Napisane przez: torlin | 04/10/2018

Zdjęcia dla Szczurka

Pierwsza książka

Chciałem to zrobić pod podstawowym wpisem, ale nie umiałem.

I druga książka


Responses

  1. Z serca przepraszam. Nie sądziłem, że wywołam tyle zamieszania, chociaż z drugiej strony przyznam, że uwielbiam tego rodzaju akcje poszukiwawcze 🙂 Zacny Torlinie, toż chylę czoła ile pracy sobie zadałeś aby zagadkę rozwikłać. Miałem roboczą hipotezę, że szanowny przodek Tetmajerów przyjął jako swój herb miejscowości, w której mieszkał (tu w grę wchodziły kolizje z inna familią) lub co mniej prawdopodobne wymyślił herb własny. Tak czy tak założyłem, że prawdę zawiera dokument nadający szlachectwo (taki musiał być sporządzony). Niestety musiałem również założyć, że skan raczej trudno będzie wyszukać w sieci (o ile w ogóle tam jest). Tak, ze jestem pod wrażeniem i dziękuję za trud.

  2. To nie jest skan z sieci, tylko dla mojego kumpla z Kępy Holenderskiej pojechałem rano do Biblioteki Narodowej i sfotografowałem oryginalne strony z książek.

  3. Nawet nie wiesz jaką przyjemność mi sprawiłeś odkrywając wizerunek herbu Tetmajerów i rozwiązując zagadkę. Cięty w krzyż i co ciekawe w niczym nie nawiązujący do herbów protektorów w całej tej sprawie, tj. Lubomirskich, herbu Szreniawa oraz Czartoryskich odpowiednio Pogoń Litewska. Kępa Holenderska lub Olenderska jak to zwano… według mojej wiedzy ostał się tylko jeden dom zresztą przepiękny, drewniany oraz odrestaurowany i jedna rodzina potomków do dziś w nim zamieszkuje. Zresztą niedaleko mnie, bo na tej samej ulicy 🙂 Tak swoją drogą jeśli ktoś przypadkowy tu zajrzał to pewnie był zdumiony, że nie wszystko znajdzie w Wikipedii oraz Google. No i bardzo dobrze, że wspomnianą wiedzę uzyskał.
    Serdeczności i podziękowania z Krainy Loch Ness 🙂

  4. Nie ma sprawy. Zastanawiam się tylko, dlaczego nigdzie nie ma nazwy tego herbu, nawet przy nadaniu. Myślisz, że „Przerwa”?
    Piszesz: ” Herbarz internetowy, który prowadzi Pan Tadeusz Gail (…) nie zawiera nazwisk Tetmajer ani Przerwa”. Tymczasem jedyne miejsce, które znalazłem z tym herbem w Internecie, to jest opis w Wiki pod hasłem PIOTROWSCY, w którym autor pisze: „Tadeusz Gajl w swoim dziele „Herby szlacheckie Rzeczpospolitej obojga narodów” (Gdańsk, 2003), opracowanym na podstawie różnych źródeł wymienia następujące herby posiadane przez Piotrowskich: Abdank, Belina, Ginwiłł, Gozdawa, Jastrzębiec, Junosza, Korwin, Kotwica, Nieczuja, Leliwa, Lis, Poraj, Prus1, Przerwa, Rawicz, Ślepowron, Świnka, własny”, z tym że link do herbu „Przerwa” jest na czerwono – nieczynny. pzdr z Kamiennej Wioski T.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: