Napisane przez: torlin | 29/05/2018

Własna partia

To, co spotyka ostatnio Nowoczesną i Ryszarda Petru jest charakterystyczne dla wielu nie tylko partii, ale i firm. Ktoś coś zakłada, uważa za swoje dziecko, a później jakiś ktoś przychodzi, i to dziecko ci zabiera. Jak się przed tym bronić?

W firmach jest jedno rozwiązanie, nie wypuszczać ani akcji, ani obligacji, a jeżeli już, to żeby nie przekraczały magicznych 49,9%, to wtedy nie będzie możliwe tzw. wrogie przejęcie. Ale w partiach politycznych? Załóżmy – jestem człowiekiem w miarę znanym, ambitnym, mam poglądy, które popierają niektórzy wyborcy, i są ludzie myślący podobnie jak ja i chcący ze mną założyć partię polityczną.

Na początku jest idylla, dostaję tzw. rentę nowości, mam wpływy, swoich posłów na sali sejmowej, jestem cytowany i przez wielu ludzi bardzo lubiany. Rośnie liczba członków, zaczynam zakładać silne przedstawicielstwa wojewódzkie. Partia jest moja, to moje dziecko, nawet w nazwie jest moje nazwisko: „Nowoczesna Ryszarda Petru”.

I tak samo jak Ruch Palikota wszystko diabli wzięli, mimo że naprawdę jest zapotrzebowanie na tego rodzaju partię, chociażby patrząc na głosowania Waszego Uniżonego Sługi. Należałoby się zastanowić, jakie są przyczyny upadku tego rodzaju partii, i dochodzę do wniosku, że są one trzy w generaliach:

 1.  Ambicje nowych parlamentarzystów. Byli dotychczas radnymi, szefowali jakimś stowarzyszeniom, pracowali naukowo, a tu nagle światła reflektorów, pismaki cytują na potęgę, wyborcy piją z ust. My też chcemy coś znaczyć, co to jest, że partia nazywa się „Nowoczesna Ryszarda Petru”. A w ogóle ten Petru to się nie bardzo nadaje, lepsza będzie Katarzyna Lubnauer. I dochodzi do takich paradoksów, że żartując Ryszard Petru odchodzi z partii „Nowoczesna Ryszarda Petru”. Dokładnie tak samo było z Krukiem, raptem Vistula i Wólczanka kupiły 66% firmy i Kruk przestał być właścicielem swojego dziecka. I tak się przy okazji zastanawiam, czy przy takim wrogim przejęciu można dalej firmę nazywać „Wojciech Kruk”? Jakiś obłęd.
 2. Wrogie przejęcie posłów, specjalizuje się w tym PiS, znane jest to powszechnie pod nazwą Zjadania Przystawek. Przed laty mieliśmy komfort oglądania w szczegółach, jak to przebiega, gdy Wojciech Mojzesowicz i Adam Lipiński namawiali Renatę Beger do przejścia do PiS-u. Kaczyński nie przejmował się szczegółami, wysłał do wszystkich posłów „Samoobrony” propozycje posad rządowych w zamian za przejście.
 3.  Może najmniej ważne, ale przy zakładaniu nowej partii należałoby najpierw uzgodnić bardzo dokładnie i ze szczegółami wspólne stanowisko na temat aborcji.

Mam dla przykładu pomysł na partię, nazywam ją „Zbrojni Torlina”, efekt renty nowości i autentycznego zainteresowania powoduje, że ląduję w Sejmie jako trzecia siła. Czy jest w ogóle jakikolwiek schemat postępowania, aby uniknąć klęski? Ludzie poważni i poważani twierdzą, że jest – należy postępować jak PO i PiS, odstąpić od jakiejkolwiek demokracji. To ona rozsadza wszystko, wyjściem jest jedynie zamordyzm i wyrzucanie natychmiast ludzi, którzy odrobinę podnieśli głowę. Jakby Petru napisał w statucie, że wybory oczywiście, że mają być – paragraf 1 – wolne, demokratyczne, tajne, bezpośrednie, równe, ale w drugim, że w wyborach ma prawo startować tylko jeden człowiek – Ryszard Petru, to tego by nie było.


Responses

 1. Torlinie, w tych wywodach pobrzmiewa maksymalizm. Partia ma być taka, jaką sobie wymarzyłem, a jeśli jest trochę nie taka, to ja do niej nie chcę należeć ani na nią głosować. Poszukam sobie innej. I do tej innej też się nieuchronnie prędzej czy później rozczaruję…
  Był taki moment w najnowszej historii Polski, kiedy wyglądało na to, że stabilizuje się system zbliżony do niemieckiego: lewicowe SLD, prawicowy AWS i mniejsza rozmiarami, ale wpływowa liberalna UW. Pamiętam swoje zadowolenie z takiego stanu rzeczy i rozczarowanie, kiedy wszystko poszło w diabły.
  W demokracji duża i silna partia nie może kręcić się wokół jednego człowieka i jego koncepcji, choćby najbardziej genialnych. To się zawsze źle kończy: rozłamem albo degrengoladą. Tak też prędzej czy później skończy PiS.

 2. Podrzucę dwa linki, może nie znacie:
  http://karuzelapolityczna.blox.pl/2018/05/Przeszlosc-i-przyszlosc-w-kontekscie-Ryszarda.html
  (opisuje jak często były odejścia założycieli)

  http://rafalbauer.pl/kruk-wrogie-przejecie/
  (opisuje wrogie przejęcie Kruka z punktu widzenia jednego z głównych bohaterów tej historii).

  @Paweł Luboński,
  Mi się też wtedy to podobało, ale z widząc z perspektywy, to uważam obecnie że taki zafiksowany system partyjny nie jest zdrowy. Lepsza jest pewna dynamika.

 3. gszczepa: „Taki zafiksowany system partyjny nie jest zdrowy. Lepsza jest pewna dynamika.”

  Bo ja wiem? W USA do ostatniej jak dotąd zasadniczej zmiany w systemie partyjnym doszło jeszcze przed Wojną Domową, w Wielkiej Brytanii – na początku XX wieku. Źle na tym Anglosasi nie wychodzą. W demokracjach zachodnioeuropejskich (poza Włochami) też nie ma zbyt wielkiej dynamiki.
  Myślę, że i Polsce przydałoby się trochę „zafiksowania”, ale trudno na to liczyć.

 4. Systemu UK/USA nie uważam za zdrowy.

  W UK pojawiły się zresztą chociażby UKIP i SNP, czy też w pewnym momencie nastąpiło odrodzenie liberałów.

  W USA sztywność systemu partyjnego jest łagodzona poprzez zróżnicowanie geograficzne i ogólną niską dyscyplinę partyjną wśród przedstawicieli. Co innego być Republikaninem z Kalifornii, a co innego z Teksasu.

  W demokracjach zachodnioeuropejskich, to już zależy. W takich Niemczech pojawili się stopniowo Zieloni, Linke, AfD.

  W moim odczucie nadmiernie sztywny system partyjny powoduje w pewnym momencie populistyczna eksplozję niezadowolenia, kiedy społeczeństwo widzi że wyniki wyborów niewiele zmieniają, bo władza krąży w zamkniętym kręgu. To zresztą widzimy we Włoszech – gdzie też długo istniał dosyć zamknięty system partyjno-polityczny -> chadecja/lewica/liberałowie.

 5. Przeczytałem swój wpis i doszedłem do wniosku, że popełniłem błąd. Napisałem, że przy pomocy skupu obligacji można przejąć firmę, a to jest właściwie niemożliwe.
  —————
  Wiem Pawle, że zachowuję się jak romantyk, jak dziecko oglądające gonitwę lwa za zebrą i przeklinające drapieżnika. Ale nie lubię brutalności świata finansów, mimo że sam je studiowałem. Tacy ludzie jak Gekko z „Wall Street” czy Lewis z „Pretty Woman” budzą moje obrzydzenie. Bardzo dziękuję Gszczepa za linki, przeczytałem te 3 odcinki z zachwytem, mało wiedziałem na ten temat. Żeby prowadzić firmę naprawdę trzeba mieć skórę nosorożca.
  Partie się strasznie zmieniły, i tak jak wielu innych twierdzę, że dzisiaj nazywanie kogoś lewicą czy prawicą jest kompletnie bez sensu. Bo np. PiS jest po lewej stronie czy po prawej? Oczywiście, zależy, o czym mówimy.

 6. Nie interesuje mnie państwo, którego władza (jakakolwiek i jakiegokolwiek szczebla) musi się oglądać na ambasadę Watykanu czy jej lokalny konsulat.

 7. Torlinie, ja też brzydzę się światem wielkich korporacji, ale z trochę innych powodów.
  W XIX-wiecznym kapitalizmie fabryka miała zwykle jednego właściciela, który sam nią zarządzał. Bankructwo oznaczało dla niego osobistą ruinę. Takiemu właścicielowi brutalność łatwiej było wybaczyć, bo ponosił pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie.
  Dzisiaj właścicielami wielkich korporacji są jakieś bliżej nieokreślone grupy kapitałowe lub fundusze inwestycyjne, a zarządza nimi kasta menedżerów, którzy zarabiają gigantyczne pieniądze, a nie ryzykują niczym poza utratą posady i ewentualnie reputacji. Jeśli korporacja dopuszcza się niegodziwości, to zazwyczaj trudno wskazać kogoś, kto personalnie za to odpowiada. Działają bezosobowe mechanizmy wymuszające takie a nie inne postępowanie.

 8. temp: Nie musi się oglądać. Władza ogląda się na Kościół, bo jej się to opłaca. Albo przynajmniej sądzi, że się opłaca. Referendum w Irlandii pokazało, że może to być błędna ocena.

 9. Tempie!
  Mam podobne poglądy jak Ty i Paweł, tylko co to ma wspólnego z notką? 😦
  ———–
  Pawle!
  Tak samo nie znoszę rekinów giełdy, jak i XIX-wiecznych fabrykantów. Wiem doskonale, że są potrzebni jak drapieżniki w przyrodzie, ale czy ja muszę ich kochać? Wielkie kapitały przepływają w ułamkach sekundy, aby zarobić ułamki centów, które pomnożone przez fortunę dają ładną sumkę (prawo wielkich liczb). A ponieważ forsa jest międzynarodowa, to nie podlega żadnym restrykcjom. Musiałby się stworzyć jednolity front największych państw, aby chociaż te procesy opodatkować, ale czarno to widzę, jak te same państwa nie mogą sobie dać rady z tak prostym problemem jak raje podatkowe czy tania bandera. Zaczynam dojrzewać do myśli, że Wielki Świat Gospodarczy jest obrzydliwy.

 10. Wielkie kapitały przepływają w ułamkach sekundy, aby zarobić ułamki centów, które pomnożone przez fortunę dają ładną sumkę (prawo wielkich liczb).

  Torlinie, Ty tak zupełnie poważnie to napisałeś? Czy jest to jakaś złośliwa parodia, której nie chwytam? Pomocy!!!

 11. Wpis „wziął się” z wewnętrznej reakcji na komentarze o partiach i państwach. Jeszcze większy zachwyt: trzy godziny temu wpada do pewnego starostwa goniec z dużym bukietem kwiatów – „Gdzie postawić? To na ołtarz.”
  Chyba jednak kolonia Watykanu.

 12. Patrzac z odleglosci na Polska scene polityczna mysle, ze chcac nie chcac polskie partie polityczne sa partiami jednego czlowieka -nawet jesli poczatki na to nie wskazuja. PO to Tusk, PiS – kaczynski, Nowoczesna -Petru itd. Wraz ze zniknieciem badz wyczerpaniem sie „sztandarowej” postaci partii grozi powolny uwiad i niebyt. Zreszta podobna sytuacja jest tutaj. ANC stalo sie w sumie partia Mandeli,choc wraz z odejsciem Mandeli ze sceny politycznej byla „jego” partia juz tylko nominalnie, gdyz bardzo szybko rozstala sie zarowno z idealami gloszonymi przez niego jak i oryginalnych zalozycieli. W innych warunkach tj. na innym kontynencie, ANC dawno by siedzialo na lawach opozycji jesli nawet – obecnie jest symbolem niekompetencji, korupcji i politycznego oportunizmu.

  Pozdrawiam

 13. PSL jest nielicznym przykładem długo-działającej partii nie opartej na jednej osobie.

 14. @temp,
  To link dla Ciebie, o takich co to się Watykanowi nie kłaniają:
  http://wiez.com.pl/2018/05/27/czy-tego-lata-rosyjski-megakosciol-sie-rozpadnie/

 15. Telemachu!
  Pisząc to myślałem o rynku Forex.
  —————–
  Tempie!
  Jakoś w dalszym ciągu nie kojarzę upadków szeregu partii z Kościołem. Na pewno ani Palikot ani Petru nie upadli z tego powodu, mimo że byli antykościelni.
  ————
  Dzięki Vandermerwe, zawsze z przyjemnością czytam Twoje komentarze o RPA.
  ———–
  Gszczepa!
  Z tym PSL-em to znakomity przykład. Ale zawsze inaczej trochę wyglądają partie zawodowe, nie ogólnokrajowe.

 16. Primo- w życiu nie zakładałabym żadnej partii- do tego trzeba być tzw.zwierzęciem politycznym. Doświadczenia wyniesione z współudziału w spółce z o.o. zraziły mnie do wszelakiej grupowej działalności- bo to zawsze jest 15 razy więcej zdań na ten sam temat niż członków wspólnie działających.Petru jest dobrym ekonomistą, ale nie jest właśnie tym zwierzęciem politycznym.
  Miłego;)

 17. No cóż Anabell, całkowicie się z Tobą zgadzam. Trzeba być zwierzęciem politycznym, a Petru nim nie jest. Jest nim Kaczyński, to trzeba przyznać, jest nieprawdopodobnym cynikiem, umiejącym podporządkować sobie rzeszę ludzi, jest wspaniałym mówcą i – znowu to trzeba przyznać – ma wizję tego, co chce osiągnąć. Zastanawiające jest jednak, co zrobi PiS po odejściu Prezesa, ponieważ – jak pisałem w tekście podstawowym – Kaczyński zostawił po sobie spaloną ziemię pod względem intelektualnym i zwierzęcości politycznej. Będzie to samo co z PO po odejściu Tuska.
  Nie wiem, czy zauważyłaś, jak się zmieniają trendy w polskiej polityce. Tacy jak ja nie cierpieli już w pewnym momencie PO, głosowałem na Palikota i Petru, teraz większość się nawraca. Może i PO się trochę zmienia?

 18. I stnieje z lekka zapomniane pojecie meza stanu. Warto je sobie przypomniec i rozpoczac poszukiwania – szczegolnie w swiecie zachodnim.

  Pozdrawiam

 19. Torlin,
  Czy co ?… , lepsze mniejsze zło ?… ale to już było przerabianie.
  Obecne PO , jest nijakie.
  Nie ma tam żadnego charyzmatycznego polityka.
  Jeżeli taki się nie pojawi w polskiej polityce , to na kolejną kadencję nadal pewny swego może PIS.
  Wyrównana walka będzie po odejściu Kaczyńskiego, bo w obydwu partiach sama szarzyzna.
  Może wtedy ktoś inny wyskoczy , jak Filip z konopi ?!..

  Ps.
  Chciałabym dożyć takich czasów, kiedy państwo odbiera Watykanowi , tj. zabiera do skarbu państwa tę wszystkie dobra , które są jego, czy kościoła katolickiego w Polsce a które podstępem zabrał na przestrzeni wieków i teraz odzyskał , moim zdaniem niesłusznie.
  Panstwo likwiduje zakony itd.. , słowem sprowadza kk do parteru.
  Oczywiście za zgodą ludzi w powszechnym głosowaniu . Taka mam wizję Raju w Polsce. 😂
  Oczywiście , potrzeba do tego innego mocnego kościoła , którego w Polsce nie ma , niestety. Tego protestanckiego.
  Tam , gdzie jest rywalizacja równie mocnych, tam jest zachowana godność ludzi, bo to Oni decydują ,wybierają gdzie zapłacą.
  No i tak jest ze wszystkim, jak nie muszą walczyć , bo mają podane na stole i to obficie – zapominają kto na to loży.
  Zapominaja o tej dojnej krowie, która jest na samym dole piramidy i niestety zapominaj o nia dbać az w końcu nie będzie z czego doic. 😉

 20. @ Jula,

  „Chciałabym dożyć takich czasów, kiedy państwo odbiera Watykanowi , tj. zabiera do skarbu państwa tę wszystkie dobra , które są jego, czy kościoła katolickiego w Polsce a które podstępem zabrał na przestrzeni wieków i teraz odzyskał , moim zdaniem niesłusznie.”

  Gra z zabieraniem jest w sumie niebezpieczna i ma tendencja do przemieniania sie w nalog. Panstwo zacznie od Kosciola zas na czym, czy na kim skonczy zachecone skutecznoscia akcji? Co do dobr nieslusznie odzyskanych pretensje nalezy miec wlasnie do panstwa, ktore lekka reka oddawalo nawet nie sprawdzajac czy jednak dobra byly wlasnoscia Kosciola i czy przypadkiem nie istnieja dlugi, ktore Kosciol winien splacic nim cokolwiek dostanie.
  Mysle, ze ma Pani zbyt wyidealizowany obraz koscolow protestanckich. Sa jakie sa i tez potrafia „robic brzydkie rzeczy”. Pisze to „z pdworka”, gdzie kosciol katolicki jest w mniejszosci zas wiekszosc stanowia koscioly protestanckie.

  Pozdrawiam

 21. Hmmm, jednak jeżeli dwa silne kościoły są w równowadze, to muszą jednak bardziej liczyć się z „petentami”.
  Tak myślę o krajach skandynawskich , Niemcach , Francji , Wielkiej Brytanii.
  No ale fakt te walki były wieku temu, mają silną władzę świecką, kościoły wiedza gdzie ich miejsce a religia bardziej jako tradycja. Poza obszarem pu cznym. Czyli mam nadzieję , że z czasem wywalczymy jako ludzie mieszkający w Polsce to , co ma Irlandia. Wolna przestrzeń publiczna.
  To jest urzędy i szkoły bez zaznaczeń religijnych.
  Może za dwa pokolenia, jak powymiera pokolenie „solidarnosciowe”. 😉

 22. @ Jula,

  Kosciol anglikanski trudno nazwac protestanckim, gdyz powstal w wyniku prywaty krola. Wladca WB jest glowa i kosciola i ( wazne) obronca wiary. Jeszcze do niedawna niektore kierunki rozwoju i robienia kariery byly dla katolikow zamkniete. Dzisiejsza pozostaloscia sa podzialy w Irlandii Polnocnej.

  Pozdrawiam

 23. Prywata króla ale w opozycji do KK i blizej im do protestanckich.
  Nie ma zakonów itd… 😉
  Biskupem może być kobieta i kapłani mogą się zenic. 😊

 24. Irlandia Polnocna to osadnicy protestancy z Anglii, którzy nie chcieli być przylaczeni do katolickiej Irlandii.
  Cala Irandia była przez jakiś czas podporządkowana Wielkiej Brytani , potem jak się wyzwolili, to właśnie ta naplywowa część , protestanci W północnej Irlandii wolała być przy Wielkiej Brytanii , no i potem były te ” ataki terrorystyczne katolików „. Chyba już jest tam spokojnie ?… ☺
  Irlandia katolicka ze względu na bliskość z protestantami wymusza zmiany w państwie na bardziej liberalne i dzieje się tam teraz , oj dzieje , legalna aborcja, geje mogą zawierać małżeństwa itd.. 😉

 25. Niezależnie od Irlandczyków, istnieje w Wielkiej Brytanii angielska mniejszość katolicka. David Lodge w paru książkach ciekawie o tym pisał.

 26. W Polsce tez mamy mniejszosc protestancka i inne religie pozachrzescijanskie , tyle że rząd współpracuje tylko z KK , mało rząd wchodzi w cztery litery kapłanom tej religii. 😉

 27. @ Jula,

  „Prywata króla ale w opozycji do KK i blizej im do protestanckich.
  Nie ma zakonów itd… 😉
  Biskupem może być kobieta i kapłani mogą się zenic”

  1. W czym blizej im do kosciolow protestanckich jesli przyczynkiem do rozlamu nie byly sprawy wiary? Sprawy zakonow i ozenku sa rzecza powierzchowna. Uczestniczac w obrzadkach religijnych kosciola anglikanskiego mozna odniesc wrazenie, ze jest sie w kosciele katolickim. Inaczej niz w kosciolach protestanckich.

  2. Mysle, ze upraszcza Pani sprawe Irlandii Polnocnej. Podlozem wojny domowej byla miedzy innymi dyskryminacja mniejszosci katolickiej – tez pozostalosc kolonialnej przeszlosci Irlandii. Irlandia uzyskala niepodleglosc dopiero w okresie miedzy I i II w.s. Stosunek protestanckiej wiekszosci Irlandii Polnocnej do katolikow byl/jest odzwierciedleniem stosunkow jakie panowaly w Wielkiej Brytanii. Podobna sytuacja miala miejsce przez dlugi okres czasu na terenach dzisiejszej Poludniowej Afryki. Nieskrywana byla niechec do katolikow – „zagrozenie rzymskie”. Trzy „K” okreslaly zagrozenia w takiej kolejnosci: katolik, komunista, murzyn ( tutaj pejoratywne slowo zaczynajace sie na litere „k”).
  Z drugiej zas strony warto zauwazyc, ze o ile niektore koscioly protestanckie niezbyt jasno okreslaly swoj stosunek do segregacji rasowej, o tyle kosciol katolicki byl w tej sprawie zdecydowany i segregacje rasowa potepial. Ciekawie wspomina o tym Breyten Breytenbach w swoich wieziennych wspomnieniach „The True Confessions of an Albino Terrorist”.

  Pozdrawiam

 28. Odnośnie potepiania segregacji rasowej uwierzę KK dopiero wtedy , gdy papieżem zostanie czarny Afrykanczyk. ☺

  Watykan jest jeden na cały świat a prowadzi politykę jakże różna w różnych częściach świata.
  Przecież nawracajac Afrykanczykow musi prowadzić odpowiednią politykę , teraz już mieczem nie zawojuje. Choć nadal straszy piekłem. 😂
  Nawet w Polsce są księża specjalizujący się w wyganianiu diabła.
  Ciekawa jestem co na to psychiatrzy. Bo specjaliści z ginekologii i seksuologia w Dzisiejszej Polsce nie mają nic do gadania. Muszą się dostosować pod kara i możliwością wykonywania zawodu do ideologii KK.😉

  W USA prezydentem został afroamerykanin , pomimo rządzących cały czas białych protestantów, chyba dwóch prezydentów było katolikami.

  Ślub Megan Marklet ,która ma pochodzenie afroamerykanskie po matce , mimo ,że musiała zmienić religię , w mszy uczestniczył też czarny pastor i to w Wielkiej Brytanii anglikanskiej.

  Polska jest krajem bardzo katolickim a jednak i bardzo ksenofobicznym.
  Myślę , że na religię w poszczególnych częściach świata nakłada się polityka.

  Zawsze jedno z drugim jest powiązane a prywatna też ,jeżeli dotyczy polityków lub władców – królow , sam Luter też z powodów egoistycznych dokonał tych zmian i zawiesil te tezy chyba 96 szt. na drzwiach.

  Sama religia katolicyzm – wymyślona przez Żydów , zawedrowala pod nasze słowiańskie strzechy też z egoistycznych pobudek ostatnich cesarzy rzymskich bo przejęli tę religię ale i tak zostali pokonani przez dzikich Wandali.

  Uwazam ,ze każda religia powstaje z pobudek egoistycznych i z bardzo negatywnych cech człowieka. 😉

  Łatwiej wierzyć niż dochodzić naukowo . Łatwiej sie wierzyć w bajki . Wiedza,
  nauka wymaga wysiłku .
  Aż dziwne , że jest medycyną itd….Po co?.. , skoro może być cud i ozdrowienie.
  Dobrze , że zachowały się dokumenty sprzed czasów chrześcijańskich choć zbyt wiele zniszczono. Naprzyklad cała kultura , cywilizacja w Ameryce południowej.
  Azjaci na szczęście się dali ujarzmic tej religii ale to inna historia choć wpływ na dzisiejszą cywilizację ma duży , no i nic dziwnego ,że ateistów jest wszędzie coraz więcej a religie równo ich zwalczają . 😊
  No tak to widać , może z pomocą ” szkiełka i oka” , jak kiedyś pisał nasz wieszcz. Żyją jeszcze A. Mickiewicza potomkowie , czy już się wybarodowili kompletnie I nie znają nawet j. polskiego ?..

  Miłego dnia dla wszystkich ,takie upały mamy w Polsce , podobno z Izraela. 😂

 29. Errata,
  Azjaci nie dali sie ujarzmic katolicyzmowi i w ogóle innym religiom chrześcijańskim , na szczęście dla pełnego rozwoju cywilizacji . 😉

 30. Sprawdzić czy nie Filipiny 😉

 31. @ Jula,

  „Odnośnie potepiania segregacji rasowej uwierzę KK dopiero wtedy , gdy papieżem zostanie czarny Afrykanczyk.”

  Jedno z drugim ma niewiele wspolnego. Tak jak wybor Obamy na prezydenta nie swiadczy o braku uprzedzen rasowych i dyskryminacji na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych.

  „w mszy uczestniczył też czarny pastor i to w Wielkiej Brytanii anglikanskiej. ”

  W tutejszej parafii rzymsko-katolickiej proboszczem jest jak najbardziej czarny ksiadz. Mysle, ze z jednego i drugiego niewiele wynika, szczegolnie tutaj, jesli zauwazyc, ze wiekszosc spoleczenstwa ma bardziej ciemny kolor skory.

  „Polska jest krajem bardzo katolickim a jednak i bardzo ksenofobicznym.”

  Nie wiem czy ksenofobia Polakow wynika z katolicyzmu czy jest tez znamieniem czesci kontynentu europejskiego. Z moich obserwacji wnioskuje , ze ksenofobia i rasizm sa dosyc powszechne w Europie (Europejczycy sami sobie przypisuja wiele chwalebnych cech, choc niektore regiony swiata wcale tego tak nie widza), jedynia sa dosyc dobrze maskowane. Spoleczenstwa europejskie sa zasiedziale, z mocno ustalonymi tradycjami i nie maja ochoty sie zmieniac, czemu sie nie dziwie. Obcy zas, jesli byli dopuszczani „do stolu” ( np. z racji posiadania kolonii) to w charakterze osobnikow gorszej kategorii. Wiele z tego pozostalo po dzis dzien, co chocby widac w polityce zagranicznej i stosunku do innych nacji i kultur. Jaki ma to zwiazek z religii, nie wiem, moze czesciowy.

  Pozdrawiam z raczej chlodnej (choc slonecznej) jesienno-zimowej Afryki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: