Napisane przez: torlin | 13/05/2018

To nie na moje nerwy – bez komentarza

Dom Kanta, własność Kaliningradzkiego Obwodowego Muzeum Historii i Sztuki.

Подробная информация об объекте

Регистрационный номер: 391430097260005
Наименование объекта: Ансамбль „Усадьба пастора прихода Юдшен, связанная с жизнью и деятельностью философа Иммануила Канта, XVIII-XIX вв.”
Местонахождение объекта (адрес объекта): Калининградская область, Черняховский район, поселок Веселовка, улица Зеленая, дом 23
Категория историко-культурного значения: Регионального значения
Основная типология: Памятник истории
Сведения о дате создания: XVIII-XIX вв.
————-
Dla Gszczepy:
Szczegółowa informacja o obiekcie
Numer rejestracyjny: 391430097260005
Nazwa obiektu: Zespół „Dwór pastora parafii Judtschen Daniela Ernsta Anderscha, związany z życiem i twórczością filozofa Immanuela Kanta, XVIII-XIX w.”
Lokalizacja obiektu (adres obiektu): Obwód Kaliningradzki, powiat Czerniachowski, wieś Wiesiełówka (dawniej Judtschen), ul. Zielona, 23
Kategoria o znaczeniu historycznym i kulturowym: Znaczenie regionalne
Podstawowa typologia: Pomnik historii
Informacje na temat daty utworzenia: XVIII-XIX wieku.

Responses

 1. Osobliwa wizytówka owego Muzeum Historii i Sztuki.
  Ale nie mogę powiedzieć, że u nas było dużo lepiej, do lat 70′ przepadło wiele pięknych obiektów, rozebranych po kawałeczku przez okolicznych mieszkańców.

 2. Widzisz Anabell, nie przekonują mnie argumenty: „a u was biją Murzynów”. To, że się coś źle dzieje w innych państwach nie oznacza, że tak ma prawo być wszędzie. Putin odwiedził „zabytek” w kwietniu 2013 roku i obiecał, że da pieniądze. A nawet stwierdził stwierdził, że postać Immanuela Kanta powinna być symbolem obwodu kaliningradzkiego.

 3. W moim mieście kamieniczki z XIX wieku, nadal straszą a pomieszkiwali, czy urodzili się tam znani Polacy jak np. :
  Jacek Malczewski , Leszek Kołakowski, Józef Brandt itd…
  Kamieniczki urokliwe ale po reprywatyzacji bardzo zaniedbane. Góra pusta , lokatorzy pouciekali , dół albo banki albo ciucholandy. Wszystko to stoi obok w pietyzmie odrestaurowanych kościołów.
  Jeden z blogerów zwiedza dolny Śląsk i zdjęcia pokazuje , to też kościoły pięknie odnowione , natomiast te stare , pałacyku , zamki widać tylko ślady piękna , może jeden na kilkanaście , jak trafił na nowego właściciela , którego stać na odnowienie . Bo raz zabytek , bo dwa pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Nie wiem , może dane gminy mają inne potrzeby na dofinansowanie z Unii , które są ważniejsze. W każdym razie zadbane są tylko te ważniejsze znanych rodów budowle inne niszczeja powiedziałabym w trybie przyspieszonym.
  W mim mieście tylko Rynek i parę kamieniczek tych najstarszych jest odnowionych Z reguły te gdzie ureguowano prawa własności ,tj.gdzie przejęło je miasto. 🙂

 4. Julu!
  Żyjesz w nieszczęsnym mieście, które nie miało szczęścia ani do historii, ani do polityków. Dzięki Unii zrobiono mnóstwo w tym kierunku, naprawdę. Tak jak wyglądają niektóre polskie miasta, to jest bajka, z zabytkami włącznie. Nie chcę przesłodzić, na pewno jest jeszcze mnóstwo do zrobienia, ale odwalili w ostatnich latach kawał dobrej roboty.

 5. Znajomy bloger żyje w Głogowie i u niego podobnie jest w jego mieście i w cudownej okolicy. Torlin wychyl swojego nosa poza Warszawę. Nawet Kniez pisał ileż to domów zabytkowych zniknęło w Lublinie , bo zostały zaniedbane z różnych przyczyn . ☺

 6. No jak Kneź napisał – to inna sprawa 😉
  Jeżdżę dużo po Polsce (przyznaję – raczej jeździłem) i to nie jest tak. Wpadek, zaniedbań było oczywiście mnóstwo (takie przerażenie wywołał u mnie Lądek Zdrój), ale jest mnóstwo ślicznych miejscowości: Jelenia Góra, Złotoryja, Kołobrzeg, Chełmno, Białystok, Elbląg, odremontowane, przepiękne. Niestety, bardzo dużo zależy od gospodarzy, Unia dawała na to mnóstwo pieniędzy. Popatrz na większe miasta jak Toruń, Gdańsk, Sopot.

 7. Porownujesz Trójmiasto, gdzie jest sama elita platformy i solidarności jest ?!…
  Toruń ?!.. , o które dba ” ojciec Rydzyk” ?!….

  Fakt ,że dużo zależy od włodarzy , i czy im się chcę, czy nie traktują swojego stanowiska jako trampoliny do stolicy itd.. 😉

 8. Co ma do tego Platforma Julu? Co ma do tego Ojciec Rydzyk? Prezydentem Torunia jest SLD-owiec. Tarnów, Sieradz, Olsztyn, Olkusz, Świnoujście, Grudziądz, Sanok. Za łatwo moim zdaniem przenosisz preferencje partyjne do konkretnych samorządowców, bo czyż można naprawdę utożsamiać jednoznacznie takie osoby jak Adamowicz, Karnowski, Szczurek, Dutkiewicz, czy słynny Tyszkiewicz – prezydent Nowej Soli tylko z PO? Moim zdaniem są to ludzie mający nowoczesne, unijne, liberalne poglądy, tak jak ja, i pewnikiem tak jak ja oburzyliby się na samą myśl o wtłoczeniu ich do szufladki pt. „działacz PO”. Całą tę gromadę nazwałbym raczej ruchem społecznym niemającym swojej reprezentacji politycznej.
  A który z ww. samorządowców „traktuje swojego stanowisko jako trampolinę do stolicy”? Bo ja z wyjątkiem stanowiska prezydenta m.st. Warszawy takowego nie widzę.

 9. @ Torlin,

  Rzeczywiscie wiele zalezy od gospodarza ale nie tylko. Podajesz przyklad Sopotu. Spedzilem tam lata dzecinstwa a i pozniej jezdzilem. Trojmiasto bylo zawsze inna Polska, moze z racji bardziej bezposredniego kontaktu z zewnetrznym swiatem. Na drugim biegunie Lodz (tez kilka lat zycia), ktora przez wszystkie lata istniala w cieniu Warszawy a i dzisiaj mimo przemian nie nalezy do zbyt dynamicznie zmieniajacego sie miasta. Wroclaw – przyslowiowy przyklad sukcesu przemian. Wiele sie zmienilo ale jesli zrobisz krok poza miejsca wyfasowane by przyciagnac inwestorow, wieje zgroza, niejednokrotnie III swiatem w calej krasie. Wszystko to nie jest proste, gdyz istnieja zmieniajace sie priorytety, czesto w imie politycznych zyskow. Niestety historia i czas miniony musza czekac na swa kolejke.

  Pozdrawiam

 10. Samorządowcy co roku jeżdżą do Warszawy walcząc o swój budżet.

  Nikt mi nie powie , że to gdzie mieszkają wpływowi politycy nic nie znaczy.

  Radom zawsze był miastem , skąd większość urzednikow uciekala do Warszawy. Pracujac w urzedzie w Radomiu staral sie o prace w urzędzie w Warszawie , tam o mieszkanie i większe zarobki. Sama mam takich znajomych.

  Także pewne urzędy , oddzialy sądownictwa , dziwnym zbiegiem okoliczności były przenoszone do Warszawy. ☺

 11. Żeby zabytek był w dobrym stanie, potrzebne są dwie rzeczy: właściciel, któremu na obiekcie zależy, oraz pieniądze, zwykle duże pieniądze. Nie wystarczy biadać, że dziedzictwo niszczeje.
  Na moje oko ten dom Kanta jest w takim stanie, że nie bardzo już nadaje się do remontu, lecz raczej do rozebrania i odtworzenia z nowych materiałów.

 12. Julu!
  Sąsiedztwo wielkiego miasta, szczególnie tak drapieżnego jak Warszawa, przyznaję, jest frustrujące. Ale ciągle powtarzam, że Radom w dalszym ciągu nie wykorzystuje swoich możliwości.
  ———–
  Vandermerwe!
  Mówisz o trzecim świecie, jeżeli tylko zboczysz z pięknych alei. Ale musimy pamiętać Vandermerwe, jak to niedawno wyglądało. Nie od razu Kraków zbudowano, wszystko powolutku, ale idzie naprzód.
  —————-
  Pawle!
  W Rosji – przypuszczam – tego rodzaju zasady nie istnieją. Car wprawdzie obiecał pieniądze, ale póki co nie wywiązał się z obietnicy. A Kaliningradzkie Obwodowe Muzeum Historii i Sztuki jako właściciel wykona to, co mu car przykaże. I nic ponadto.

 13. Dużo takich pięknych zamków , palacykow jest na Dolnym Śląsku.
  Niektóre już do nieodtworzenie, bo rozkradzione przez Polaków.
  Szabrownikow powojennych i innych. A to też grupa Niemców , którzy również i pozytywnie zapisali w historii ludzkości w różnych dziedzinach .😉

  Radkiem się nie przejmuje . Z miasta przemysłowego stało się sypialnia.
  Moi młodsi krewni wyjechali tam , gdzie mają pracę , czyli do Warszawy i Krakowa i do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ja spokojnie dobijam do emerytury a potem będę ich odwiedzać . 😆

 14. Nie Radkiem , tylko Radomiem. 😊

 15. Też kwestionował bym opinię Torlina, że nie wypada krzyczeć, iż „u was murzynów biją”. Bo jest dokładnie na odwrót, Anabell bardzo celnie wskazała, że właśnie czasem „u nas biją”, że właśnie u nas wiele cennych zabytków zostało skutecznie zdemolowanych przez słabość państwa.
  Innymi słowy możemy czuć smutek, rozgoryczenie, że u sąsiada niszczeje cenny ślad kultury – ale wypominanie że obcy prezydent coś obiecał i nie dotrzymał czy nie dopilnował..

 16. Julu!
  Przecież ja nie kwestionuję, że w Polsce mnóstwo się zmarnowało. Tylko to ciągłe powtarzanie o zmarnowaniu powoduje, że nie umiemy zauważyć tego, co się stało w małych miastach. Napisałaś, że ja nie wyściubiam nosa z Warszawy, to dałem Ci przykłady odnowionych polskich miasteczek (właśnie przede wszystkim dolnośląskich i małopolskich, ponieważ tam peregrynowałem).
  A jak napisałaś o Radku to myślałem, że tak po prostu nazywacie swoje miasto.
  —————
  Woziwodo!
  Właściwie mógłbym Ci powtórzyć to, co napisałem do Juli.
  A jeżeli chodzi o Putina, to o nim w podstawowym tekście nie ma, tylko w odpowiedzi Pawłowi. Ale tak w ogóle … to dlaczego ja nie mam prawa pisać o Putinie? W Polsce jak dotąd obiecywał jedynie Kaczyński odbudować wszystkie zamki Kazimierza Wielkiego.

 17. Ojtam….
  Najwazniejsze że Iljicza na Placu Czerwonym co jakiś czas konserwują
  🙂

 18. rusinowa,

  Podobno jest i mauzoleum Kanta w Kaliningradzie w Rosji.

  No cóż Lenin zakonserwowany , niczym dawni faraonowie ,czy święci gdzieś w podziemnych katakumbach. ☺

  Każdy kraj na swoją ” filozofie- religie” , której się trzyma. 😉

  My mamy swojego papieża Polaka, do którego też są pielgrzymki do Rzymu , a nawet krew popakowana w ampulkach dla tych najbardziej gorliwych wierzących.

 19. A jeszcze pomniki papieża prawie na każdym wolnym skweru w prawie każdym polskim miasteczku, chociaż ostatnio , chyba przebija to w ilości Lech Kaczyński. Coś za coś. Nie może być pustej przestrzeni. Jedni zastapieni innymi. 😂

 20. Przyznam że masakrycznie to wygląda 😦


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: