Napisane przez: torlin | 24/02/2018

Miasto pięciusetosobowe

Rozmawialiśmy w poprzednim wpisie o językach. Że jak ludziom się zamarzy własny język, to nie ma przeproś, będą go mieli. Ale takie pragnienia mamy również w naszej ojczyźnie. Otóż z dniem 1 stycznia 2018 roku nasza nieoceniona Beata „Broszka” Szydło ogłosiła, że w świętokrzyskim powstały trzy miasta: Łagów, Wiślica i Radoszyce. Można powiedzieć, że jest to sprawiedliwość dziejowa, bo wszystkie te trzy już teraz miasta należały kiedyś do królewskich miast Rzeczpospolitej, prawa miejskie pootrzymywały w XIV wieku, a wszystkie miały je zabrane za karę przez cara po Powstaniu Styczniowym. Tylko że Torlin się czepia. Łagów ma 1.650 mieszkańców, Radoszyce 3.267, ale Wiślica – 504. To już jest przesada. Najmniejszym miastem Polski były jak dotąd Wyśmierzyce w województwie mazowieckim, ale one miały ponad 900 mieszkańców. Co ma powiedzieć ludność Kóz w województwie śląskim, gdy ich wieś ma 12 744 mieszkańców.

Wiadomość ta podziałała jak płachta na byka na inne wsie w świętokrzyskim, na mieszkańców Pierzchnicy (rynek na zdjęciu), Szydłowa i Nowej Słupi. To są miasta też zasłużone, ich historia jest właściwie kopią powyższej trójki, a najmniejsza z nich Pierzchnica z tysiącem obywateli pokazuje palcem na Wiślicę. Wójt Pierzchnicy Stanisław Strąk postanowił sprawdzić empirycznie, co mieszkańcy sądzą o przywróceniu praw miejskich ich miejscowości. Frekwencja jak na warunki polskie była znakomita, bo 65%, a spośród tych 65% za przywróceniem praw miejskich Pierzchnicy wypowiedziało się 94% głosujących. No normalnie Gomułka lub Putin. Wszystkie przyszłe miasta zbierają dokumenty, jak to zostały skrzywdzone, i wysyłają je do MSWiA. W Nowej Słupi działa Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi i ono jest najbardziej aktywne, tymczasem  Szydłowianie zawiązali Komitet Honorowy Obchodów 690-lecia Nadania Praw Miejskich Szydłowowi.

Musimy sobie zdać sprawę, że z punktu widzenia przepisów, pomocy i regulacji nie nastąpią żadne zmiany. Nie wzrosną podatki od nieruchomości, opłaty za media (woda, ścieki, śmieci), nie trzeba będzie wymieniać dowodów osobistych. Takie same będą pomoce unijne Funduszy Europejskich, i mimo, że to będą miasta, będą miały prawo ubiegać się o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

To co nam zostało? Prestiż.


Responses

 1. To teraz kolej na Kraków, żeby oprotestował fakt, że przestał być stolicą, a przecież był kiedyś.Jak tak dalej pójdzie Polska będzie światowym ewenementem pod względem ilości miejscowości miejskich.. Na miejscu tych mieszkańców trzech nowych „miast” ja bym się tak nie cieszyła- dziś mają tylko tytuł miasta, ale za jakiś czas ktoś jednak wpadnie na pomysł by podwyższyć czynsze i wprowadzić wszystkie konsekwencję faktu, że to miasto a nie wieś. To tylko kwestia czasu. I zobaczymy co wtedy powiedzą entuzjaści zamiany statusu wsi na miasto. U nas ludziom po prostu brakuje wyobrazni.
  Miłego weekendu;)

 2. Anabell!
  😀 😀 😀

 3. Jeżeli chodzi o stolicę, to pierwsza stolica było Gniezno.
  Z racji pierwszeństwa to tam powinna być przeniesiona stolica Polski.
  A może przechodnia stolica, wtedy i tę główne urzędy byłyby przechodnie a co za tym idzie i wpływy. Bo zaraz byłyby przy nich hoteliki , bary , jakieś kasyna. Jakieś gry komputerowe itd.., itd.. No całe to zaplecze.
  No cóż posłowie , czy senatorowie by się nudziło to może i domy uciechy.
  No i lotniska by mogli wracac na lono rodziny szybciutko. ☺
  No cóż koło Brzeska, świetny, złoty kanadyjski olimpijczyk z Pjongczangu na sankach , stamtąd pochodzi , świetnie mówi po polsku ale raczej uważa się za obywatela Kanady.
  Otóż w tamtych okolicach tak blisko do Niepolomic i Bochni, to w średniowieczu bogate miasta na prawie niemieckim i chyba własność królewska . Bo w tamtych okolicach sól wydobywano, narodowe dobro. Mieszczanstwo pod królem , miało się świetnie , było bogate.
  Nawet Uście Solne , ( przemysl zaden teraz ale czysciutkie powietrze dobry dojazd do Krakowa , wodociągi są i jak kto chce, w kazdym domu prad i gaz ) gdzie Raba do Wisły tę sól wozono do Krakowa stamtąd splawano aż do Gdańska.
  No a jest 40 km za obecną dzielnicą Krakowa Nowa Huta.
  Chcę przez to powiedzieć, że nie nazwa decyduje czy ośrodek spełnia warunki czy nie do dobrego życia ludzi, tylko jego ekonomia.
  Taki Radom w przyspieszonym tempie się wyludnia. Nawet statystyki podają ujemny przyrost ludzi już od paru lat.
  Ps.
  Chyba PIS w ten sposób zbiera punkty dla siebie w wyborach terytorialnych , chce się pozbyć wpływu PSLu i gra na ambicjach ludzi. 😉

 4. Generalnie Julu masz rację, to jest świadoma robota, tylko że momentami bez sensu. Ale mamy takie czasy. Jednak do Twojego komentarza mam pytania: skąd wzięłaś informację, że Niepołomice zostały założone na prawie magdeburskim? To że Bochnia, to ja wiem, ale skąd Niepołomice?
  Po drugie, według najnowszych ustaleń archeologów i historyków coraz bardziej przemawia fakt, że pierwszą stolicą Polski był Giecz 😀 .
  „świetnie mówi po polsku ale raczej uważa się za obywatela Kanady” – w ostatnim meczu Polaków w koszykówce w eliminacjach do mistrzostw świata w reprezentacji Kosowa grał były reprezentant Polski Dardan Berisha. Jest synem Polki i Kosowianina. W latach 2010-15 rozegrał 43 spotkania w biało-czerwonych barwach. Z gry dla Polski zrezygnował trzy lata temu, a od 2016 roku broni barw Kosowa.

 5. No patrz , jak wędrujemy po świecie. ☺
  Tyle, że raczej nie ma szans by J.polski stał się językiem międzynarodowym. To angielski nim jest i rządem sztuczne twory to nie zastąpią typu esperanto , czy jakoś tak. 😉
  Kiedyś angielski nawiązując do twojego poprzedniego wpisu był nasiakany innymi językami. Teraz te inne są nasiakane angielskim.
  Popatrz ile wyrazów i zwrotów w polskim są w dosłownym angielskim brzmieniu.
  Oglądam na joutubblog. Z Australii pewna rodzinę i oni dla dzieci wprowadzili jako drugi język język Chiński. Z tym językiem to też dziwnie. Bo sam Chiny to też zlepek różnych nacji i dialektow.
  Ps. Ciekawa jestem jakim językiem najbardziej używanym w dalelekiej przyszlosci na Ziemi będą posługiwać się ludzie. Wśród Azjatów , chyba tylko Koreańczycy mają alfabet , pozostali to chyba te rysunkowe hielogryfy , czy jakoś tam. Język rosyjski jest dosyć popularny w użyciu jeszcze z naszego pokolenia . Dawny blog wschodni. Teraz już tylko z wyboru.
  Mój bratanek wybrał w szkole w Krakowie prócz j.angielskiego i J. japoński dla ciekawości i poznania kultury.☺
  Ps.
  Odnośnie Niepolomic , poczytaj w Wiki, większość miast ze średniowiecza na tym prawie były zakładane w obecnej Małopolsce. Całe skupisko wokół Krakowa . Nawet ówczesne miasto Uście Solne , teraz od wieków wieś ale inna niż tradycyjna wieś , bo układ ma tą najstarszą część, jak średniowieczne miasto z ryneczkiem i domkami i starym że średniowiecza kościołem , domki wtedy mieszczan były drewniane , tak jak w starej Warszawie zaraz na początku , co po kazdym sejmiku zjeździe szlachty były palono.
  Jak byłam w zamku w Niepolomicach na festiwalu piosenek , czy ballad Dylana , to sobie w ratuszu poczytałam. Parę km. od Uscia Solnego, a tam mój brat ma domek.
  No Gniezno znane choćby z katedry i słynnych drzwi. I jakiś wydarzeń historycznych znaczących dla ówczesnej Polski.
  Giecz to z czasów chrześcijaństwa , czy wcześniej ?.. w jakim rejonie obecnej Polski leży.

 6. Jak ktoś chce być miastem, niechaj sobie będzie. Jest w tym pewien urok, podobnie jak urokliwy ryneczek ze zdjęcia.

  Różnice prawne jakieś tam są, np. w kontekście odralniania gruntów w miastach, jest to łatwiejsze.

 7. Julu!
  Giecz leży niedaleko autostrady A2 pi razy oko w połowie drogi między Poznaniem i Wrześnią. To był gród wielkopolski oczywiście.
  ————-
  Gszczepa!
  Mimo wszystko patrzę na Wiślicę z sympatią. Moje pierwsze zainteresowania archeologią przypadły akurat na wielkie wykopaliska w tym mieście, związane jednocześnie z jednym najsłynniejszych tekstów z historii Polski, fragment Legendy Panońskiej z Państwa Wielkomorawskiego z roku 880 (czyli prawie 100 lat wcześniej niż chrzest Mieszka I) czyli Żywot św. Metodego:
  „Był zaś w nim (Metodym) także dar proroczy, tak że spełniło się wiele przepowiedni jego (…). Książę pogański, silny bardzo, siedzący na Wiśle, urągał wiele chrześcijanom i krzywdy im wyrządzał. Posławszy zaś do niego (kazał mu) powiedzieć (Metody): Dobrze będzie dla ciebie, synu, ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony w niewoli na ziemi cudzej i będziesz mnie wspominał. Tak też się stało…” (znam to na pamięć). Wtedy, w latach 60. ubiegłego wieku uważano, że Wiślica była stolicą Państwa Wiślan, z dwóch powodów – dziwnej nazwy, gdyż Wiślica wcale nie leży nad Wisłą (a więc skąd ta nazwa), a po drugie Gomułka chcąc za wszelką cenę zdominować sprawę obchodów chrztu w 1966 roku kazał kopać we wszystkich starych miejscowościach, i ku zdziwieniu wszystkich odkopano kościółek Św. Mikołaja, a tam zbiorową misę chrzcielną.
  Dzisiaj troszeczkę inaczej się na to patrzy, nazwa Wiślica pochodzi od rozlewisk wiosennych, zwanych wiślicami (tutaj Nida), a nie Wiślica była stolicą Państwa Wiślan, tylko Kraków.
  I na to wszystko nałożyła się wtedy słynna książka Janusza Roszko „Książę pogański, silny bardzo” Iskier – do dzisiaj ją mam. „Поганьскъ князь сильнъ вельми сѣдя въ Вислѣ”.

 8. W temacie pierwszych stolic Polski. Czy w kontekście X wieku w ogóle można mówić o stolicy w dzisiejszym rozumieniu, czyli siedzibie centralnej administracji? W tamtych czasach w naszej części Europy stolica była tam, gdzie akurat przebywał książę ze swoją świtą i drużyną.

 9. To jest jakby jasne Pawle, używamy tego sformułowania jako pewnego skrótu myślowego. Jako stolicę zawsze będziemy uważać w tych czasach miasto najważniejsze, o największych umocnieniach i sporej liczbie ludności. Zresztą rewolucję tutaj zrobili archeologowie, kiedy udowodnili, że wszystkie najważniejsze grody w sąsiedztwie Polan zostały spalone, a nowe, potężniejsze, zostały zbudowane w latach 920 – 940, według mnie przez Siemomysła. Cały dowcip polega na tym, że Giecz nie został spalony, najpierw był rozbudowywany, a potem raptem opuszczony. Pewnikiem ciężar stołeczny poszedł w kierunku Gniezna i Poznania. Co nie zmienia faktów, że z przymrużeniem oka można powiedzieć, że najstarszą, archaiczną „stolicą” Polski (Polan) był Giecz.
  Ps. Przy Gieczu poprzednio dałem emotikon, że to jest uśmiech.

 10. A czy ktoś z obecnych tutaj pamięta, że stolicą był także Płock?

 11. Pozwolę sobie podać link do mojego tekstu na temat Płocka:
  http://pisarze.pl/index.php/publicystyka/7068-jadwiga-smigiera-piata-stolica-.html?highlight=WyJqYWR3aWdhIiwic21pZ2llcmEiLCJqYWR3aWdhIHNtaWdpZXJhIl0=

 12. Ciekawe.

  My tu w Krakowie, zawsze z pewnym niedowierzaniem, że na północy jest jakaś cywilizacja 😉

 13. Bardzo Ci dziękuję Stokrotko za wpis i za link, z przyjemnością przeczytałem.
  —————-
  Gszczepa!
  To złudzenie optyczne, tu nie ma żadnej cywilizacji 🙂

 14. Kraków nigdy nie przestał być stolicą. Nie ma aktu prawnego pozbawiającego go tejże stołeczności, zaś Warszawa do rozbiorów była oficjalnie „tylko” Miastem Rezydencjonalnym Królów Polskich. Oficjalnej sankcji dla stołeczności Warszawy dała dopiero stalinowska konstytucja z 1952 roku, taż sama do której wpisano nierozerwalność przyjaźni polsko-radzieckiej… Tandem w sensie prawnym ja rozumiem, że stolice są dwie…
  Kłaniam nisko:)

 15. „To złudzenie optyczne, tu nie ma żadnej cywilizacji.”

  To nie tak, podział jest południkowy. Wszyscy wiedzą, że granicą Europy jest Wisła. Praga, Grochów, Białołęka – to już Azja.

 16. Po tym jak „moja” miejscowość (coś tak jak Radoszyce), staraniem jednego ambitnego, dość dawno temu została miastem, wszystkim ambitnym w promieniu 30-40 kilometrów przeszła chęć na takie przekształcenie. Najbardziej ucierpiała oświata.

 17. Wachmistrzu!
  Dla Ciebie wszystko, dla mnie Kraków może być stolicą. Pomijając sympatię do wszystkich Moich Krakusów (w kolejności alfabetycznej, aby nikt nie poczuł się urażony): Gszczepa, Marek (mój brat cioteczny), Szymon i Wachmistrz, i do samego miasta, które uwielbiam – jest jeszcze jedna rzecz poruszana szczątkowo przy nazwie Macedonii i dyskusji o językach. To jest moja całkowita obojętność na tego rodzaju „zaszczyty”, może być i 5 stolic Polski, obok może być inna Polska, nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Dla mnie moje poglądy, mój osąd, moje wrażenia są najważniejsze, a reszta jest nieistotna. Z Pawłem kiedyś rozmawialiśmy na ten temat, że ja taki jestem w życiu, nie mam ciągot do władzy i pieniędzy, dokładnie z tego samego powodu.
  —————
  Odpowiem Ci przewrotnie Pawle, ale jednocześnie i z przymrużeniem oczka, i na poważnie. Prawdziwa cywilizacja od przebrzmiałej dzieli na świecie 45 równoleżnik na półkuli północnej. Dawniej oczywiście było inaczej, wielkie cywilizacje na południe od tego pararella były najważniejsze na świecie, dzisiaj prawdziwa cywilizacja jest na północ od tej linii. Żeby Was rozzłościć napiszę, że paradoksalnie granica ta przebiega pomiędzy Vukovarem i Belgradem.
  —————-
  No zobacz Tempie, nie wiedziałem. Nie napisałbyś odrobinę więcej na ten temat? To ciekawe.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: