Napisane przez: torlin | 25/05/2018

Teraz Włochy ogarnęła ta sama choroba

Fragment artykułu w GW, pisze Bartosz Hlebowicz z Florencji w artykule pt. „Prawnik, niepolityk. Włosi mają wreszcie premiera:

„Conte może się pochwalić bogatym CV. I na tym polega problem. Jak doniosły amerykańska i włoska prasa w przededniu nominacji, Conte, wbrew informacji, którą umieścił na swoim uniwersyteckim profilu, nie studiował ani nie wykładał na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork. Podobnie rzecz się ma z rzekomymi studiami prawniczymi na paryskiej Sorbonie i na Uniwersytecie Maltańskim. W żadnym z tych miejsc nie ma śladu po Conte. Z kolei inna widniejąca w jego curriculum placówka naukowa, w której miał zdobywać doświadczenie prawnicze, International Kulturinstitute w Wiedniu, nie istnieje.

Włoskie gazety przypominają także, że Conte w 2013 r. był obrońcą rodziny, która usiłowała leczyć nieuleczalnie chorą córkę alternatywną metodą Stamina (polegającą na użyciu mezenchymalnych komórek macierzystych) uznaną za szarlatańską przez środowisko lekarskie. Conte wspierał też fundację promującą „leki” na nieuleczalne choroby.

– W świetle postawy Ruchu 5 Gwiazd wobec „metody Stamina” oraz zapisanej w projekcie nowego rządu zapowiedzi poprawiania ustawy o obowiązkowych szczepieniach istnieje groźba powstania rządu wrogiego nauce, który cofnie Włochy o dziesięciolecia – komentuje Federico Gelli odpowiedzialny w opozycyjnej Partii Demokratycznej za politykę zdrowotną.

Gazety włoskie przypominają wreszcie o niepłaconych w przeszłości różnego rodzaju podatkach (w sumie na ponad 50 tys. euro) nowego premiera. Spłacił je dopiero pod groźbą objęcia przez bank hipoteką jego domu w stolicy.”

Nie wiem, dla mnie to jest absolutnie niezrozumiałe. Facet kłamie jak z nut, a po wszystkich jakby woda spływała. Żeby nie było zarzutów, że u mnie tylko GW – artykuł w BBC. Chyba nie trzeba rekomendacji? 😉

Co się dzieje? I dla mnie jest szokujące, że właśnie Francja, po której się tego najmniej spodziewałem, wyszła z tej choroby sama. Kto następny wpadnie? A kto się uleczy?


Responses

 1. Rozmawiałem niedawno z kolegą który ma rodzinę we Włoszech, często tam bywa. Poziom niezadowolenia i frustracji jest duży, zwłaszcza na masowe zjawisko że zatrudniania „na szaro”, np. pół etatu na minimalnej stawce, praca na cały etat, paręset euro pod stołem. To jest stało prawdziwą plagą.

  Niedokładności w CV zostaną w tym kontekście wybaczone 😉

 2. Gszcepa!2
  To jest jedna strona medalu, ale jest i druga. Włosi nie płacą podatków. W ogóle. Jeszcze północ jak cię mogę, ale od Bolonii na południe – nic. Ja na południe od Bolonii nie byłem, ale znam to z Hiszpanii, a mam człowieka mieszkającego we Włoszech na stałe. Wyobrażasz sobie w Polsce strajk przeciw zmuszaniu do płacenia podatków? Dla Włochów państwo to jest dojna krowa, ale zapominają, że taką krowę trzeba karmić i o nią dbać.
  Mnie się wydaje Gszczepa, że sytuacja wygląda inaczej. Są dwie metody wychodzenia z kryzysu charakterystycznego dla państw południowej Europy: grecka – dalej pożyczać pieniądze, nie płacić podatków, mieć pretensję do całego świata; i metoda Hiszpanii – wzięcia wszystkiego za pysk i wyprowadzenie państwa na prostą.
  I Włosi prowadzeni drogą hiszpańską spostrzegli, że będą musieli zacisnąć pasa, zrezygnować z wielu przyjemności, mieć ograniczoną pensję, lub w ogóle ją stracić w wyniku odchudzania administracji państwowej, więc wybrali demagogów mówiących: wszystko będzie tak jak dawniej, a państwo będzie bogate.

 3. Powiem szczerze – kibicuję Północy, aby oderwała się od Południa łącznie z Rzymem. Będzie może państwo mniej turystyczne, ale za to normalniejsze.

 4. @ Torlin,

  „Są dwie metody wychodzenia z kryzysu charakterystycznego dla państw południowej Europy: grecka – dalej pożyczać pieniądze, nie płacić podatków, mieć pretensję do całego świata; i metoda Hiszpanii – wzięcia wszystkiego za pysk i wyprowadzenie państwa na prostą.”

  Niby proste i oczywiste. Niemniej czy calkowicie zgodne ze stanem faktycznym? Mozna spojrzec na to z innej strony i zapytac, jakim cudem takie panstwa jak Grecja znalazly sie w strefie Euro? Czy przypadkiem imperatywy polityczne nie pozwolily na ignorowanie realiow? Nalezy sie zastanowic, co stoi za „huraganowym” poszerzaniem UE o kraje, ktore w UE nie powinny byc? Czy za lat kilka nie bedzie biadolenia nad podjetymi w politycznych oparach decyzjami?
  Dziwisz sie klamstwom ( zalozmy, ze wszystko, co napisal jest nieprawda) nowego premiera, jednak spoleczenstwa gladko przeszly do porzadku dziennego nad klamstwem, ktore bylo fundamentem wojny z Irakiem. Autorzy tego klamstwa chadzaja dzisiaj spokojenie po „matce Ziemi” a winni stanac przed odnosnym trybunalem.

  Pozdrawiam

 5. Tym razem nie Vandermerwe!
  Już teraz nie ma co się zastanawiać, czy Grecja powinna być w Unii, czy nie. Moim zdaniem powinna, nawet jak oszukiwała, ale powinna być poddana surowej kontroli. Dramatem większości państw jest branie pieniędzy (dotacje, pożyczki, sprzedaż obligacji), ale nie przeprowadzenie strukturalnych zmian w państwie, chodzi przede wszystkim o uszczelnienie systemu podatkowego, odchudzenie aparatu państwowego, dogłębne przeanalizowanie wydatków stałych (czyli wydatków sztywnych, nie można w nich nic zmienić bez wcześniejszej zmiany prawa). Z tym wszystkim związana jest kwestia respektowania prawa, a z tym we Włoszech i w Grecji jest tragicznie.
  I współcześni demagodzy prowadzą w ten sposób dyskurs: „nam się należy”, i nic zmieniać w waszym życiu nie będziemy i nie zamierzamy. Ponieważ społeczeństwa w swojej masie są kołtuńskie, zarówno w Jemenie, jak i w Stanach, to taki tekst łykany jest jak pelikan rybę. I głosują na takiego, który więcej obieca.
  Wprawdzie nie wiem, co Irak ma do Włoch, chodzi Ci pewnie o kłamstwo. Ja nie bylem przeciwny interwencji. Jak usłyszałem o puszczeniu gazów na Kurdów uważam, że bardzo dobrze skończył.

 6. Tajemnicą poliszynela było że Grecja „masuje” statystyki. Nawet Niemcy cicho siedziały kiedy miliardy euro trafiały z Grecji do niemieckiego przemysłu w ramach kontraktów zbrojeniowych.

  Ostatnio mamy klimat nie-poszerzania Unii, co dotyka np. krajów bałkańskich. Rezultaty są takie że trafiają one coraz bardziej pod wpływ działań chińskich, rosyjskich i tureckich.

 7. Czyli na naszych oczach trwa dramatyczna walka o kolejne wpływy i nowy podział świata. No cóż Polska tak jakby zawsze będzie pod wpływem innych i tylko możemy patrzeć jak silniejsi od nas dalej walczą o swoją ziemię. 😉😂
  Ps.
  A Turcja , która jest w NATO, jakiej broni używa przeciwko Kurdom ?…
  Bo jakoś nie słyszałam by w ramach swojego państwa utworzyła „księstwo kurdyjskie”. ?!… hmm… raczej też broni , która ZABIJA. 😱

 8. @ Torlin,

  Trudno sie z Toba zgodzic. Jesli brac pod uwage analizy dotyczace Grecji problem jest bardzo zlozony. Jego skladnikami sa zarowno funkcjonowanie panstwa greckiego jak i struktura funkcjonowania Euro czy zasady funkcjonowania ECB – by wyliczyc tylko trzy. Wiele decyzji podejmowano w czasach, gdy bylo dobrze i nikt nie zastanawial sie nad przyszloscia i czasami gorszymi. Jest calkiem oczywiste, ze ojcowie tamtych decyzji ( w sumie obecne elity polityczne UE) beda bronic istniejacych rozwiazan jak okopow Swietej Trojcy winiac „leniwych i niefrasobliwych Grekow”. Jest to nawet zrozumiale ale niekoniecznie musi byc rzeczywistoscia a przynajmniej prosta i oczywista.
  Tak chodzi mi o tamto klamstwo, przy ktorym klamstewka nowego premiera Wloch to „kaszka z mlekiem”. Tymi klamstewkami sie oburzesz tamtymi zas nie – nie tylko Ty.
  Jesli „ta choroba” ogarnia kolejne panstwa, moze zle sie dzieje w „panstwie dunskim” a choroba nie jest choroba lecz reakcja na schorzenia istniejacego ladu polityczno-ekonomicznego. Rzecz nie dotyczy wylacznie Unii. Zwiazek Radziecki w rewolucyjnym zapale mial stworzyc „nowego czlowieka”. Poniosl kleske. Po upadku systemu komunistycznego liberalni ideologowie pomaszerowli ta sama droga pragnac zmienic ludzi i swiat na modle wlasnych wizji. Coraz czestsze niepowodzenia na tej drodze zwalane sa na karb populizmu, leniwych czy skorumpowanych nacji, lewicowych badz prawicowych zapedow, ingerencji sil zewnetrznych czy czystej niewdziecznosci narodow, ktorym „chciano zrobic dobrze” ale nie wyszlo – inaczej mowiac nic nowego pod sloncem i ten projekt tez zakonczy sie porazka, z leniwymi czy tez nie Grekami.

  Pozdrawiam

 9. Podzielę się swoją frustracją: martwi mnie postępująca balkanizacja Internetu, której efektem bezpośrednim jest że od wczoraj nie mogę czytać Los Angeles Times, który to tytuł w fajny sposób pokazywał bardziej pacyficzną perspektywę.

 10. Julu!
  Turcja jest jak Rosja, milimetra powierzchni nie odda dobrowolnie. Wszystko ma należeć do nich, nawet Wyborg jest traktowany jako odwiecznie rosyjski.
  ———–
  Vandermerwe!
  W tym wypadku się z Tobą zgadzam. Gdybyśmy zaczęli sprawdzać, co jest na samym dole („na dnie dna”), to ujrzelibyśmy nieprawdopodobnych bogaczy trzęsących całym światem i do których należy więcej niż połowa Ziemi. To oni wydają dyspozycje Merkel, Trumpowi czy Macronowi. Że moralność jest uważana za coś nieistotnego widać w ostatnich dniach, Total ustami prezydenta Francji wchodzi w układy z Rosją nad głowami Europy Wschodniej, nikt się przejmuje, że Rosja zaczęła nową ofensywę na Ukrainie, że Chiny budują nowe wyspy na Morzu Południowochińskim i je militaryzują, Turcja morduje Kurdów, a Izrael lata dronami nad Synajem za zgodą Egiptu.
  Dlaczego ludzi się buntują? Psycholodzy już dawno odpowiedzieli, ludzie zaczynają protestować, gdy im się poprawia, ale za wolno. Nie protestują, gdy im się pogarsza.
  Co nie zmienia faktów, ani niczego nie usprawiedliwia, że państwo powinno pilnować podatków, wydatków, rozrostu administracji i prawa.

 11. Gszczepa!
  Możesz wytłumaczyć? Bo tak naprawdę to nic nie zrozumiałem.

 12. @Torlin,
  Redakcja Los Angeles Times (i paru innych amerykańskich dzienników też) zablokowała wczoraj dostęp do swoich stron czytelnikom z Unii Europejskiej. Co mnie trochę zabolało bo sam byłem takim czytelnikiem.

  Jest to element „bałkanizacji” Internetu, fragmentaryzacji dostępu do materiałów w zależności od lokalizacji.

 13. Kolejna rzecz, która mnie zmartwiła, to przeczytałem że Polska jest jedynym krajem europejskim popierającym stanowisko USA w sprawie JCPOA.

  Po co nam to?

 14. @ Torlin,

  „Nie protestują, gdy im się pogarsza.”

  Akurat w tym krancu swiata rowniez protestuje, gdy jest im gorzej.
  Wymieniajac wszystkie „czarne charaktery” polityki swiatowej zapomniales dodac „jedyna i wyjatkowa demokracje swiata” jak i niektorych „przyjaciol” z UE.

  Pozdrawiam

 15. @ gszczepa,

  „Po co nam to?”

  Nic dobrego dla Polski z tego nie wyniknie. Jednak wedlug wielu komentarzy uwaza sie, ze ostatecznie glowne kraje UE tez sie ugna ale to nie to samo,choc efekt bedzie identyczny. Niemniej polska polityka zagraniczna dosyc dawo rozstala sie ze zdrowym rozsadkiem.

  Pozdrawiam

 16. Torlin ,
  Pokaż mi chociaż jeden silny kraj , który się ugnie dobrowolnie ze swoich terenów na rzecz słabszego.
  Raczej będzie wykorzystywał każdą sytuację by zabrać. ☺
  Ostatnio coś miało miejsce w Hiszpani. Jakiś nacjonalistyczny oddolny ruch, który szybko został stlumiony.
  Jakoś tak myślę o historycznej już ” bitwie o Falklandy” , czy długi spór o Irlandię Północna.
  Podobnie ma się z terenami między np, Francja i Niemcami. No tu jest rownowaga sil.
  Dużo można wymieniać. 😉
  Pożyjemy, to zobaczymy jak to się wszystko przegrupuje w przyszłości.
  Polska już jest , moim zdaniem , na przegranej pozycji w tych starterach .

  Vandermerwe,
  Polska polityka moim zdaniem stawia na złego konia.
  Znowu będzie w podobnej sytuacji , jak w czasie II w.s. No ale to podobny obóz doszedł do władzy. Nawet wnukom tamtych zapewnili miejsca w naszym Sejmie , czy Senacie. 😕

 17. Na każdym etapie rozwoju ewolucja preferowała, i będzie preferowała do końca świata, przeżycie mutacji bardziej dostosowanych do panujących warunków. Brutalna siła eliminowała mutacje gorzej dostosowane. Sięga to prawo również poziomu polityki międzynarodowej. Zaślepienie polityków dostrzegających wyłącznie własne idee lub własne interesy, tak dramatycznie niedopasowanych do otoczenia, jest zachwycające w swej egzotyce.

 18. @ Torlin,

  Jeszcze jedna refleksja. Piszesz o moralnosci. Niestety polityka rzadzi sie swoja wlasna moralnoscia ( panstwa maja interesy) i my, spoleczenstwo, po czesci to akceptujemy. Ktos kiedys dowcipnie zauwazyl, ze w ofcjalnych konferencjach prasowych wladz chodzi o to by”prawdy nie powiedziec i jednoczesnie nie sklamac”. Mniej lub bardziej swiadomie spolecznstwa biora udzial w tej moralnie watpliwej grze. Oburzasz sie na Fracja za robienie interesow z Rosja mimo sankcji. Jednak nie oburzamy sie na sama instytucje sankcji, ktore sa niemoralne, gdyz uderzaja przede wszystkim w tzw. masy bedac forma odpowiedzialnosci zbiorowej za czyny waskiej grupy ludzi.
  I tak dalej i temu podobnie.

  Pozdrawiam

 19. Conte zrezygnował z tworzenia rządu. Będą nowe wybory we Włoszech?

 20. Jak rozumiem rezygnacja wynikła nie z powodu „problemów osobistych” Conte, tylko raczej ze względu na kandydaturę jednego z ministrów, który okazał się eurosceptyczny nadmiernie dla prezydenta.

  Wydaje mi się to strasznie pretekstowe.

  Tak, myślę że będą nowe wybory.

 21. @ Torlin,

  Wybory beda pod koniec tego roku lub najpozniej na poczatku przyszlego. Tymczasowy premier zapowiedzial, ze jesli nie uzyska poparcia parlamentu wybory odbeda sie juz w Sierpniu. Jak wspomina gszczepa proby stworzenia rzadu przez Conte storpedowal prezydent. Wybory wyborami ale jak wynik sie nie podoba zaczynaja sie gry i gierki. Mysle, ze to, miedzy innymi, zaczyna denerwowac wyborcow i nastawiac icg „wrogo” do systemu.

  Pozdrawiam

 22. Torlin ,
  Kiedyś pisałeś na temat segregacji śmieci .
  Po co ja się morduje i segreguje swoje śmieci ?… , kiedy okazuje się – myślę , że za zgodą polskich władz a polityków na 100 % 😉 .. . , za bardzo duże pieniądze , bogatsza Europa Zachodnia , robi sobie z Polski składowisko swoich śmieci. 😦
  Polakom zabrania się palić w piecach , pod karą kontrole sprawdzają .
  A tu proszę, podobno legalne i nielegalne składowiska tych niewiadomo jakiego pochodzenia śmieci ktoś podpala.. . (sic )!…
  Trujące wyziewy nad całą Polską. 😵

 23. @ Jula,

  I – szy swiat chcac miec czysto i ladnie wysyla najrozniejsze „odpady” do biednych krajow. Oczywiscie biedny kraj dostaje oprocz smieci rowniez pieniadze. Co dzieje sie z akumulatorami samochodowymi, starymi komputerami, statkami przeznaczonymi na zlom? „Wedruja” do krajow trzeciego swiata. I tu jest dodatkowe pytanie. Co zrobimy z akumulatorami, gdy wiekszosc samochodow na swiecie bedize elektryczna? Nikt tego pytania nie zadaje, zas ja jestem przekonany, ze za psie pieniadze beda one „wedrowac” do biedy, gdzie utylizacja to kobiety dzieci rozbierajace te smieci golymi rekami.

  Pozdrawiam

 24. Bardzo Was przepraszam za milczenie, ale akurat wszystko zwaliło mi się na głowę.

 25. No i jednak wyborów nie będzie 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: