Napisane przez: torlin | 21/07/2018

Miły mojemu sercu cytat – bez komentarza

Aleksander Brückner „Dzieje literatury polskiej w zarysie”, t. 1, Instytut Wydawniczy Bibljoteka Polska, Warszawa 1924, str. 35.

„Kunszt dziejopisarstwa Długosza jest niewielki. Nieodrodny syn wieku, jego okiem i duchem widzi i ocenia najodleglejsze dzieje. Nie upatruje żadnego rozwoju. Szlachecka, a od Mieszka I, katolicka Polska Popielów i Piastów, to projekcja w przeszłość Polski Jagiełłowej.

Trzymając się porządku lat nie zna i dla czasów zamierzchłych, dziejowej perspektywy. Jego figury i zdarzenia są wszystkie jednej wielkości, na tem samem tle; kieruje niemi opatrzność, nagradzająca dobro, karząca występek, lecz to opatrzność katolicka; strzeże niewzruszenie czystości wiary, powagi duchowieństwa, znaczenia stolicy apostolskiej. Fakty, niezgodne z tym duchem, omawia Długosz półgębkiem i niejedno przemilcza, aby nie wywołać zgorszenia.

Poda za fakt samo życzenie np. że spalono księży husyckich w Zbąszyniu i zbyt łatwo swym źródłom daje się w błąd wprowadzać; krytyka, niegłęboka, godzi po swojemu sprzeczności źródeł; styl nie wykwintny, a wysłowienie jednostajne. Ale imponuje Długosz rozmiarami (…). Jego dzieło ma być źródłem, z którego orzeźwią się spracowani i wysileni; podjął się jego na chwałę Boską i dla sławy narodu polskiego.  Przetrwało ono wieki. Późniejsi zadowalali się streszczaniem, okradania Długosza, nie wnosząc wielu poprawek.. Nikt przed Naruszewiczem nie powtórzył, nie sprawdził pracy Długoszowej, on utrwalił i ustalił pojęcia, a nawet jego pomyłki, np. co do  złamania przysięgi przez Warneńczyka, nabrały wagi kanonicznej”.


Responses

  1. Dzięki Twojemu cytatowi przeczytałem o Tekach Naruszewicza.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Kategorie

%d blogerów lubi to: