie zachowuje się racjonalnie.
  Mnie osobiście jest wszystko jedno, zmienny czas czy niezmienny.

 7. Oryginalnie zmianę czasu wprowadzano podczas Pierwszej Wojny Światowej. A potem, to już różnie bywało. W Polsce czas czasem zmieniano, czasem nie.

 8. Pozwolę sobie na odpowiedź ogólną, wbrew moim zasadom, ale po prostu powtarzałbym się w argumentacji, a tak mogę lekko zniuansować zindywidualizowanie odpowiedzi.
  Jestem całkowicie za zostawieniem zmian czasowych tak jak dotychczas. Zastanawiające jest, że żaden z moich Komentatorów nie odniósł się do moich argumentów (tylko Szczurek napisał o UE). Powtórzę, czas naturalny, astronomiczny dla Polski to jest czas zimowy. I co? Będziemy spać w lecie, jak jest słońce na ziemi, a wieczorem siedzieć przy lampach? Wiem, że zmieniły się (przesłanki do ówczesnej decyzji – Paweł), nie ma tak wielkich oszczędności w prądzie.
  Czy rzeczywiście większość świata nie zmienia (Gszczepa)? Wystarczy wziąć mapkę z linku do Wikipedii i zobaczyć, że MÓJ ŚWIAT (czyli UE + USA) zmienia, a dla mnie to już jest cały świat.
  I całkowicie zgodzę się z Anabell, że PSL nie ma już lepszych tematów – wstyd.
  Pozdrowienia dla wszystkich

 9. @Torlin,
  UE+USA to ledwie 10% ludności świata.

 10. @ Torlin,

  Powtorze komentarz, ktorego nie zauwazyles. W UE tez zaczyna sie ruch na rzecz pozostania przy jednym czasie przez caly rok. To bylo nawet w polskiej prasie ( chyba GW). Zmiana czasu ma podobniez oszczedzac energie. Nie jest to jednak az tak oczywiste, gdyz za naszego zycie zmiennosc czasu wprowadzano i likwidowano. Z czasu pracy w Polsce pamietam, ze w zimie wstawalem do pracy gdy bylo ciemno i wracalem z pracy, gdy zapadal zmierzch, niezaleznie od tego czy czas zmieniano czy nie. Poza tym przesadzasz. W Europie dzien w lecie jest bardzo dlugi i zmiana czasu o jedna godzine niewiele daje – na dobra sprawe jest jasno, gdy wstajesz i jasno jesli idziesz do lozka zgodnie z zegarem.

  Pozdrawiam

 11. Może jestem nudny Gszczepa, ale dla najważniejsze 10%. Tak jak dla mnie 10% narodu będące inteligencją jest ważniejsze od całej reszty i jest najważniejszym 10%. Tak Unia i USA są ważniejsze od całej reszty.
  —————
  Vandermerwe!
  Ależ zauważyłem, i jeżeli cała Unia zmieni, to my musimy się podporządkować. Ale czy mam prawo mieć swoje poglądy na ten temat? Wolę pozostawienie tego bez zmian.

 12. @ Torlin,

  Nie komentowalem Twego osobistego pogladu, gdyz kazdy z nas ma swoj. Mam natomiast watpliowsci do uzasadnienia.

  Pozdrawiam

  P.S.

  „Tak Unia i USA są ważniejsze od całej reszty.”

  Odrobina megalomanii nigdy nie zaszkodzi.

 13. Bo ja wiem, czy megalomanii Vandermerwe. A Tobie się nie zdarza powiedzieć, że Twoja rodzina jest dla Ciebie ważniejsza niż wszyscy ludzie pozostali.
  Ps. Moim zdaniem tłumaczenie moje jest jak najbardziej logiczne.

 14. Natomiast ja uważam że o jakości armii decyduje korpus podoficerski, a punkt ciężkości świata znajduje się teraz w obrębie Pacyfiku.

 15. Torlinie.
  Jeden z tych czasów (nie chce mi się sprawdzać, który) jest po prostu czasem fałszywym. A co do superwagi „argumentu”, za Łysiakiem bodajże, przepisuję: jedzmy gie, miliony much nie mogą się mylić.
  I masz rację. PiS uważa, że powinniśmy robić wszystko przeciwko UE. Dlatego do tej UE nas wprowadził. I dlatego codziennie żmudnie przepisuje dyrektywy z UE na polski i je uchwala.
  Ty się dobrze czujesz???

 16. Ja się Bekasie bardzo dobrze czuję. Wpadasz raz na kwartał, raz na pół roku, wrzucasz swoje obsesje do mojego blogu i znikasz. Zdaję sobie sprawę, że znamy się chyba z dziesięć lat, więc długość znajomości zobowiązuje. Co chciałeś osiągnąć tym wpisem? Żebym pokochał PiS? Żebym znienawidził Unię? A Łysiak to jeden z ostatnich ludzi, których należałoby cytować. Żebym go pokochał za kretyńskie porównania?

 17. Torlinie.
  Wpadam częściej. Rzadko piszę.
  I nie wiem co w moim wpisie miałoby być obsesją?
  Możesz sprecyzować?
  I do niczego Cię nie namawiam. Kochaj i nienawidź kogo chcesz. Jesteś dorosły. Oczy masz. Rozum też. Tutaj dodam tylko, że PiS jest partią arcysocjalistyczną, więc może mógłby Ci pasować?

 18. Na tym właśnie polega Twoja obsesja, do traktowania wszystkich poza fundamentalistycznymi liberałami jako socjalistów. Ten sam proces przebiega u tzw. prawicowców, dla których Hanna Gronkiewicz-Waltz też jest socjalistką. A kiedyś była kandydatką tych środowisk w konwencie Św. Katarzyny. U Ciebie socjalistyczna jest i Unia, i PiS, i PO, i pewnikiem Nowoczesna, że o SLD czy Razem nie wspomnę. Ten sam proces myślowy co u JK-M.

 19. Torlinie.
  Odpowiedz, proszę, co było obsesyjnego w moim pierwszym wpisie?
  Co do p. Gronkiewicz Waltz. Człowiek się może zmienić, więc raz można być prawicowcem, a za chwilę lewicowcem. Przecież o tym wiesz, więc po co taki wpis? Inna rzecz, że jakoś mi się nie wydaje, by p. Waltz kiedykolwiek była prawicowcem.
  I nie „u mnie” UE, PiS i inne PO, są socjalistyczne, tylko socjalistyczne są faktycznie. Wystarczy przeczytać definicję.
  Swoją drogą. Co do socjalizmu w UE. Napiszę więcej. Nad wejście do budynku PE jest nabite imię i nazwisko: Altiero Spinelli. Istnieje tam też Grupa Spinelli. Poczytaj, proszę, o tym człowieku, możesz też posłuchać wykładów p. Karonia na jutubie na jego temat, bo manifest tego włoskiego komunisty jest podstawą programową UE. I jego program UE realizuje.

 20. Bekasie, znamy się 10 lat, i od pierwszych wpisów do blogu Kuczyna dyskusja nie zmieniła się co do joty. Dla Ciebie wszyscy są lewicowcami, tylko wolny i niezależny od państwa kapitalizm ma prawo istnieć. Oczywiście, masz prawo mieć takie poglądy, tylko fajnie, gdybyś zauważył, że 1% ludzkości posiada połowę majątku na Ziemi, coraz więcej ludzi jest dobrze wykształconych i jednocześnie wykluczonych społecznie, wielkie firmy zaczynają wykorzystywać całe społeczeństwa do swoich celów, i to wszystko kończy się rewolucjami w poszczególnych państwach. Zobacz USA, Wielką Brytanię, Polskę i cały nasz blok, Turcję, w Indiach wrze non-stop. Nie może być dalej tak, ponieważ kapitalizm pokazał straszną swą twarz. Jak pamiętam mieszkasz w Stanach, podoba Ci się to, co robią wielkie firmy bankowe, farmaceutyczne, produkcji nasion, ubezpieczeniowe, opieki lekarskiej? I tak mógłbym ciągnąć. jak dobrze zarabiasz, to nie zwracasz na to uwagi, ale spróbuj nie mieć pieniędzy, to wtedy zobaczymy.

 21. Torlinie.
  Spróbuję drugi raz.
  Odpowiedz, proszę, które moje uwagi były obsesyjne w pierwszym wpisie?
  I nie wiem czemu uciekasz od tematu, zamiast odnieść się do konkretów, atakujesz mnie, jakobym wszystkim poza sobą miał za lewicowców? Gdzie i kiedy tak napisałem? Fakt, Ty jesteś lewicowcem, ale nie dlatego że ja tak uważam, ale dlatego że popierasz lewicowe rozwiązania. I tyle.
  1% ludzi posiada połowę majątku na Ziemi? Okej, ale zwróć uwagę że taka koncentracja kapitału powstała na skutek socjalizmu, a nie kapitalizmu. Poczytaj o kryzysie z lat 2007-2009. Sprawdź ile pieniędzy państwa zdarły ze swoich niewolników i przelały na konta tzw. instytucji finansowych. Czy coś takiego byłoby możliwe w kapitaliźmie, na wolnym rynku???
  Ludzie są wykształceni ale „wykluczeni”? Nie wiem, co miałoby tutaj oznaczać to „wykluczenie”, ale jeśli ludzie ci byliby dobrze wykształceni, to raczej znaleźliby pracę czy inne zajęcie. Wielkie firmy wykorzystują całe społeczeństwa? A na skutek czego tak się dzieje?
  I nie, nie mieszkam w Stanach, a raczej w Polsce.

 22. Dajmy sobie spokój Bekasie, bo to nie ma sensu. jeżeli chodzi o obsesję, to sobie przeczytaj swój pierwszy wpis jeszcze raz. Szczególnie końcówkę.
  Jeżeli chodzi o mnie jako socjalistę, to z przerażeniem konstatuję, że w Twoich ustach zaczyna to być komplement.
  Jeżeli chodzi o „Poczytaj o kryzysie z lat 2007-2009. Sprawdź ile pieniędzy państwa zdarły ze swoich niewolników i przelały na konta tzw. instytucji finansowych.”, to po pierwsze albo by zdarły mimo wszystko, bo mają wszystkich polityków w kieszeni, albo by triumfalnie upadły. Tak to się dzieje w czystym kapitalizmie – prawda? Jest to wyjście z rozpaczliwej sytuacji banku „na wolnym rynku” – upadek, a że przy okazji miliony ludzi straciłoby oszczędności swojego życia, to taki kapitalista już nie zwraca na takie drobnostki uwagi, pójdzie na rozkurz. On na pewno nie straci.

 23. Torlinie.
  Po raz kolejny nie odpowiedziałeś.
  Trudno.
  Czytam, co napisałeś, i trudno mi uwierzyć, że Ty nie dostrzegasz prostych zależności. „Instytucje finansowe” mają polityków w kieszeni? A dlaczego? Bo ci politycy MOGĄ wpływać na gospodarkę i MOGĄ dać tym „instytucjom” pieniądze. TO NIE JEST KAPITALIZM. I tyle.
  Miliony ludzi straciłyby oszczędności swego życia, znaczy wg Ciebie na wolnym rynku. A w wyniku kryzysu 2007-2009 miliony nie straciły oszczędności życia? A te 3 biliony dolarów, które urzędnicy państwowi wypłacili „instytucjom finansowym”, to skąd się wzięły?
  Nie wiem czemu tak uciekasz od określenia siebie jako socjalisty, skoro nim jesteś, ale widzę w tym zielone światełko.
  Twoje sumienie jeszcze całe nie umarło.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: