Napisane przez: torlin | 22/09/2018

Kupmy sobie mieszkanko w Egipcie!

Przeczytałem ostatnio, że wzrasta ilość mieszkań w Egipcie sprzedawana Polakom. Dotyczy to przede wszystkim okolic Morza Czerwonego, a jeszcze szczegółowiej – Hurghady. Taka hossa była mniej więcej 10 lat temu, później sprawa się zawaliła z powodu „Egipskiej Wiosny”, teraz – słyszałem – wraca. Nic mi do czyichś pieniędzy, ludzie sami decydują, co zrobić z nadmiarem gotówki, inwestują w to, co ich zdaniem przyniesie im największy zysk. I do tego ceny są relatywnie niskie, bo ok. 2.000 zł za m2, czyli pokój hotelowy możemy sobie kupić za 50.000 zł.

Takie mieszkania kupują przede wszystkim ludzie młodzi, chcący spędzać jak najwięcej czasu w słońcu w czasie zimowej pory w Polsce, i jednocześnie na tym zarabiać. I jak to zwykle u młodych wszystko jest przeidealizowane, starcie z rzeczywistością jest szokujące. Jak się czyta, jakie niebezpieczeństwa czyhają na inwestorów na egipskim  rynku nieruchomości, to mnie byłoby żal 50 tys. zł.

 1. W Egipcie nie istnieje rynek wtórny, jest tylko pierwotny, w związku z tym jesteśmy uzależnieni od inwestora (dewelopera), czy po pierwsze w ogóle wybuduje, czy w czasie i czy wykonanie wnętrz będzie zgodne z zamówieniem. Z powodu odległości jest mała szansa na śledzenie postępów inwestycji.
 2. Jakiekolwiek spory kończą się w egipskim sądzie, w którym króluje język arabski. Na sali sądowej możemy oczywiście posługiwać się językiem angielskim, ale dokumenty, wyroki muszą być tłumaczone przez przysięgłych.
 3. W Egipcie nie funkcjonuje w pełni prawo własności jak w Europie czy w Stanach.
 4. Niebagatelnym kłopotem jest również brak lotów tanich linii, do Włoch czy Hiszpanii można tanio polecieć odwiedzić swoją inwestycję, do Egiptu albo z wycieczką, albo własnym odrzutowcem.
 5. Egipt jest trudnym państwem ze względu na swoje położenie, z każdego państwa Europy wrócisz alternatywnym środkiem komunikacji: autobusem, pociągiem, na osiołku, z Egiptu nie (ale np. z Tunezji również nie).
 6. I przed wszystkim niestabilna sytuacja społeczno-ekonomiczna.

Takie mam wrażenie, że ci młodzi ludzie lekceważą sobie wszystkie przestrogi na polskiej zasadzie „Ja z synowcem na czele…”. Dla mnie osobiście jest to bardzo podobne do rozumowania młodych kobiet  zakochanych w Arabie, Persie czy Turku. Wszystkie przestrogi, ostrzeżenia, przykłady trafiają w pustkę. Nie mówię, jest mnóstwo pozytywnych przykładów, sam znałem dziewczynę-Polkę mieszkającą w Sidi Bou Said, która do małżeństwa z Tunezyjczykiem wniosła nieślubną córkę, a z nim ma syna, pracuje jako opiekunka polskich grup i jest szczęśliwą kobietą.

Ale słyszałem również, że do odważnych świat należy. Z tym należałoby się zgodzić, bo gdyby nie szaleńcy, ogryzalibyśmy dzisiaj kości przy ognisku w jaskini.


Responses

 1. Fascynujące.

  Oprocentowanie lokat jest bardzo niskie, więc ludzie chwytają się rozmaitych pomysłów na lokowanie pieniędzy.

 2. Po prawdzie patrząc na Hurgadę, która jak się wydaje zaczyna być światowym centrum niewybrednych uciech, podejrzewam że sporą część tych mieszkań nabywają rezydujące tam panie z przeróżnych krajów świata o określonej profesji. Ostatnio czytałem, że największym problemem na Bliskim Wschodzie jest gigantyczna epidemia Aids, która przywędrowała tam głównie z Rosji.

 3. Gszczepa!
  Powiem Ci szczerze, że chyba nic nie zdołałoby mnie skusić na egipskim rynku nieruchomości. A są jakieś tanie wyspy do kupienia (no może nie za 50 tys. zł 😉 ).
  ——————
  Szczurku!
  Powiem z przykrością i zażenowaniem jako mężczyzna, że się trochę słabo na tym znam. Już kilka razy zdarzyła się sytuacja, w której mężczyźni mówili: „Ale tu kurew”, a ja nigdy nie widziałem żadnej. Raz to w ogóle się skompromitowałem, bo przy barze pogadałem z dwiema fajnymi dziewczynami, wypiliśmy po dwa drinki, ja pojechałem sam na wycieczkę, a po powrocie dowiedziałem się sensacji, że Torlin poszedł na kurwy, i to do tego z dwiema.

 4. Wiesz, podobno jak Bóg chce kogoś pokarać to mu rozum odbiera i ukarany kupuje mieszkanko w Hurghadzie.
  Miłego;)

 5. Tylko widzisz Anabell, broniąc tego rodzaju ludzi, wiem (raczej twierdzę), że są niezbędni, aby ludzkość się rozwijała. Począwszy od pierwszych odkrywców, ludzi próbujących latać po śmiałków turystycznych wyjeżdżających do Bhutanu czy Korei Północnej. Nie zaludnilibyśmy Ziemi, gdyby któryś z naszych przodków nie chciał zaryzykować, aby na dłubance wyprawić się przez morze w nieznane. Tak samo jest z kapitałem, generalną zasadą jest, że im większe ryzyko utraty wszystkich pieniędzy, tym – w momencie udanej inwestycji – większe zyski. To jest jak z pokerem.

 6. Odnosnie ” kurew”, zawod taki jak inne. Nie każdy się nadaje, wymagania duże a klienci różni. 😷

  Przypomniało mi się kiedyś zdziwienie A .Leppera w TVP , ” to kurwy mozna zgwalcic ?..” , po tym jak polityk z jego partii miał sprawę w Sądzie w Brukseli , bo właśnie zgwałcił prostytutek.

  No ale w Polsce inny polityk z innej partii tej bardziej katolickiej miał sprawę w Sądzie o rekoczyny i gwałty na własnej żonie.

  W Polsce też „przedsiebiorcy” wynajmują mieszkania na prostytuowanie.
  Każdy wie, w moim mieście moja koleżanka miała mieszkanie obok takiego , ( w bardzo drogim strzeżonym osiedlu) , niestety musiała je sprzedać , bo klienci się mylił.

  Chciałam zaznaczyć , że ponieważ miasto zbyt duże nie jest,to i pewnych gości przez ” judasz” rozpoznają , łącznie z księżmi. 😉
  Ciekawa jestem ,czy ta firma za tę usługi płaci podatek i na jakiej zasadzie zatrudnia pracowników , tj. na etacie z ZUS-m. 😂
  Jak nazywa się płeć męska odpowiedników ” kurew”. ?..😎

 7. A i jeszcze coś , 😉 w krajach skandynawskich ( niektórych ) z prostytuowanie się , odpowiada karnie , nie ” prostytutka” , tylko klient. Tak ,że panowie , jeżeli się tam wybieracie na wycieczkę , to proszę inte sferę sprawdzić, żeby nie było potem zaskoczenia i dodatkowych , nieprzewidzianych kosztów i zatargow z prawem w danym państwie. 😂

 8. @Jula
  To jest wielce logiczne- z tym obwinianiem klientów- nie będzie popytu, podaż sama wygaśnie.

 9. Nadmierna ciekawość świata i tego co jest za miedzą nie poparta zdrowym rozsądkiem i trzezwa oceną sytuacji w dzisiejszych czasach po prostu nie popłaca. Czasy Kolumba dawno minęły.
  Znam takich, co się napalili na zakup willi w Hiszpanii, a że była duża willa to szukali do tego interesu wspólników. Przez 10 minut byłam tym nawet zainteresowana, ale potem usiadłam z kartką i ołówkiem i zaczęłam wypisywać za i przeciw. „Za” na pewno była cena i miejsce. W trakcie rozpisywania za i przeciw wyszło, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy ta willa jest tyle warta, czy jest solidnie zbudowana, że wzięcie rzeczoznawcy jest zupełnie nieopłacalne,że trzeba wynająć kogoś na miejscu by tym zawiadywał i okazało się , że tak naprawdę to żaden interes.

 10. To już chyba w Bułgarii lepszy interes.
  Też tanio.
  Sezon jednak krótki. Miesiące letnie z nieoczywistą pogodą, ale w UE

 11. Julu!
  Odpowiednikiem jest opisówka: męska prostytutka, lub męska kurwa.
  Ja – jak wiesz – jestem liberałem, i uważam, że nikomu nic do tego, jak dwie osoby chcą się umówić na sprzedaż usługi, to jest w końcu taka sama usługa jak wymiana okna, masaż czy pedikiur. Jedno oferuje usługę, a drugie ją kupuje. Ale też uważam, że powinny tego rodzaju lokale być w osobnej dzielnicy, aby nie było tego rodzaju nieporozumień.
  Dlatego mówię, że nie rozumiem Skandynawów. Atak na klientów prostytutek wygląda mi na zarówno prawicowe, jak i lewicowe działanie. Lewicowe dlatego, że feministki świętością ciała kobiety wymachują na sztandarach, a tymczasem kobiety bywają różne, są i takie, sprzedające się za pieniądze.
  ————————–
  Anabell!
  Jak Ty wyobrażasz sobie wygaszenie popytu na płatne ciało kobiety? Prostytucja to najstarszy zawód świata, i będzie on istniał do jego końca (chyba, że zastąpi go lalka). Są mężczyźni nieinteresujący, nieśmiali, bojący się kobiet, samotni, inwalidzi, ale są też chłopy zachłanne na seks w stopniu o wiele większym niż może dać żona, ludzie w ciągłej podróży, jak TIR-owcy. Pójście – jak to się na Powiślu mówiło – na kurew jest według mnie zdrowsze niż romans mając żonę.
  Bardzo ciekawe, co opisujesz o wilii w Hiszpanii.
  ——————–
  Mario!
  Według mnie trzeba rozróżnić zakup na swoje potrzeby, i na wynajem (np. jako pokój hotelowy). Dla siebie to kupić można wszędzie (przesadzam, np. w Jemenie nie warto). Na wynajem – nie warto, zawsze Cię oszukają. Jeżeli właściciele knajp w Polsce są od rana do późnego wieczoru w swojej restauracji i nie mogą opanować plagi kradzieży, to jak sobie wyobrażasz taki pokój w Egipcie, czy w Bułgarii?

 12. Torlin,
  Tyle,że tych innych jest usługa legalna i odprowadzany podatek i ZUS itd…
  Niech i ta usługa będzie legalna i tak jak w sklepach sprzedawcy pod ochrona i kontrola . Tj. Kontrola lekarska i ubezpieczenie każde.

  Chodzi mi również o to , że w większości te usługi nie są między dwojgiem , bo w większości te usługi organizuje mafia, gangsterzy czy jak tych przedsiębiorców nazwać a uslugodacami są osoby zniewolone.

  To jest współczesne ” niewolnictwo” i jeżeli ktoś z tego korzysta, to słusznie moim zdaniem odpowiada karnie.

  Usługi między dwojgiem to małżeństwo , lub inny rodzaj partnerstwa.

  Za pieniądze tak zwany sponsoring już budzi moje zastrzeżenie , czy aby to umowa dobrowolna między dwojgiem, czy ktoś trzeci czerpie z tego zyski i to już moim zdaniem nie jest dobrowolne .

  Bo to , kto z kim , z czym i jak – to jest prywatną sprawą według indywidualnych upodobań .

  W krajach skandynawskich w szkołach w przeciwieństwie do naszego ukochanego kraju uczą o seksualności człowieka już od przedszkola a nie bajek religijnych i mówienia ,że homoseksualizm to choroba itd..

  Więc bez tej hipokryzji są ludzie chowani i łatwiej im poszukać odpowiedniego partnera seksualnego.
  W obecnych czasach w dobie Internetu , chyba nie powinno być problemu ale… jeżeli nie jest to własność gagsterska.

 13. W czasach Internetu nie ma już wielkich mafii i alfonsów, większość dziewcząt (mówię o Polkach w Polsce, tylko pod tym warunkiem) pracuje na własny rachunek. A co do podatku i badań lekarskich jest to bardzo dobry pomysł, należy wreszcie zrozumieć, że te kobiety są po prostu potrzebne niektórym mężczyznom.
  „Usługi między dwojgiem to małżeństwo , lub inny rodzaj partnerstwa” – stałe – tak, jednorazowe już nie. Ale widzisz, to jest bardziej skomplikowane, bo wg Twojej teorii sponsoring już jest jednym z rodzajów partnerstwa.
  „uczą o seksualności człowieka już od przedszkola” – a nie przypadkiem Internet?
  Większość problemów zniknie wraz z rozwojem lalek.

 14. Torlin,

  Nie tylko kobiety mężczyznom ale i mężczyźni kobietom. Bo są i silne kobiety zasadne ekonomicznie i chcą tylko pobawić się ” zygolakami ” na przyklad.

  No właśnie w Polsce niestety uczy tylko ” Internet ” i zakonnice czy katechetom w szkołach.

  W Szwecji , wiem bo koleżanka tam wyemitowała z dziećmi , są specjaliści ; seksuologowie , psychologowie, ginekolodzy , urolodzy itd.., itd.

  Indywidualne podejście do każdego człowieka , bardzo dbają tam o rozwój dzieci, co w Polsce często dziwi.

  Ps.
  Nie zawsze kobiety muszą się prosttuowac z powodu braku pieniędzy. Często muszą to robić mężczyźni. 😉

 15. Torlin,
  Tak sobie myślę, że ta dbałość o rozwój psychiczny i seksualny dzieci, w krajach Skandynawskich ma duże uzasadnienie na przyszłość.

  Przecież z kronik , akt policyjnych wyraźnie wynika, że większość dorosłych zwyrodniarcow , zawodowych morderców, itd.. to Ci , którzy mieli nieprawidłowe relacje z rodzicami.

  Sobie te traumy z dzieciństwa odbijają w swojej chorej dorosłości. Seryjni mordercy i im podobni psychopaci. To wlasnie te zle relacje z dziecinstwa w rodzinie. 😞

 16. „Nie zawsze kobiety muszą się prostytuować z powodu braku pieniędzy” – Julu, ja niczego takiego nie napisałem. W naszej rzeczywistości to raczej chęć łatwego zarobienia większych pieniędzy jest czynnikiem sprawczym, a nie bieda. Zajmowałem się historią Międzywojnia i powiem, że czegoś tak tragicznego nie można znaleźć w cywilizowanym świecie, dziewczęta, bardzo młode, mające ok. 14-15 lat oddawały się w krzakach za kilo śledzi lub cebuli, żyły bez żadnej przyszłości, analfabetki. Maria Grzywo-Dąbrowska, która przed wojną przeprowadziła badania wśród łódzkich prostytutek, zauważyła, że one w większości nawet nie umieją powiedzieć, na ile kopiejek dzieli się rubel, lub na ile groszy złotówka. I co najważniejsze, uważały swoją pracę za odpowiednią i nie chciały zdobywać innego wykształcenia. A były brudne, zawszone, śmierdzące, przeraźliwie brzydkie i wiecznie głodne.
  Nie każdy, kto miał złe relacje w dzieciństwie z rodziną, zostaje seryjnym mordercą.

 17. Torlin,
  Tak , ale i kobiety korzystają z okazji dla samej frajdy nie tylko by poprawić swoją sytuację ekonomiczną.
  Na przykład bogate wdowy po miliarderach , chętnie sobie znajdują miłych ładnych chłopców i im płacą za seks. Po prostu jest rownowaga w przyrodzie , niektóre kobitki tez muszą za usługę płacić. 😉
  Mi jednak bardziej odpowiada prawna sytuacja w krajach skandynawskich.
  Jest przejrzysta i moim zdaniem sprawiedliwa.

  Ps.
  Jednak ze statystyk wynika ,że u wszystkich psychopatow, zabojcow na tle seksulanym te relację matka- dziecko, czy ojciec – dziecko , były toksyczne, po prostu bardzo zle.

 18. „bogate wdowy po miliarderach” – to jest Julu niedopuszczalny seksizm. A dlaczego nie bogate kobiety (same z siebie)?

 19. Bo to przeważnie w starych filmach jest pokazywane z zygolakami.
  Piosenka ładna jest. ☺

  Oczywiście i bogate kobiety same z siebie. Zapracowane lubiące seks .
  W większości sprawę załatwia koleżeński przysluga, no ale jak chcą młodych chłopców to płacą. Sama takie widziałam i niektóre to moje koleżanki, czasami i mężatki.

  Niektóre, tak jak i mężczyźni wyjeżdżają na seks wycieczki. Nie po to by dorobić, jak te celebrytki z Polski w Dubaju , ale bo tak lubią seks i odmiany i stać je dla odmiany do tamtych zapłacić , bo zarabiają i dorabiaja inaczej . ☺

 20. Jednak mimo wszystko jest olbrzymia różnica. Ja wiem, że są różnej klasy prostytutki, i klienci też są najrozmaitszej kultury. Ale w generaliach większość prostytutek ma prostych klientów, niewykształconych, najczęściej pracujących fizycznie, teraz, we współczesnym świecie, trochę się to zmieniło. A w przeciwną stronę to nie działa, bo nawet najbiedniejsza kobieta znajdzie amatora na swoje ciało bez płacenia.
  Ps. Przypomniał mi się dawny antyklerykalny dowcip: traf chciał, że w jednej taksówce znalazła się prostytutka i siostra zakonna. Prostytutka zaczyna się chwalić: „Żeby siostra wiedziała, ile jej biskup zostawił u mnie pieniędzy za usługi”. A na to siostra ze smutkiem: „A mnie bierze za darmo”.

 21. Uważam ,że działa i w przeciwną stronę, bo ;
  Kobieta ma wymagania, chce nie byle jakiego faceta , tylko wysportowanego, młodego itd…
  Tę zamówienia tancerzy erotycznych przed ślubem . Popularne również i w Polsce. Faceci zamawiają sobie tancerki a kobiety tancerzy. ☺

 22. Julu!
  Działa, ale to nie te proporcje, stawiam na 99:1 na rzecz mężczyzn poszukujących.

 23. Myślę, że w patriarchalnym świecie , kobiety się tak nie chwala swoimi zdobyczami. 😂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: