Napisane przez: torlin | 27/06/2018

Gleichschaltung – niepotrzebne słowo

Coraz częściej występuję przeciwko swoim własnym sojusznikom. Oburzony byłem użyciem słowa „Gleichschaltung” przez dziennikarza GW Bartosza Wielińskiego, opisującego na łamach „Tribune de Geneve” sytuację w Polsce, gdy porównał łamanie praworządności przez rząd PiS do 1933 roku w Niemczech. I co najciekawsze, przy tłumaczeniu sam muszę robić łamańce, kiedy tego nie znoszę robić.

Pierwsza część łamańca, Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu, w opublikowanym na Facebooku liście protestacyjnym, zarzucił Wielińskiemu „trywializację Holocaustu”. Można powiedzieć, co ma piernik do wiatraka. Mówimy o 1933 roku, a nie o tym, co było później. Ten sposób myślenia zresztą jest zaraźliwy, Rosjanie do dzisiaj kwitują lata 1939-1941 natychmiastową ripostą „ale naszych w walce z hitlerowską bestią zginęło 20 milionów”. To samo dotyczy Marksa, przez niego zdaniem popaprańców powstał komunizm i Stalin. I przez Waryńskiego. Bzdura.

Druga część łamańca – a sam postępuję dokładnie tak samo, użycie tego słowa w stosunku do Kaczyńskiego uważam za obraźliwe, właśnie z tego powodu, co się stało później. Mimo, że wiem, że mówimy li tylko o latach 30. XX wieku.


Responses

  1. Przecież wszyscy mamy jednakowe żołądki.
    Ich wypełnienie się nam po prostu należy.

  2. Obecnie istnieje dziwna tendencja uzywania porownan i stosowania jeszcze dziwniejszych okreslen w stosunku do politycznych ( i nie tylko) „przeciwnikow”. Troche jak w wolnej amerykance, kazdy chwyt jest dozwolony. W moim odczuciu ma to zastapic dyskusje nad istotnymi problemami czy tez analize tychze. Nic dobrego to nie wrozy.

    Pozdrawiam

  3. @vandermerwe,
    Zgadzamy się!

  4. Trudno się z tym nie zgodzić pzdr


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: